Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Itálie

I due magnifici straccioni

(pracovní název)

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

Hodný, zlý a ošklivý? Hlavně kurevsky dlouhý. Pravdou je, že jsou věci, které se stanou a divák si to musí domyslet, což mu nahrazují velmi dlouhé děje, které by se daly bez vlivu na příběh filmu vystřihnout zahradnickými nůžkami. K prvnímu - aspoň režisér nedělá z diváka blbce a k druhému proč vlastně ne, celovečerní tak jako přívlastek filmu dostává svůj pravý význam. Skvělá hudba dávající vzniknout něžnému citu ke kojotům, jejichž vytí bylo pro ústřední melodii inspirací. Zajímalo by mě, jak by Morricone vepsal do not kvíkání morčete.(12.2.2017)

Typicky bezbřehá Leoneho westernová genialita prodchnutá jedinečnou kompozicí záběrů, fenomenálním soundtrackem a naprosto filigránskou prací s dynamikou a napětí, která vrcholí závěrečným troj-duelem. Hodný zlý a ošklivý má všechny podstatné rysy spaghetti westernu, včetně občasné táhlosti a epické šíře, která hraničí s šílenstvím. Jenže ona tahle zlatokopecká road movie okouzluje i tím, v jak pomalém tempu se nese, s jakou labužnickou pečlivostí lpí na detailu a jemné mozaice. Podle mého jeden z nejlépe zrežírovaných a zhudebněných filmů všech dob. Kouzelná záležitost.(4.6.2007)

Scénář: Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western, než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 90%. _______ Na světe jsou, ohledně GBaU vs. OUTiW, tři druhy lidí = Cival se plete ;-))(24.8.2005)

A další klasika, která mě minula... Kamerově neuvěřitelné, hudba fantastická, jenže příběh (v rozšířené verzi) roztahaný, plný zbytečných odboček, zbytečných vedlejších postav, s absolutně nevyužitým záporákem. Až v poslední části, počínaje absurdní bitvou o most začíná být Hodný, zlý a ošklivý opravdu precizní... Do té doby až příliš rozhárané, nekonzistentní a bohužel také nudné...(31.5.2012)

Nepopsatelná atmosféra, tři tvrďáci s perfektními jmény (Blondie, Angel Eyes a Tuco), krásná kamera a nezapomenutelná hudba. Ale taky leonovsky nekonečné záběry, neuvěřitelně natahované scény, pro mě některé zbytečné dějové odbočky a opravdu dlouhááá stopáž (když se zamyslíte jak málo se tam toho děje, je až k neuvěření, že na to Leon potřeboval tři hodiny)... Uznávám, že to pro někoho může být součást kouzla, ale mě to stejně jako v Tenkrát na Západě poněkud vadilo. "Na světě jsou dva druhy lidí - jedni mají nabito a druzí koupou. Ty kopeš." 80%(12.10.2006)

• - Spoiler: Při natáčení visel Wallachův (Tuco) život na kahánku. Ve scéně, kdy ho Blonďák (Clint Eastwood) sestřeluje ze šibenice, tak výstřel Wallachova koně vystrašil tak, že plným tryskem vyrazil a uběhl bezmála míli než se uklidnil. A jelikož Wallach měl kvůli této scéně svázané ruce za zády, tak se musel zuby nehty držet jen koleny. (Zdroj: IMDb) (DaViD´82)

• - Spoiler: V poslední scéně, kdy Tuco (Eli Wallach) visí na oprátce, je v záběru zezadu možné vidět, že uzel je utažený až ke krku. V záběru zepředu má však uzel nad hlavou. (phoorecek)

• - Clint Eastwood (Blonďák) ztvárnil hlavní roli i ve filmech Pro hrst dolarů (1964) a Pro pár dolarů navíc (1965), které také režíroval Sergio Leone a hudbu k nim napsal Ennio Morricone. (vyfuk)