Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

Disk

Stopáž 222 minut je příliš krátká. Viděno ve Velkém sále v Karlových Varech. Čistá genialita. ()

HAL

První světová válka tak trochu jinak v dnes už legendárním filmu, který nejenže ukazuje ve velkofilmovém (a nemůžu se ubránit dojmu že i westerny značně ovlivněném) provedení zoufalý boj arabů proti Turkům, vlastní nejednotnosti i i tiché koloniální snaze západních mocností, ale i vynikající příběh excentrického muže který odešel do pouště hledat sám sebe. Lawrence z Arábie, to je pravá definice slova VELKOFILM... a naprostá lahůdka pokud se poštěstí potkat ho v jeho zrestaurované verzi na velkém plátně. 10/10 ()

misterz

Lawrence z Arábie bol posledným skutočným dobrodruhom a hrdinom, ktorému sa ako jednotlivcovi ešte podarilo zapísať do dejín, a to čisto len svojou charizmou, rozumom, silou osobnosti a prístupom k životu. Samozrejme, aj on mal slabšie chvíľky, čo je koniec koncov výborne vystihnuté i prostredníctvom tohto filmu. Je neuveriteľné, akým moderným dojmom na mňa snímok zapôsobil. Nielen svojim geniálnym technickým a vizuálnym spracovaním, ale aj svojimi témami, z ktorých mnohé sú aktuálne ešte aj dnes (a myslím, že aktuálne budú už naveky). Príbeh je spracovaný pútavo a neskutočne ľudsky, samozrejme treba v tom uznať aj zásluhu P. O'Toola, ktorého herecké umenie, hlavne pri niektorých náročnejších emotívnych scénkach, dokázalo dať predstave tohto hrdinu punc dokonalosti. David Lean si dal po všetkých stránkach ohromne záležať, už len ten komparz bol úchvatný, nedokážem si predstaviť, že by sa niečo takéto natočilo dnes, a to nehovorím o výprave. Z tohto pohľadu si staršia filmová tvorba uchováva svoje typické magické čaro, ktoré sa žiaľ v dnešnej dobe zdá byť už len nedosiahnuteľnou métou. Škoda, že sa vďaka svojej krutej stopáži snímok neubránil istej vláčnosti, čo sa prejavilo na pár nudnejších scénkach. Keby sa dodržal štandardný 3 hodinový formát tak by to bolo pre tento výpravný veľkofilm optimálne. 89/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Goldbeater

Lawrence z Arábie - skvěle odvedené filmařské řemeslo, jakému je jen málo co vytknout. Přesto mám jiné velkofilmy Davida Leana (Most přes řeku Kwai a Doktor Živago) o něco radši. Nutno však podotknout, že s každým dalším zhlédnutím je Lawrence lepší a lepší! ()

Snorlax

Film popírající moji teorii o tom, že filmy jsou buď dlouhé, nebo dobré. Necelé čtyři hodiny s Lawrencem utečou jako voda, protože neustále se něco děje. Navíc Lawrence prochází několika zajímavými přerody a divák se zmítá spolu s jeho arabskými přáteli mezi tím, kdo mu fandí, kdo se ho trochu bojí, kdo se bojí o něj a kdo jím začíná opovrhovat. ()

Šakal

tomu říkám velkofilm se vším co se k tomuto pojmenování sluší a patří! Nádherná výprava, krásné pouštní scenérie, epická hudba a úžasné herecké výkony v čele s Peterem O Toolem, který se do postavy důstojníka Lawrence úplně vtělil! Nechápu jak ho mohl minout oscar! ( co většího už by měl člověk předvést ). Skvěle mu sekundují i Omar Sharif, Anthony Quinn. I přes značnou stopáž filmu, mě snímek ani na vteřinku nenudil a naopak jsem byl zklamán, když snímek zkončil.Tohle není film, to je dokonalost sama! O výjmečnosti snímku hovoří i fakt, že i po tak dlouhé době nenudí a má co nabídnout! 6* a smekám! ()

Webb

Obyčejný příběh s výbornou výpravou, dobrou kamerou a hudbou. Písčité exteriéry na které se sice hezky kouká, to mi však ke spokojenosti nestačí. [6,5/10] (Horizon) (Technicolor /// Produkce: Sam Spiegel /// Scénář: Robert Bolt, Michael Wilson podle autobiografie T. E. Lawrence /// Kamera: Freddie Young /// Hudba: Maurice Jarre /// Oscar: Sam Spiegel (nejlepší film), David Lean (režie), John Box, John Stoll, Dario Simoni (výprava), Freddie Young (kamera), Anne V. Coates (střih), Maurice Jarre (hudba), John Cox (zvuk) /// Nominace na Oscara: Robert Bolt (scénář), Peter O'Toole (herec), Omar Sharif (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Rovnako ako pri Živagovi platí, že vystrihnúť niekoľko desiatok minút by filmu len a len prospelo. V 60-tych rokoch a dávnejšie to diváci asi brali inak, v strede ich čakal nápis "intermission", išli si zapáliť a nabrali silu na druhú polovicu. Nebudem sa rozplývať nad všetkými megapozitívami, to už tu urobili iní (z režisérov potom napríklad Spielberg). Len spomeniem, že aj napriek tomu, že ich chápem a film sa mi veľmi páčil, Wylerov Ben Hur ma bavil viac. S prihliadnutím k tomu a miernej rozťahanosti dávam 4. ()

Frajer42

Myslím, že si můžem na rovinu přiznat, že 3 a 1/2 hodiny je skutečně hodně. A musel by přijít nějaký zázrak z nebes, aby se mi poštěstilo, že bych se za tu dobu nenudil. Naštěstí Lawrence byl člověk vskutku pozoruhodný, takže se dá tím filmem prokoukat, a to i s naprostou absencí něžného pohlaví. Bohužel se budu muset vtělit do té hnusné role člověka, který vám už konečně dnes musí říct, že za tím filmem se žádný zázrak neskrývá. Ano tehdy, kdy se psal rok 1962 a lidé byli zvyklí převážně na trošku jiné filmy, tehdy věřím, že to mohl být skutečně velkolepý trhák, který by rozhodně pohltil i mě. Bohužel dnes v roce, tuším že, 2011 musím konstatovat, že jsou krásnější věci na světě než se něco přes 2 hodiny dívat, jak partička Arabů jede na svých velbloudech pouští. Herecké výkony, kostýmy a snad i efekty jsou vzhledem k době vzniku určitě úchvatné. I ta hudba se mi líbila. Ovšem film je strašně jednotvárný a nikdo mi nenamluví, že se to nedalo zkrátit. Minimálně v těch pouštních promenádách bych stříhal, stříhal a stříhal až by nůžky byly tupé. Na druhou stranu jsem zase potěšen, že moje znalosti byly rozšířeny a hlavně, že jsem se konečně dověděl, kdo byl tak hodný a obstaral Arabům zbraně a především výbušniny, které ve jménu Aláha, tak zručně dodnes využívají. Moje hodnocení nemůže být nižší než 2*, protože to mám schované pro nejrůznější Twilighty a jím podobné záležitosti. Tento film mě navíc chvílemi dokázal i bavit. ()

Kothy

Konečně jsem se dostal k tomuto historickému eposu. Natáčení muselo být neskutečně nákladné a náročné. Dnes si to nedokážu představit. Film vypráví o muži, který se rozhhodl během 1. světové války vzít věci na arabském subkontinentu do vlastních rukou. Sjednotil arabské kmeny v boji proti Turkům s vidinou vlastní země. Samozřejmě se to neobešlo bez obětí a kompromisů. Bitvy jsou vážně úchvatné. Možná jen stopáž mohla být třeba o hodinu kratší. "Mohu vám potřást rukou?" ()

RUSSELL

Sir David Lean dal pojmu „výpravný“ nový rozměr. Jeho Lawrence of Arabia je monumentální opus, jenž i dnes zůstává nadčasovým dílem gigantických rozměrů. Film obsahuje vše od velkolepých bojových scén až po politicko-filozofický přesah. Postava T.E. Lawrence je rozpracovaná do sebemenších detailů a zdárně mu sekunduje plejáda úžasných vedlejších postav. I přes skoro 4 hodinovou stopáž mě to ani chvilku nenudilo – děj má spád, a ač se tomu nechce věřit, neobsahuje žádnou vatu. Při odchodu z kina jsem zaslechl tři postarší dámy, jak si říkají, že to jako bylo celkem dobrý, ale chtělo by to prostříhat – s tím já rozhodně nesouhlasím. Z definitivní verze filmu bych nevyňal ani minutu, vše má své jasně dané místo a film je dokonalý tak, jak je. Od začátku do konce jde o jasnou vizi, která byla naprosto perfektně a bezchybně zrealizována. Škoda, že už se takové filmy netočí. ()

nascendi

Veľmi dlho som čakal na tento film a mal som aj isté očakávania. Ústrednú melódiu som síce poznal mnoho rokov, ale film mi unikal. Nie som ním však nadšený. Bol to drahý, výpravný film s komplikovanými vzťahmi medzi znepriatelenými stranami i vývojom jednotlivých postáv, film s veľkolepými masovými scénami i nádhernými obrazmi. Ale tiež film neskutočne rozťahaný, u ktorého sa prejavilo, že bol nakrútený v dobe, keď sa žilo pomalšie a dnešný divák už nebude mať dostatok trpezlivosti, aby ho sústredene sledoval viac ako tri hodiny. Teda ja nie, pretože nekonečné scény v púšti ma uspávali. Súčasnosť mi pripomenuli zábery na bojovníkov na ťavách, v čele ktorých boli zástavníci s čiernymi, či červenými zástavami popísanými arabskými nápismi. Takže ako mierne nadpriemerný film ho môžem vnímať aj teraz, ale na vyššie ohodnotenie u mňa nedosiahol. ()

