Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Itálie

I due magnifici straccioni

(pracovní název)

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

"Bůh při nás není, protože nesnáší idioty." Hodný Blonďák je pěkná svině, Zlý Krásnoočko sympaticky dodržuje smlouvy a ošklivý Tuco je prostě dokonalý. Od jeho skoku oknem na plátno jsem mu nepokrytě fandil a doufal jsem, že dodrží své slovo o tom, že bude vždycky naživu. Tahle trojka byla prostě někdy rychlá, jindy pomalá a vždycky zábavná. Navíc jí do rytmu koltů hrála skvělá hudba. A nyní mne omluvte, jdu vyhodit do povětří most, abych tím někomu udělal radost.(29.5.2018)

Královský western s dostatečně našlapaným děním, výtečnými charaktery (Good & Ugly) a překrásnou ústřední melodií. Atraktivní divoký západ, krvácející občanskou válkou, plný zlých a ošklivých. Toto je skutečně vyčerpávající obraz, pěti nehodnotím pouze z přetrvávajícího pocitu povinnosti, pravděpodobně jelikož dlouhatánská stopáž mi nepřišla úplně prosta slabších míst.(23.7.2011)

Doba starých dobrých westernov je nepochybne preč, ale z nej nám ostali aspoň niektoré skvelé skvosty ako je tento. Eastwood je nepochybne jeden z najlepších predstaviteľov divokého západu a spolu s Leonem a spol. ukázali ako na to. Pre mňa je tento filmík oveľa lepší ako Vtedy Na Západe, keď ho predchádza najmä hudbou spolčenou s neuveriteľnou dávkou napätia vo vyhrotených scénach ako je napríklad cintorínová. Celý film je pre mňa na 80%. Piata hviezdička je za melódiu "The Ecstacy Of Gold", ktorá je použitá v scéne s cintorínom, ktorú používa Metallica ako otváraciu skladbu na začiatku každého koncertu od S&M'99. 90%.(2.11.2006)

Prosím, nebijte mě, ale já třem hodinám příliš dlouhých záběrů nemůžu dát plný počet hvězdiček... možná (pravděpodobně) kdybych viděla kratší verzi, ale tohle bylo IMHO zbytečně natahované. A jen tak mezi námi, s parádní hudbou Enia Morriconeho by dokázal kvalitní western natočit snad i Uwe Boll:-). Konec kritiky, chválit je třeba a tenhle film si to skutečně zaslouží - neotřelým způsobem zpracovaná zápletka o zakopaném pokladu a k tomu trojice hlavních hrdinů k pohledání: zákeřných, bezskrupulózních, sebestředných darebáků, jdoucích si vzájemně po krku, které ke spolupráci může donutit jen skutečnost, že každý z nich zná pouhý střípek informace o cestě k závratnému jmění. Rozporuplné (spíše záporné:-)) postavy jsou hned po skvělé hudbě největším kladem filmu. Tím třetím je dusná, žhavá atmosféra pouště, celková drsná realističnost, napínavost i vtipná nadsázka... A krucinál, mám cukání dát i tu pátou hvězdu, protože navzdory stopáži jsem se během filmu vlastně vůbec nenudila... Vzal to ďas, dám ji, "Hodný, zlý a ošklivý" je výjimečný western a zaslouží si tak být hodnocen. 90%(21.9.2009)

V jeden den jsem si střihnul dva westerny, které jsou všeobecně považovány za nejlepší. Po Tenkrát na Západě, u kterého jsem se místy nudil a nakonec mu dal tři hvězdičky, přišel na řadu tento. Při prvním filmu jsem si pomalu zvykal na Leoneho styl a byl tak připraven na další utahané scény. Jenže Hodný, zlý a ošklivý mě naprosto odrovnal svou přímočarostí. Samozřejmě v rámci Leoneho westernů. Ústřední trojice byla přesvědčivá, hudba chytlavější než v Tenkrát na Západě a děj geniálně zamotaný a ve svížném tempu. Nejlepší western všech dob.(9.2.2010)

• - Roli jednorukého střelce (Al Mulock) odmítl Jack Elam. (džanik)

• - Eli Wallach (Tuco) měl pistoli na tenkém lanku a zastrkoval si ji za řemen, jelikož měl problém zasunout pistoli do pouzdra bez toho, aniž by se na ni musel dívat. (džanik)

• - Řeka ve scéně boje o most je ve skutečnosti uměle vytvořené jezero.(Zdroj: Bonusové materiály na DVD edici) (DaViD´82)