Smrtihlav

• Francie HHhH (více)

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky. (Bontonfilm)

Salvator

Vlastně je hezké, že v zahraničí dokázali vcelku solidně zpracovat část československých dějin. Plusem je, že to šlo bez českých herců i exteriérů. ()

Winster

Pane jimenez, škoda že nejsem režisér...také bych Vám rád záměrně ,,zprznil" nějaké národní téma z vaší země. Pokud chcete točit, něco takhle složitého...koukejte si to předtím nastudovat co a jak. Všichni Vám budou vděční. Zvláště za scenu v kostele a zastrelení morávka...bych vas nakopal do vašeho velkeho zadku. Dve hvezdicky za tema. ()

david141474

Prdele, tohle byl tak neuvěřitelně depresivní a zároveň neuvěřitelně fascinující, že nenajdu slov minimálně další 2 týdny. Neuvěřitelná podívaná, která si své místo v mých top 10 válečných filmů určitě najde a bude ku*va vysoko. Tento film jsem viděl už 3x dnes po čtvrté a musím říct, že jsem si nikdy neuvědomil jaké je tenhle film mistrovské dílo. Čtvrté zhlédnutí mě však nutí změnit na tento film názor úplně od základů. Tenhle film je neuvěřitelnej. Takovou atmosféru jsem snad nikdy nezažil. Atmosféra je v tomhle filmu šíleně depresivní a slyšel jsem zde snad nejdepresivnější soundtrack v historii kinematografie a to je ku*va co říct. Na všech postavách vám záleží, teda krom Heydricha, jeho ženy a Karla Čurdy. Karel Čurda je pěknej čurák, líp to ani říct nejde. No a Heydrich je zrůda a dostal co si zasloužil. Ve filmu jsou 2 linky a obě se spojí v tu jednu scénu a tou je atentát. Ta atmosféra byla jak už jsem řekl božská a neuvěřitelně depresivní. No a ta atmosféra po atentátu je ještě depresivnější a ten soundtrack. Ó můj bože, to můj sluch nutně potřeboval, musím říct, že nebýt soundtracku Roussela, film by prakticky nestál za nic. No a finále v kostele je prostě fenomenální. Tohle je určitě druhý nejlepší válečný a zároveň první nejlepší životopisný film, alespoň za mě. Já tenhle klenot viděl 3x a moc emocí jsem necítil, to vše se změnilo u čtvrtého zhlédnutí, je to prostě božský film s velice depresivní atmosférou. Asi je všem jasný z této recenze, že známka 10 je málo. ()

realista

Naprosto historicky nepřesné a některé momenty mě přímo praštily do očí. Přesto všechno mě to bavilo víc než samotný Anthropoid a to se počítá. Skvělý zážitek. ()

Iroquois

Historie dostala zase pěkně na prdel. A to prostě MUSÍ ovlivnit hodnocení historického filmu. Tak tedy, co všechno je špatně (na přeskáčku): 1) Heydrich osobně přítomen prakticky na všech akcích gestapa a SS, 2) Velehory u Plzně, 3) Morávek se zastřelí na balkóně, 4) Heydrich osobně zabije Mašína, 5) Tři králové zlikvidováni v roce 1942, 6) Aťa Moravec je malé dítě, 7) V kostele bylo 6 parašutistů, 8) ztráty Němců v kostele obrovské, 9) Himmler přijme Heydricha do SS na základě výkladu o provozu slepičí farmy, 10) Heydrichovo první děcko pochoduje s rodiči při slavnosti převzetí moci Hitlerem, 11) Kubiš si bombu vyrábí sám, 12) Výsadek Anthropoid je hned objeven Němci, 13) parašutisti mají v kostele samopaly a kulomety, 14) Češi mluví anglicky, 15) Němci mluví anglicky, 16) Heydrich má nadváhu, 17) Zaseklý sten má pažbu, 18) Valčík a jeho zrcátko, 19) Atentát na rušné, bloky domů ohraničené ulici, 20) Heydrich střílí na atentátníky, 21) Klein (Heydrichův řidič) střílí na atentátníky, 22) Němci vrazí do kostela hlavním vchodem, 23) Heydrich osobně špízluje generály v bordelu, 24) Gabčík s Kubišem se zabijou v kryptě, 25) Balabán zabit při přestřelce, 26) Heydrichův řidič zabit či těžce raněn, 27) Hácha jen o pár čísel menší než Heydrich, 28) Heydrich osobně přítomen Röhmově smrti, 29) Morávek střílí ze samopalu, 30) jména lidických mužů, 31) Kubiš s Gabčíkem se potkají na náklaďáku... Asi se toho najde víc, ale přeci jen má paměťová kapacita už není jako za mladých let. Kladem filmu je hudba, částečně výprava a zachycení Heydrichovy cesty k moci, byť nutně zkratkovité. Kromě věcných chyb bych vytkl útržkovitost, nedostatečné pokrytí Heydrichovy role v protektorátu, málo opravdu silných momentů a dialogů. I tak dávám 3 hvězdičky, přeci jen připomenutí našich hrdinů a činů, jež vstoupily do historie, je potřeba ocenit i přes množství lapsů. ()

TOPmoovie

musel som dat iba 2 hviezdy. je totiz tazko pochopitelne, ze behom dvoch rokov vzniknu 2 filmy o jednej udalosti. (anthropoid) a ked uz sa film uvadza ako zivotopisny, tak vynechanie heydrichovych leteckych cias je uplne zcestne, niesu ani slovom spomenute vo filme. a podozrivy sa mi zdal aj hned uvod filmu..roztahane nic hovoriace samoucelne sceny ako s precitliveleho psycho filmu - na take zbytocne zabery, nieje cas pri takychto typoch filmov. ()

nahodilova_k

Film, ve kterym mluvěj všichni native speakers podivně blbou angličtinou. Asi museli chudáci před natáčením naštudovat celej English or Czenglish. Božskýho Jacka O'Connella se zbožovaným vrozeným cookovským přízvukem hraje asi nějakej jinej Jack O'Connell, co se snaží mluvit jak Honza z Vilimovic. Pardónek Jacko, ale tak jestli se sem k nám přijedeš kouknout za kopec do rodný dědiny a na ZŠ Kubišova, tak bych ti to snad i mohla odpustit, love (tak se to říká u vás, don't you rememba?). A čtvrtku hvězdy dávám Combovi, kterej je always awesome, dík za účast. Britskej Honza Homola sotva vylez zpoza šaliny a já už tady komponuju, takže mě to asi moc neba. Ale což, voda hučí po lučinách (to bylo hrozně boží) a long live Jack O'Connell. ()

tahir

Zjazd CSFD historikov :) Kazdy je tu expert na vsetko a citi sa dotknuty, ako si mohli filmari dovolit nieco zmenit. ()

Vodomilec

Slušný plivanec na výbornou knihu. Druhá část filmu je otřesná a pro českého diváka je to utrpení(hory, žluté tramvaje atd.). ()

Jarda68

Jeden z nejhorších filmů letošního roku. Totálně špatný casting(John Connor a Alenka opravdu nepatří do II. světové),nepřesvědčivé herecké výkony,příšerné kulisy(dřevěný kostel?!) totálně zmatlaný,historicky absolutně nepřesný děj a jako třešnička trapné finále. Jestli jsem loni vyčítal Anthropoidu přílišnou patetičnost a kýčovitost některých scén,tak Smrtihlav je opravdu,ale opravdu k nepřežití a téměř dosahuje"úrovně"Lídy Baarové..40% ()

kotrlak

Další kousek z cyklu "Atentáty na Heydricha" je tady, tentokrát po francouzsku. Parašutisti pro změnu přistanou někde v Alpách, ubytujou se v alpském hotelu (soudě dle vybavení pokoje) a místní domorodky je hned obskočí, aby se rychlejc asi_milovali v domácím prostředí. Další děj je profláklej, ale odehrává se v dalších neznámých interesantních interiérech a exteriérech. Doufám že to není poslední verze, a že se ještě pár heydrichiád dočkám. P.S. Aspoň ta Rosamunda se mohla víc obnažit! ()

ssarka odpad!

...horšího herce jsme v celém širém světě nenašli,že?...novinka,co nám historikové zatajili-Gabčík a Kubiš seskočili v Alpách...:) a takových perliček je tam spouta, třeba jsem nevěděla,že za války v Protektorátu čeští důchodci hrají bridge a Kubiš a Gabčík si vykládají,jak jim chybí Anglie-to jsou mi ale vlastenci...tento rozhovor se odehrává v jakési stáji,tam všichni přijíždějí auty,takže to před stodolou vypadá,jako na parkovišti Kauflandu,když jsou slevy...NO TY VOLE!!!!!!!!a dalších milion a milion chyb,které zde již jmenovány byly...jasnej odpad ()

jarmil8

Škoda, že důsledně faktografická předloha je dost volně převedena do filmové podoby a s informacemi zachází dosti svévolně. Není schopna být ani oslavou odboje a jeho účastníků (tak jak je tomu přiznaně v knize). Film je v podstatě komorním příběhem několika postav, takřka bez širšího historického kontextu a poněkud překvapivě nejplastičtější postavou se stává Lina Heydrich (v předloze silně upozaděná). Několik slepených scén, rušivé reálie (velehory, zcela jinak působící Budapešť) a volné vyprávění dramatu, zcela odcizuje postavy a stává se pouhou nezáživnou ilustrací dějin někde ve střední Evropě. Naopak překvapí zajímavé obsazení a jistá režie. ()

nezavisle

Nuž kto čakal niečo viac - ako napr. ja - nedočkal sa. Musím konštatovať, že viaceré doku filmy o Heydrichovi majú podľa mňa o čosi väčšiu výpovednú hodnotu. Tento film sa akoby snaží vykresliť osobnosť a pôsobenie Heydricha ako osoby, resp. v tom čase "osobnosti", avšak podarilo sa to len matne a hmlisto. S tohoto pohľadu je tento film oproti snímke https://www.csfd.cz/film/116563-pad-treti-rise fakt salbý odvarík. Napriek tomu sa dalo na to pozerať. Veľké, ale fakt veľké plus Rousselovi, aj preto tri hviezdičky.... ()

chosan

Film připomíná trochu český Atentát, který se mě osobně tedy líbí více. Jen v tomto filmu je vylíčeno jaký byl opravdu Heidrich prase. Filmu dávám 55 % s tím, že určitě stojí za to ho shlédnout! ()

Monellito

Jak vezmou do rukou něco Amíci, je to bezduchá akční šlichta. Tolik historických nepřesností a výmyslů, že mě to jako Čecha uráží. ()

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata