Terminátor: Temný osud

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

Film nemá potitulkovou scénu, to abych vám ušetřil sledovaní titulek u tohoto nejvíce maďarsko-mexického terminátora. Psa jsem tam viděl jak k terminátorovi tulí, černé sluneční brýle nosí je starší dámy v dobré kondici, Dr. Silberman je asi v důchodu a není vidět. Nicméně Grace a Karl se přidali spolu se Johnem a Sarou Connorovými, Derekem a Kylem Reevesem, Kate Brewsterovou, Cameron (plus další hodní terminátoři) a Marcusem Wrightem ke kvalitním robotobijcům. Gabriel Luna se svým Rev-9 zase docela dobře zařadil na druhou stranu. Přítomnost Lindy Hamilton a Arnolda Schwarzeneggera potěšila. Bojové scény,přestřelky, automobilové honičky jsou vcelku dobře natočené. Některé nové nápady mě přišly dobré a některé ne. Časoprostor se u této ságy kroutí jak paragraf. Je to slabších 5 hvězdiček, ale já mám tuto sérii se kyborgy co jsou vlastně androidy rád, tak můžu přimhouřit oko.(1.11.2019)

Obstojné (nič viac, nič menej) pokračovanie prvých dvoch častí, všetky ostatné to ignoruje. Má to kus tej pôvodnej "ide po nás cyberkiller a zaboha mu nevieme uniknúť, ani ho zlikvidovať" atmosféry. Herci fajn, Linda viac ako fajn, Arnold úplne super, hlášky úderné ("Som zábavný spoločník."). Nie je to žiadna pecka, ale pre fanúšikov série povinnosť a možno aj spokojnosť. Ale hlavne je tam veľa strong female characters!(4.11.2019)

Ale jo beru, sice namontování na T2 a rozjetí příběhu je tak na hraně urážky, je to fakt těžká vykrádačka a na začátku má člověk pocit jako když kouká na recyklovanou a kanálem prohnanou dvojku a jako sorry, vyměnit T1000 za takovou divnou bukvici jako je Luna je vyloženě na přesdržku, navíc nejsem zrovna žádnej fanda spešl nařáchlejch vojand, přijde mi to nepřirozený, ale musím uznat, že když už to tu musí být, tak Mackenzie Davis vyloženě průser není, obzvlášť s tím jejím backgroundem, který tomu dodá trochu reálných obrysů, nicméně jako nabitej akčňák to prostě funguje dobře, jen si to člověk nesmí moc pustit k tělu a uvědomit si, že je to přímý pokračování takovýho skvostu jako je T2, i když mu to film vyloženě cpe do chřtánu po celou stopáž. Jinak návrat Lindy Hamilton fakt potěší, na ty její roky furt vypadá nesmlouvavě a u ní mi prostě sedí, když vytáhne nějakou těžkou techniku a trochu to pokropí a Arnie je klasika, toho můžu v jakýmkoliv stavu, byť je pravda, že čekání na jeho ántré bylo sakra dlouhý.(19.1.2020)

5/10 Jediným skutočne svetlým bodom je Linda Hamilton, inak ide po Salvation o jednoznačne najhorší diel a podľa všetkého smrť série. A plne zaslúženú. Toto je spravodlivý trest za to, že po tretí krát (!) tvorcovia do kín pustili miesto samostatného filmu pokračovanie, ktoré má byť "prvým dielom trilógie". Miesto vyrozprávania plnohodnotného príbehu s motívmi cestovania v čase a robotoch, scenáristom, zdá sa, skôr ide o to, ako do filmu vtrepať scénu s táborom s utečencami na mexicko-americkej hranici. Nasrať.(9.11.2019)

