Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

The Good, the Bad and the Ugly

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

Dobrý, zlý a škaredý

Western

Itálie / USA / Španělsko / Západní Německo, 1966, 161 min (Alternativní: 179 min)

V jeden den jsem si střihnul dva westerny, které jsou všeobecně považovány za nejlepší. Po Tenkrát na Západě, u kterého jsem se místy nudil a nakonec mu dal tři hvězdičky, přišel na řadu tento. Při prvním filmu jsem si pomalu zvykal na Leoneho styl a byl tak připraven na další utahané scény. Jenže Hodný, zlý a ošklivý mě naprosto odrovnal svou přímočarostí. Samozřejmě v rámci Leoneho westernů. Ústřední trojice byla přesvědčivá, hudba chytlavější než v Tenkrát na Západě a děj geniálně zamotaný a ve svížném tempu. Nejlepší western všech dob.(9.2.2010)

Milovat westerny, tak miluji i tento film. Po Tenkrát na západě jednoznačně nejlepší western, Clint Eastwood je bezkonkurenčně ten nejstylovější a nejdrsnější i nejvychytralejší pistolník divokého západu... Samozřejmě zčásti i za předpokladu, že bude mít za zády tak zručného režiséra jako je Sergio Leone, který dokáže vykonstruovat jak lehce humorné, tak těžce napínavé scény, kterým by záviděl, leckterý novodobý áčkový thriller. Ačkoliv mě nenapadá jediný zápor, jež bych mohl filmu objektivně vytknout, plné hodnocení bohužel nemohu udělit, westerny mě tolik nebaví a místy jsem se nudil. 8/10(24.6.2008)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. "Když chceš střílet, střílej, ale nediskutuj." Scéna na hřbitově je klenotem korunujícím Leoneho snímek. "Na světe jsou dva druhy lidí. Ty s nabitou pistolí a ty, co kopou. Ty kopeš." Trailer: http://www.sms.cz/film/hodny-zly-a-osklivy/ukazka(27.12.2008)

Nejdřív na to byl Clint sám (PRO PÁR DOLARů), pak přibyl Lee (PRO PÁR DOLARů NAVÍC) a nakonec Eli. Nejednoznačné "přátelství" dvou výtečníků, putování za pokladem skrz válečné pole a pamětihodné finále na hřbitově. Eli Wallach válí jako vychcánek Tuco, Lee van Cleef je mistr psychotických úsměvů a Clint je... Clint. Leone má filmařských nápadů na rozdávání a Morriconeho hudba je prostě božská. Hravé, poetické, epic.(20.1.2008)

Špičkový western, který navždy bude společně s Tenkrát na Západě tím nejlepším co můžete v daném žánru shlédnout (mě se o něco více líbilo Tenkrát na Západě). Určitě nejzajímavější příběh z celé dollarové triologie. Navíc v předchozích dílech mi chyběl někdo jako Eli Wallach, který zahrál báječně a v mých očích zastínil i Clinta Eastwooda. Leone na předchozích dílech vidělal velké peníze a je to hodně vidět. Bez hudby Ennia Morriconiho se neumím Leoneho westerny představit, protože dodává snímku tu správnou atmosféru. Ačkoliv nejsem žádný vyznavač westernů, tak tohle je nezapomenutelný zážitek........(1.3.2008)

• - Při skládání hlavního hudebního motivu se Ennio Morricone inspiroval vytím kojota. (Witta)

• - Kostra, kterou našel Tuco (Eli Wallach) na hřbitově Sad Hill, byla opravdová. Jedna zesnulá španělská herečka projevila ve své polední vůli přání, že by chtěla hrát i po své smrti... A Sergio Leone se jako známý perfekcionista toho chytil a přání jí bezezbytku vyplnil. (Zdroj: IMDb) (DaViD´82)

• - Závěrečnou skladbu ve hřbitovní scéně sehrál symfonický orchestr vedený Michaelem Kamenem jako intro ke koncertu Metallicy, který byl nazvaný S&M (Symphony and Metallica) a vyšel jak na DVD, tak i na CD. (Rondon)