Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Itálie

I due magnifici straccioni

(pracovní název)

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

Pro mě nejslabší díl dollarové triologie. Kdyby si Leone odpustil od zbytečného antiválečného komentáře a sestříhal film na čisté dvě hodiny, jednalo by se o absolutní westernové dílo. Místo toho má snímek spoustu táhlých momentů a celá wtf pasáž, kde Blondie a Tuco vyhazují do vzduchu most v průběhu válečné vřavy patří mezi nejzbytečnějších 30 minut světové kinematografie.(19.4.2016)

Špičkový western, který navždy bude společně s Tenkrát na Západě tím nejlepším co můžete v daném žánru shlédnout (mě se o něco více líbilo Tenkrát na Západě). Určitě nejzajímavější příběh z celé dollarové triologie. Navíc v předchozích dílech mi chyběl někdo jako Eli Wallach, který zahrál báječně a v mých očích zastínil i Clinta Eastwooda. Leone na předchozích dílech vidělal velké peníze a je to hodně vidět. Bez hudby Ennia Morriconiho se neumím Leoneho westerny představit, protože dodává snímku tu správnou atmosféru. Ačkoliv nejsem žádný vyznavač westernů, tak tohle je nezapomenutelný zážitek........(1.3.2008)

Western tím lepší, kolikrát se na něj podíváte. Naprosto netradiční tím, že obsahuje i humor, nečekané zvraty, válku Severu proti Jihu. Ústřední trojice je skvěle vybraná, Blonďák Eastwoodovi dokonale sedne, Krásnoočko Lee Van Cleefa je fantastický padouch a Tuco je prostě nádherná postava, které chvíli fandíte a chvíli ji nenávidíte. Příběh je krásný, ani chvilku nenudí a Morriconeho hudba, to je dokonalost sama.(7.7.2005)

Tazko sa vyjadrovat k filmu, ktori patri medzi najlepsie vobec a napisalo sa uz o nom hadam vsetko co sa len dalo. No ale predsa. Strucne a jasne. Dokonaly western s uzasnou hudbou Ennia Morriconeho, ktora dodava kazdemu zaberu nezvycajnu poetiku a celemu pribehu a filmu neopakovatelnu atmosferu. Traja pistolnici sa snazia ziskat 200 000 dolarov, kazdy inym sposobom. Nakoniec sa im to podari s nadsadzkou povedane "spolocnym usilim". Je vsak jasne ze zlato si odnesie len jeden. Ten, ktoreho gulka bude najrychlejsia. Kto nevidel, prichadza o vela. 10/10(11.3.2007)

Hodný, zlý a ošklivý? Hlavně kurevsky dlouhý. Pravdou je, že jsou věci, které se stanou a divák si to musí domyslet, což mu nahrazují velmi dlouhé děje, které by se daly bez vlivu na příběh filmu vystřihnout zahradnickými nůžkami. K prvnímu - aspoň režisér nedělá z diváka blbce a k druhému proč vlastně ne, celovečerní tak jako přívlastek filmu dostává svůj pravý význam. Skvělá hudba dávající vzniknout něžnému citu ke kojotům, jejichž vytí bylo pro ústřední melodii inspirací. Zajímalo by mě, jak by Morricone vepsal do not kvíkání morčete.(12.2.2017)