Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (Cinemart)

janvanicek

Skvěle natočený film, velice solidní herecké obsazení, zvláště pak ztvárnění Hercula Poirota. Velice příjemným překvapením byla práce s kamerou, kde jsme mohli vidět záběry z takových úhlů pohledu, které se jen tak nevidí. Atmosféra filmu byla výborná a úchvatně vytvářela naprosto famózní nejistou dějovou linku filmu. Musím ocenit interiéry vlaku, se kterými museli mít tvůrci opravdu dost práce. Dle mého názoru je největším nedostatkem tempo filmu, neboť může být pro některé mírně rozvleklý. Závěr filmu je brilantní a rozuzlení spolu s morální pointou na diváka hluboce zapůsobí. Finální gradace plná lží, intrik a emotivního konce jsou velice silnou částí filmu. Vražda v Orient expresu je opravdu povedený film. ()

Raiser1

Hmm jako by jo, nebyl to vyloženě špatný film. ALE! Je to jako by jste chtěli natočit nový Titanic v moderním stylu, to nejde. Umotat pěkný film jen na základě dobrých hereckých výkonech bohužel vždy nestačí. Když to srovnám se Sherlockem, tak nesrovnatelné! S.H. je zfilmován jako velmi zajímavá postava se spoustou zvláštností, zlozvyků a podivínského chování a přesně tohle filmu dodává přidanou hodnotu, kterou divák ocení. Poirot buď není tak zajímavý nebo ho tvůrčí tým prostě nedokázal tak zpracovat. Dobré herecké výkony, dobrá kamera, i když bych řekl, že 100% je děláno za zeleným plátnem a nebo jen v PC. Film neurazí, ale ani nenadchne. Osobně to vidět znovu nepotřebuji. ()

CampaHD

80% - imax DA. Tak som sa najviac obával ako pojme KB postavu detektíva. A vskutku sa mu to podarilo. Jeho divadelná réžia nechala hercov hrať a to pomohlo celému filmu, i keď, nik nedostal toľko priestoru ako on sám. Nevadí. Bral by som aj pokračovania. Pfajferka má to najkrajšie zjavne za sebou, ale hrá jej to stále. Aj keď tak ako čarovala v Estwiku už tu nedokáže. ()

dalia

Solidní zpracování a celkem příjemné překvapení na to, že Kenneth Branagh není typově vhodným představitelem Poirota. Ostatně po Davidu Suchetovi už myslím mohou být další ztvárnění této postavy prostě jen horší. Přesto byl jeho výkon celkem uměřený a lepší, než jsem čekala po zhlédnutí prvních fotografií. Nějaká ta drobná úlitba splnění rasových kvót (černoch, hispánka), ale celkově důstojné zpracování předlohy, spíše v britském než hollywoodském stylu, což je dobře. Působivé herecké obsazení, některé krásné záběry vlaku v zasněžené horské krajině. Příběh nenudil a zvláště Michelle Pfeiffer byla výborná. Času ztráveného v kině určitě nelituji. ()

Pierre95

Keneth Branagh, Judi Dench, Michelle Pfeiffer a Johnny Depp jsou legendy. Film mě bavil a finální rozuzlení mě opravdu překvapilo! Stojí to za to a vůbec bych se nebránil pokračování ... ()