Tommy987

Lawrence z Arábie je definíciou slova veľkofilm, so všetkou veľkoleposťou, epickosťou a megalomanstvom, čo k tomu patrí. Je asi zbytočné ospevovať dokonalé formálne prevedenie filmu, malebnú kameru či grandióznu hudbu, lebo sú to jednak priam notoricky známe fakty a jednak to ani nebolo to, čo ma na filme najviac zaujalo. Odzbrojujúce bolo sledovať brilantné psychologické rozpitvávanie Lawrencovho charakteru, jeho postupné zmeny a návraty. Lawrence bol nepochybne veľmi komplikovanou osobnosťou a film ho zo začiatku zobrazuje ako srandistu, možno trochu roztržitého, trochu neposlušného poručíka. Postupne potom sledujeme jeho očarenie arabskou krajinou, púšťou a ľuďmi, jeho vycibrené diplomatické schopnosti, ktorými dokáže prinútiť ku kompromisom aj ľudí, ktorí sa už dlhú dobu vyslovene nenávideli, naviac sú členmi tak tvrdohlavého a horkokrvného národa, ako sú Arabi, aby nakoniec prerástol do polohy akéhosi hrdinu-antihrdinu, zmietaného medzi túžbou niečo dokázať (oslobodiť Arabov a vybojovať pre nich vlastnú krajinu) a vlastným egom a aroganciou. Lawrence sa nám v istom zmysle mení na pološialenca (počas bojov a niekedy aj mimo nich si až nezdravo užíva zabíjanie a popravy), samozvaného arabského „mesiáša“, ktorý sám seba porovnáva s Mojžišom či Ježišom a pre ktorého jeho pôvodné ideály a priateľstvo so Sherifom Alim strácajú na váhe a oveľa dôležitejšou sa stáva vlastná dôležitosť v celom dianí... Megadlhá, takmer štvorhodinová stopáž dáva tomuto psychologickému procesu skutočne veľmi veľa priestoru a k jeho dokonalosti nemálo prispieva aj majstrovský výkon Petra O’Toola, ktorému Akadémia mimoriadne ukrivdila, keď sošku toho roku získal Gregory Peck za To Kill a Mockingbird (ten bol síce tiež vynikajúci, ale na O’Toolov záchvat geniality imho skrátka nemal). Ostatní herci však tiež nezaostávajú a či už ide o Aleca Guinessa, Anthony Quinna alebo Omara Sharifa, všetci predvádzajú bravúrne výkony. Lawrence z Arábie je právom radený medzi najväčšie filmové klenoty a do TOP listu tu aj na IMDb, je predvedením majstrovského filmárskeho umenia a filmom, na ktorý len tak nezabudnem. Slovami Stevena Spielberga: A miracle of film! 10/10 ()

iamek

Čekal jsem od tohoto velkofilmu trošku více, ale i tak nejsem moc zklamaný. Nejvíc jsem si oblíbil krásné záběry pouště a vychutnal jsem si i herecký výkon Petera O'Toole. Filmu trošku uškodila přehnaná stopáž a díky tomu byl někdy malinko nudný. Palec nahoru taky za hudbu a kameru. ()

Chrustyn

Velkolepá výprava, skvělí herci, skvělá kamera, dobrá hudba ale šílená chvílemi až nesnesitelná délka. Ale i tak pro mě nejlepší Leanův film. ()

bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (Lawrence of Arabia / LAWRENCE OF ARABIA / Lawrence z Arábie) ()

Yardak

Takové filmy se dnes již netočí...filmový epos, ve kterém neuvěřitelně září Peter O´Toole! Zajímavý pohled na arabskou historii. Režie, hudba a trojce hlavních herců na velkofilmové úrovni! ()

jojinecko

David Lean si zaslúži obdiv, rešpekt a večné miesto na nebi kinamatografie - za odvahu, nezdolnosť, megalomanstvo a nadšenie. Na mojom "leanovskom" rebríčku má prvé miesto asi natrvalo rezervované Most cez rieku Kwai, napriek tomu dať tomuto filmu menej ako ***** je svojim spôsobom barbarstvo, ale keď si odmyslím všetky tie NAJ, ktoré film sprevádzajú, tak sa napriek drvivej prevahe pozitív prikláňam k Nunkiným výhradám a budem "objektívny:) (videné director´s cut) ()

MontyBrogan

Film o bláznovi, ktorý skrýva uniformu pod turbanom a pod uniformou srdce. Naivne sa púšťa do všetkého čo iní nedokázali a časť z toho sa mu aj podarí. V mene akých ideálov, to už je druhá vec. Záver bol však pre mňa dokonalý. A najviac sa mi páčil Alec Guinness. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)