Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Tazko sa vyjadrovat k filmu, ktori patri medzi najlepsie vobec a napisalo sa uz o nom hadam vsetko co sa len dalo. No ale predsa. Strucne a jasne. Dokonaly western s uzasnou hudbou Ennia Morriconeho, ktora dodava kazdemu zaberu nezvycajnu poetiku a celemu pribehu a filmu neopakovatelnu atmosferu. Traja pistolnici sa snazia ziskat 200 000 dolarov, kazdy inym sposobom. Nakoniec sa im to podari s nadsadzkou povedane "spolocnym usilim". Je vsak jasne ze zlato si odnesie len jeden. Ten, ktoreho gulka bude najrychlejsia. Kto nevidel, prichadza o vela. 10/10(11.3.2007)

Královský western s dostatečně našlapaným děním, výtečnými charaktery (Good & Ugly) a překrásnou ústřední melodií. Atraktivní divoký západ, krvácející občanskou válkou, plný zlých a ošklivých. Toto je skutečně vyčerpávající obraz, pěti nehodnotím pouze z přetrvávajícího pocitu povinnosti, pravděpodobně jelikož dlouhatánská stopáž mi nepřišla úplně prosta slabších míst.(23.7.2011)

Vím, že bych tomuto filmu měl dát alespoň čtyři hvězdy za to, jak skvostně je to zrežírováno a natočeno, ale rozum nade mnou tentokrát nevyhraje. Na jednu stranu roztahané a uspávací, na druhou stranu téměř bezchybné a se skvělou hudbou. Takovéhle rozporuplné pocity se mi pak těžko převádí v hodnocení.(13.1.2009)

Typicky bezbřehá Leoneho westernová genialita prodchnutá jedinečnou kompozicí záběrů, fenomenálním soundtrackem a naprosto filigránskou prací s dynamikou a napětí, která vrcholí závěrečným troj-duelem. Hodný zlý a ošklivý má všechny podstatné rysy spaghetti westernu, včetně občasné táhlosti a epické šíře, která hraničí s šílenstvím. Jenže ona tahle zlatokopecká road movie okouzluje i tím, v jak pomalém tempu se nese, s jakou labužnickou pečlivostí lpí na detailu a jemné mozaice. Podle mého jeden z nejlépe zrežírovaných a zhudebněných filmů všech dob. Kouzelná záležitost.(4.6.2007)

No, asi mám jiný divácký vkus než většina uživatelů tady na čsfd, ale Pro pár dolarů navíc se mi prostě líbil víc a taky ho považuju za vrchol dolarové trilogie (ono to označení dolarová trilogie je možná trochu zavádějící, ale kdo viděl všechny 3, tak ví ;-)). Přesto, že For a Few Dollars More byl jen o půl hodiny kratší, měl dějově mnohem větší spád a ta vsuvka z občanské války mi do The Good, the Bad and the Ugly moc nepasovala. Film stojí na opravdu výborných hereckých výkonech Eastwooda, Van Cleefa a Wallacha, zručné kameře, dobré režii a v neposlední řadě na již zmiňované PERFEKTNÍ hudbě. Film dále obsahuje dokonce i malou dávku suchého humoru, který bych tu ani nečekal. A pak je tu samozřejmě scéna odehrávající se kamenném chodníku uprostřed hřbitova, kdy kamera přechází z 1 pistolníka na druhého; osobně ji považuju v žánru western za legendární. Ale nebylo mi jasné, např. jak mohl najít Hodný Ošklivého v zdevastovaném městě, když o sobě vůbec nemohli vědět, nebo jak se podařilo Hodnému a Ošklivému naprosto nerušeně zlikvidovat most, když právě o ten armády bojovaly a hlídali ho, či scéna v poušti, kdy si Ošklivý najednou úplně přestal všímat Hodného, kterého se zrovna chystal zastřelit a ten se, totálně dehydratovaný a unavený, nějak záhadně doplazil k dostavníku a dozvěděl se od umírajícího "jméno" hrobu s pokladem. Můžete si říct, že jsem puntičkář, ale ikdyž je to opravdu výborný film, který vřele doporučuju nejen příznivcům žánru western, kvůli trochu přehnané stopáži a některým (mnou zmíněným) detailům, prostě 5* nedám. "V tomhle světě jsou 2 druhy lidí, příteli. Ti s nabitejma bouchačkama a ti, co kopou. Tak kopej..."(17.12.2007)

• - Český název Hodný, zlý a ošklivý neodpovídá zcela originálnímu názvu. Spíše se jedná o Dobrého, špatného a zlého. Český překlad potom vynikne v úvodních titulcích, kdy se může divák mylně domnívat, že Tuco (Eli Wallach) je ošklivý a Sentenza (Lee Van Cleef) zlý. (grerar)

• - Přezdívku Zlého (Lee Van Cleef) -  Angel Eyes (Krásnoočko) vymyslel Eli Wallach (Tuco). (gjjm)

• - Roli Tuca (Eli Wallach) měl původně hrát Gian Maria Volonté, který si v předchozích dvou dílech zahrál hlavního záporáka, ale Sergio Leone se nakonec rozhodl obsadit někoho, kdo má přirozený komický talent. (Javert)