Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Trepak

Napriek skvelej hudbe a drsňákovi Eastwoodovi, je to jeden zo slabších Sergiových filmov (hlavne scéna s mŕtvolami na cintoríne bola dosť rozpačitá a tiež masaker vojakov). No záverečné súboje v každom jeho westerne sú vždy peckové. ()

hedgi

Co mi nejvíc zůstalo v paměti? Scéna, kdy je jedním z nesvářených klanů zapálen dům těch druhých. Z hořícího domu vybíhají přidušené oslepené postavy a jsou do jednoho postříleni bandou lidí, kteří se tím dobře baví. Ty smějící se tváře jsou nezapomenutelné! ()

KcarlosK

Bezejmenný střelec přišel z neznáma, aby vyčistil malé mexické město od všech lumpů. Eastwood, Leone, Morricone - to nemohlo dopadnout jinak, než perfektně. Takhle má vypadat western. ()

stuj

Je mi líto, ale vzhledem k opěvování a také ostatním kouskům slavné dolarové trilogie jsem čekal mnohem lepší zážitek. Atmosféra by tu sice byla, ale postavy se někdy chovají lehce (nebo možná i těžce) stupidně a místy jsem bojoval i se zavíráním očí. Ostatní díly "trilogie" jsou naštěstí mnohem lepší. Koneckonců viz hodnocení. Odřené tři hvězdy jen díky té atmosféře. ()

PanHradec

Parádní zápletka, prohnaný neporazitelný Clint, excelentní hudba, vynikající režie. Prostě dílo S.Leoneho doplněné o legendární hudbu!!! ()

billcarson

No. 1 z dolarové trilogie Sergio Leoneho a hned majstrštyk jak prasca. Vynikající film s výbornou zápletkou s fantastickou hudbou a legendárním pistolníkem Clintem. Leoneho první western a hned vysoká úroveň, made by legend. Jen těch scén ve tmě bych trošku ubral. Sergio Leone, Clint Eastwood a Ennio Morricone - to je svatá trojice westernu. ()

Choucas

Nejlepší. a víc bych ani psát nemusel. Skvělý Clint Eastwood, skvělý Ennio Morricone, skvělý celý film. Prostě BRAVO, jak říká Clint ve volném pokračování ()

Toro8

Dvojka jednoznačne lepšia (ak sa to dá nazvať dvojkou) hlavne preto že tam nie sú také hluché pasáže ako tu. Mnoho krát sa mi zdalo že to veľké ticho môže byť pre diváka trošku nudné. V každom prípade to Ennio opäť zachraňuje a Clint tak to bez debaty. ()

hajner

Westernovky Clintovi padli ako uliate a jeho väčšné pežúvanie cigary bolo charakteristické. Nepriestrelný záver nemá obdoby. ()

Job29

Tento film nemohu hodnotit jinak než 5ti stár. Mám rád westernovky a tato na svoje léta se opravdu povedla. Hlavní postavou Clint Eastwood, který toho jako vždy moc nenamluví. Když to srovnám s dnešníma westernovkama, tak u tohoto filmu rozhodně palec nahoru! ()

Dann99

Prvý Leoneho western podľa mňa ešte nebol tak dokonale vybrúsený.Vadilo mi tam zopár chýb,ale zato Morricone už vtedy exceloval.Vidím to na takých 60%.Uvidíme čo prinesie prostredná časť,aj keď s poradia mám trochu guľáš. ()

honza.g

Je to žánrový film, dívák je připraven odpouštět nelogičnost některých scén. Navíc v tak pěkné otmosféře přehlédnete i některá klišé. Leone toho natočil hodně, takže není problém najít lepší western, ale v první pětce asi bude.u většiny Leonových fanoušků. ()

topol999

Tato trilogie má stoupací hodnocení, tedy Pro hrst dolarů je samosebou skvělý western, ale např. proti Pro hrst dolarů navíc mu chybí větší propracovanost zejména v příběhu, ten je velice jednoduchý a občas to i zabolí, když si vzpomenete na to, že tento film natočil mistr westernu S. Leone. Navíc i herecký výkon Volontého byl celkem slabý a Rojo je proti Indiovi břídil. Eastwooda jsme nikdy nemusel a pokud se jedná o tyto tři filmy, mohu udělat vyjímku. Ještě mě potěšil Petr Štěpánek 77% ()

Lykos

Zajímavé, jak se názory mohou lišit. Pro mě je tento první díl současně nejlepším z trilogie. Mé důvody jsou tyto: zbytečně se nekecá, koná se. Hlavně tedy Clint. V tomto ohledu má série klesající tendenci a ač nerada, tak musím přiznat, že třetí díl už byl pro mě téměř nekoukatelný. ()

PORTER44

Westernová klasika s hvězdným C.Eastwoodem v reřii borce S.Leoneho.Osamělý pistolník přijíždí do města a přemýšlí jak vydělat,nechá se najmout jedním klanem a pak ještě druhým.Poté oba klany znepřátelí na tolik že se snaží pozabíjet a on na tom vydělá.První režijní western S.Leoneho a první hlavní role C.Eastwooda a oba to zvládly bravůrně, absolutně fantastický filmový zážitek. ()

Maidenhead

Jedna z westrnovych pravom ospevovanych klasik, okolo ktorej toho bolo napisaneho viac ako dost. Podla mna ale miestami trochu naivny dej ale filmu ktory ma hudbu pana Enia sa da odpustit vsetko. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze