Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

Frajer42

Dá se napsat, že na Kubricka nedám dopustit, ale s tímto snímkem jsem měl z počátku obrovský problém. Na člověka vlítne s extrémně nudným úvodem. Naštěstí, s postupem času velmi prudce graduje, a to po všech stránkách. Velmi se mi líbilo zejména hudební podkreslení všeho. Hudba dovedla s vypjatých scén udělat scény ještě vypjatější. Dále se mi líbily kostýmy a prostě všechny dobové věci. Kubrick je silný puntičkář a z toho snímku je obzvlášť cítit, jak je každičký detail vymazlený. Příběh, jak už jsem uvedl, začíná hrozně pozvolna a do určité části stopáže je absolutně nudný, jak se mu ovšem jednou podaří vás pohltit, tak už vás nepustí. Redmond Barry je hrdina, který hrdinou v podstatě ani není. Jeho osud mi byl absolutně lhostejný. Ve své životní pouti doplatil na to staré otřepané. "Kdo chce víc, nemá nic." Těžko říct, jestli jeho postavu vnímal stejně každý divák. Já skutečně nepřišel na důvod něco mu přát. Dále musím uvést, že mě filmy z podobného období zaměřené na tehdejší smetánku absolutně nezajímají a nebaví. Tohle byla lehká výjimka. Celkově sice nijak ohromen nejsem a slintám nad jinými snímky mistra Kubricka. Nakonec to ale nebylo zase až tak špatné. Tento film má cosi do sebe. Jen to pěkně dlouho úspěšně skrývá. Slabší 3 hvězdy. ()

Kothy

Tak jsem si doplnil další klasiku od Kubricka. Hlavní postava tohoto filmu je dokonalým ztělesněním toho, čemu se říká "jít přes mrtvoly." Touto taktikou se totiž Barry řídí celý film a většinou mu to vychází. Sledujeme jeho životní příběh odehrávající se v 18. století od rodného Irska, přes Francii a Německo až zpět do Anglie. Z naprosté nuly se vypracuje do vysoké společnosti a nastřádá si značné jmění. Je ale šťastný? To asi musí každý posoudit sám. Každopádně je tam pár dobrých momentů, ale jinak se to hrozně vleče. Konec možná člověka trochu vezme. "Žádám satisfakci!" ()

Fingon

1x 70% procent a to jen velmi těsně. Není dobré sledovat tříhodinový opus pozdě večer ve chvíli, kdy jste k smrti unavení, ať už jej natočil váš nejoblíbenější režisér nebo ne. Tohle chce ještě jedno zkouknutí, ale až na to bude ta správná nálada. ()

nascendi

Filmom Barry Lyndon som si skompletizoval Kubrickovu filmografiu. Nezdieľam nadšenie cinefilov nad týmto režisérom a Barry Lyndon na tom nič nezmenil. Je to úžasný film. Dokonalé exteriéry, kostýmy, hudba, všetko dotiahnuté do najmenších detailov - dokonalé. Problémom však bolo, že som si pre sledovaní pripadal, ako keby som singel prehrával rýchlosťou 33 1/3 otáčky. Možno niekomu takéto extrémne pomalé tempo vyhovuje, ja to však nie som. Voiceover, ktorý mohol dej posúvať, iba oddeľoval jednu pomalú časť od inej pomalej časti. Predpokladám, že málo zaujímavý Barryho vzostup a pád bol už prítomný v Thackerayovej predlohe a samotný Kubrick s tým veľa nemohol urobiť. Je ale veľká škoda, ak sú režiséri tak posadnutí túžbou po dokonalosti, že zabudnú na diváka. ()

Slarque

Kubrick spolu s kameramanem kouzlí nádherné obrazy a díky perfektní výpravě a kostýmům oživuje jednu historickou epochu. Redmond Barry ovšem není tak zajímavá postava, aby to stačilo na tříhodinový film. ()

Bachy

Vždyť jste to věděli, že pro mě tenhle Kubrick není. Pro nádherné detaily ztrácím celek. Kombinace mé nejméně oblíbené a tak otřepané příběhové linie, kterou chce bohužel vyprávět tolik režisérů "vzestup a pád" s nejméně oblíbeným žánrem. Vidím tam to kouzlo a upřímně závidím každému, koho může pohltit, ale nemůže všechno chutnat všem. Já jdu jíst jinam, jo? ()

eLeR

Zase úplne iný Kubrick. Taký, ktorý navodí pocit, že ste v 18. storočí. A zase úžasná hudba. Počiatočné Barryho prezliekanie z jednej uniformy do druhej ma síce extra nebavilo, ale akonáhle sa objavili natupírované parochne, napudrované tváre a mušky ... začalo to byť zaujímavé. V tom filme snáď nikto nebol ani chvíľu šťastný. ()

FrodoF

Čekal jsem že tříhodinové historické drama mě bude nudit, ale nakonec mě nenudilo vůbec. Jediná věc co mi scházela byl hrdina se kterým by se divák mohl ztotožnit, protože Barry byl docela svině. ()

iamek

Dlouhé filmy nemám rád, ale u Barryho Lyndona se člověk nemůže nudit. Celou stopáž se neustále něco děje a Kubrick brilantně postupně vykreslil postavu Barryho. Čeho si snad každý všimne jsou do posledních detailů propracované interiéry. Hlavně scény kde je plno svíček jsou brilantní a scény kdy sluneční paprsky pronikají do zámku jsou taky perfektní. S tím muselo být spoustu práce což můžete vidět i v dokumentu o Kubrickovi. Precizní dílo ! ()

Chrustyn

Stanley Kubrick rád zkoušel rozdílné žánry a v případě "Barryho Lyndona" se vydává do minulosti aby nám ukázal příběh "malého" až bezvyznámného Ira, který se dostane na vrchol jen proto aby mohl spadnout až dolů. Precizní výprava, dokonalá hudba, brilatní režie a výborní herci zaručují, že i přes přepálenou stopáž film příliš nenudí. Snad jen závěrečná půlhodina mi přišla poněkud natahovaná. ()

Arsenal83

Až do prestávky, teda prvá polovica filmu, bola fakt vynikajúca. Malo to nejaký dej, myšlienku, dokonca aj zvraty. Druhá polovica film pochováva. Je mi úplne jedno, s akou kamerou Kubrick tento film natáčal a že si dal záležať na dobových kostýmoch, keď je tam zbytočne tak hodina navyše. Tu estetika zbytočne predčila akčnosť a zábavu. ()

giblma

Na Kubrickovi obdivuji, jak dokáže manipulovat s divákem. Jednu chvíli ho donutí, aby hlavního hrdinu bezmezně obdivoval, pak nenáviděl a nakonec ho i litoval a pochopil. Přesně tak, jak Barryho Lyndona. ()

mcb

Kdyby se literatura, hudba nebo výtvarné umění převedlo do filmové podoby, byla by Barry Lyndon. Sbírka fascinujících obrazů, která nepotřebuje strhující příběh nebo silné postavy, stačí jen z povzdálí sledovat tři hodiny úchvatných záběrů, které nepotřebují žádná slova ani dialogy. Je to sice dlouhá doba, ale dokonale koncipovaný hlas vypravěče vždy zasadí filmu ten správný satirický tón, díky němuž se tahle "statická" podívaná nemůže ani na minutu znelíbit. Nechápu, jak mě Kubrick donutil, že jsem od tak "na první pohled nepříliš zajímavého" filmu nemohl odtrhnout oči. ()

Stanislaus

Epicky natočený příběh, který sleduje životní peripetie Redmonda Barryho, ze kterého se stal Barry Lyndon, se mi vyloženě líbil ve všech směrech, ze kterých bych vyzdvihnul hlavně poutavou kameru, skvělou dobovou hudbu a dokonalé kostýmy a účesy. Ale herci také nezaháleli - zejména výkon Ryana O´Neala je ohromující. Je až neuvěřitelné jak dlouhý a hlavně stabilní příběh, mající hlavu a patu, lze odvyprávět během tříhodinové stopáže. A mistru Kubrickovi se to povedlo lépe než s nadhledem. Zkrátka film se vším všudy, který nabízí divákům celou paletu žánrů. ()

jojinecko

Historický, dobový príbeh o jednom chlapíkovi, ktorý je predovšetkým maximálne vychytávkovo zrežírovaný. Kubrick povýšil obraz nad príbeh, každý jeden záber je vypiplaný do posledného detailu, kamera je doslova "opulentná" (tak ako kostými a prostredie), krásna, vychytávková. Kým obraz je vymaznaný, k postavám (tradične) má Kubrick skôr odstup, ale to v tomto prípade nie je výčitka. Napriek svojmu zabijáckemu času Barry Lyndon stále graduje a nestihne nudiť. Nie som fanúšik kostýmových drám, ale v tomto prípade rád a vďačne robím výnimku:) ()

Dr.film

Ne vždy je pravidlem, aby se tří hodiny dlouhý film tak dobře sledoval. Barry Lyndon je přesně ten typ, který pro své kvalitní vyznění potřebuje více času než-li je to u standardního filmu běžné. Kdo to vydrží bude odměněn neobyčejně zajímavým filmovým zážitkem, protože toto téma sebou nenese jen obyčejný pohled na životní osud člověka, ale dává divákovi možnost nahlédnout do bujarého a rozmarného života lordů a šlechty jako takové. Příběh Barryho je provázen velmi trpělivým a řekl bych, že lehce ironickým hlasem vypravěče. Dále nechybí - jak už je častým zvykem u Kubricka, takřka dokonalé audio-vizuální ztvárnění obrazu, bezchybné herecké výkony (Ryan O'Neal je prostě výtečný) a dobře ubíhající děj s nádhernou dobovou výpravou. ()

sharky

Nebudu obdivovat tohot režiséra jenom proto, že všichni říkají, jak je skvělý. Viděl jsem osm jeho filmů a tenhle je jediný, který se mi opravdu celý líbil. přílišná délka filmů mi nikdy nedělala problém zkousnout a tady si myslím, že to má opravdu smysl postupně pomalu ukázat jaký byl barry člověk a proč skončil tak jak skončil. o´neal se zhostil hlavní role na výbornou. ()

Natascha

Napoprvé jsem toto veledílo neocenila tak, jak bych měla. Teprve po druhém shlédnutí na mě vyplul ten satirický, ale zároveň neskutečně depresivní tón filmu, kamera, kde každé okénko může být samostatným uměleckým dílem, skvělá hudba, která je výrazná, ale přesto naprosto přesně zapadá do atmosféry filmu. ()

Pejpr

Musím se přiznat, že mi chvilku trvalo než jsem Barryho odhalil a poznal v něm hajzla, všiváka, svini, atd.. Moc se mi líbil vypravěč a vůbec mi u něj nevadilo, že prozrazoval budoucí koloběh událostí. K maximálnímu hodnocení jsem se neuchýlil jen pro opravdu velkou rozvleklost. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal