Ve 14. století se Robert Bruce zmocní skotského trůnu a vede houževnaté povstání ve snaze vymanit se z nadvlády Anglie a získat zpátky nezávislost země. (Netflix)

Sufferer

Poznáte to. Vysolíte nekresťanské peniaze za vstupenky, zapustíte korene pri čakaní na menšie občerstvenie a pri zatmení kinosály odriekate modlitbu, aby tie najnekultúrnejšie indivíduá sedeli čo možno najďalej od vás. Nejaký nadšenec môže zdvihnúť ruku a s penou na ústach a krvavými očami zahlásiť, že atmosféra kina a vôňa pukancov má nezameniteľné čaro. Nejde nesúhlasiť. Háčik je v tom, že zážitok sa v deväť z desiatich prípadov rozplynie ako prd vo vetre kvôli spotrebnej povahe samotných filmov. Hollywood pohltila komercia a rezignoval na invenciu, našťastie VOD platformy ako Netflix vložili nohu do dverí. Samozrejme, nie sú konečnou odpoveďou na skresávanie originálnych a odvážnych projektov. Nebude však náhoda, že zvučné a perspektívne mená kinematografie začali húfne gravitovať k streamovacím službám, ktoré im poskytujú kreatívnu slobodu, čas a predovšetkým finančné zastrešenie na realizovanie ich vízii. Spočiatku sme si výhody toho ohmatávali iba v podobe seriálov, ktoré nás navyše začali rozmaznávať možnosťou zhliadnuť celé sezóny na jeden záťah. Postupne ale prišli solídne filmové počiny, ktoré by z rôznych dôvodov v štúdiovom prostredí zrejme nikdy nemali šancu. Kvalitné filmy si zaslúžia veľké plátno, najprv však musia vzniknúť. Schválne, koľko historických filmov z obdobia stredoveku sa v posledných rokoch objavilo v ponuke kín? Presne tak, ruka nešikovného drevorubača bude stačiť. Outlaw King mal v prvom pláne zjavne vyššie ambície a za predpokladu väčšej časovej plochy ich eventuálne mohol aj naplniť, v mnohých ohľadoch ale zostane neprávom naťahovaný na škripec porovnávaním so Statočným srdcom (Robert Bruce je svojim postavením či morálnymi škvrnami odlišným typom hrdinu než archetypálny William Wallace, výprava a uchopenie udalostí sa drží historickej vernosti a zobrazenie násilia vo vojnovej vrave sa neopiera o epické rozmery, ale servíruje surovú stiesnenosť) a zaškatuľkovaný na základe slepo prevzatých názorov, že Netflix je len odkladiskom filmov pochybných kvalít. Možno za mňa hovorí čoraz väčšia inklinácia ku konzumovaniu audiovizuálneho obsahu z pohodlia domova, možno abstinenčné príznaky z nedostatku žánrovej diverzity a/alebo únava z pustošenia komiksovkami, nič to nemení na tom, že Outlaw King ma aj pri druhom zhliadnutí naplnil pocitom dobre stráveného času. Nech (o)žije rozmanitosť kinematografie. ()

Ještěřák

Dobry historicky film, presne za 3,5 hwiezdicky. Takze Statecne srdce dostalo pokracovani. Sice se zde narace ani herecke vykony na nej nechytaji (i kdyz i zde jsou herci ok), ale i tak to bylo na Netflix dobre. Problemem je zde zkratkovitost a stopaz. Napr. ze startu se porad mluvi o Williamu Wallaceovi, ale vubec jeho finalni pocinani neukazou. Vse, co vidime, je jeho leva (prava?) ruka, ktera okamzite vede ke konci primeri. Film ma 121 minut a ukazuje se, ze je to na jeho pribehovou rozmachlost malo. Napr. Statecne srdce bylo snad o hodinu delsi. Zcela paradoxne natocil Netflix prilis kratky rozmachly film - tedy ta sama firma, ktera nema problem roztahat banalni truestory krimi do 4 epizod plnych slizkych internetovych badatelu nebo natocit 70 minutovou krimi epizodu o uplnych idiotech, vykradajicich nejaky bezvyznamny sklady na Floride. Veskrze zajimavy paradox. Mohli se klidne i vice zabyvat vztahem Skota Roberta Bruce a jeho anglicke nevesty, ci lovehate vazbou anglickeho krale na sveho zpupneho syna, hodit tam nejaka intermezza dulezitych souvislosti z minulosti - ja bych se na to s chuti podival. ()

Marius_ss

Lacná kópia Braveheart. Nemá to dušu, nemá to kvalitný scenár ani réžii, a soundtrack som ani nevnímal, taký bol slabý. Zas na druhej strane vizuál, výprava, kamera boli skvele, súboje tiež ušli sj keď boli krátke a neoriginálne. Najviac sa mi však páčil výkon Aarona Taylora - Johnsona. Videne doma LGOLED TV, cca 23:30, 06.12.2018 ()

jarmik

Statečné srdce to není, ale je to po všech stránkách velmi povedené. Snad jen ten Hornerův soundtrack a trošku velkolepější pojetí tomu chybí. Působí to jako evropská koprodukce, přitom Netflix má prostředků dost. Mohla to být větší pecka. ()

KM Phoenix

Škoda těch zbytečných historických nepřesností. Opravdu je nutné ohýbat historii aby si dal budoucí Edward II. osobní souboj s Robertem Brucem v bitvě u Loudoun Hill? Která se navíc odehrávala cca 2 měsíce před smrtí jeho otce a ne až potom. ()

Prehry

Jako .. dobrý jatka .. Asi by se na tento film neměli dívat milovníci koní .. Jinak celkem povedený snímek z historie .. ()

Ollie235

,,Thinking about revenge? It tears on the soul, but it can also be a weapon." Začátek je poněkud nudný, ale od chvíle kdy se hrstka hrdých Skotů odhodlá k odporu, film nabírá potřebné grády. Jen ani zdaleka ne takové, jaké jsem si představoval. V porovnání s ostatními filmy Netflixu je to určitě nadprůměr, ale k legendárnímu Braveheart to má hodně daleko. ()

Say

Výborná kamera a práce s přirozeným světlem. Kostýmy nějak nezapadly do dobového prostředí. ()

Mikino00

Solidni historicke drama se slusnou vypravou i odsypajicim dejem. Filmu dost ublizily pribajene udalosti, ktere podkopavaji jeho uveritelnost a spolecne s nekolika zanrovymi klise kazi vysledny dojem. ()

Renfield

Outlaw King má z mého pohledu jediný problém, na to kolik toho chce říct, je příliš krátký. Věřím, že delší verze mnohé vysvětlí, jenže v té klasické několik desítek minut opravdu schází. Druhou možností bylo ubrat na některých informacích, či postavách, tedy možná jít cestou Statečného srdce. Je to znát hned při první, jinak délkou velmi zajímavé scéně. Dlouhá je opravdu dost, přesto se toho odehraje víc, než by bylo vhodné. Potom nezbývá, než tuto scénu během filmu "dohánět", což se naštěstí rychle daří. Je třeba u ní ještě zůstat, totiž hned zde zaujme naprosto dokonalá kamera! Její cesta táborem, je v této scéně opravdu fascinující! To se nemění ani ve zbytku filmu, naopak dokonale využívá krás Vysočiny a především hravě zvládá ozdobu filmu, veškeré bitevní scény! Jejich reálnost je opravdu na vysoké úrovni, navíc David Mackenzie výborně zvládá velmi náročné davové scény, mezi jejichž aktéry Barry Ackroyd s kamerou opět svým způsobem prochází... divák má pocit, že je součástí bitvy. V dobové atmosféře je Outlaw King zase velmi silný, svůj velký podíl na tom mají samozřejmě kostýmy, kulisy a nádherné interiéry, ale také herci. Chris Pine je dobrý, ale přeci jen občas trochu nevýrazný, což mohlo patřit k povaze postavy. I díky tomu je tu prostor pro jiné, Aaron Taylor-Johnson jako James Douglas více než zaujal, velmi dobrá volba. Celkově je Outlaw King velmi povedeným pokračováním Statečného srdce, které v mnoha ohledech dokonce překonává. Rozhodně je to v v dobovosti, kostýmech a taktéž "těch nutných scénách", kterých tu naštěstí nebylo tolik. 80% ()

