Vražda v Orient expresu

Murder on the Orient Express

Vražda v Orient exprese

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1974, 128 min

Vynikajicí detektivka natočená podle jednoho z nejslavnějších románů Agathy Christie. Dobře zrežírovaná i zahraná (i když Sucheta v roli Poirota nepřekoná nikdy nikdo), s krásnými exteriéry viděnými z vlaku i stylovými interiéry proslulého Orient expresu. Perfektně namíchaná dávka kriminální zápletky, tajemna i typického poirotovského humoru. A to závěrečné tradiční vysvětlování zločinu z úst Hercula je v tomto filmu i díky skvělé pointě asi nejlepší ze všech poirotovek. Za 5*. P.S. Možná jediná detektivka, kde úplně každý uhodne kdo je vrah :-)(17.4.2008)

Zahradník je průvodčí! I když se také řadím do početné skupiny preferující D.Sucheta, nutno uznat, že A.Finney se své role zhostil zodpovědně (dokonce i nechával v maskérně krk). Tradiční koncept mnoha podezřelých a jednoho vraha je brilantně postaven na hlavu a než lokomotiva se sněžným pluhem uvolní trať, má belgický génius s ledabyle nalepeným knírkem neobvyklé dilema. Zatížit svědomí, nebo někde před Bělehradem ležet zavátý sněhem v příkopu u kolejí..? Obsazení je první třída, ale co se divíte, jsme v Orient expresu..(21.9.2015)

Řekla bych, že v rámci žánru dokonalé. Viděla jsem tento film poprvé už dávno a pocitově jsem jej měla zařazený mezi skvělé zážitky a když jsem jej teď viděla znovu, nezklamal mě. Herci jsou úžasní bezpochyby úplně všichni. Vyzdvihla bych určitě Lauren Bacall, tak skvělou v Mít a nemít, Jeana-Pierra Cassela a Anthony Perkinse, který jako vždy miluje svou matku :-). Každý z herců na své malé ploše opravdu září.(31.7.2009)

Po chvilce váhání dávám nejvyšší počet hvězdiček, protože Sidney Lumet opět dokázal, že umí. Vražda v Orient expresu je klasickou detektivkou, kde se postupně odhaluje motiv, provedení vraždy a identita vraha. Snímek má mysteriózní atmosféru, skvělé herce již podle jmen a i přes svoji delší stopáž dokáže diváka stále bavit a udržet v pozornosti. Pouze rozjezd filmu je takový slabší. Konečné sezení v jídelním voze pak ovšem nemá chybu.(15.2.2013)

Vynikající obsazení, stylová hudba a kostýmy z toho dělají jednu z nejlepších christieovských adaptací. Finney hraje Poirota jinak než Suchet (jemný mužíček) či Ustinov (ješitný gurmán), ale vůbec to nevadí, protože asi takhle by si podle mě Agatha Hercula představovala. Existují dvě verze dabingu a kupodivu jsou obě excelentní. Jak Barrandov za totality, tak i Nova obsadila legendy českého herectví a ne matné dabéry, které jinak můžete slyšet v každém seriálu. A tak si můžete vybrat, aby Poirot promlouval hlasem Martina Růžka či Borise Rösnera.(30.12.2006)

• - Princeznu Dragonmiroff měla původně hrát Ingrid Bergman. Ta však chtěla spíše roli Švédky Grety Ohlson, která jí nakonec přinesla sošku Oscara. (Kulmon)

• - Ve scéně, kdy stojí vlak na nádraží můžeme vidět plakáty, na kterých je vyobrazen Mustafa Kemal Ataturk. Plakáty se však začaly vylepovat až po jeho smrti, která následovala přibližně až o 3 roky později, než snímek vyobrazuje. (Hopkins)

• - Martin Balsam a Anthony Perkins se již setkali při natáčení filmu Psycho (1960). (Hopkins)