Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 171 min (SE: 179 min)

Tak mě Budvárek konečně ukecal, abysme se na to podívali. Dlouho jsem to odkládal a dlouho se těšil, no a nakonec jsem asi spokojen. Dostalo se mi toho, co jsem očekával - Leone, Morricone, frajeři v hlavních rolích, oškliví špageťáci v těch vedlejších a nádherné záběry a scény. Jediné, co mi na tohle filmovém pamlsku vadilo, bylo (pozor, drobný spoiler!) intermezzo s bitvou občanské války. Na Tenkrát na západě se mi líbila jistá minimalističnost a intimita, která byla po celou dobu zachována, tady mi ty velkolepé, skoro až válečné scény trochu překážely a neseděly vedle těch minutových záběrů do rozdrásaných tváří pistolníků:). Faktem ale je, že mi to zážitek nezkazilo, a musím uznat, že plné hodnocení jsem dal i mnohem horším filmům...(8.10.2009)

Byl by to "pouze" skvělý western, kdyby tu nebyla scéna s kapitánem a mostem, která filmu vdechuje naprosto nečekaný rozměr. Válečná mašinérie, chrlící stovky mužů na smrt pro víceméně bezvýznamné cíle, zanechává krví a podrazem promáčené osobní účty drsných chlapů daleko za sebou. Díky za ten moment. Titulní trojka + opět dokonalé ohudebnění od Ennia Moricconeho = slušivým prachem zanešená perla. A velice zábavná...(19.1.2010)

Tazko sa vyjadrovat k filmu, ktori patri medzi najlepsie vobec a napisalo sa uz o nom hadam vsetko co sa len dalo. No ale predsa. Strucne a jasne. Dokonaly western s uzasnou hudbou Ennia Morriconeho, ktora dodava kazdemu zaberu nezvycajnu poetiku a celemu pribehu a filmu neopakovatelnu atmosferu. Traja pistolnici sa snazia ziskat 200 000 dolarov, kazdy inym sposobom. Nakoniec sa im to podari s nadsadzkou povedane "spolocnym usilim". Je vsak jasne ze zlato si odnesie len jeden. Ten, ktoreho gulka bude najrychlejsia. Kto nevidel, prichadza o vela. 10/10(11.3.2007)

Excelentní dílo, další klasika, která se řadí po bok takovým perlám, jako jsou Tenkrát na Západě, Pro pár dolarů a Pro pár dolarů navíc. Sergio Leone dokázal během pouhých čtyř let čtyřmi westerny zcela rozvrátit zaběhané stereotypy v tomto žánru a ve spojení s přesně typově obsazenými herci a precizní Morriconeho hudbou stvořil díla, která vešla do dějin filmu. Hodný, zlý a ošklivý byl další příležitostí pro Clinta Eastwooda, jenž se už v "Dolarové" dvojici westernů projevil jako klasický drsňácký pistolník, který má do ryzího klaďase daleko, ale přesto nějak donutí diváka, aby se s ním sžil a držel mu palce. V tomto filmu má za spoluhráče, resp. soupeře další osvědčené westernové herce Eliho Wallacha (Sedm statečných) a Lee Van Cleefa (Pro pár dolarů navíc, Jak byl dobyt Západ) a i díky nim je tento western tím, čím je - nezapomenutelnou klasikou.(12.3.2004)

Milovat westerny, tak miluji i tento film. Po Tenkrát na západě jednoznačně nejlepší western, Clint Eastwood je bezkonkurenčně ten nejstylovější a nejdrsnější i nejvychytralejší pistolník divokého západu... Samozřejmě zčásti i za předpokladu, že bude mít za zády tak zručného režiséra jako je Sergio Leone, který dokáže vykonstruovat jak lehce humorné, tak těžce napínavé scény, kterým by záviděl, leckterý novodobý áčkový thriller. Ačkoliv mě nenapadá jediný zápor, jež bych mohl filmu objektivně vytknout, plné hodnocení bohužel nemohu udělit, westerny mě tolik nebaví a místy jsem se nudil. 8/10(24.6.2008)

• - Skutečné jméno Zlého (Lee Van Cleef), které se objeví v italské verzi filmu, je Sentenza (to znamená "Rozsudek"). V anglické verzi filmu (z níž vycházela ta česká) není nikdy použito. (gjjm)

• - Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký - 1 600 000 $. (Kulmon)

• - V závěrečné scéně je možné všimnout si, že na Krásnoočkově (Lee van Cleef) pravé ruce chybí poslední článek prostředníčku. Lee van Cleef o něj údajně přišel, když stavěl dceři domeček na hraní. (bomber3)