Po hrôzostrašnom Genisys a veľmi slabých traileroch som od Dark Fate radšej moc nečakal, ale o to viac som príjemne prekvapený, aj keď iba v určitých ohľadoch. V prvom rade to má konečne normálny príbeh. Tu sa tvorcovia až na pár maličkostí nesnažili zbytočne experimentovať, ale radšej ponúkli dynamickú naháňačku, ako boli v podstate aj prvé diely, pričom aj chémia medzi postavami celkom funguje a tak som nemal problém počúvať aj ich obyčajné dialógy. A za veľký plus považujem prakticky vymazanie monopolu Skynetu a Johna Connora a dali to do uveriteľnejšej roviny. Prvé diely stáli na tom, že prežitie ľudstva stojí na jednom mužovi a ohroziť ho može jeden počítačový systém, po ktorého zničení sa nič v budúcnosti nestane, čo je samozrejme logicky úplný nezmysel. Tu aspoň vidno, že to jednoducho urobí niekto iný, ak sa zničí Skynet, tak o pár rokov podobný systém vyvinie niekto iný a s ľuďmi, ktorí v prípade potreby dokážu prevziať iniciatívu, ako v tomto prípade v odboji by tiež nebol problém. Takže toto sa mi páčilo a beriem to za veľký prínos do tejto série, aspoň je to taký dospelejší pohľad. Ani s obsadením nemám väčší problém, páčilo sa mi to generačné rozloženie a tak tu poteší staršie zastúpenie legiend v zložení Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger, ktorého postavu som síce nepochopil, teda niektoré motivácie, ale uznávam, že to bolo celkom nápadité a vtipné. Mackenzie Davis ale posôbila skôr rozporuplne, v pár scénach sa mi páčila a v pár zase nie, a Natalia Reyes síce ako novodobá spasiteľka moc nepôsobí, ale vo filme mi nevadila. A výhrady nemám ani k hlavnému záporákovi, Gabriel Luna mi tu skvelo sadol. Takže v rámci príbehu a postáv som až prekvapivo príjemne spokojný. Ale potom je tu tá odvrátená strana a to je rozhodne akcia. Terminátor samozrejme nemôže byť bez akcie a ešte keď je to vlastne jedna dlhá naháňačka, ale tu som sa skutočne pri každej akčnej scéne nevedel dočkať, keď konečne skončí a zase sa začnú postavy normálne rozprávať. Všetko strašne prestrelené, terminátori tam skáču, lietajú, padajú a ešte v takom hroznom prevedení, tie efekty boli teda na áčkovú produkciu strašné. Nielen, že to nie je Terminátor, ale ani mimo toho to neobstojí, vidieť takúto akciu v nejakom seriály, v momente s ním končím, to sa snáď nemôže páčiť ani dnešným dvanásťročným deťom, kto toto schvaľoval. Možno iba tá prvá cestná naháňačka vyzerá aspoň priemerne, ale inak všetky tie súboje a pešie naháňačky, terminátor vo vrtuľníku, v lietadle, na lietadle, pod vodou a najlepšie hneď všetko po sebe, no hrôza. Ako keby bol taký strašný problém pozrieť si prvé diely a natočiť niečo podobné. Tu nechválim absolútne nič, vôbec ma to nebavilo. A režijne je to vo väčšine ohľadoch taký žánrový priemer. Mimo akcie sa na to pozerá dobre, ale zase chýba všetko to, čo bolo v prvých dieloch, silná atmosféra, pocit osudovosti alebo aj emócie. Tu to jednoducho nefunguje. A ešte aj tá hudba tu za moc nestojí, čo je teda dosť nepríjemné prekvapenie, tá bola ikonická. Takže Terminátor: Temný osud rozhodne predčil moje očakávania, na rozdiel od Genisys si to ešte niekedy pozriem, ale najviac ma štve, že mohol byť ešte o dosť lepší, keby obsahoval trochu normálnejšiu akciu. Ani by nemusela byť skutočne dobrá, len keby tak neliezla na nervy ako toto. Ale mrzí ma, že to prepadlo, tu by som si pokračovanie pozrel. 64%(17.1.2020)