Vražda v Orient expresu

Murder on the Orient Express

Vražda v Orient exprese

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1974, 128 min

Od Agathy Christie jsem dosud nečetla žádné dílo a ani samotný Hercule Poirot mě nikdy příliš "nebral." Pod jeho jménem se mi vždy vybaví David Suchet, který bude zřejmě navždy s jménem Poirot spojován. Sidney Lumet je skvělý režisér a Orient Expres je zase legendární vlak. Do toho ještě Agatha Christie a "hvězdné" obsazení. Předpokládaným výsledkem je napínavá a propracovaná detektivka odehrávající se v "mrazivé" atmosféře vlaku zapadlého ve sněhu. Herecké legendy pěkně pohromadě, zatímco se do nich s diplomacií, profesionalitou a inteligencí pouští Albert Finney. Vysoce mě potěšila přítomnost Anthony Perkinse, který vypadá pořád stejně, jakoby od roku 1960, kdy obýval svůj tajemný dům na kopci, neuběhla žádná doba. Své postavě opět propůjčil onu "Normanovsky" roztomilou nervozitu, vystrašený pohled a cukání v obličeji i ústech:) Při scéně, kdy jej Hercule vyslýchá a Anthony jako pan McQueen hovoří o své matce, jsem se musela zasmát. Vypadá to, že se jejího stínu nikdy nezbaví:) Závěrečné, mistrovské rozluštění záhadné vraždy je intelektuálně naprosto vyčerpávající. A přesto jsem neměla pocit, že bych se v Herculeových dedukcích (miluju to slovo) nějak ztrácela. Sice jsem pak zvažovala, kdo že to vlastně nakonec "bude," ale to je jen drobná vločka, která dopadla na "vyčištěná" kupé:)(8.1.2012)

Takový úvod jsem už dlouho neviděl. Sidney Lumet úvodní katastrofu v rodině bohatého továrníka nasmínal tak sugestivně a strašidelně, že jsem zůstal v židli přímo přitavený. To, co následuje potom, nastavenou laťku nejenže udrží, ale povyšuje ji do detektivního nebe. Herecké hvězdy ve všech rolích podávají úchvatné výkony a obzvláště Albert Finney je v roli Hercule Poirota oscarový.(28.10.2008)

Ve vlaku, který byl kvůli sněhové lavině zastaven v půli cesty, byl zavražděn nenáviděný finančník Rachett. Vypátrat pachatele tak musí s pomocí svých šedých buněk mozkových vynikající detektiv Hercule Poirot ( Albert Finney )... Naprostá klasika..... Scénář - Agatha Christie, Anthony Shaffer a Paul Dehn. bHudba - Richard Rodney Bennett(13.6.2011)

Řekla bych, že v rámci žánru dokonalé. Viděla jsem tento film poprvé už dávno a pocitově jsem jej měla zařazený mezi skvělé zážitky a když jsem jej teď viděla znovu, nezklamal mě. Herci jsou úžasní bezpochyby úplně všichni. Vyzdvihla bych určitě Lauren Bacall, tak skvělou v Mít a nemít, Jeana-Pierra Cassela a Anthony Perkinse, který jako vždy miluje svou matku :-). Každý z herců na své malé ploše opravdu září.(31.7.2009)

Po chvilce váhání dávám nejvyšší počet hvězdiček, protože Sidney Lumet opět dokázal, že umí. Vražda v Orient expresu je klasickou detektivkou, kde se postupně odhaluje motiv, provedení vraždy a identita vraha. Snímek má mysteriózní atmosféru, skvělé herce již podle jmen a i přes svoji delší stopáž dokáže diváka stále bavit a udržet v pozornosti. Pouze rozjezd filmu je takový slabší. Konečné sezení v jídelním voze pak ovšem nemá chybu.(15.2.2013)

• - Kromě skvělých kostýmů a kamery se podařilo ještě umocnit nádech autenticity vypůjčením skutečných vagonů ze slavného Orient-expresu v mezinárodním muzeu lůžkových vozů. (Agatha)

• - Richard Widmarck souhlasil s rolí v tomto filmu jen proto, aby se setkal s jinými hereckými hvězdami. (Kulmon)

• - Některé fragmenty vozů byly zapůjčeny z evropských sbírek a muzeí, nejvíce se o ně zasloužila Belgie. (Stoka)