Terminátor: Temný osud

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

Tenhle film je buď nejlepší z dílů 3-6, nebo druhý nejlepší (po 3), nebo stejně dobrý jako 3. Přesně vám to neřeknu, protože jsem díly 3-5 viděl jen v době, kdy byly nové, a pak už ne. Tím, že je lepší než 4 a 5 si jsem bezpečně jist, ale na 3 budu muset mrknout znova (ještě mám doma CD-R s kinoripem o velikosti 630MB vypálené v roce 2003, tak snad bude fungovat)_____A teď k filmu: To, že je tento film docela koukatelný souvisí hlavně s tím, že se tvůrci nepokoušeli o velké inovace a nasadili osvědčené dějové schéma kopírující díly 1 a 2 (scenáristům Star Wars VII to taky prošlo). Toto schéma lze rozvíjet prakticky donekonečna (po Skynetu přišel Legion, a po něm může přijít třeba HAL10000 nebo Ondra), ale vzhledem k nízkým tržbám se dalšího dílu dočkáme nejdřív za 10 let (ale dočkáme, všichni známe nemohoucnost Hollywoodu). Scénář je plný nesmyslů, kterým vévodí T-800 jako starostlivý otec rodiny (to je snad nějaká úmyslná parodie a dřenda), ale díky svižné a zábavné akci to ani nevadí. Je fajn vidět zase Lindu Hamiltonovou, má charisma na rozdávání (a její mladší verze vypadá jako živá). Arnold vypadá taky překvapivě v kondici (resp. tvůrci ho nenutili dělat nic, co by nezvládl). Snad jen Natalia Reyes vypadá jak postava z teenagerské komedie a její přeměna v akční hrdinku a vůdkyni lidstva vypadá hodně násilně a nevěrohodně (Linda Hamilton byla v roce 1984 v tomto uvěřitelnější, ale holt je jiná doba a ve filmech teď musejí povinně hrát modelky).(12.11.2019)

• anais

Film, popírající památnou větu "No fate but what we make." Svým způsobem byl boj i oběti Sarah Connorové vždycky zcela zbytečný, protože to scénáristé i přes vítězství nad Skynetem vrátili zas tam, kde to bylo... (nepřehledná akce ve tmě pod vodou, ve tmě v letadle, na padáku...i přes parádní charaktery a velkou snahu hrát to v duchu prvních dvou dílů, velké zklamání...)(2.11.2019)

Jednoznačně nejlépe napsaný a obsazený Terminátor od trojky, která si v rámci narativu (vzhledem ke svým kvalitám) ignoraci nezaslouží, ale tvůrci pro to mají sakra dobrý důvod. Duchem se to originálním dvěma dílům blíží, jak jen to jde a osobně mám vlastně jen dva problémy, díky kterým nemůžu mluvit o maximálním uspokojení. V prvé řadě se Tim Miller extra nevytáhl. Není to tak, že by nějakou akci vyloženě zazdil. Ale současně jí nikdy nedá nic s opravdu wow efektem, ani jí nevyšperkuje takovou dynamikou, aby to bylo jedno. Když to člověk porovná například s posledním Šíleným Maxem, je Temný osud "jen" solidní řemeslo. No a pak kamera. Na můj vkus zabírá až příliš často detaily, takže akce není zdaleka tak přehledná, jak by mohla být. Noční scény navíc mají svým zabarvením takový ten laciný nádech, který je smutnou připomínkou toho, že dnes už se akčňáky na film netočí (úplně stejně mě to rušilo v posledním Rambovi). Cíl se každopádně povedlo splnit - konečně je tu film, který má šanci (a i si zaslouží) odstartovat novou trilogii. Tak snad to tentokrát vyjde. 70%(28.10.2019)

Nakonec ano, je zde vše, co divák může od klasického Terminátora chtít, nebudu se zbytečně babrat v teorii paradoxu a řešit minulou budoucnost či budoucí minulost a v pohodě si užiju krásnou a skvěle hrající Mackenzie Davis, velmi slušnou akci i kontroverzní osud a humor Arnieho T. “I'm reliable, I'm a very good listener, and I'm extremely funny”. V rámci svého žánru skvělá zábava, lepší než pestrobarevní létající superhrdinové s všemožnými comiksovými schopnostmi. [Kino Citadela - Litvínov](9.11.2019)

Aby bolo jasné, Terminátora mám rád, obzvlášť prvé dva diely od Camerona považujem za výnimočne filmy. No priznám sa, že Vzbura strojov, Salvation a aj Genysis ma bavili. Terminátor je skratka téma, kde sa dá vždy prísť s niečim novým a zaujímavým a tak je tomu aj teraz. Na úvod chcem ale napísať, že aj keď sa otec serie vracia do role producenta a pomohol vymyslieť príbeh pre Dark Fate, nečakajte to práve pokračovanie dvojky. Pravé pokračovanie by bolo to od Jamesa, toto ma len jeho nápady, ale nie cit pre detail. Aj keď Dark Fate pekne nadväzuje na dvojku a šikovne zakomponovali staré postavy do príbehu, nie je to to práve orechové. Časy praktických efektov a Stana Winstona sú preč a aj keď tento diel ponuka Cameronove nápady, filmy sa točia dnes inak a svojim spôsobom je to po vizuálnej stránke ďalší Genysis. Atmosféra filmu nieje zla, ale prvým dielom sa skratka nevyrovná. Čo sa týka samotného filmu, tak je to v podstate taký polo-sequel / polo-remake, rovnako ako v Star Wars 7, kedže sa nadväzuje a ide ďalej zo starými postavami. No zároveň sa kopíruje šablóna s prvého dielu a pokračuje sa ďalej s novými postavami. Tí čo budu chodiť do kina a hlavne sa tešiť na Arnolda budu možno trošku sklamaný, pretože T-800 nieje taký ako ho poznáme, na druhú stranu sa tu pekne odkazuje na to, aby bol T-800 viac ľudsky ako sa spomína v T2. Aj keď Arnie nemá toľko priestoru, dostal aspoň dôstojný záver. Toto je film Sary Connorovej a ona je predovšetkým od začiatku hlavná postava série. Keď sa na to pozriem ako celok, tak ma to bavilo. Príbeh ponúkol síce upgradovanu modernejšie verziu, ale staré postavy spoľahlivo ťahajú film vpred aj s tými novými a čo je dôležitejšie, film ma skutočne nabite tempo, pretože Rev-9 je vždy iba kúsok za hlavnými hrdinami, tak ako par rokov do zadu T-1000. Navyše akčná stránka je skutočne brilantna, dynamická a veľmi dobre sa na to pozerá. Obzvlášť finále pekne graduje. No a keď už hovoríme o tom pravom pokračovaní dvojky, reč by ma byt aj o hudbe. Podla mňa nieje moc výrazná, ale používa Fiedelove tony a v momentoch kedy ju mate počuť, tie známe tony počuť budete. Starý hrdinovia už pomaly odchádzajú do dôchodku aj keď ich slávne značky tu vždy budu. V tomto filme sa pravdepodobne rozlúčili zo svojimi úlohami a zároveň predali žezlo druhým. Časy kedy sme sa výborne bavili s Arnoldom v úlohe T-800 sú už dávno preč, práve pokračovanie, ktoré by fanúšikovia chceli nikdy nepríde, pretože sa doba točenia filmov zmenila a herci zostarli, no v Dark Fate nám tvorcovia dali aspoň solídnu zábavu zo starými známymi a to je stále viac ako nič. Obľúbený soundtrack: For John, Dark Fate. 85% - 4*(31.10.2019)