Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

„See you soon, i.., idi..” - "Idiots. It's for you..“ Zábavnější než Tenkrát na západě, o tom není pochyb, protože tahle trojka se tak dlouho hledala, až se našla u Arche Stantona.. Považujte mě za pošetilého blázna, ale Morriconeho hudbou podbarvená scéna, kdy Tuco s Blonďákem odjíždí z klášterního lazaretu na dostavníku („..a po jídle by bodnul doutníček.“), mně vždycky neuvěřitelným způsobem napumpuje optimismus do žil. Dodatek: Soundtrack je neuvěřitelný skvost. Už přes půl roku mi hraje v autě a nemohu se s ním rozloučit..(29.8.2008)

Doba starých dobrých westernov je nepochybne preč, ale z nej nám ostali aspoň niektoré skvelé skvosty ako je tento. Eastwood je nepochybne jeden z najlepších predstaviteľov divokého západu a spolu s Leonem a spol. ukázali ako na to. Pre mňa je tento filmík oveľa lepší ako Vtedy Na Západe, keď ho predchádza najmä hudbou spolčenou s neuveriteľnou dávkou napätia vo vyhrotených scénach ako je napríklad cintorínová. Celý film je pre mňa na 80%. Piata hviezdička je za melódiu "The Ecstacy Of Gold", ktorá je použitá v scéne s cintorínom, ktorú používa Metallica ako otváraciu skladbu na začiatku každého koncertu od S&M'99. 90%.(2.11.2006)

V jeden den jsem si střihnul dva westerny, které jsou všeobecně považovány za nejlepší. Po Tenkrát na Západě, u kterého jsem se místy nudil a nakonec mu dal tři hvězdičky, přišel na řadu tento. Při prvním filmu jsem si pomalu zvykal na Leoneho styl a byl tak připraven na další utahané scény. Jenže Hodný, zlý a ošklivý mě naprosto odrovnal svou přímočarostí. Samozřejmě v rámci Leoneho westernů. Ústřední trojice byla přesvědčivá, hudba chytlavější než v Tenkrát na Západě a děj geniálně zamotaný a ve svížném tempu. Nejlepší western všech dob.(9.2.2010)

"Bůh při nás není, protože nesnáší idioty." Hodný Blonďák je pěkná svině, Zlý Krásnoočko sympaticky dodržuje smlouvy a ošklivý Tuco je prostě dokonalý. Od jeho skoku oknem na plátno jsem mu nepokrytě fandil a doufal jsem, že dodrží své slovo o tom, že bude vždycky naživu. Tahle trojka byla prostě někdy rychlá, jindy pomalá a vždycky zábavná. Navíc jí do rytmu koltů hrála skvělá hudba. A nyní mne omluvte, jdu vyhodit do povětří most, abych tím někomu udělal radost.(29.5.2018)

No, asi mám jiný divácký vkus než většina uživatelů tady na čsfd, ale Pro pár dolarů navíc se mi prostě líbil víc a taky ho považuju za vrchol dolarové trilogie (ono to označení dolarová trilogie je možná trochu zavádějící, ale kdo viděl všechny 3, tak ví ;-)). Přesto, že For a Few Dollars More byl jen o půl hodiny kratší, měl dějově mnohem větší spád a ta vsuvka z občanské války mi do The Good, the Bad and the Ugly moc nepasovala. Film stojí na opravdu výborných hereckých výkonech Eastwooda, Van Cleefa a Wallacha, zručné kameře, dobré režii a v neposlední řadě na již zmiňované PERFEKTNÍ hudbě. Film dále obsahuje dokonce i malou dávku suchého humoru, který bych tu ani nečekal. A pak je tu samozřejmě scéna odehrávající se kamenném chodníku uprostřed hřbitova, kdy kamera přechází z 1 pistolníka na druhého; osobně ji považuju v žánru western za legendární. Ale nebylo mi jasné, např. jak mohl najít Hodný Ošklivého v zdevastovaném městě, když o sobě vůbec nemohli vědět, nebo jak se podařilo Hodnému a Ošklivému naprosto nerušeně zlikvidovat most, když právě o ten armády bojovaly a hlídali ho, či scéna v poušti, kdy si Ošklivý najednou úplně přestal všímat Hodného, kterého se zrovna chystal zastřelit a ten se, totálně dehydratovaný a unavený, nějak záhadně doplazil k dostavníku a dozvěděl se od umírajícího "jméno" hrobu s pokladem. Můžete si říct, že jsem puntičkář, ale ikdyž je to opravdu výborný film, který vřele doporučuju nejen příznivcům žánru western, kvůli trochu přehnané stopáži a některým (mnou zmíněným) detailům, prostě 5* nedám. "V tomhle světě jsou 2 druhy lidí, příteli. Ti s nabitejma bouchačkama a ti, co kopou. Tak kopej..."(17.12.2007)