GesikCZ

U nového zpracování Vraždy v Orient Expresu bohužel jasně převažují zápory a rozporuplné pocity nad klady. Předně je to herecké obsazení, které se sice pyšní jedním větším jménem než druhým, ale ve výsledku je to vlastně úplně k ničemu, neboť každá hvězdička dostává tak žalostně málo prostoru, že bych to nazval až zbytečně "hvězdnou přeplácaností". Jediný, u koho se dá hodnotit herecký výkon, je Kenneth Branagh, zbrusu nový Poirot. S Branaghovým pojetím jsem jakožto občasný čtenář Agathy Christie spokojen byl. Určitě je více věrný knižní předloze než Suchet, jehož verze je místy dohnaná až do skutečných extrémů. Zbytečně ale působí scény, kdy je Poirot a jeho typické charakteristiky představován. Je samozřejmé, že se na film může podívat někdo, kdo se s postavou belgického detektiva nikdy nesetkal, ale já byl před uvedením přesvědčen, že film má být poctou pro čtenáře knižní předlohy nebo pro diváky, kteří si rádi pustí jejich Suchetovo zpracování, pro něž takové scény musí působit až otravně. Naprosto zbytečná je i úvodní desetiminutovka filmu, ve které Poirot řeší lokální záležitost v Jeruzalémě a následně nastoupí do Orient Expresu. Ta mě po celou dobu nutila k zamyšlení, proč nemohl děj začít už ve vlaku. Vždyť se mohlo najet do pomyslných kolejí uzavřeného, stísněného prostoru vlaku rovnou bez dalších průtahů a divák byl takto připraven na něco jiného. Příběh tak hned ze začátku ztrácí na jakékoliv napínavostí a poutavosti, navíc po celou dobu chybí filmu zoufale chybí jakýkoliv dějový zvrat a pointa, tak typická pro tvorbu Agathy Christie, je chabou náhradou. Mezi klady snímku ale patří Branaghovo pojetí Poirota, perfektní atmosféra Orient Expresu a skvělá práce s kamerou, zvláště originální mi přišly scény v kupé, které byly točeny pohledem shora. Přeci jenom tady máme nově zpracovaný jeden z nejslavnějších románů Agathy Christie a ne vyloženě špatně. Jenom trochu jinak, než jsem očekával, a proto pochopte moje zklamání. ()

Lapedro

Okrem úvodu v Jeruzaleme, ktorý tam vôbec nemusel byť a film mal vďaka tomu ešte pomalší rozjazd, bol toto pre mňa absolútny MASTERPIECE. Nepreháňam. Posledných 15 minút absolútne dokonalá a odzbrojujúca hudba, ktorá to celé doviedla do dokonalosti. Suchet bol dobrý Poirot, Branagh je excelentný. ()

Eula

Velmi pěkné zpracování, hlavně vizuálně. Poirot je tentokrát podán velmi přirozeně, vtipně i akčně. Hrozně rychle to uteklo, takže si to určitě dám ještě někdy znovu. Škoda jen, že už nezažiju to překvapení z rozuzlení. Ale to je problém všech detektivek :) A moc se těším na Smrt na Nilu, doufám, že to vyjde. ()

rosewita

Prišla som domov sklamaná. Chýbala mi kúzelna atmosféra vlaku, lesk 20-30-tych rokov v interieroch vlaku, pritom zaberov z zvonku bolo viac nez dost a tie boli uchvatne. Herecké výkony ma vôbec nenadchli, samotný hlavný hrdina mi nevadil, ze to nebol klasicky maly zagulateny Hercule. Paradoxne najviac z celeho filmu sa mi pacili sceny z Instanbulu. Pribeh, neviem nakolko sa podobá knihe, ale trosku pritiahnuty za vlasy, motivy pre pre vrazdu mi neprisli uveritelne. ()

Cochtan85

Velké zklamání, v podstatě nic nového. Adaptace s Davidem Suchetem pro mě nemá konkurenci. David Suchet je Poirot tělem i duší, toto je jen chabá náhrada. 60%. ()

lex85

Škoda že nejde dát 4,5 hvězdy :) Opravdu velice dobrá detektivka a více než skvělé herecké přesdstavení všech aktérů příběhu. ()

Martinesis

Stylisticky krásné, postavy příjemné, všechno hezké, já vlastně nevím, proč dávám jen 3 hvězdy, ale k vyššímu hodnocení mi zde něco chybělo. ()

Michal.Sikor

Nedokážu posoudit jak se Branagh držel předlohy, jelikož předlohu neznám, proto budu hodnotit jen film jako takový. Je vidět, že Branagh si tento film vychutnal ve velkém stylu a hlavně po svém a náramně se u toho bavil jak při režii tak při hraní hlavní role. No a kde jen začít asi od začátku, krásně povedený otvírák v Jeruzalémě, kde je ukázaný neuvěřitelný talent detektiva Hercula Poirota. Poté trochu nudné seznámení s ostatními pasažéry (ve hvězdném obsazení skvělých herců) Orient expresu, ke kterým jsem si bohužel neudělal žádný citový vztah. Film jede krásně plynule a bez nějakých zbytečných klišé. Scénář byl dobře napsaný, ale to přece u Michaela Greena není žádnou novinkou. Vraha jsem nedokázal určit ani v poslední čtvrtině filmu, za což děkuji, protože jsem se skvěle bavil až do konce filmu a za to si Branagha cením. Závěr byl opravdu skvostný a popravdě jsem čekal každou minutu, jak se bude děj dál vyvíjet. Jen škoda, že film utekl jako voda, vlastně a to je přece dobře a o to jde, ne? ()

gombik5

Toto je film, od ktorého som očakával naozaj veľa. A moje očakávania boli naplnené. Veľmi som sa bál toho, že filmári naschval zmenia dej alebo podstatu príbehu, ako to niekedy, keď sa čerpá námet z knižnej predlohy, chodí. Na šťastie sa tak nestalo. Film z perfektnými hereckými výkonmi, aj keď žiadna hviezda nemohla zažiariť naplno, okrem samotného hlavného hrdinu, pretože Kenneth Branagh stvárnil Poirota perfektne. Toto je film, ktorý sa určite oplatí vidieť, aj keď ako to býva zvykom, knižka je lepšia... ()

Shizzy

Opäť ďalšia verzia "asi najlepšieho detektíva na svete". Typické lesklé čierne fúziky nahradil uhladený, obavám sa, že i mierne autistický... jednoducho čudák. Musím priznať, že Branaghovej verzie Poirota som sa od prvého traileru celkom obávala. Ten bol ale tak výborne spracovaný, až ma prinútil film si pozrieť rovno na veľkom plátne. A napokon som neľutovala. Hviezdny cast a magicky pôsobiaci vlak (i keď neveľmi súhlasiaci s knižným obrovským kolosom brázdiacim železnice) ma vtiahli do deja a ja som sa ani na chvíľu nenudila. Vyzdvihnúť musím aj prácu s kamerou a zaujímavé sledovanie niektorých scén, ako napríklad zhora (až na pár, takpovediac, zvláštnych momentov, keď Poirot pohľadom sleduje dron). Film je poctou dielu Agáty, a tak aj vyzerá. Nijaké veľké inovácie sa teda čakať nedajú. Hlavne ak dopredu poznáte dej, čo bola v mojom prípade, bohužiaľ, skutočnosť. Pozitívne hodnotím aj dialógy, ktoré síce miestami nedávali veľký zmysel, čo je však vcelku ospravedlniteľné, keďže ani jedna z postáv zjavne nemala "všetkých pät pokope". Jednému sa koliečko ubralo, kde-tu sa zas pridalo. V konečnom dôsledku adaptáciu hodnotím viac než pozitívne, ba možno ako jeden z najlepších filmov tohto roka. ()

io.

Moc hezky a zase jinak ztvárněná klasika. Proč by měl někdo proboha kopírovat předchozí tvůrce? To by byla opravdu ztráta času! Obdiv režisérovi, že se do něčeho takového pustil. Nově pojatá klasika má totiž vždycky mnoho kritiků, ale já miluju rozdílný pohled na věc. Výborné herecké obsazení, skvělé interiéry, exteriéry, kostýmy ... rozhodně nečekejte nějaký béčkový nudný průměr. Podle mně je to velmi povedený film! ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)