Vražda v Orient expresu

Murder on the Orient Express

Vražda v Orient exprese

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1974, 123 min

Nemohu si pomoct, ale každý jiný představitel Hercula Poirota než David Suchet mi přijde neuvěřitelně trapný...Suchet tuto postavu prostě umí ztvárnit dokonale a Albert Finney mu nesahá ani pokotníky. Ale když od toho odhlédnu, tak je zápletka v tomto snímku kvalitní, rozuzlení překvapivé a typické pro detektivky s Poirotem (místnost plná vrahů a monolog detektiva:-). Mně se to líbilo.(16.4.2008)

Ve vlaku, který byl kvůli sněhové lavině zastaven v půli cesty, byl zavražděn nenáviděný finančník Rachett. Vypátrat pachatele tak musí s pomocí svých šedých buněk mozkových vynikající detektiv Hercule Poirot ( Albert Finney )... Naprostá klasika..... Scénář - Agatha Christie, Anthony Shaffer a Paul Dehn. bHudba - Richard Rodney Bennett(13.6.2011)

Řekla bych, že v rámci žánru dokonalé. Viděla jsem tento film poprvé už dávno a pocitově jsem jej měla zařazený mezi skvělé zážitky a když jsem jej teď viděla znovu, nezklamal mě. Herci jsou úžasní bezpochyby úplně všichni. Vyzdvihla bych určitě Lauren Bacall, tak skvělou v Mít a nemít, Jeana-Pierra Cassela a Anthony Perkinse, který jako vždy miluje svou matku :-). Každý z herců na své malé ploše opravdu září.(31.7.2009)

Vražda v Orient expresu je parádně vystavěná detektivka s Hercule Poirotem, který musí vyřešit záhadu muže zabitého ve vlaku dvanácti ranami nožem. Brilantní Poirot najde hned dvě řešení, jedno z nich je více než překvapivé... Režisér Sidney Lumet navíc obsadil celou řadu prvotřídních herců, takže si můžeme užívat herecký koncert celou dobu filmu s tajuplnou vlakovou atmosférou s předválečnou smetánkou na palubě, a ne jen finální rozuzlení. Podle Wikipedie jde o jednu z nejlepších adaptací jakéhokoliv románu Agáty Christie, což potvrzuje i ocenění Oscarem a pěti nominacemi na něj. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=wdiUvRjKyt4(26.1.2013)

Bezchybné herecké obsazení,bezchybná atmosféra,bezchybné rozuzlení,Bezchybná detektivka, podle bezchybné knihy bezchybné autorky...Pamutuji se jak to dávaly opůlnoci ČT a já jako sedmiletý jsem podezříval toho bledého pána(Perkins) přepnu a na satelitu dávají nějaký černobílý film (že je to Psycho, jsem zjistil až později) a zase ten pán :).(26.4.2003)

• - Ingrid Bergman si vybrala roli misionářky Grety Ohlsson také kvůli jejímu původu, jenže po čtyřiceti letech života v USA už byla její švédština notně poznamenaná americkým akcentem. Pro svou scénu si tak musela vypomoci službou odborníka na švédštinu. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy stojí vlak na nádraží můžeme vidět plakáty, na kterých je vyobrazen Mustafa Kemal Ataturk. Plakáty se však začaly vylepovat až po jeho smrti, která následovala přibližně až o 3 roky později, než snímek vyobrazuje. (Hopkins)

• - Hudebník v restauraci v Istanbulu má na hlavě fez, který byl však v té době za vládce Kemala Ataturka zakázán. (Hopkins)