Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

blackrain

Dunu jsem považovala za něco nezfilmovatelného. Knihu jsem četla několikrát a pokaždé jsem ji nedokázala dočíst do konce. Nevím, čím to je. Jestli je to velkým množstvím postav nebo hlubokým dějem, do kterého zabřednete a už se tak lehko nevyhrabete. Kostými jsou udělány výborně. Než se ale necháte zlákat filmem, tak si radši přečtěte Herbertovu knižní předlohu. Ať víte, do čeho jdete. ()

kaylin

Pokud znáte novější Lynchovy filmy, asi se divíte tomu, že vůbec zkouše něco jako "Dunu" natočit. Tak v první řadě, ona je to látka neskutečně zajímavá, kterou se doposud nepodařilo vhodně na plátna převést. A nejspíš ani nepovede. Je to příliš rozsáhlé, příliš komplikované, příliš náročné a výsledek nejistý. V případě Lynche to platí. Jsou zde krásné scény, které jsou jasně jeho dílem, ale jako celek film nefunguje a fungovat nemůže. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby se ven dostala verze, kterou on chtěl, ale dnes už je moc vidět, jak snímek zastaral. Pokud neznáte předlohu, je celkem snadné se v příběhu ztratit, stejně jako je snadné ho nepochopit. Lynch se snažil, ale posléze musel sám pochopit, že tohle není něco, co chce dělat, a jak to chce dělat. Není to až tak obrovský průšvih, ale lynchovský styl tomu nesedí. Navíc je to mnohdy i přes obrovský rozpočet až neskutečně komorní a levné. Tohle k takovému sci-fi nesedí. ()

MajklCZsk

Totální cringefest. Urychlený, nepochopitelný a na 80. léta úplně odporné CGI štítů při soubojích. Nedivím se, že se od tohoto Lynch distancuje. ()

Dr. Hawkeye

Knižní předlohu bohužel neznám a film mi dlouhá léta unikal. Čas na něj přišel díky Netflixu až teď. A musím říct, že jsem nevycházel dvě hodiny z údivu. Žel bohu, nebyl to údiv pozitivní. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduji jakýsi podivný spin-off o pár let staršího Flashe Gordona, kterého produkoval Dino De Laurentiis. Výtvor jeho dcery Raffaelly De Laurentiis je mnohem méně barevný, o něco méně opulentní, o mnohem nudnější, doprovázený unylejší hudbou a celkově mnohem více podivnější. Kyle MacLachlan kočírující pouštního červa, kapitán Picard s holodekou, zrzavý a oholený Šimon (nikoliv už Matouš) a navrch občasné voice overy pronášené výhradně šeptem... Lynch není zcela můj oblíbenec, přesto jsem viděl pár jeho filmů a většina z nich se mi zaryla hluboce pod kůži. V tomto případě převládal údiv nad tím, jak je vůbec možné něco takového natočit… Možná to po letech zkusím ještě jednou, ale zatím to není moc pravděpodobné…. ()

swed

Film zmrzačený studiem. Jako by někdo vzal hotový materiál, rozstříhal ho na malé kousíčky a z některých pak náhodně složil výsledný obraz (scény jsou zredukované a mnohdy ani nenavazují). "Duna" je suverénně Lynchův nejhorší celovečerák, přesto mu nechybí ambice a vizionářství. Právě proto se mé budoucí naděje upínají k prodloužené SE, která snad mnohé osvětlí. 5/10 ()

Aiax

Dunu jsem přečetl několikrát, je to neskutečný čtenářský zážitek a jeden ze základních kamenů fantastické literatury. Nikdy jsem ovšem nevěřil, že by TOHLE dokázal někdo zfilmovat. Lynch to dokázal TÉMĚŘ, ale i to samo o sobě je neuvěřitelné. Protože epická linka Herbertova mistrovského díla je ještě obsáhlejší a komplexnější než u Pána prstenů, zaměřil se Lynch vcelku prozíravě spíše na pocitovou a atmosférickou složku příběhu, a dopadlo to daleko lépe, než jsem se odvažoval doufat. Kdo čeká další Hvězdné války, nedočká se, ale myslím, že čtenáři a obdivovatelé románu by nemuseli být zklamáni. Já nebyl. ()

