Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

JohnyRicPic

Nebudu lhát. Na plno jsem se k westernům dostal, až při hraní akce Red Dead Redemption. Z té pocity a vzpomínky na to, kdy se spory řešily olovem jen srší. Stejně je tomu i u tohoto snímku. Jako malý jsem párkrát zaslechl jméno Clint Eastwood, ale nikdy jsem nevěděl, o koho jde a proč je někým tak opěvovaný. Dnes bych řekl, že je to právě kvůli tomuhle filmu nebo možná lépe říct prvnímu dílu, který odstartoval trilogii, kde nejrychlejší colt v celé prérii má právě ''blonďák''. Pokud nemáte po filmu chuť si jít zapálit viržínko jenom pro ten pocit ho přežvykovat a cítit se drsně, tak jste udělali něco špatně. Jinak perfektní dynamické přestřelky a na tu dobu skutečně vynikající ozvučení výstřelů dodává starozápadním vjemům to správné mazání. Co dodat. Obstarat. Podívat se. Plakat štěstím. ()

Drslw

Objektívne tak maximálne za tri. Ale pri vedomí, že dnes sa také filmy už netočia, lebo dnes sú dôležitejšie kostýmy a hudba než skutoční CHLAPI, ktorí kedysi uhrali celý film a ešte boli nenápadní (alebo nevtieraví?), nedá sa než za veľmi dobré štyri...! ()

mdf

S Tenkrát na západě,Vinnetou a Sedm statečných i tento klasický western patří k mojím nejoblíbenějším. ()

vampvegetar

dobové 4*, má to pro mne typických 10-15 min. volnostylového řádení kamerou po krajině, očích střelcu a sledujících okolí s mĺkvou pasáží ( v drobních a vhodných kusech mi to nevadí, ba vyhovuje, no když to někdy se tahá na minuty, už jo - to je snad jediná chyba S.Leoneho, no pro někoho to muže být právě kladem vizuálního ponoření se do atmosféry ), také děj je místy potýkající se s trochou naivity, no vzhledem na dobu a "systém" Wild Westu to nemá daleko k autenticitě. Tolik zápory, ostatní vše je kladní-od Clinta přes zápletku, akční scény ( i tu pár je několik míst spíš groteskních jak efektívních - např. pád dveří či brány do zad odstaví úplně do bezvědomí strážce ), gradace chaosu band kde logiky ta horší se "utrhne" a je i lehčeji oklamatelná vlastní zaslepeností krvou a bojem ( viď "hřbitovní návnada" a finální řešení likvidace konkurence a koneční souboj ). Jednoduše klasika na úvod "trilogie". ()

Sejkorka

Tak on to byl vlastně klaďas. Celou domu jsem přemýšlel, kdy si odnese to zlato ze sklepa a on ho v rámci happyendu vrátil Mexikánům. Eastwood však hraje jak z praku. Super film. ()

MRParis

Obyčejná westernová sračka plná násilí, o dvou dementních bandách kteří jse navzájem vystřílí děj totálně o hovně!!! ()

opatstviolov

Pro mě byl první díl dolarové trilogie jednoznačně lepší než Tenkrát na západě. Byli zde lepší herecké výkony i hudba, která byla opět naprosto bezchybná. A konec byl taky parádní. Bohužel místy jsem se opět trochu nudil. 7/10 ()

SLPHR

Děj mi přišel trošku zmatečný o proti např. Hodný, zlý a ošklivý. Celkově mě jinak film bavil a zařadil se vedle skvělých westernů s Clintem Eastwoodem  v hlavní roli, který je v tomto žánru jako doma. ()

Verbudrak

Tak Ennio to sepsul? Clint se k filmu nehlásil, Sergio ho podceňoval, Gian Maria to vzal jen pro prachy... půlka recenzí tu tvrdí, že jde o nejslabší díl trilogie a druhá půlka vzpomíná na Tenkrát na Západě... a víte vy co? Pro mě je právě toto numero uno. Viděl jsem celou trilogii několikrát, Harmoniku taky, a jen zde jsem se ani chvíli nenudil, naopak. BTW uchvátil mě mexický (španělský) vzhled Estébana (Sieghardt Rupp), a on je to Rakušan z Alp. :) ()

gggggg

Jednoduchý príbeh, skvelí herci a neskutočne dobrá réžia. A keď sa k takto napínavým scénam pridá tá hudba je to zážitok pozerať. ()

kroton

Film, který jsem viděla několikrát...a pořád mě fascinuje scéna, jak cizinec, který je v městečku poprvé, zcela neomylně zvládá všechny zkratky mezi skálami a soutěskami, když se  snaží předehnat Ramónovu partu ženoucí se tryskem zpět do města:-) A ta famózní hudba!! ()

Harding164

Začátek legendární dolarové trilogie. Pro hrst dolarů je skutečně poctivý spaghetti western.  Leone, Morricone a Eastwood jsou prostě pekelně silná trojce ale v tomto filmu ještě nedosahují maximálního potenciálu. Nejslabší součástí filmu je hlavní zápletka, kterou si Leone vypůjčil od Kurosawy. Neříkám, že je vyloženě špatná, ale mě prostě nezaujala. Film navíc zjevně neměl moc velký rozpočet a některé scény působí trochu levně. Leone sice dokázal z mála udělat hodně ale i tak je to na filmu znát.  Co se hodnocení týče tak film na pět hvězdiček nedosáhne, ale na velmi silné čtyři ano. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze