Ve 14. století se Robert Bruce zmocní skotského trůnu a vede houževnaté povstání ve snaze vymanit se z nadvlády Anglie a získat zpátky nezávislost země. (Netflix)

HenryIvan

Chvíľu to síce trvalo, no „ pokračovania " sme sa predsa len dočkali. Je zrejmé, že je to natočené inak, predsa len, vývoj filmov nastáva každý rok. Ono to nemé nejaké vysoké tempo, no to nevadí a človek si užije iné stránky. Výborná práca s kamerou, skvelé kostými a kvalitné herecké výkony, čo viac treba ?? 80 %. ()

Charlie84

Pozvedá to závěrečná bitva a chlapík jménem Douglas. Ten zároveň zcela zastiňuje Pinea jako Bruce a není jediný. Vlastně většina hlavních postav je nejen herecky výraznějších. No a Mackenzie tomu překvapivě taky nejde zrovna naproti. První půlka je spíš lekce z dějepisu (i lekce z dějepisu samozřejmě může být natočená svižně a poutavě, zde není ani jedno), druhá už chytne nějaký drajv, ale na konci stejně moc nechápete, proč ti lidé za takto prezentovaného Bruce bojují, a porážka královského vojska mi přišla až nepatřičně nefér. Jako televizní film to jde, leč Netflix ani zde neprolomil své prokletí filmů, které nejsou zlé, ale s většinou kino produkce se nemůžou rovnat. Naprosto tomu chybí ksicht. A nejen ten v hlavní roli. Stephen Dillane jako anglický král výborný. Škoda. ()

Narayan

Na rovinu - na Statečné srdce to fakt nemá. Je to sice možná syrovější, špinavější, a celkově vizuálně vlastně dost sympatické, nicméně chybí tomu ta správná gradace děje. Po většinu času Chris Pine bezradně čumí do kamery s výrazem retardovaného pablba, a pořádá Tour de Scotland po místních vesnicích, s cílem doplnit svou partičku vidláků o pár dalších. Ke konci se to trochu rozjede, ale velmi rychle přichází poslední bitka a pak už nic. Finální řezničina, s hlavním chodem v podobě anglické koniny, je sice celkem fajn, taky se ale napětím a vyhroceností nedá srovnávat s porcovačkou angličanů v podání šmoulím semenem pomalovaného Mela. ()

misbos

Historický téměř realismus - aneb - jak Quicksilvera chytal rapl a Kirk byl u toho. Je to tak akorát, když se neřežeme, máme barevný hadry (žádná "středověká šedá"), a když jde do tuhýho, pořádnej "vatˇák", drátěnou košili, a na hlavu blembák. A víme, že do drátěný košile se mečem a kudlou zásadně bodá, protože proseknout to jde jen sekerou nebo sudlicí nebo tak (proto se Douglas trefuje do ksichtu, tam drátěnka není). A ... taky je to pěkně natočený a zahraný. Netflix kupředu. ()

Hpatrik

V podstatě souhlasím s POMOem. Krásná kamera i výprava, schpné obsazení, ale film pro sebe nedokáže získat veškerou divákovu pozornost, nezaryje se pod kůži natolik, aby jsme s hlavními postavami dostatečně sžili. Pár věcí mi tam navíc nedávalo smysl, jako například - přepadení několikatisícovou armádou, aniž by si toho někdo všiml?! Slabší 4. ()

Dogfish

No, řekněme že na Williama Wallaca to nemá. Samozřejmě menší rozpočet je vidět a bitkám chybí nějak šťáva. Každopádně to byla zvláštní doba. Něco jsme slíbili, pak jsme to odvolali, a tak jsme bojovali. ()

Kingjiri

Statečné srdce light. Do lehčího průměru biják táhne hlavně dobová atmosféra (kostýmy nebo středověkej gore), výprava a finální bitva. Jenže si myslim, že závěrečnou bitvou měla začít zajímavější a napínavější pasáž snímku, protože před ní se toho zase tolik zajímavýho neudálo. Což zamrzí o to víc při zjištění, že byl rozpočet na úrovni skromnějšího blockbusteru (120 mega). Kam se ty prachy poděly je trochu záhada, za takovej nelichotivej poměr cena / výkon nemůžu dát víc než tři slabší hvězdy. ()

tomik99

Asi by se mi to více líbilo jako seriál, přeci jen těch postav je tam trošku moc a musím říct, že někdy jsem v nich měl guláš. Film má sice dvě hodiny, ale je vidět, že toho chce vyprávět hrozně moc a ne na všechno zbude čas. Proto je také celá řada pasáží náramně zkrácena a osekána na minimum, což trošku vadí prokreslením určitých charakterů. Seriál na pět šest dílů by byl asi vhodnější a zážitek by byl o to pevnější, nicméně scénárista a režisér David Mackenzie si dokázal vyzobat to nejdůležitější a nakonec natočit povedený, historický biják. Je krásně vidět, že George R. R. Martin se právě inspiroval historií Anglie, Skotska a Irska, v mnohém mi to připomínalo Hry o trůny. Jinak se jedná o povedený film, který každý milovník historie musí vidět. ()

AloeB

Prakticky jsem očekával jen Statečné srdce II a tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Jakkoliv je tento názor nepopulární, tak se mi to líbilo mnohem víc než ona sranda s pravěkým Gibb(s)onem. Řádné dechberoucí drama, vizuální pastva pro oči, velmi charismatické postavy, mnohem větší historická akurátnost (ačkoliv ne stoprocentní), dvě hodiny bez jediného slabého místa. Snad začnu věřit v návrat velkolepých historických filmů, jestli pojede to pokračování Gladiátora v tomto stylu, tak shut up and take my sestertius. ()

DAPDO

Už si ani nepamatuju, kdy naposledy jsem viděl historický film. Tak trochu pokračování Statečného srdce, s míň výraznýma postavama a hlavně s míň bitvama. Solidní průměr. ()

Porp

"Všetko by to bolo skvelé, keby ..." keby Roberta Brucea nehral Chris Pain, alebo ho aspoň nehral tak, ako mu to prikazoval scenár. Neustále taktne mlčiaci, výčitkami svedomia sa trápiaci Robert Bruce v tomto podaní nevyzerá, že by dokázal okolo seba zhromaždiť veľkú armádu. Gibsonov Wallace bol taký presvedčivý, že by som neváhal ani chvíľu a ihneď sa pridal k jeho družine. Nebavil ma ani neustále škriekajúci a nadržaný berseker Douglas. Najviac sa mi pozdávala postava princa Edwarda. Zatiaľ čo Gibsonov Edward II. je neschopný buzík, MacKenzie jeho orientáciu neriešil a vyobrazil ho ako prehnane ambiciózneho následníka trónu, ktorý sa stoj čo stoj snaží svojmu otcovi dokázať, že bude rovnako úspešný panovník ako on. Film je to inak veľmi dobrý a historicky verný. Produkcia si dala záležať nielen na výbere správnych kostýmov a brnení, ale aj na zobrazení dobových obradov a tradícií. Preto sa chvalabohu nedočkáme žiadnych šermujúcich wonder women v oceľových podprsenkách, ani žiadnych maorských kamarátov. ()

Torgal

Po dlhšej dobe vydarený echt stredoveký veľkorozpočtový film s pár drsnými naturalistickými bitkami (v ktorých si to dosť odskáču chudinky kone). Dejovo veľmi pekne nadväzuje na koniec Statočného srdca (hlavná postava je Robert Bruce), hoci to je osudovosťou a množstvom legendárnych scén predsa len niekde inde. Úvodná desaťminútovka na jeden záber perfektne vtiahne do deja, no v prostrednej časti filmu tempo trochu opadne a sledujeme len ako sa hrdina s partou najvernejších potĺka krajinou. Doba je ale podľa môjho laického názoru zachytená veľmi verne a realisticky, pričom výprava je tiež výborná. Snáď len ten Chris Pine na mňa nepôsobil ako vodca, čo dokáže strhnúť národ, no svoje si zahral dobre. 8/10 ()

DWR

Opravdu kvalitní historický film, realistický, akční, surový. Vlastně "pokračování" kultovního snímku Statečného srdce. Kvalitní herci, vynikajicí záběry z bitev, až obdivuhodné. Ty studené barvy se suprové hodí. Možná bych volil více dramatičtější a silnější hudbu. Je tam více tišších scén, ale asi to více koresponduje s povahou a charakterem Roberta, který je v porovnání s Williamem Wallacem klidnější a rozvážnější. ()

Drom

Více či méně souhlas s tím, co píše nirvanafan. Shodou okolností jsem to taktéž nedávno viděl, co se týče krve, rozhodně pozitivní, ale tím to celkem končí protože je to jinak nemastný a neslaný, navíc těžko uvěřitelný po stránce věrohodnosti celého prostředí. To byli herci v kostýmech, čistí a zdraví, dokonce i ti přašiví a nemocní. Čas od času se teda ušpiní, ale asi jen proto, že by bylo dost blbý válet se v bahně a neušpinit se. Ale jinak? No, když to člověk přehlédne, tak je to taková pohádka se scénama které asi ale pro děti nejsou. A celé to určitě není nad průměr. ()

Kakho-oto

Přišlo mi to o něco lepší než Statečné srdce, které tomuto filmu dějově předchází. Chris Pine podal skvostný výkon a líbila se mi také Florence Pugh. Bitky a zejména závěrečná bitva byly podány realisticky a tím pádem také naturalisticky. Na rozdíl od Statečného srdce není Král psanec rozplizlý, délka filmu necelé dvě hodiny (bez závěrečných titulků) je dostačující. Boj za svobodu Skotska proti uzurpátorské Anglii na přelomu 13. a 14. století je skvělou ukázkou boje slabších a utlačovaných proti krutému tyranství, navíc s dobrým koncem. Po bitvě u Bannockburnu v roce 1314 měli Skotové od Anglie na čtyři století klid. Filmu dávám 4,5 hvězdičky. ()

Franc1s

Statečné srdce patří mezi moje nejoblíbenější filmy, každé shlédnutí mě dostane :) Takže jakmile jsem slyšel o Outlaw King, jakože "dvojka Statečného srdce", tak jsem byl jako dítě, těšící se na Vánoce a v kalendáři si odškrtával dny a hltal každý nový trailer. No a včera mi žena řekla, že mi dá dvě hodky volno, výjimečně, nahodil jsem kilta a 120minut utekli jako voda. Spokojený jsem, i když něco mi tam neštimovalo.. Musím říct, že úvodní několikaminutová sekvence bez střihu, byla něco a natěšenost stoupla ještě víc..No přišlo vystřízlivění.. Záběry bez střihu tu a tam, na řadu přišel střihač a stříhal a stříhal.. Každou minutu jsme byli někde jinde, u nějaké jiné vysvětlovačky. Nepáčilo se mito a doufal jsem že to brzy přestane. Přestalo a konečně v půlce filmu, přišlo všechno na co jsem se těšil, těšte se taky :) A pak už to pěkně všechno odsejpá, středověká řež, kterou tvůrce sliboval, třešničkou na dortu je finální bitva. Bohužel Ch. Pine jako Robert Bruce, nic extra, za to Černej Dougles, kterého si zahrál Aaron Taylor-Johnson, tomu jsem žral úplně všecho a konečně role, kde se ukázal. Nechybí nádherné přelety na krajinou, vyhřeznutá střeva ani W.Wallace. Celkově jsem spokojený, jen mohl režisér nechat původní verzi (ccc 30min navíc prý), možná by ta 2.čtvrtina filmu byla lepší. 8/10 ()

Maximilianus

V týchto ťažkých časoch, kedy je nová séria Game of Thornes ešte relatívne ďaleko, je človek vďačný za každý lepší film zasadený do minulosti, kde nechýbajú máchanice mečmi, sex, intrigy a hrady. Ešte tí draci a bolo by to top. Navyše tento počin zobrazuje reálne historické udalosti, takže má bod k dobru. Na produkciu Netflixu, ktorej moc veľkým fanúšikom nie som, išlo o výnimočne dobrý film. Samozrejme sa také obšírne dejiny nedali natrepať do dvoch hodín, ale myslím si, že tvorcovia urobili dobrú prácu. Nie je tu núdza o napätie, zhruba všetko dôležité zobrazené je, takže máte prehľad čo sa deje, kto sa o čo snaží a prečo, má to sympatické (a dobre zahrané) postavy. Poslednej dvadsaťminútovke dôjde aj na to, čo celý film očakávate a načo sa tešíte. Len škoda, že to tak nejako rýchlo skončí. 7,4/10. ()

DarthFailord

Autentická podívaná, která nedosahuje kvalit jako statečné srdce. Bohužel emoce, které měl Gibsnův biják tady chybí a je to znát. Nějak jsem se nedokázal sžít s hlavním hrdinou. Na druhou stranu vidět Chrise Pina v takovéhle roli bylo zajímavé a rozhodně to zahrál na jedničku. Velmi dobře řemeslně odvedený film a je vidět, že Netflix jde filmovou kvalitou stále nahoru. 70% ()

Kritik.

Nezávislé pokračovanie Statočného srdca, ktoré sa odohráva tesne po tom, ako bol William Wallace popravený. Samozrejme, ide o film s nižším rozpočtom, je menej epický i menej atmosferický. Nedostaneme tu ani duši príjemný, a zároveň tak srdcervúci, komplexný originálny soundtrack, ako v Braveheart. Ale dosť už porovnávania s oscarovým veľdielom. Outlaw King sa nesnaží nič napodobňovať, ani ponúkať remake či spinoff. Ide si svojou vlastnou cestou, svojským štýlom, pričom ale vie, akého diváka najviac pritiahne. A tak je akousi výberovou zmesou osvedčených filmových prvkov známeho žánru. Ponúka dostatočne dramatický dej, výborné herecké výkony (v rámci možností scenára) a príbeh dostatočne realistický a faktický, s prvkami životopisu a dokonca dokumentu. Odporúčam, nielen fanúšikom historických a dobrodružných filmov. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace