Limonádový Joe aneb Koňská opera

• angličtina Lemonade Joe (více)

Píše se rok 1885 a v Arizoně je pořádné dusno. Obyvatelé Stetson City se napájí whisky a morální hodnoty citelně upadají. V Trigger Whisky Saloonu řádí skutečně vykutálená skupinka gangsterů. Majitelem vyhlášeného lokálu je Doug Badman (Rudolf Deyl ml.), k chlípnému pobavení zpívá Tornádo Lou (Květa Fialová) a své hříšné a podlé plány osnuje gangster od přírody Horác alias Hogo Fogo (Miloš Kopecký). Posledními spravedlivými v tomto otřesném a korupcí prolezlém městě je lékárník Ezra Goodman (Bohuš Záhorský) se svou dcerou Winnifred (Olga Schoberová). Jednoho dne přijede na bílém koni obchodní zástupce firmy Kolaloka, jistý Joe (Karel Fiala), který se alkoholikům rozhodne nabídnout napravení v podobě nealkoholické limonády. Je snad jasné, že alkoholici své mety neopustí tak snadno. (AČFK)

Marek1991

Tak toto bolo skvelé, dokonca aj tie zakomponované moderné prvky ako Monte Carlo ma bavili. Jeden chlapík mi tam pripomínal Clinta Eastwooda a keď povedali hlášku, že nestojím o vaše Kidy, tak som si spomenul na neskorší film Butch Cassidy a Sundance Kid. Táto komédia zosmiešnila niektoré veci skôr, ako vôbec vznikli. A aby aj hudba bavila, tak som už dávno nevidel a nepočul, jednoducho mám chuť si začať spievať a rýmovať. "Padouch nebo hrdina, my sme jedna rodina". Ja som sa pri týchto hláškach a heftoch "kosil" smiechom a to dokonca v minulosti táto komédia inšpirovala môjho deda Jozefa a príbuzných, aby natočili prvý rodinný film inšpirovaný práve Limonádovým Joe. ()

corpsy

Nekomentujem, to by som potom zabudol na nejaký superlatív a neskôr by ma to mrzelo. Kryštalicky čistá zábava. ()

Cubinho

Dlouho mi nebylo přáno vidět jeden z nejslavnějších filmů české a československé historie. (Vím, v českém filmu mám ještě velké mezery.) Až nyní jsem se dočkal. Čím začít... Oldřich Lipský - zřejmě nejoriginálnější český režisér. Když ve své době film vzniknul, musel působit jako zjevení z jiného světa. Takto spektakulárně vytvořené westernovské prostředí někde v ČSSR - podpořené vynikající kamerou, hudbou a a především hereckými výkony - konkuruje a v mnoha případech překonává samotnou americkou tvorbu - přitom se jedná o parodii! Co herec, to pán herec, hrající s neuvěřitelnou lehkostí. Až mi je do breku, když se podívám na tehdejší herecké osazenstvo a srovnám jej s tím současným. A ještě víc do breku mi je, když se zamyslím nad tím, kolika podobným "světovým" filmům zabránila tehdejší doba vzniknout... Byl jsem překvapen, kolik známých hlášek pochází právě z Limonádového Joeho. Po polovině filmu jsem si říkal, že vidím jedno z nejlepších děl české kinematografie, druhá polovina sice trošku ztrácí na tempu, ale těch skrytých či méně skrytých vtipů a narážek je pořád hodně. A málem bych zapomněl podotknout, že Olga Schoberová je jednou z nejhezčích českých hereček vůbec! A: Co říká? V. Menšík: Hehe, taková slovní hříčka: Pian klavírem! 9,5/10 ()

PauloZ

Tak tohle je opravdu jeden z nejcenějších filmů české kinematografie. Oldřich Lipský coby režisérský génius své doby natočil nejsvětovější film 70tých let a zároveň nejlepší a asi i jediný wester české produkce pojatý velmi osobitě, kouzelně a jedninečně. Prošpikovaný skvělými hláškami a písničkami s nečekaně geniálním závěrem. Skvěle jsem se bavil, výborní čeští herci jeden vedle druhého. Osobně mě nejvíc bavil pan Hlinomaz. Rád bych citoval alespoň jednu hlášku, ale všechny jsou tak skvělé, že ani nevím kterou... a přece ..Rány, šoky, kuří oka, vše vyléčí Kolaloka. I v případě klinické smrti :-)). ()

Marsik

ČT1 HD - Tak jsem to konečně viděl. Trvalo mi to přesně 50 let od natočení :) Za tu dobu nastřádal Oldřich Lipský, Karel Fiala, Miloš Kopecký a další 87% na své konto (což jim aktuálně vynáší 139. místo mezi nejlepšími filmy) a již 32678 uživatelů tento všemi barvami svítící snímek ohodnotilo. No já musím upřímně říct, že jsem měl x-krát chuť to přepnout. Tyhle extrémně ztřeštěné filmy alá groteska mě prostě nebaví a trapnost některých scén a dialogů byla až moc. Nevím, co bych u Joea vyzdvihl, pochválil či zmínil něco pozitivního. Snad jen kvalitní obsazení a známí čeští zpěváci, kteří zatraktivnili hudební stránku. Bohužel ale Koňská opera nebyla určitě moje gusto. Pouze z úcty k filmovým a hudebním legendám dávám 3 hvězdičky, ale jsou opravdu těsné. 50% ()

prkalil

Až dnes jsem si všimla a uvědomila, že kampaň ME TOO byla zahájena tímto filmem (s mnoha praktickými příklady)! ()

Kryton

I po letech to neztrací kouzlo, vtip a kvalitu. Asi mě Leone oddělá a nechá smrtudým oposumům na pospas , ale tohle je u mě nejlepší western. Má vše! Kladného hrdinu s kolty proklatě nízko a s flaškou limonády proklatě blízko. Záporáka s charismem , že vás oddělá jen pohledem. Krasnou pannu ( pche Bardotka ). Prostředí divokého západu v typické jeho podobě. A celé to má vynikající hudbu ( Morriccone promine ) a chytlavé melodie co si každy zazpívá i když whiska není moje gusto. To by v tom byl chrestýš , aby češi mistři parodii nenabili tento film elektrozující dávkou chytrého humoru. Těch hlášek a scén je několik a není je třeba vypisovat , každý je zná. Vynikající herecké obsazení , které si film maximalně užívá. A co terpve vytvarná stránka filmu. Vynikajicí a v dnesni době PC filmů se stále udrží. Clinte Eastwoode na Joe si kratký , on je prostě mého srdce šampion! ()

fannah

Český western, naprosto perfektní film, který nemá chybu! Myslím že je to jedna z nejlepších českých komedií. ()

NinonL

A já pořád - odkud se vzaly hlášky typu "Tisíce děkovných dopisů", "Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" a další. V tomto skvělém filmu jich najdete moc. Nádherná parodie na béčkové (?) westerny s nejlepšími dobovými herci. Křehká Winifred - Olga Schoberová, famózní Tornadou Lou - Květa Fialová, zlosyn a padouch Miloš Kopecký. Tento film nikdy neomrzí. ()

verbst

Geniální dílo. Super texty písniček a vůbec. Neomrzí ani posté ani po dvousté. Nestárne, ale zraje. V dnešní době plné dementních Trošků a Kameňáků, Rafťáků a spol. je to příjemné ohlédnutí za "zlatými českými ručičkami". 100% ()

Rosana

Tak tato komedie je už českou klasikou, hlášky se zaryly do paměti a myslím, že rozesměje a pobaví i toho nejzatvrzelejsího mračivce :))) ()

javak810i

Nikdo mi nevyvrátí tři základní fakta: 1) V šedesátých letech vznikly ty nejlepší české komedie, 2) Oldřich Lipský byl zatraceně dobrý režisér 3) Limonádový Joe je nejlepší parodií (nejen) na westerny, jakou kdy kdo natočil. Tenhle film je zlatým kultem české kinematografie a to právem. I s omezeným rozpočtem se panu Lipskému podařilo stvořit snímek, který by mohl fungovat jako plnohodnotný western, ale mnohem lépe mu to jde v parodující komediální rovině. A to především díky skvělým výkonům tehdejší herecké elity, chytrému scénáři a chytlavé hudbě. Je zde až příliš scén a hlášek, o kterých by mohl člověk mluvit a stejně by asi na nějakou zapomněl. Film je to vskutku nestárnoucí a já se u něj bavím stejně dobře i jako dospělý. Prostě za mně jednoznačně lepších 5 hvězdiček. "Tohle je Coyote Kid a tohle Pancho Kid. Limonádový Joe: Nestojím o vaše Kidy" ()

Karlas

Nejdokonalejší parodie v dějinách československé kinematografie. Propracované dialogy, stylové obrazy jižanského prostředí a báječné hudební zpracování ohodnotil prý svým potleskem ve stoje i fenomenální Henry Fonda :-). ()

UncleG

Joe patří společně s "Hradem v Karpatech" a "Adélou" do Velký trojky mých srdečních komedií... a vlastně ani nevím, který z těch filmů mám radši. Asi zrovna ten, který jsem viděl naposled. Každopádně panu Lipskýmu patří nebetyčnej dík a uctivá poklona vyseknutá až k zemi za všechny tři filmy natočené s grácií, noblesou a dokonalým smyslem pro humor. Kdybych pak měl vybrat jeden, který by byl mýmu hertzi nejblíž, přece jen bych asi hrábnul po Limonádníkovi. Hlinomaz jako pan Grimpo a Kopecký vulgo Hogo Fogo jsou zkrátka neodolatelní a samotný film pak obsahuje největší koncentraci nesmrtelných hlášek na centimetr čtvereční. Korunu už tak dokonalému vyprávění nasazuje závěrečná pasáž , v níž padouchy i hrdiny nesvede k usmíření rodinné pouto, nýbrž neviditelná ruka trhu. Takže nezapomeňte: "Co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon!" ()

Tommass95

Po 3. projekci již řadím Limonádového Joe jako jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů a jako jeden z mála na který bych se mohl dívat pořád a nezevšedněl by mi. Krásná komediální klasika s nezapomenutelným Milošem Kopeckým alias Hogem Fogem. ()

Pierre

Já jsem tuhle klasiku viděl od začátku do konce poprvé  až dnes. Jak někdo něco takového mohl  v Československu v 60.letech  vůbec vymyslet? Spousta legrace,  ztřeštěností, skvělé písničky  a hláška hlášek ,,Padouch nebo hrdina, my jsme jedna hrdina´´ . ()

PKD

Tohle se nadá popsati nějak obšírně. Nehorázně napěchované hláškami, že tu snad není ani jedna, ´´normální´´ věta. Řvu/slzím u toho smíchy, celou stopáž. Už 30 let. To snad stačí, ne? Nejlepší western všech dob! Jdi se bodnout, Leone. Hahahahaha!!!!!! Máš něco takového? Máš prd, leda. Krom harmoniky. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi