Vražda v Orient expresu

Murder on the Orient Express

Vražda v Orient exprese

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1974, 128 min

Velkolepé zpracování jedné z nejlepších detektivek Agathy Christie. Autorka se zúčastnila společně s anglickou královnou i filmové premiéry, která se konala roku 1975. A přesto, že různá televizní a filmová zpracování svých děl moc neuznávala a ve většině případů s nimi nebyla spokojena, Vražda v Orient expresu se jí líbila. Malou námitku měla jen proti knírku samotného Hercula Poirota v rozporůplném a řekl bych trochu teatrálním podání Alberta Finneyho. Ostatní herecké výkony jsou dost vyrovnané, za všechny alespoň Oscarem oceněná nezapomenutelná Ingrid Bergman. Zápletka, napětí, hudba, výprava a scénář - všechno jde jako na drátkách. Nezapomenutelné... To muselo být tenkrát v 70. letech v kinech pozdvižení. Mě to dostalo i doma u televize. 130 minut uplyne jako voda... Chybí tomu jen jediné - David Suchet!(27.12.2007)

• jojinecko

Uf, no neviem neviem-mám rád detektívky, tie old-school asi najviac, ale Vražda v Orient Expresse ma nudila aj rozčulovala, čo je pre mňa samého malým šokom zvlášť z toho dôvodu, že režisérom je borec menom Sidney Lumet!!! Vadila mi tá prehnaná teatrálnosť všetkých postáv a najviac mi liezol na nervy samotný Albert Finney, ktorý mi pripomínal skôr nejakú karikatúrku alebo niečo medzi psychopatom, detektívom a Adolfom Hitlerom (v niektorých pasážach:) Áno , Hercule je excentrik, ale napr. v podaní Petra Ustinova si zachováva aj isté dekórum a nevyzerá ako šašek. Pod vplyvom všetkých negatívnych aspektov a vnemov mi začala vadiť aj tá vykonštruovanosť príbehu aj konečné rozuzlenie a už ma celé to negatívne nastavenie neopustilo:) Som sakra sklamaný a dôvody prečo tak nízke hodnotenie nech vyrieši Poirot!!!(9.12.2007)

Sidney Lumet si tak trochu zopakoval 12 rozhněvaných mužů, i když tentokrát trochu jinak. Agatha Christie napsala spoustu výborných knih, ale málokterá byla zfilmována s takovým úspěchem jako právě Vražda v Orient Expresu. Přitom kniha je dle mého názoru netolika výrazná jako jiné, méně známé. Důvodem její výjimečnosti je osoba vraha. Lumetovi se podařilo sehnat opravdovou plejádu výtečných herců, kteří jinak byli zvyklí hrávat vždy hlavní role a zde jsou jakoby "jen" vedejší (Laureen Bacall, Ingrid Bergman, Sean Connery, Anthony Perkins, Richard Widmarck či začínající Michael York). Ten hlavní je Albert Finney jako Hercule Poirot. Z dnešního hlediska to má těžké. Protože srovnání s nedostižným Suchetem nesnese nikdo. Poirot v podání Finneyho je více emotivnější, více dramatický a také živelnější. Ale já si Poirota představuju tak jak ho hraje Suchet. To ovšem neříká nic o to, že v roce 1974 bych byl patrně spokojen. Tato adaptace je skutečně jednou z nejlepších, která byla natočena. Pro zájemce jen doporučím některá díla "božské Agathy", která sice kvalitou zůstávají za jinými, ale jsou výjimečné právě osobu vraha či způsobem spáchání zločinu: Vražda Rogera Ackroyda (asi nejlepší kniha narozdíl od velmi průměrné adaptace), Vraždy podle abecedy (naopak filmové zpracování velmi dobré), Deset malých černoušků či Hadí doupě (dle mého soukromého názoru možná vůbec její nejlepší kniha).(10.11.2009)

H.Poirot nieje moja šálka kávy, ale tento mi veľmi sadol. Mystérium okolo vraha bolo bravúrne, tie indície, dohady, vyšetrovacie metódy Poirota, to všetko malo neskutočné spracovanie. Vlak, jedna vražda, veľa podozrivých, vystúpenie z vlaku je v nedohľadne a tak vrah je stále medzi nimi, ale vrah mal smolu, že vo vlaku sa na poslednú chvíľu zjavil Poirot, ktorý vie indície veľmi rýchlo rozlúsknuť, len tu to bude mať ťažšie, ale jasné že nesklame. Je tu odkrývanie temnej minulosti obete a tak nepriateľov mal veľa aj keď cestoval inkognito, niekto onom vedel, aj to bol silný naznak prepracovania. Sú tu aj silno nadnesené dialógy, ktoré ma viackrát pobavili. Vo vlaku sa o cestujúcich dozviete aj to čo o nich vedieť nechcete a Poirot to vedel tiež a práve tu sa budu odkrývať aj rodinné väzby cestujucich. Neskutočné famózne, hltal som každé čo i len maličké napredovanie v príbehu.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. (29.8.2015)

Hercule Poirot rozmotává případ vraždy a ve filmu se v podstatě akorát kecá. Ale ani na chvilku jsem se u toho nenudil. Sidney Lumet tyhle konverzačky na malym prostoru prostě uměl. Jenom některý postavy mi teda trochu lezly na nervy. A postava Hercula Poirota pro mě bude vždycky spojená s Davidem Suchetem. Albert Finney mi připadal spíš jak nějaká parodie na Adolfa Hitlera. 75%(30.12.2017)

• - Laureen Bacall a John Gielgud se po 14 letech setkali při natáčení dalšího příběhu podle Agathy Christie - Schůzka se smrtí (1988). (Kulmon)

• - Hudebník v restauraci v Istanbulu má na hlavě fez, který byl však v té době za vládce Kemala Ataturka zakázán. (Hopkins)

• - Film měl premiéru v kině ABC v Londýně a seznam těch, kteří se zúčastnili, byl plný samých významných osobností, včetně samotné královny Alžběty II. (Agatha)