Falconica

I když jsem velký fanoušek knihy, musím dát takhle moc...To bylo teda....ZVRHLÝ:-D...vim, že hodně fandů buzeruje způsob, jakým Lynch vyřešil obtížnost předlohy, ale osobně si myslim, že Lynch vůbec nebyl blbec, když tohle natáčel. Připadá mi spíš, že si moc dobře uvědomoval, že tahle sága věrohodně adaptovat snad ani nejde! Tak vzal hada za ocas a pojal to tak vlastním a originálním způsobem, že už to originál ani neshazuje...asi jako kubistickej akt...ta ženská tam namalovaná je, sice byste ji z obrazu nepoznali, ale to vůbec neznamená, že by neměl hodnotu a nebyl krásnej:-D ()

L_O_U_S

Že je David Lynch mistrem divného filmu, to snad ví každý, kdo se trošku hlouběji zajímá o kinematografii. Jeho snímky s těžko uchopitelnou narací plné temného vrčení a zvláštních postav zbožňuju, ale Duna mi sedla tak napůl. Přestože jsem sledoval tu snad nejkratší verzi, přišla mi poměrně dlouhá a s triviálností zápletky (snaha držet se předlohy?) mi poslední minuty přišly značně vyčerpávající. Tady by možná paradoxně byla lepší některá z prodloužených verzí, která musí zákonitě jít víc do hloubky a neklouže jen po epizodách jako odlet z planety, přílet, zkrocení červa a tak dál. A snad by se to obešlo i bez těch zbytečných voice-overů. Nicméně tu netypickou atmosféru oceňuju. (820.) ()

JohnMiller

Už chápem prečo sa po premiére tohoto filmu smial sám Alejandro Jodrowsky, tvorca ktorý sám chcel nakrútiť Dunu v roku 1976 ale nikto nechcel jeho projekt financovať. Síce ako sám spomínal uznával Davida Lyncha ako obrovského umelca ale tento kúsok sa mu naozaj nepodaril. Po dokumente ktorý krok po kroku vysvetľoval Jodorowského Dunu musím tiež uznať že je to oproti nezrealizovanému, a pravdepodobne na ten rok ani nerealizovateľnému, projektu iba slabý čajíček. A nebojím sa tvrdiť že najslabší film Davida Lyncha. Spirituálna stránka, metafyzika či filozofia je tu iba povrchne. Efekty priam hrôzostrašné. Dej miestami až nesledovateľne zhustený. Proste ako nepodarený Hollywood. Netvrdím že to bolo celé mimo. Mimozemšťan ktorý bol v tom akváriu a dokázal ohýbať priestorom bol excelentne Lynchovský akoby vypadol s filmu Eraserhead. No myslím že to bolo od tohoto režiséra krok vedľa. ()

Hamaradža

Predĺžený trojhodinový cut je za mňa tak za 3,5*. Ja by som to s Lynchovou Dunou tak čierno, ako píše väčšina ľudí v komentároch, nevidel. Jasné, že by sme si všetci radšej pozreli Jodorowskeho šialenú víziu (ktorá by pravdepodobne nemala nič spoločné s Herbertovou knihou), no ja myslím, že vrámci materiálu ktorý mal (Knihu som dočítal asi pred týždňom a hoci si vážim jej masívny dopad na popkultúru ako aj scifi ako žáner, nemyslím že ide z dnešného pohľadu o masterpiece. Popravde, trochu zostarla.) si viedol celkom obstojne. Niekedy to škrípe vzhľadom k známym produkčným problémom (zbrane ovládané hlasom? Aj niektoré iné naivné vizuálne efekty), no sečteno a podtrženo ide v podstate o celkom solídnu žánrovku, obohatenú trochou Lynchovského mystična s trefným obsadením a fantastickou (!) scénografiou - kostýmy, make-up, dizajn miestností za mňa top. ()

CageDepp

Tenhle film odkládám dlouho a celou dobu jsem si myslel, že mě bude hrozně nudit. A dobrá podívaná těch 69% teďka je tak akorát, přiklonil jsem se k vyššímu hodnocení, že jsem byl přijemně překvapen, že film je dobrý. A můžeme dát novou verzi. ()

willow666

Dokonalé přepracování Herbertovy klasiky na filmové plátno. Dala bych 4*, ale za barona Harkonnena ta poslední navíc. ()

Kangax

Čo napísať o tomto rozporuplnom filme? Práve som zhliadol rozšírenú verziu (190 minút), a tak sa konečne môžem podeliť o svoje dojmy. Históriu vymysleného sveta okolo planéty Arakkis a veľkých vojnách veľkorodov Harkonen a Atreidis poznám pomerne dobre, aj keď sa priznám že s kníh F. Herberta som prečítal len dve. S rovnakým názvom vznikla aj počítačová hra, s neskoršími dvoma novšími verziami - Dune 2000 ( 1998) a Emperor Batle For Dune (2001), ktoré definovali žáner tzv. realtime stratégie. Všetky hry však výzorom aj spracovaním vychádzajú práve z Lynchovej verzie tohto eposu. A práve výzor (dekorácie, temná atmosféra, zvrhlé charaktery členov rodu Harkonnen, kostýmy) patria jasne k najlepšiemu zo žánru sc-fi. S príbehom je to horšie, priznám sa že napríklad príbeh PChry Emperor Battle for Dune sami páčil viac, než tento vo filme.. Súhlasím aj s tými ktorý tvrdia, že Lynch hrubo nezvláda bojové scény, a záver filmu je silne klišoidný a vyslovene ponechaný napospas producentom. Problémom sú aj trikové efekty, ktoré sú nezvládnuté aj na vtedajšiu dobu. Je to veľká škoda, lebo vizuálna stránka filmu je úchvatná...Ale aspoň si Lynch vtedy naplno uvedomil, že takéto vysokorozpočtové projekty nie sú preňho, a potom nakrúcal úž len svoje typické "nereality-filmy" - napr. úžasný Modrý samet ()

Dont

Příšerná je choreografie soubojů a také vizuální efekty, ale paradoxně právě vizuální stránka filmu je v některých pasážích nesmírně zajímavá a film z ní hodně těží. Duna je nezvykle osobitý film a ve spojení s fantastickým (i fantaskním) námětem to mohl být nesmrtelný šlágr. Ocenit je třeba vynikající hudební motivy nebo zdařilé obsazení (Jürgen Prochnow, Max von Sydow), byť někteří další herci působí naopak děsně křečovitě. V 80. letech bych dal bez diskuse čtyři, ale dnes už je tohle sci-fi překonáno a ta negativa jsou prostě strašně vidět. ()

Vědma

Opravdu nevím, jestli je to tak blbě sestříhané, ale znova v delší verzi to zkoumat nehodlám. Je to slátanina. Chudák Sting.. Připadalo mi, že se celou dobu snaží se někde schovat, aby tam byl co nejmíň. Největší sranda byl ten ve stylu Pána prstenů osedlaný červ. ()

radektejkal

Koření je sušená bylina, lecos se jím dá spravit (třeba jídlo zvolna podléhající zkáze nebo špatně vypálená slivovice), lecos se jím dá ochtit a něco vyladit - Lynchův film ale sotva. Peníze výkoného producenta Dino De Laurentiise asi tím pravým kořením nebudou. ()

Ombe

Vzorová katastrofa! Ponechme stranou všechny otazníky kolem vizuálního provedení, udělali jsme si přece výlet do osmdesátek, ale po stránce příběhu to musí zabolet snad každýho. Vměstnat Herbertův román do pár hodin je bezesporu těžký úkol, ale zde s ním bylo tak nešikovně naloženo, že film nelze doporučit nikomu, kdo knihu četl. V některých scénách se tvůrci drží předlohy až křečovitě (přestože nemají stopáže nazbyt), ale jinde se neobávají použít ty nejabsurdnější výplody vlastní imaginace, takže z kultovního sci-fi tu zůstalo jen torzo. Vlastně si říkám, jestli to Lynch vůbec četl. ()

Trevor

Na navnadenie pred možno poslednou návštevou kina tento rok (okresy nám černejú a v tomto prípade sa naozaj nejedná o rasizmusizmus ani fašizmusizmus) som si ako správnu voľbu vybral film Duna, pretože práve remake tohto filmu bude možno tým posledným čo s kinoparťákom na veľkom plátne uvidíme. Ako správne poznamenal, Lynchovi tento žáner úplne nesadol aj keď niektoré konverzácie majú skvelý význam aj v dnešnej dobe. A to nie je ani rok 10.000. Zaiste je paradoxom ešte aj to že jeho tento film upútal práve vďaka čakaniu na film v kine a vďaka návšteve kníhkupectva, ktoré sú mojou ďalšou vášňou. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!