Když seržant Dave Bannion (Glenn Ford) vyšetřuje překvapivou sebevraždu jednoho ze svých kolegů, naráží na jisté nejasnosti. Mrtvý zřejmě pracoval pro Mikea Laganu (Alexander Scourby): zkorumpovaného šefa městské správy - a jak se Dave domnívá - zároveň hlavu městské mafie. Když seržantovi začnou klást do cesty překážky i jeho nadřízení, pustí se do případu s o to větší vervou... Podle novinového seriálu Williama McGiverna. (Pohrobek)

kusper

36. LFŠ Pan Lang mě čím dál tím štve, který jeho film je nejlepší? Metropolis? Vrah mezi námi? Byl jsem lynčován? Nebo Velký zátah? Dokonalý, perfektně propracovaný, skvěle natočený. To ale můžu napsat ke každému filmy pana Langa. Jak symbolické když předával filmové "žezlo" nové generaci ve filmu Jeana - Luca Godarda Pohrdání. "Ono je těžké přemýšlet, když jsem to celý život nedělala." ()

Mol

UNTIL I CATCH UP WITH THE PEOPLE WHO MURDERED MY WIFE!!! Glenn Ford je v téhle kriminálce obzvláště drsnej a je vidět, že i jeho dcerka to má po něm, když si klidně usíná s hororovou panenkou Annabelle. Lee Marvin a ta jeho sexy věčně opilá slepice Debby jsou tu fajn a závěrečná akce je v takovém žánru jakým je film-noir až hardboilovská. Na závěr si nemohu odpustit ještě jednu drsnou hlášku Glenna: FIND OUT WHO PLANTED THE DYNAMITE IN MY CAR!!! ()

Brandon

Jestli je to maximum, co se dá z noiru vymáčknout, tak jsem zklamanej. Není to špatné, ale tenhle filmovej dinosaurus nemá šmrnc. ()

haj

Výbornej noir se všim všudy, postupně se rozplétající příběh, sympatickej hlavní hrdina na hraně zákona, záporáci, kteří se nazastaví před ničím a překvapivě pozitivní konec. 90% ()

zigíš

Správňácký polda -v takovém tom Serpico stylu- proti všem (!) zkorumpovanýma kolegama počínaje, mafiánským bossem konče ..Lee Marvin with hot coffee included ()

vitekpe

Tady nevidim zadny duvod nedat plny pocet. Kdo ma rad noir, nezachybuje pokud se podiva na tenhle (az moderne nasilny) film... Navic Jocelyn Brando, Gloria Grahame, Dorothy Green, Carolyn Jones atd... krasa! :-) ()

Rousse

Hodně dobré noir řemeslo! Poctivá práce, která napnula, místy vyvolala smích, ale hlavně celou dobu bavila a nenudila. A navíc si mě získala velmi sympatickou norkovou holkou, která už byla i chudá i bohata, ale to druhé bylo lepší:-) ()

Han22

Neúplatný, čestný policajt se snaží vyšetřit zdánlivě jednoduchou sebebraždu svého kolegy. Klacky pod nohy mu háže jak vedení, tak organizovaný zločin, který ho zasáhne na nejcitlivějším místě - v jeho rodině. Něco podobnýho už jsem v různých obměnách viděl asi 1000x, takže jsem měl pocit, že koukám na průměrný film. Ale on průměrný není, už jen kvůli skvělým hereckým výkonům a detailům v příběhu - kafe v obličeji, dojemný poslední rozhovor. Nebo finále, kde dosud bezvýznamná mafiánská milenka pořádně zamotá dějem. A hlavně psychopatický mladý Lee Marvin ještě s černými vlasy. U tohohle chlápka jsem měl z jeho rolí pocit, že se snad šedivý narodil a ono ne. Zkrátka a dobře slušný film. ()

Zagros

Drsná detektivka, kde se neúplatný policista vydá na válečné tažení proti všem. Protivníci se s ním nepářou a snaží se jej zničit za každou cenu. Ten se však nedá a i po ztrátě blízké osoby šlape gangsterům na paty. Po cestě mu přijde nečekaná pomoc… Černočerná detektivka plná násilí v čele se sadistickým gangsterem (za výkon Lee Marvina dávám hvězdu navíc) se s divákem nemazlí a to je jen dobře. Konec také moc optimistický není, což ale celkovému vyznění filmu jenom prospívá. Happy end by to velmi poškodil. Velký zátah je film, na který musíte být připraveni, rozhodně nejde o nějakou oddechovku, když mu ale dáte šanci a připravíte se předem na drsný svět boje mezi dobrem a zlem, bohatě se vám odmění skvělým filmovým zážitkem. ()

Pštros

Hned v úvodní scéně Velkého zátahu je zastřelen policejní náčelník Duncan, přičemž vše zpočátku vypadá jako sebevražda. Vyšetřování se chopí seržant Bannion (Glenn Ford) a postupně rozkrývá jednotlivé nitky spiknutí, do kterého je zavlečena mafie společně s policejními špičkami. Hlavní hrdina tak musí čelit i nástrahám ve vlastních řadách přičemž v okamžiku, kdy mu gangsteři zavraždí jeho ženu se situace stává pro Banniona osobní a začiná usilovat o pomstu. Tolik k základní linii příběhu. Co dodává filmu štávu a odlišuje jej od jiných, často průměrných detektivek, je především osobitý režisérský přístup Fritze Langa. Ten dokáže diváky překvapit na svou dobu vysokou porcí násilných scén : nastražená výbušnina v autě, která zabije Banionovu ženu (později často využivaný motiv), četné rvačky, přestřelky apod. Nejvíce však šokuje ve scéně, kdy jeden z gangsterů vychrstne plnou konev vařící kávy přímo do obličeje své milenky. V závěru pak kamera zabírá její znetvořenou tvář, což mělo na tehdejší obecenstvo údajně velký dopad (připomínám, že se jedná o rok 1953). Velký zátah je tak jasným dokladem, že F.Lang i po své emigraci do USA dokázal točit kvalitní filmy, ačkoliv slávy těch předválečných nikdy nedosáhly. 80% ()

Rozjimatel

"Oh, sure, Mr. Lagana, I always like to tell Vince you're calling. I like to see him jump."     Náramne dobrý kriminálny film s noir prvkami o organizovanom zločine, skorumpovaných policajtoch a jednom svedomitom detektívovi. Hlavný hrdina vo výbornom podaní Glenna Forda pôsobí veľmi ľudsky, ale zároveň aj ako niekto, komu by ste rozhodne nechceli skrížiť cestu. Aj ďalšie postavy sú veľmi zaujímavé, spomeniem napríklad dokonalé hovädo v parádnom podaní Lee Marvina. Film má výbornú atmosféru s nádychom ozajstnosti, pútavý dej s množstvom zvratov a je aj pomerne inteligentne vystavaný. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Hey, that's nice perfume." "Something new. It attracts mosquitoes and repels men." ()

Mikino00

Výborný drsný noir s dobrým Fordem v roli mstitele a neústupného detektiva. Konec je trošku divoký, postavy poněkud naivní, ale ten zbytek nemá chybu. ()

