Ohrožení Britannicu

• Česko Ohrožení Britanniku (více)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

Aky

Ve své době v daném žánru silný nadprůměr a dodnes film, který siu je možné bez problémů užít. ()

Anderton

Na svoju dobu veľmi vydarené a napínavé dodnes. Lenže film bohužiaľ trpí nedostatkami, ktoré vo svojej diváci asi neriešili. Člen pyrotechnikov umiera pri páde z rebríku pri naloďovaní počas vynikajúcej sekvencie, pričom táto skutočnosť nie je vôbec komentovaná a v nasledujúcej scéne nás čaká hneď Harrisova suchá hláška. Cestujúci vedia o bombách, takže sa na párty nebavia, lenže predtým sú schopní sa vyparádiť do masiek na karneval. Po výbuchu nálože sa koná tenisový turnaj. Extrémne nenápadná polícia pri sledovaní kufríkov, tu spomínaný laxný prístup k teroristovi, naivná politická arogancia, keď vláda nie je z princípu ochotná zaplatiť absolútne smiešnu čiastku. Všetko ostatné ale funguje a ťažko povedať, či je možné tieto pripomienky pri katastrofickom filme zo sedemdesiatych rokov brať ako nedostatky a sú navyše vyvažované tým, že sa tvorcovia nebáli strát na životoch a občasným suchým humorom. "Je tá voda studená? Je, ale našťastie nevidím žiadne ľadovce. Ja áno" (záber na Sharifa). 70%. ()

Kothy

Zajímavý snímek z pyrotechnického prostředí. Obsazení je taky dost slušné. Na lodi s 1200 pasažéry, která míří z Británie do Ameriky jsou umístěny bomby. Teroristé požadují výkupné a velení je bezradné. Povolají na pomoc pyrotechniky, kteří se na loď zpustí z letadla a mají bomby odstranit. Spouštěcí je mechanismus je ale dost důmyslně navržený, takže to vůbec nemají jednoduché. Podaří se jim loď plnou lidí na rozbouřeném moři zachránit? Ze známých herců tu najdeme například Richard Harrise, Omara Sharifa nebo mladého Anthonyho Hopkinse. "Červený nebo modrý drát?" ()

nascendi

Fallon je šampión! Strhujúci film, ktorý pri premiérovom sledovaní dostane takmer každého. Napriek 40 rokom od premiéry som si bez problémov pozrel jeho záver aj dnes. Považujem ho za výborný film v svojom žánri, aj keď obsahuje chyby, zbytočné scény a zbytočné osoby. Ale ani tieto chyby neovplyvnili celkový pozitívny dojem. Richard Harris sa zaskvel v úlohe šéfa skupiny pyrotechnikov, Davida Hemmingsa som nevidel od Zväčšeniny a rád som sa stretol aj s mojim obľúbencom Anthony Hopkinsom v mladšom vydaní. Naopak, Omara Sharifa bez charizmy, ale s milenkou som príliš nemusel. ()

Chrustyn

Klasický ale v mých očích už dost přestárlý thriller, který sice má pár napínavých momentů a slušné herce ale bohužel se na něm nehezky podepsal nemilosrdný zub času. ()

Tommassi3

"Hele, Alexi, je to mnohem vyšší hra, než ty si myslíš.." - "Je tu dvanáct set lidí plus posádka !! Ty víš o něčem vyšším ??" ()

Pink.Panther

Britská klasika na první zhlédnutí celkem napínavá podívaná. Pokud ale člověk už ví který drát přecvaknout, ztrácí to trochu na atraktivitě. ()

MrCreosote

Lester v expozici skvěle pracuje s filmovou zkratkou, stačí mu za sebe nastříhat sled krátkých epizod z paluby lodi, aby bez dlouhého okecávání představil všechny postavy a vystihl jejich charakter. Poté se jede podle řemeslné rutiny, kterou ozvláštňuje hlavně Richard Harris, jenž by bombu dokázal deaktivovat jenom díky svému charismatu. Není to perla žánru, ale ta typicky britská odměřenost dává filmu správnou porci napětí. ()

corpsy

Thriller s katastrofickými prvkami, síce nie taký efektný ako iné diela tohto žánru z rovnakého obdobia, ale rozhodne nie nekvalitný. ()

curunir

,,CHOĎTE PREČ CHLAPCI. STRETNEME SA, AŽ NÁJDEM TAJOMSTVO VESMÍRU." __ Volím priemerné hodnotenie, ale tie 3* sú veľmi poctivé, dokonca sú možno ešte na úrovni o pol bodu vyššie. ,,Ohrozenie Britannicu" som nevidel prvý krát, ale od jeho prvého pozretia ma delia už takmer dve dekády a dej som si odvtedy pamätal iba veľmi slabo a spomínam si, že vtedy som bol s filmom spokojný. Áno, ide o slušný film, avšak pre divákov vtedajšej ČST musel byť väčšou ,,bombou", než pre súčasných divákov, kde okrem jeho zostarnutia spočívajúcej v slabšej atraktívnosti akčných scén, vidím jeho výraznejšiu slabinu v častej haprujúcej logike a v istom nedotiahnutí, či prípadne zbytočnosti niektorých línii. Britský vklad do katastrofického žánru, veľmi obľúbeného v období 70-tych rokov, je badateľný v zbavení sa niektorých zaužívaných klišé známych z hollywoodskych produkcií, konkrétne napr. slabá zaangažovanosť detských predstaviteľov do deja. Herecké obsadenie bolo bezpochyby jedno z najväčších lákadiel. Ku dobre odvedeným výkonom mám akurát pripomienku ku Sharifovi, ktorý je ku koncu absolútne zbytočný a vrcholne nesympatickým mi prišiel lodný zabávač snažiaci sa zakaždým odľahčovať napätú situáciu. (1580. hodnotenie, 90. komentár k filmu) ()

nervoznideda

mám pouze výhradu k dalšímu dabinku i po 40 letech mne to skoro rozhodilo Falon je frajer. Mám i původní nahrávku s Cupákem. možná že si ji raději pustím už po 10té zdravím milovníky dobrých filmů deda :-) ()

Orlau32

Námět sice není žádnou novinkou, ale je to výborně zpracované. Faktem ovšem zůstává, že zde hraje 7 absolutních hvězd, kde dominuje Richard HARRIS a David HEMMINGS při pokusu zneškodnit 7 bomb na palubě luxusního parníku. V hledišti absolutní ticho, nervy napjaté k prasknutí. Thriller jak blázen. Nenechalo mě to v klidu. Omar SHARIF jako kapitán parníku neměl velký prostor na rozehrání, ale pohled na toho egyptského krasavce dodal celému filmu pravý "šmrnc". (Tak by měl vypadat každý kapitán luxusních parníků). Za režii Richardu LESTEROVI a za výběr obsazení - 5*. ()

kaylin

Skoro by se zdálo, že ten film je zastaralý, ale díky tomu, jaké jsou zde herecké výkony, že to ani jeden herec nevypustil, a že je to opravdu napínavé, jak se to blíží ke konci, tak tomu ty klišé odpustíte, protože tady se tvůrci skutečně snažili o to, aby diváka napínali. A dařilo se jim to skvěle. Richard Harris exceluje. ()

rt12

Katastrofický filmy nejsou můj šálek kávy, ale tenhle snímek je něco úplně jiného. Povyšuje tenhle žánr na druhou, je napínavý, dojemný se skvělými hereckými výkony. ()

kinderman

Výborný thriller (dříve často reprízovaný v televizi) o sebevědomém šéfovi pyrotechniků Fallonovi (R.Harris), který poprvé v životě narazí na sobě rovného soupeře. Snad nikdy nebylo zneškodňování náloží tak napínavé a otázka „Červený, nebo modrý (drát)“ se stala předmětem mnoha napodobování či parodování. ()

Martin741

Dost priemerny katastroficky film zo 70. rokov, ktory nesiaha ani po kolena takym filmom ako Dobrodruzstvi poseidonu alebo Sklenenemu Peklu. Omar Sharif to pekne taha, Hemmings /natocil Race for the Yankee Zephyr/ sa utopil len v sedivom priemere, zvysni herci - aj Hopkins su len do poctu. Skoda, atmosfera tiez nic moc tuna : 60 % ()

Juto

Je to výborné spracovaný akčný katastrofický thriller. Dostávame veľmi napínavé scény profesionálov, ktorí sa snažia zneškodniť bomby. 8/10 ()

zette

Na dnesniho divaka uz tento thriller asi nebude tak silne pusobit, jako v dobe vzniku. Presto se jedna o dobrou podivanou s atraktivnim prostredim a dobre budovanou atmosferou. Za zminku stoji i velmi dobre herecke obsazeni. ()