Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Zajímavý příběh, přímočaře vedený a v závěru skvěle vypointovaný. Morriceneho chytlavé melodie se opět zadíraly pod kůži, Clint za mlada měl charismatu na rozdávání a Eli Wallach jako záporák, kterému vlastně i fandíte, nemůže zklamat. Ale k dokonalosti tomu něco - něco hodně málo - chybělo a povědomě jsem se neubránil srovnávání s geniálním TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Ten je bez chyby a pětihvězdičkový, tady trochu zamrzelo pár nelogismů a zejména podivná dějová vsuvka s válčícími armádami a vyhozením mostu, kde se Eastwood s Wallachem producírovali, jako by se nechumelilo. Jinak bez výhrad.(30.8.2004)

Rozpočet $1,2miliónaTržby USA $25,100,000Tržby Celosvetovo $25,300,000║ Tak legendárny western sa mi konečne podarilo vzhliadnuť a stálo to za to, všetko tam pekne funguje, kamera, strih, hudba, je na perfektnej úrovni, jedine čo mi vadilo boli moc rozťahané scény, ktoré brzdili dej v lepšej plynulosti. /80%/ ...určite sa k tomuto filmu ešte rád vrátim, lebo westernový žáner mám moc rád a verím že ma to potom ešte aspoň o málinko viac zaujme(4.10.2008)

Pro mě nejslabší díl dollarové triologie. Kdyby si Leone odpustil od zbytečného antiválečného komentáře a sestříhal film na čisté dvě hodiny, jednalo by se o absolutní westernové dílo. Místo toho má snímek spoustu táhlých momentů a celá wtf pasáž, kde Blondie a Tuco vyhazují do vzduchu most v průběhu válečné vřavy patří mezi nejzbytečnějších 30 minut světové kinematografie.(19.4.2016)

Milovat westerny, tak miluji i tento film. Po Tenkrát na západě jednoznačně nejlepší western, Clint Eastwood je bezkonkurenčně ten nejstylovější a nejdrsnější i nejvychytralejší pistolník divokého západu... Samozřejmě zčásti i za předpokladu, že bude mít za zády tak zručného režiséra jako je Sergio Leone, který dokáže vykonstruovat jak lehce humorné, tak těžce napínavé scény, kterým by záviděl, leckterý novodobý áčkový thriller. Ačkoliv mě nenapadá jediný zápor, jež bych mohl filmu objektivně vytknout, plné hodnocení bohužel nemohu udělit, westerny mě tolik nebaví a místy jsem se nudil. 8/10(24.6.2008)

Sergio Leone s nadhledem a sobě vlastním humorem natočil nesmrtelnou ikonu doby. Doby, kdy western nebyl neduživým staříkem a kdy se širými pláněmi rozeznívala Morriconeho hudba, bohužel pominuly. Hodný, zlý a ošklivý však zůstává.(10.7.2005)

• - Ač z volné dolarové trilogie o muži beze jména vznikl Hodný, zlý a ošklivý až jako třetí, tak chronologicky je naopak dílem prvním; mimo jiné je to jasné i z toho, že právě zde Eastwoodova postava získá své proslulé poncho. (Zdroj: IMDb) (DaViD´82)

• - Clint Eastwood (Blonďák) má na sobě ve všech filmech Leoneho slavné “dolarové trilogie“ to samé pončo aniž by ho měnil nebo pral. (džanik)

• - Protože režisér Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach (Tuco) špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. Příliš často společně nekomunikovali. (Kulmon)