Petrus1

Ze začátku to vypadá jako jasná sebevražda, dokud se na scéně neobjeví údajná milenka mrtvého poldy a do případu vnese trochu pochybností. No a když je odstraněna, je jasný, že tu něco smrdí. A jelikož je seržant Bannion starej šťoural a odmítá do toho přestat strkat nos, dostane se až k Langovi, což je šéf, řekněme, místní mafie. Jeho vyšetřování se nelíbí nejen Langovi, ale i jeho nadřízeným. No a když se pak semele ještě jedna věc, jejíž odhalení se stává pro Dave prioritou, už je to totiž hodně osobní. A protože si nenechá mazat med kolem huby a s pátráním rozhodně nehodlá přestat, přijde do konce o odznak. Není to jen krimi-noir detektivka, která by se klidně mohla jmenovat Scarface, ale je to tak trochu doják. :-) A též příběh o jedné mladé dívce, která sebere odvahu a udělá věc, kterou nezvládl ani Dejv. Na to ostatní se už podívejte sami. Kdo má rád přímočaré noirovky, bude určitě spokojen jako já. A taky si budu muset zapamatovat jméno Fritz Lang. Zatím jsem viděla jen tohle a Vrah mezi námi a s obojím jsem spokojená :-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete A zase něco z knihy: "Velký zátah patří mezi kriminální filmy "černé série" padesátých let, které se zabývají problémem města ovládaného organizovaným zločinem a díky ostré a pronikavé předloze románu Williama P. McGiverna i scénáři Sydneyho Boehma je to snímek více zakotvený v politické skutečnosti než ostatní Langovy filmy ve stylu noir. Langova režie je stále poplatná expresionismu se scénami odrážejícími především povahy postav..." Také Jeden z 501 filmů, které musíte vidět. "Z éry kinematografie, v níž násilí nebylo běžné, je Velký zátah excelentním příkladem toho, jak právě násilí může být použito, aby přidalo na váze chytré zápletce a hloubku ostře vykresleným postavám." ()

Gastovski

Americká tvorba Fritze Langa se mi zamlouvá víc a víc. Velký zátah je až nezvykle brutální noirovka, která se ke všem postavám chová tvrdě a nekompromisně. Herecky se sejde opravdu vymazlená sestava: G. Ford, (který mne zaujal již v Gildě), exceluje v roli detektiva, co bojuje proti všem a nebere si servítek, J. Brando jako jeho žena, uštěpačná G. Grahame a vyšinutý Lee Marvin. Na několik okamžiků to vypadalo na plných 5*, ale drobně to pokazil závěr. Místo šťavnatého a nekompromisního zúčtování se dostaví "jen" takové smířlivé kočkování. Ale i tak se jedná o parádní a drsnou noirovku. ()

ad142

Neskorý noirový snímok, kde sa Fritz Lang už obišiel bez gotických rekvizít (aj keď jeden obraz na stene si neodpustil...) a dá sa povedať, že v podstate definoval novšiu vlnu detektívok zo skorumpovaného prostredia polície. Noirovské šero a polotieň zostáva i naďalej zachované, rovnako ako archetyp zlej mrchy v podobe femme fatale, ale príbeh policajta, ktorému miestna mafia zabije ženu a prahne po pomste, je už plný čiernobielych postáv a zaobíde sa bez psychologických, či sociálnych narážok. Nový smer krimi filmov bol definovaný a Fritz Lang bol opäť pri tom. ()

Killingjoke

Fritz Lang a další z jeho ukázek pečlivě budovaného filmu. Velký zátah je možná trošku přímočařejší než mnohé předchozí Langovy filmy, přesto je příběh poutavý a napínavý. Krásně jsou zde napsané postavy, ať už je to drsný, ale spravedlivý seržant v podání Glenna Forda, surový gangster v podání Lee Marvina, jenž si svůj vztek vybíjí na bezbranných ženách, nebo zprvu plochá a hloupá postava hraná Glorií Grahame, jenž se postupem času mění v krásně plastickou a velmi důležitou postavu. A tato změna není jen co se týče povahy, ale i fatální změny vzhledu, o němž bych nechtěl více prozrazovat. Velký zátah je noir z prostředí policajtů, kteří používají metody ze staré školy a gangsterů, jenž žijí v představě, že za své špinavé prachy si koupí cokoliv a kohokoliv. Atmosféra celého snímku je jedinečná, poutavá a akční. Musím přiznat, že se mi tenhle filmeček o soukromé pomstě jednoho policejního seržanta, při níž musí zjistit co je ta věc, jenž jej odlišuje od zločinců, líbila… ()

Biopler

Nezáživný noir, lebo všetko je nám odhalené na začiatku - kto je dobrý, kto je zlý. Chýba správna kombinácia interesantnej zápletky, napätia a postáv, ktoré by divákovi neboli ľahostajné. Hoci divákom pohne smrť manželky neúplatného policajta, hrdinom akoby ani nie a stále si ide svoje. Femme fatale najzaujímavejšia, lebo ju hrá skvelá Grahame. Všetko pekne naleštené, čiernobielo vypiplané a tak na obligátne 3* sa snímka ako-tak vyškrabe. ()

junxi91

Tak tento film se Fritzu Langovi opět velice povedl. Naprosto brilantní cynické dialogy, děj s prudkým spádem, naprosto bezohledné násilí ze strany podsvětí spojeného se zkorumpovanou policií a jeden detektiv jménem Bannion, který proti tomuto zdánlivě nepřekonatelnému spojení neúnavně bojuje za spravedlnost. Vyšetřovatel vražd seržant Dave Bannion z Kenportského oddělení policie má vyšetřovat pravděpodobnou sebevraždu svého zlotřilého kolegy Toma Duncana. Ten měl podle manželky Berthy Duncanové zdravotní problémy a nechal po sobě obálku adresovanou okresní státní zástupkyni, která je však zamčena v bezpečnostní schránce v bance. Duncan měl také milenku Lucy Chapmanovou, která oponuje Berthe a říká, že Duncan byl v pohodě a chtěl se nedávno rozvést se svou ženou. Další den je poručík Ted Wilks pod tlakem shora, aby případ uzavřel a odmítne Banniona a jeho vyšetřování. Pak je nalezena mrtvá Lucy s popáleninami od cigaret – byla mučena a pak zabita. Bannion případ dále vyšetřuje a dostává za to anonymní telefonické výhružky. A tak konfrontuje Mikea Lagana, mafiánského bosse, a zjistí, že lidé okolo se příliš bojí, aby se postavili proti zločineckému syndikátu. Bannion se se zlou potáže, protože mu mafie dá pod auto bombu, která vybuchne a zabije jeho ženu Katie. Bannion se utrhne z řetězu, kritizuje policii za korupci a obviní komisaře Higginse, že poslouchá rozkazy od Lagana. Za to je Higgins okamžitě suspendován, ale svou zbraň neodevzdá, protože si ji sám zaplatil. Bannion se rozhodně nevzdává a chce dopadnout vrahy své manželky. Bannion navštíví noční klub „The Retreat“, ve kterém vidí, jak Laganův zástupce Vince Stone popálí doutníkem jednu ženu, a jediný Bannion se jí zastane, zatímco ostatní dělají, že nic nevidí. To udělá dojem na Stoneovu přítelkyni Debby March, a ti dva spolu jednou do hotelu, ale nic mezi nimi není, a navíc se na ni Bannion naštve. Debby se vrátí do klubu a zde jí Vince obviní z toho, že mluvila s Bannionem a chrstne jí do obličeje vařící kafe, zmrd jeden sadistický. Higgins tam hraje poker se Stonem a pod nátlakem zbytku svědomí ji odveze do nemocnice. Debby se vrací za Bannionem do hotelu, má na levé straně obličeje obvazy a brečí, jelikož je zohavena, a tak jí Bannion vezme pod ochranu. Debby sdělí Bannionovi jméno muže, který umístil bombu pod jeho auto – je to Larry Gordon, a tak se za ním Bannion vypraví. Zjistí od něj spoustu užitečných informací a nechá ho napospas Stoneovým kumpánům, kteří jej samozřejmě zabijí. Bannion pak navštíví paní Duncanovou, začne ji škrtit a říká, že pokud bude zabita, budou odhaleny důkazy, které má proti Laganovi. Na místo dorazí policie, vyslaná Laganem, a on tak musí odejít. Kde tedy leží klíč k odhalení případu? Ve dvou ženách: popálené Debby a vychytralé vdově Duncanové. Skvělý film, u kterého jsem se nenudil ani minutku. ()