Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 171 min (SE: 179 min)

Hledám vlastníka toho koně. Je to vysoký blonďák, kouří cigáro a je to svině! Po dvou výborných filmech Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc uzavírají Leone, Eastwood a Morricone tuto trilogii strhujícím a neskutečně zábavným spaghetti westernem. Snímek, kterému co do zábavnosti může konkurovat jen málokterý filmový kousek podobné stopáže. Film je dlouhý téměř tři hodiny, ale uteče jako voda - vůbec nenudí, na plátně/obrazovce se neustále něco děje a dobývání pokladu vzájemně si nebezpečné trojice je velice zábavné. Je těžké říct, kdo je hodný a kdo zlý, protože všichni hlavní protagonisté páchají zlo. Jejich charaktery jsou černobílé, nikdo není vyloženě kladný či záporný. Wallach s Eastwoodem si vzájemně nedůvěřují a raději se k sobě neotáčejí zády, ale i když jsou to mizerové, člověk jim prostě musí držet palce. Nakonec spojí své síly, aby na poklad dosáhli právě oni dva. Výborně zahrál také Lee Van Cleef, který tentokrát sice nedostal tolik prostoru jako v druhé části trilogie, ale jeho herecké kvality jsou nezpochybnitelné. Všechny stránky filmu, jako režie, scénář, kamera, hudba či herecké výkony jsou na nejvyšší možné úrovni a dělají tento snímek nezapomenutelným. V roli Eastwoodova souputníka v cestě za pokladem se vyznamenal Eli Wallach, který působil vedle drsného Clinta nesmírně zábavně (především jeho pokřižování vždy stojí za to).The ecstasy of Gold.(17.11.2009)

Motivy z předchozích dílů Leone stupňuje, nadsazuje, přidává humor i sentiment a staví tak tenhle film ještě více mimo žánrové koleje. To samé lze říci i o Morriconeho hudbě, který z podbarvující jedničky a organické dvojky přetavuje vše doslova do The Extasy of Emotions. Zcela jiné než "Tenkrát na západě", zcela své a nenapodobitelné.(14.6.2005)

Nejlepší western všech dob! Zajímavosti: Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. *** Zlato v roce 1862, kdy se příběh odehrává, mělo hodnotu 20.672 dolarů za unci, 4. září 2006 to bylo 628.10 dolarů za unci. 200000 dolarů, které měli tři bandité z názvu filmu, by 4. září 2006 mělo hodnotu 6076867.50. *** Když přišel při natáčení čas vyhodit most do vzduchu, Sergio Leone se na této práci domlouval se španělským kapitánem armády. Domluvili se, že vyhodí most do vzduchu, až Leone dá přenosnou vysílačkou signál „Vai“ (Jdi). Naneštěstí, jiný člen výpravy říkal na stejném kanálu jinému členovi „vai vai“, což znamenalo „vše je v pořádku pokračuj“. Kapitán slyšel příkaz a vyhodil most do vzduchu bez účasti kamer. Leone byl tak rozrušený, že toho dotyčného okamžitě propustil, a ten mu pohotově ujel jeho vlastním automobilem. Kapitán z toho byl velmi nešťastný a domluvil se s Leonem, že vystaví nový most s podmínkou, že onen vyhozený bude znovu zaměstnán. Leone s tím souhlasil, a poté se vše již podařilo. *** Protože Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. *** Al Mulock, který hrál gangstera, který se snaží zabít Tuca, když se koupal, si nikdy nemohl zapamatovat těch pár vět, které měl pronést. Leonemu již došla trpělivost, řekl mu, aby počítal italsky od jedné do deseti a jeho text byl do filmu přidán v postprodukci. *** Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca i Angel Eyes. Nakonec však nehrál ani jednoho. *** Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký 1600000 $. *** V záběru ve španělské poušti je 1500 komparsistů – španělských vojáků. *** Tři hlavní herci Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach a Al Mulock s Johnem Barthou, který hrál šerifa, jsou jediní herci, kteří ve filmu skutečně mluví anglicky. Ostatní mluví italsky či španělsky, podle jejich rodné řeči, pak byli předabováni. *** Během scény před konečným soubojem, kde Tuco běží přes hřbitov, můžeme vidět na plátně psa. Sergio Leone se obával, že scéna skončí melodramaticky, psa na projekci pustil, ale Wallachovi nic neřekl. Jeho údiv je tak opravdový. *** Eli Wallach mohl být bez hlavy, kdyby ji během vlakové scény zvedl. V širokém záběru můžete vidět schod, který by mu srazil hlavu. *** Sergio Leone si vybral Eli Wallacha ne kvůli jeho roli Calvery v Sedmi statečných, ale kvůli jeho výkonu ve filmu Jak byl dobyt Západ (1962).(8.5.2009)

Zrucne natoceny western, tentokrat minutazou najdlhsi, co nie vzdy bolo vyhodou, ale odpustil som a okrem toho sa mi tu zdal byt Eastwood viac zranitelnejsi, ako v predchadzajucich castiach. Rivalita a neustale podrazy medzi "Hodnym zlym a osklivym" proste nemali chybu a bolo zabavou sa na nich divat, takze u mna plny pocet... 09.01.2009 ________ Clint Eastwood - (Blonďák) +++ Lee Van Cleef - (Jednoočko / Sentenza) +++ Eli Wallach - (Tuco) +++ Luigi Pistilli - (Otec Pablo Ramirez) +++ Rada Rassimov - (Maria) +++ Hudba: Ennio Morricone +++(29.6.2008)

Necítím se kompetentní ke tvrzení, že Hodný, zlý a ošklivý je nejlepší film svého žánru, na to jsem zase tolik westernů neviděl a po pravdě řečeno, moderní antiwesterny typu Mrtvý muž nebo Tanec s vlky ve mě rezonují přece jen víc, nicméně v každém případě jde o velmi zábavný a přitom kvalitní film. Western jako žánr mi upřímně řečeno příliš nesedí a pěti hvězdičkami jsem ohodnotil jen naprosté minimum těchto snímků. Důvod obliby tohoto kousku spočívá ve faktu, že se Leonemu podařilo natočit film tak říkajíc pro všechny, což se stane v kinematografii spíš výjimečně. Je dobrodružný, napínavý a přitom velmi chytrý, navíc v sobě nese zjevné protiválečné poselství. Kombinuje klasické žánrové postupy, ale doplňuje je moderními filmařskými prvky, tradičně vynikajícím soundtrackem, hrátkami s kamerou i občasnými výlety do ryze artových vod. V několika momentech se sice zapomene a podlehne žánrovým klišé, jako je přestřelka s bandou Zelenoočka, kdy můžeme vidět tradiční scénu z béčkových westernových filmů, kdy střelec s puškou ze zálohy netrefí pistolníka, který otočkou z nevýhodné pozice pistolí protivníka sejme, ale vzhledem k celkově odlehčené atmosféře se těchto pár drobných kiksů bez problémů ztratí. Leone vhodně střídá tempo, kombinuje vyloženě humorné scény s tragickými a především se opírá o špičkové herecké obsazení. Režisér vždycky dokázal vybírat typově přesné herce, ať už Clint Eastwood, Lee Van Cleef nebo Bi Wallach jsou ve svých rolích dokonalí. Výstižný komentář: Šandík. Celkový dojem: 90 %.(25.3.2010)

• - V americkém traileru byl Tuco (Eli Wallach) omylem uveden jako Zlý a Krásnoočko (Lee Van Cleef) jako Ošklivý, ve filmu je to naopak. (gjjm)

• - Kostra, kterou našel Tuco (Eli Wallach) na hřbitově Sad Hill, byla opravdová. Jedna zesnulá španělská herečka projevila ve své polední vůli přání, že by chtěla hrát i po své smrti... A Sergio Leone se jako známý perfekcionista toho chytil a přání jí bezezbytku vyplnil. (Zdroj: IMDb) (DaViD´82)

• - Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. (Kulmon)