Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

CheeseFigure

Dačo mi tam chýbalo, aby som hodnotil lepšie. Nebudem špekulovať, čo to bolo a radšej vypíšem, čo bolo na tomto počine pozitívne. Takže, samozrejme hudba, ktorá je u týchto klasických westernov dokonalá. Daktoré zábery, ktoré umocňovali atmosféru. A tichý drsný hlavný hrdina. ktorého bravúrne stvárnil Clint Eastwood. ()

fricek12

Suchá divadelní hra s otřesnou hudbou na malém jevišti, s velmi prostým motivem "když se dva perou, třetí se směje". Nic originálního v tom nehledejte, s dobrým westernem tu jsou společné jen kostýmy a Clint Eastwood. ()

Flashheart

No, Leone i Morricone se tu teprve zahřívali. Ten malý spratek mohl být namluven teda líp, to bylo otřesný. Ale i tak, líbilo se mi to, tři dát nemůžu. ()

Bogrant

Je to tak prosté, až je to výborné. Ku všetkému stačí iba zamračený výraz na tvári Eastwooda, cigareta v ústach, málo slov a šikovné zaobchádzanie s pištoľou. Do toho Morriconeho hudba a máme na svete skvelý spaghetti western. Prosím si omáčku na vrch v podobe ďalších filmov podobného razenia. ()

Bragi66

Je to rok 1964, ale přesto ten film patří k tomu nejlepšímu, co bylo ve westernech natočeno. Kupodivu to není produkcí z Usy, ale zase špagetiwestern. Zpocení a umaštění hrdinové, a tak to má asi v Mexiku být. Sergio Leone má na svém kontě podle mého hodně takových jedinečných westernových kousků. ()

Bloodoom

Klasika mezi westerny. Přijede od nikud, všechno vystřílí a zase tam odjede :D Clint Eastwood se tu ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny, které jaksepatří proděraví. Dokonce se dočkal částečného "remejku" s Brucen Willisem ve filmu "Poslední zůstává". ()

Mangix

Ennio Morricone, pro me je to buh hudby..a kdyz se to spoji s brilantnim reziserem Leonem..tak z toho vzdy vznikne brilantni western...tohle to uz je napsanej v ucebnici, ako vzdy skvelej Clint..a jako rovnej souper mu dela Gian Mario Volonte. ()

smalda

Když pominu např.takový detail,že žena kterou Eastwood knockoutoval neměla druhý den na tváři ani podlitinu (to jakým způsobem se sunula k zemi po tom úderu,je bez komentáře,nejdřív se na něho podívala a potom pomalinku k zemi),tak celkově nemohu přehlédnout toporné herecké výkony skoro všech přítomných! Chvílemi jsem měl nepříjemný pocit,že koukám na parodii. I když zohledním datum vzniku,tak jsem přesto velmi zklamaný. ()

Molerat

Pro pár dolarů navíc se mi líbí o něco víc, protože tady u toho mi chybí výrazná zápletka.Ale stejně je to WESTERN jak má být, 90% ()

enterama

drsný look clinta eastwooda umocňuje vynikajúci remakeový scenár. Moja najoblúbenejšia časť dolárovej trilógie .. ()

P/\/EL

nové, inovativní (určitě kamera, střih, zvuk - úžasný), zvláštní (je tam znát, že...no, jako u celý řady jinejch remaků...že to vychází z něčeho jiného - Kurosawa...je to tim přesunem z toho Japonska do Mexika no..).............jo..filmová krev tehdá nic moc.....a občas uplně chybí....viz.kulomet (ten nevim, jestli je uplně autentický...když to má bejt kol.roku 1860)....a tak....Ty záběry jsou prostě super...má to celkem atmosféru........musim zkouknout ještě nějaký starší westerny, ale mám pocit, že to žánr docela redefinovalo......detajly.....napětí....souboje....uplně nej sou dlouhý záběry na tváře zúčastněných....jednak jsou to výrazné typy, ale působí to dobře, ačkoli story je trošku zvláštní, chtělo by to rovněž skouknout ten Kurosawův origoš...dle trajleru si řikám, že to bude podobný, ale černobílá kamera asi bude méně záživnější, ale souboje víc soubojovité a hudba taky neni špatná....tady teda ve Fistful je skvělá, ale ty zpěvy se můžou zdát chvílema otravný a chtělo by to asi víc hudebních motivů.......... http://www.youtube.com/watch?v=zgswymaBuDk ()

JUX

10/2010 videno asi popate, avsak poprve po cca 10 letech. Furt vyborny. Sice je to na zacatku trosku natahovany, ale jak se to rozjede, tak to stoji za to. Prisel, zmasakroval, odesel. Priprav si tri rakve! ()

Crucifere

První díl trilogie jsem viděl jak poslední a proto mi možná přijde takový chudý na nápady. Přiznávám se, že mě moc nezaujal a spíše jsem se u něj nudil. Kdybych to ale měl brát bez ohledu na další díly a na ně na chvíli zapomněl, bral bych to možná jako dobrý start k dalším výkonům. Snad jen z úcty k celé trilogii dávám hodnocení jaké dávám. ()

Turtle

Jeden z Klasických Westernů Sergia Leoneo. Mistr žánru se prostě nemůže jetak trefit vedle. Celá dolarová trilogie je nepřekonatelná. Prepare three coffins..........My mistake, four coffins ()

JoudaCZ

Globální kultura v praxi. Jednomu Japonci se hodně líbí americké westerny, tak použije jejich schéma pro samurajský film. Pak přijde Ital a přesadí Japoncův film, slovo od slova, záběr od záběru, zpátky do amerických reálií, a shodou okolností tím založí nový filmový žánr. (A za nějakých 40 let zase jiný Japonec šup s nima zpátky na Východ, ale to už je jiný příběh...). ()

Kolter

První díl dolarové série, který jsem viděl ještě v době, kdy jsem o hlavním představiteli role ještě neměl velkou představu.Přesto na mě udělal tento film nesmazatelný dojem.Clintovi ten drsný styl opravdu sluší ()

Dodge-I

Nevím proč, ale tahle Eastwoodova role mne nejdřív moc nenadchla, pak jsem si to srovnal - tímhle přece začínal ve westernech a Sergio Leone taky, a já už před tím viděl Hodný, zlý a ošklivý. A tak jsem si to pustil znovu a musel jsem se opravit - tady se zrodil prototyp pistolníka. ()

pan Spock

Skvělý příběh, skvělá hudba, skvělý Clint Eastwood a skvělý Sergio Leone. Prostě western jak má být. Už kdysy dávno, když jsem ho viděl poprvé, jsem si ho oblíbil (jako asi všechny od mistra Leoneho). Při jeho sledování se ve mě zas probouzí ten malý kluk, co hltal tyhle příběhy o hrdinech v kloboucích a s kolty u pasu. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze