Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

Il Buono, il brutto, il cattivo som pozeral len z jedného dôvodu a to aby som mal neskôr pozrených prvých 300 najlepších a prvých 300 najobľúbenejších filmov. Som sám zo seba veľmi prekvapený, pretože sa mi film celkom páčil na tože Western moc nemusím, ale tá 179 minutová stopáž je trochu prehnaná aj na mňa.(1.12.2011)

Druhý nejlepší western všech dob, alespoň v mém pomyslném žebříčku. Čím vícekrát se na tento film budete dívat, tím stále lepší a lepší se vám bude zdát. A tomu věřte zraje totiž jako víno. Ať už díky humoru, podařeným a nečekaným zvratům, nebo přímo díky ústřední trojici. Blonďákovi Eastwoodovi to dokonale sedne, jakoby se pro western už narodil. Krásnoočko Lee Van Cleef je fantastický padouch a Tuco (E. Wallach), je prostě nádherná a vtipná postava, které chvíli fandíte (protože nevíte s kým je a na jaké straně je), abyste ji vzápětí nenáviděli jak jen to jde. Toto vše jako celek, plus navíc opravdu krásná původní hudba od E. Morriconea, mě jednoznačně utvrzuje v hodnocení za 5*. Trvalý, hodnotný a jen tak nevyprchající filmový zážitek. Lahůdka..(2.12.2006)

Doba starých dobrých westernov je nepochybne preč, ale z nej nám ostali aspoň niektoré skvelé skvosty ako je tento. Eastwood je nepochybne jeden z najlepších predstaviteľov divokého západu a spolu s Leonem a spol. ukázali ako na to. Pre mňa je tento filmík oveľa lepší ako Vtedy Na Západe, keď ho predchádza najmä hudbou spolčenou s neuveriteľnou dávkou napätia vo vyhrotených scénach ako je napríklad cintorínová. Celý film je pre mňa na 80%. Piata hviezdička je za melódiu "The Ecstacy Of Gold", ktorá je použitá v scéne s cintorínom, ktorú používa Metallica ako otváraciu skladbu na začiatku každého koncertu od S&M'99. 90%.(2.11.2006)

Necítím se kompetentní ke tvrzení, že Hodný, zlý a ošklivý je nejlepší film svého žánru, na to jsem zase tolik westernů neviděl a po pravdě řečeno, moderní antiwesterny typu Mrtvý muž nebo Tanec s vlky ve mě rezonují přece jen víc, nicméně v každém případě jde o velmi zábavný a přitom kvalitní film. Western jako žánr mi upřímně řečeno příliš nesedí a pěti hvězdičkami jsem ohodnotil jen naprosté minimum těchto snímků. Důvod obliby tohoto kousku spočívá ve faktu, že se Leonemu podařilo natočit film tak říkajíc pro všechny, což se stane v kinematografii spíš výjimečně. Je dobrodružný, napínavý a přitom velmi chytrý, navíc v sobě nese zjevné protiválečné poselství. Kombinuje klasické žánrové postupy, ale doplňuje je moderními filmařskými prvky, tradičně vynikajícím soundtrackem, hrátkami s kamerou i občasnými výlety do ryze artových vod. V několika momentech se sice zapomene a podlehne žánrovým klišé, jako je přestřelka s bandou Zelenoočka, kdy můžeme vidět tradiční scénu z béčkových westernových filmů, kdy střelec s puškou ze zálohy netrefí pistolníka, který otočkou z nevýhodné pozice pistolí protivníka sejme, ale vzhledem k celkově odlehčené atmosféře se těchto pár drobných kiksů bez problémů ztratí. Leone vhodně střídá tempo, kombinuje vyloženě humorné scény s tragickými a především se opírá o špičkové herecké obsazení. Režisér vždycky dokázal vybírat typově přesné herce, ať už Clint Eastwood, Lee Van Cleef nebo Bi Wallach jsou ve svých rolích dokonalí. Výstižný komentář: Šandík. Celkový dojem: 90 %.(25.3.2010)

Nejlepší western všech dob! Zajímavosti: Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. *** Zlato v roce 1862, kdy se příběh odehrává, mělo hodnotu 20.672 dolarů za unci, 4. září 2006 to bylo 628.10 dolarů za unci. 200000 dolarů, které měli tři bandité z názvu filmu, by 4. září 2006 mělo hodnotu 6076867.50. *** Když přišel při natáčení čas vyhodit most do vzduchu, Sergio Leone se na této práci domlouval se španělským kapitánem armády. Domluvili se, že vyhodí most do vzduchu, až Leone dá přenosnou vysílačkou signál „Vai“ (Jdi). Naneštěstí, jiný člen výpravy říkal na stejném kanálu jinému členovi „vai vai“, což znamenalo „vše je v pořádku pokračuj“. Kapitán slyšel příkaz a vyhodil most do vzduchu bez účasti kamer. Leone byl tak rozrušený, že toho dotyčného okamžitě propustil, a ten mu pohotově ujel jeho vlastním automobilem. Kapitán z toho byl velmi nešťastný a domluvil se s Leonem, že vystaví nový most s podmínkou, že onen vyhozený bude znovu zaměstnán. Leone s tím souhlasil, a poté se vše již podařilo. *** Protože Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. *** Al Mulock, který hrál gangstera, který se snaží zabít Tuca, když se koupal, si nikdy nemohl zapamatovat těch pár vět, které měl pronést. Leonemu již došla trpělivost, řekl mu, aby počítal italsky od jedné do deseti a jeho text byl do filmu přidán v postprodukci. *** Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca i Angel Eyes. Nakonec však nehrál ani jednoho. *** Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký 1600000 $. *** V záběru ve španělské poušti je 1500 komparsistů – španělských vojáků. *** Tři hlavní herci Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach a Al Mulock s Johnem Barthou, který hrál šerifa, jsou jediní herci, kteří ve filmu skutečně mluví anglicky. Ostatní mluví italsky či španělsky, podle jejich rodné řeči, pak byli předabováni. *** Během scény před konečným soubojem, kde Tuco běží přes hřbitov, můžeme vidět na plátně psa. Sergio Leone se obával, že scéna skončí melodramaticky, psa na projekci pustil, ale Wallachovi nic neřekl. Jeho údiv je tak opravdový. *** Eli Wallach mohl být bez hlavy, kdyby ji během vlakové scény zvedl. V širokém záběru můžete vidět schod, který by mu srazil hlavu. *** Sergio Leone si vybral Eli Wallacha ne kvůli jeho roli Calvery v Sedmi statečných, ale kvůli jeho výkonu ve filmu Jak byl dobyt Západ (1962).(8.5.2009)

• - Clint Eastwood (Blonďák) ztvárnil hlavní roli i ve filmech Pro hrst dolarů (1964) a Pro pár dolarů navíc (1965), které také režíroval Sergio Leone a hudbu k nim napsal Ennio Morricone. (vyfuk)

• - Spoiler: V poslední scéně, kdy Tuco (Eli Wallach) visí na oprátce, je v záběru zezadu možné vidět, že uzel je utažený až ke krku. V záběru zepředu má však uzel nad hlavou. (phoorecek)

• - Český název Hodný, zlý a ošklivý neodpovídá zcela originálnímu názvu. Spíše se jedná o Dobrého, špatného a zlého. Český překlad potom vynikne v úvodních titulcích, kdy se může divák mylně domnívat, že Tuco (Eli Wallach) je ošklivý a Sentenza (Lee Van Cleef) zlý. (grerar)