Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Itálie

I due magnifici straccioni

(pracovní název)

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

Western který mě pobavil a udělal na mě celkově skvělý dojem! Podle sebe ho zařazuju dokonce i před jeho westernového bratra Tenkrát na Západě. Spousta lidí řekne že je to právě naopak, ale já mám jiný pocit. Úplně miluju tu typickou znělku od italského hud.skladatele Ennia Moricona, která se mi ještě přehrávala v uších dlouho, dlouho po vypnutí filmu. Co dodat, Sergio Leonne bezpochyby umí natočit kvalitní western a tohle je můj nejoblíbenější!!!(26.6.2007)

V jeden den jsem si střihnul dva westerny, které jsou všeobecně považovány za nejlepší. Po Tenkrát na Západě, u kterého jsem se místy nudil a nakonec mu dal tři hvězdičky, přišel na řadu tento. Při prvním filmu jsem si pomalu zvykal na Leoneho styl a byl tak připraven na další utahané scény. Jenže Hodný, zlý a ošklivý mě naprosto odrovnal svou přímočarostí. Samozřejmě v rámci Leoneho westernů. Ústřední trojice byla přesvědčivá, hudba chytlavější než v Tenkrát na Západě a děj geniálně zamotaný a ve svížném tempu. Nejlepší western všech dob.(9.2.2010)

V tomhle světě jsou dva druhy lidí příteli. Ti s nabitejma bouchačkama, a ti co kopou. Tak kopej. Tři pistolníci, jeden poklad a možná nejlepší western co jsem zatím viděl. Tentokrát je to ošklivý Eli Wallach, který drží příběh, který nám zabrousí i do války severu proti jihu, pohromadě. Lee Van Cleefův krásnoočko je sice trochu stavěný mimo hlavní dějovou linku, ale vynahrazuje nám to téměř ukázkovým záporáctvím. No a pak je tu Blonďák Clint, který si s Leonem vymyslel dokonalé završení téhle dolarové trilogie. Včetně nenápadného propašování odrbaného ponča zpět do hry a dechberoucího finálového trojboje.(9.9.2009)

Nejlepší western všech dob! Zajímavosti: Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. *** Zlato v roce 1862, kdy se příběh odehrává, mělo hodnotu 20.672 dolarů za unci, 4. září 2006 to bylo 628.10 dolarů za unci. 200000 dolarů, které měli tři bandité z názvu filmu, by 4. září 2006 mělo hodnotu 6076867.50. *** Když přišel při natáčení čas vyhodit most do vzduchu, Sergio Leone se na této práci domlouval se španělským kapitánem armády. Domluvili se, že vyhodí most do vzduchu, až Leone dá přenosnou vysílačkou signál „Vai“ (Jdi). Naneštěstí, jiný člen výpravy říkal na stejném kanálu jinému členovi „vai vai“, což znamenalo „vše je v pořádku pokračuj“. Kapitán slyšel příkaz a vyhodil most do vzduchu bez účasti kamer. Leone byl tak rozrušený, že toho dotyčného okamžitě propustil, a ten mu pohotově ujel jeho vlastním automobilem. Kapitán z toho byl velmi nešťastný a domluvil se s Leonem, že vystaví nový most s podmínkou, že onen vyhozený bude znovu zaměstnán. Leone s tím souhlasil, a poté se vše již podařilo. *** Protože Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. *** Al Mulock, který hrál gangstera, který se snaží zabít Tuca, když se koupal, si nikdy nemohl zapamatovat těch pár vět, které měl pronést. Leonemu již došla trpělivost, řekl mu, aby počítal italsky od jedné do deseti a jeho text byl do filmu přidán v postprodukci. *** Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca i Angel Eyes. Nakonec však nehrál ani jednoho. *** Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký 1600000 $. *** V záběru ve španělské poušti je 1500 komparsistů – španělských vojáků. *** Tři hlavní herci Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach a Al Mulock s Johnem Barthou, který hrál šerifa, jsou jediní herci, kteří ve filmu skutečně mluví anglicky. Ostatní mluví italsky či španělsky, podle jejich rodné řeči, pak byli předabováni. *** Během scény před konečným soubojem, kde Tuco běží přes hřbitov, můžeme vidět na plátně psa. Sergio Leone se obával, že scéna skončí melodramaticky, psa na projekci pustil, ale Wallachovi nic neřekl. Jeho údiv je tak opravdový. *** Eli Wallach mohl být bez hlavy, kdyby ji během vlakové scény zvedl. V širokém záběru můžete vidět schod, který by mu srazil hlavu. *** Sergio Leone si vybral Eli Wallacha ne kvůli jeho roli Calvery v Sedmi statečných, ale kvůli jeho výkonu ve filmu Jak byl dobyt Západ (1962).(8.5.2009)

Na světě jsou dva druhy lidí, můj příteli. Ti, co mají na krku provaz a ti, co je odřezávají...... Svojou formou oveľa menej vydarené ako Vtedy na západe. Nemá to takú filmovú poetiku. Určite to je však podstatne dynamickejší western so zaujímavým príbehom a postavami. Videl som ho už však veľmi dávno, chcelo by to repete..... Hledám vlastníka toho koně. Je to vysoký blonďák, kouří cigáro a je to svině!(14.9.2011)

• - V závěrečné scéně je možné všimnout si, že na Krásnoočkově (Lee van Cleef) pravé ruce chybí poslední článek prostředníčku. Lee van Cleef o něj údajně přišel, když stavěl dceři domeček na hraní. (bomber3)

• - V angličtine nebolo jasné, ktorý z protagonistov je Zlý a ktorý Škaredý. Dodnes môžeme nájsť na internete plagáty, na ktorých je Zlým Eli Wallach a Škaredým Lee Van Cleef, ako aj plagáty, na ktorých sú vymenení. (rasistik)

• - V období americké občanské války (1861-1865) nemohli Tuco (Eli Wallach) a Blonďák (Clint Eastwood) používat dynamit, ten byl vynalezen až v roce 1866. (gjjm)