Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Itálie

I due magnifici straccioni

(pracovní název)

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

Byl by to "pouze" skvělý western, kdyby tu nebyla scéna s kapitánem a mostem, která filmu vdechuje naprosto nečekaný rozměr. Válečná mašinérie, chrlící stovky mužů na smrt pro víceméně bezvýznamné cíle, zanechává krví a podrazem promáčené osobní účty drsných chlapů daleko za sebou. Díky za ten moment. Titulní trojka + opět dokonalé ohudebnění od Ennia Moricconeho = slušivým prachem zanešená perla. A velice zábavná...(19.1.2010)

Na světě jsou dva druhy lidí, můj příteli. Ti, co mají na krku provaz a ti, co je odřezávají...... Svojou formou oveľa menej vydarené ako Vtedy na západe. Nemá to takú filmovú poetiku. Určite to je však podstatne dynamickejší western so zaujímavým príbehom a postavami. Videl som ho už však veľmi dávno, chcelo by to repete..... Hledám vlastníka toho koně. Je to vysoký blonďák, kouří cigáro a je to svině!(14.9.2011)

Královský western s dostatečně našlapaným děním, výtečnými charaktery (Good & Ugly) a překrásnou ústřední melodií. Atraktivní divoký západ, krvácející občanskou válkou, plný zlých a ošklivých. Toto je skutečně vyčerpávající obraz, pěti nehodnotím pouze z přetrvávajícího pocitu povinnosti, pravděpodobně jelikož dlouhatánská stopáž mi nepřišla úplně prosta slabších míst.(23.7.2011)

[imdb: 9.0/10] | me: Vynikajúci, prepracovaný western. Kvalitný príbeh, tvrdí chlapi, výborná muziika - atmosféra ako vyšitá. Videl som rozšírenú 179 min. verziu a každá minuta stála za to. Toto je WESTERN ako sa patrí. You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig.(4.11.2009)

Pro fajnšmekry kteří se zabývají detaily ve filmech doporučuji velmi zajímavý článek na Neviditelném psu, který se zabývá různými chybami ve výzbroji v tomto filmu, kterých si neznalý divák nevšimne a je mu to vcelku jedno. Jde o článek Alberta Salického: 5.10.2004 Z MÉHO PODKROVÍ: Hodný, zlý, ošklivý a nedůsledný. http://pes.eunet.cz/(5.10.2004)

• - Z původní, anglicky namluvené verze filmu, byly vystřiženy čtyři scény, které nebyly z italštiny nikdy předabovány. Když se “American Movie Classics“ rozhodlo vydat prodlouženou verzi, scény byly restaurovány - Clint Eastwood (Blonďák) a Eli Wallach (Tuco) namluvili své role. Pro nadabování Leeho Van Cleefa (Krásnoočko), který zemřel v roce 1989, se musel najít někdo jiný. (džanik)

• - Kvůli značnému výškovému rozdílu mezi Eastwoodem (Blonďák) a Wallachem (Tuco)  - cca 23 cm -  bylo ve společných scénách značně problematické dostat je oba do jednoho záběru. (Zdroj: IMDb) (DaViD´82)

• - Spoiler: V poslední scéně, kdy Tuco (Eli Wallach) visí na oprátce, je v záběru zezadu možné vidět, že uzel je utažený až ke krku. V záběru zepředu má však uzel nad hlavou. (phoorecek)