Terminátor: Temný osud

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

Nakonec ano, je zde vše, co divák může od klasického Terminátora chtít, nebudu se zbytečně babrat v teorii paradoxu a řešit minulou budoucnost či budoucí minulost a v pohodě si užiju krásnou a skvěle hrající Mackenzie Davis, velmi slušnou akci i kontroverzní osud a humor Arnieho T. “I'm reliable, I'm a very good listener, and I'm extremely funny”. V rámci svého žánru skvělá zábava, lepší než pestrobarevní létající superhrdinové s všemožnými comiksovými schopnostmi. [Kino Citadela - Litvínov](9.11.2019)

Slizká lesba, testosteronová mužatka a prudce nehrající cigánská barbína, to je prostě neporazitelné genderově diskriminační komando, před kterým sebevíc vytuněnému Téčku prostě strachy steče amorfní polymerová břečka z vysokomodulové karbonové kostry. Takže i nejnovější verze 9.0, Juan Antonio Rematar, uplácaná další apokalyptickou multikulti umělou demencí, je již předem odsouzená k sešrotování, a já velmi doufám, že následující ze řetězu utržený algoritmus bude bezvýhradně korektní, načež si pro dalšího světospasitele, žlutého geje, přijde verze 10.0 v podobě tekuté černé feministky! Nicméně není to zdaleka tak špatné jako Guvernátorova angličtina, má to i své klády, a ty jednoznačně vítězí nad globální debilitou, dírami v sýru a tendenčním pohlavním útiskem. Tou největší je samozřejmě Karel, prodavač závěsů a vyhlazovač v robodůchodu, který z toho udělal totální nostalgické retro a po čtyřech parazitických sračkách i něco, co se alespoň trochu přiblížilo legendárním T1 a T2. Už jen jeho jedinečná replika o vhodnosti květinkového či motýlkového vzorku, pronesená obvyklou dickcí Obersturmbannführera Weissenbleicha, je naprostý kult a automaticky napálila filmu tři hvězdy. A ta čtvrtá je za opravdu kulantní akcičku a pro klasická Téčka typickou přímočarost děje. Prostě poctu vzdávající, v premise hloupé, ovšem v detailech rozkošné dvouhodinové intenzivní honění, tentokráte prosté zacyklovacích časoskoků a ajronmenovské mentálofyziky pro ožužlávače leporel. A proto se to některým těm kokůtkům, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct slabikovačům bublin a pětkovačům Mrvelu tolik nelíbí. Nemá to fylozofyckou hloupku omalovánek, dyznejofskou logyku, kozmickou bubuhlavu, Tetanus ani Spájdrgeje.(2.11.2019)

Začněme trochu zeširoka. Terminátor 1, který to celé začal, je kultovní záležitostí, která definovala celou tuto sérii a de facto i odnož svého žánru. Druhý díl vnesl do ovlivňování temné budoucnosti i špetku humoru a posunul vše započaté o několik úrovní výš. Po letité pauze přišel Terminátor 3, který rozhodně nebyl blbý a je možná trochu škoda, že jej současný Temný osud zcela ignoruje, neboť obsahoval několik scén, které si divák pamatuje i po letech. T3 se dá označit za rozhodně nejvtipnější díl celé série. Čtyřku jsem pro jistotu nesledoval, neboť tam nehrál Arnold (znám pouze některé dílčí scény) a Terminator Genisys mě jaksi neoslovil. Nedokázal mě vtáhnout do děje, patřičně pobavit a ani nadchnout a tak po letech jediné, co si z něj pamatuji, jsou scény, které kopírovaly jedničku a pak těch několik gigantických pasáží, co jsou známy z trailerů. A TERMINÁTOR: TEMNÝ OSUD? Ten se nese v duchu prvních dvou dílů a je tak pro mě rozhodně nejpovedenějším pokračováním od dob dvojky či trojky (kterou opravdu nezavrhuji). Už úvodní záběry vycházející z T2 mi navodily velmi příjemný a nostalgický pocit. Scéna z roku 1998 byla příjemně nepříjemným překvapením a ve své podstatě připravila půdu pro příběh tohoto pokračování, které se nese - podobně jako T2 - ve strhujícím tempu. Děj je přímočarý, nikdo a nic jej zbytečně nekomplikuje, což je fajn. Jde tu o napětí, kterého je dostatek (byť je snad každému předem jasné, jak to musí skončit), o zdařilou akci a o skvělého záporného stroje, jenž je hlavním hrdinům neustále v patách. Chválím jak akční scény, z nichž mohu pochválit jak naháněčku na dálnici s náklaďákem, tak první setkání Sarah Connor s Dani a Grace či velké finále. Návrat Lindy Hamilton potěšil nadmíru, protože pouze ona je tou jedinou a pravou Sárou Connorovou. Arnold Schwarzenegger tu má prostoru méně, což by se mohlo zdát jako škoda, ale upřímně - dokud se na scéně neobjeví, je děj natolik našlapaný, že jsem jej ani výrazně nepostrádal. Svoji následnou přítomností pak už tak dobrý snímek okořenil ještě víc. Vedle samotného příběhu musím pochválit také herecké výkony všech zúčastněných v hlavních rolích. Pokud jde o záporného terminátora Rev-9, tak smekám před invencí tvůrců. Jde opravdu o důstojného padoucha po takřka nepřekonatelném T-1000. Proti oběma právě zmíněným strojům byl TX z T3 slabým čajíčkem. Jalovým odvarem byl i proti Arnoldově zabijákovi z prvního filmu. Ať už je nový terminátor Rev-9 sebelepší, tak stejně musím uznat, že T-1000 ve mně dodnes zanechává dojem nebezpečnějšího a zákeřnějšího vraždícího stroje. Konečně má však - opakuji se - důstojného nástupce. Co mi možná lehce vadilo, ale bez větších problémů jsem to přijal, bylo snad až příliš velké polidštění Arnoldova terminátora a dále pak scéna pod vodou. Nové postavy - Grace a Dani - byly rozhodně příjemným stavebním prvkem tohoto příběhu a opět lehce posunuly hranice této série dál. Krátké záběry z temné budoucnosti mě rovněž velice bavily a výsledný, pětihvězdičkový dojem, na němž má svůj podíl také kino projekce (co si budeme nalhávat, v kině to má jiné grády), pak zcela potvrdila dokonalá a ikonická, úderná znělka. Tada ta tada.. tada ta tada... Zkrátka to pravé a kultovní "bouchání ponurého osudu lidského pokolení na vrata přítomnosti".(1.11.2019)

Nostalgie na mne nějak nefunguje, takže se na to podívám střízlivýma očima. Příběh je jen další variací na první dva díly, nový terminátor patří do kategorie zajímavá blbost, z jeho protivníků je nejsympatičtější Mackenzie Davisová. Linda Hamiltonová se jen snaží vypadat co nejdrsněji, Arnold Schwarzenegger je tu za komickou figuru. Do rozboru časových paradoxů bych se raději nepouštěl, bohužel však nefunguje ani základní logika. Takže prostě jen další rychlá a hlučná sci-fi pro diváky s mozkem na volnoběh. Asi stárnu, takže mi to nestačí.(3.11.2019)

Nový Terminátor rozhodně není žádná katastrofa, jak možná někteří čekali. Celkovou kvalitou je to sice pořád daleko za prvními dvěma díly (to už jiný asi nikdy nebude), Salvation a Genisys to ale celkem v pohodě překonává (ale ne zas o moc). Navázání na dvojku je snesitelné (díly 3-5 se ignorují), záporák je solidní (byť opět silně připomíná T-1000), Arnold je skvěle využitý (a 'velmi vtipný') a ústřední trojice (!) žen je nakonec dost fajn (Linda Hamilton vládne, ale to ze mě možná mluví hlavně nostalgie) - díky tomu je nové Téčko suvérenně nejvíce 'ženský' (nezaměnovat s zženštilý!) velký akční film poslední doby (minimálně v tomhle je Cameron, který si potrpí na výrazné ženské hrdinky, znát). V akci je to velmi snaživé, ale vyrovnat se Cameronovi v nápaditosti, filmařské preciznosti a učebnicové schopnosti gradace je prostě téměř nemožné (a těch odkazů a citací dvojky je možná až moc). Taky mi přijde, že eRkový rating není bůhvíjak zužitkován (čekal jsem větší a masitější porcování nevinných v podání zlého T.). Primárně mi ale schází to samé, co u předchozích třech dílů - jedinečná temná osudová atmosféra blížící se apokalypsy a nějaký působivý hlubší vztah mezi postavami (jako byl partnerský v jedničce či otcovsko-synovský ve dvojce). Temný osud se sice minimálně o jeden takový také pokouší, ale bohužel funguje přinejlepším průměrně. 70 %(25.10.2019)

• - O tom, jestli se do série a role Sarah Connor vrátí, přemýšlela Linda Hamilton intenzivně asi šest týdnů, protože si nebyla jistá, jestli se chce vrátit, nechtěla, aby to vypadalo, že jde pouze po penězích. V tuhle chvíli žije tichý, krásný život a nepotřebuje ho měnit pro patnáct minut slávy. V době podepsání smlouvy nebyl scénář kompletně hotov. (Rominator)

• - Spoiler: Brýle, které má na sobě T-800 (Arnold Schwarzenegger), když zabije Johna Connora, jsou ty samé, které nosil T-800 ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991). (Puxina)

• - James Cameron se na filmu podílel jako producent, spoluscenárista a kreativní konzultant. Dopředu ale řekl, že s filmem nebude mít nic společného, pokud ve filmu nebude hrát Arnold Schwarzenegger. [Zdroj: fandimefilmu.cz] (Butcher of Blaviken)