Jaro_slav

Tagy: vojáci, král, bitva, středověk, povstání, rytíři, Skotsko – tenhle oddíl vpravo na stránce tuhle poměrně zapomenutelnou jednohubku vystihuje celkem přesně. Skvělá výprava, ale příběh asi jen pro milovníky dějin Spojeného království. ()

radekgfx

Umně vystavěné syrové scény omotané zpřetrhanou dějovou linkou. Příběhové zkratky maskovány vizuálem a širými pláněmi ostrovních reálií, emoce jitřené zdařile, byť nepřenosně, spíše výjevy a pozadím jednotlivých scén než příběhem jako celkem, nitra postav obnaženy hlavně v částech jednotlivých aktů. Film funguje velmi dobře v rovině komorní, pozvolné a lehce přidušené kontemplace; v okamžiku, kdy si chce pomoci osudovými výjevy, zaskřípe soukolí filmové logiky a účelnosti jednotlivých scén. ()

Klajnik

Obsahově mě to velmi bavilo. Je to napínavé - divák si říká, o kolik horší to pro postavy může ještě být. Bitevní sekvence jsou solidní řezničinou a kvalitativně tak nezaostávají tak za Statečným Srdcem, na jehož události film dějově/historicky navazuje. Škoda jen, že Netflix nechává točit své projekty na mobil - aspoň to tak teda vypadá. Filmu chybí kvalitnější audiovizuál (hlavně teda kamera) - za to hvězdu dolu. ()

petikacka

Tak tohle je pro mě pokračování "Statečného srdce", kdy poté co  Wiliama Walace roztrhali na čtvrtiny a napíchali jej na kůly, tak nastupuje do děje Robert Bruce, který konečně pochopil, že pokud se nepostaví anglánům, tak nikdy Skotsko nebude sjednoceno a nebude mít krále, tedy jeho. Vlastně mě vždy zajímalo jak to dopadlo ( i když jsem si mohla přečíst dějiny Skotska), ovšem toto bylo pro mě jednodušší. Je to drsné, brutální, špinavé, krvavé a hlavně odporné. Toto všechno je, ale základ středověku. Možná právě proto nás to tolik fascinuje i po těch pár set letech, kdy si můžeme doma u telky lhát do kapsy, že se dnes máme o 100% lépěji než tehdy. Možná jo, ale válka je pořád za dverami ( Ukrajina vede a Putin ať jde do prdele)...Za mě 100% ()

Illy

Po dlouhé době (neviděl jsem ještě Seveřana a ani Last Duel) fakt parádní historický film, který začíná souběžně s uvězněním W. Wallace a pokračuje v momentě kdy z něj angláni udělali bloody sausage meat. Nečekejte akci a bitvy co dvacet minut. Ale když už je řež, je správně krvavá, špinavá a nefér. Skvěle obsazené a natočené! ()

Druury

Wow, pokracovani statecneho srdce, rekl jsem si... to bude pecka! Rekl jsem si... po chvili jsem si uvedomil, ze koukam jen na tlupu nejakych beckovych hercu, kteri tam rvou jako paviani a spis vypadaji smesne, nez odhodlane. Absolutne zero jakychkoliv pocitu a na konci jsem se uz radoval, ze je konec... posledni scena to bylo dobry faux paux, takhle by to v realu urcite dopadlo... no bida, 1,5* ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace