dopitak

Joaquin si dojde pro Oscara! Taková trochu tarrantinovsko-rodrigézovská jatkárna, se stylovou hudbou, any time laděním (tv pořady jsou tak 50-60s) do Gothamu. Když mladý Wayne řekl své jméno, krásně se mi to spojilo s mým oblíbeným kurtonovsko-keatonovským hrdinou. Vím, že trochu pozdě, na vysvětlenou a omluvu: nejsem příznivcem komixů! Ale není to optimistický, hezký film... Kino Scala, Brno ()

Chrustyn

Ne, opravdu to není komiksový film v pravém slova smyslu. Joker je nepříjemný a depresivní film, který ukazuje New York (pardon Gotham City) jako nejhorší místo na zemi, plné zlých a ošklivých lidí. Joaquin Phoenix exceluje jako nikdy předtím a myslím, že Oskar je jistý. Bohužel je Joker trochu jednotvárným filmem, který spěje k něčemu velkému, ale jen výjimečně překvapuje nebo snad dokonce strhne. Je to film Joaquina Phoenixe, který ho naštěstí s přehledem táhne v podkresu poutavé hudební složky a snesitelné ale nijak strhující režie, která překvapuje pouze tím, že jí má na starosti výhradně komediální režisér. ()

Arsenal83

Tak dobre, máme tú správnu gothamovskú atmosféru a vynikajúceho Phoenixa. Ale aj tak, pozerať sa dve hodiny na chlapa, čo sa smeje ako blázon, to pre mňa nie je žiadny filmový zážitok. Jeden herecký výkon mimoriadny film nerobí. Phoenix získa minimálne nomináciu, v jeho prípade už štvrtú, ale film nomináciu nezíska takmer určite. A Phoenixovi netreba sošku dávať vopred. Ešte uvidíme, čo ukáže De Niro v Irishmanovi alebo Driver v Marriage Story. ()

korbitch22

Bizarní herecký výkon Joaquina Phoenixe ve filmu, který se neměl jmenovat Joker, ale Arthur. Občas sem měl s jeho výstupy problém, některé pasáže byly naprosto famózní, jindy mě svým neustálým smíchem otravoval a připadal mi jako neuvěřitelný slaboch a ne děsivý psychopat Joker. Mám pocit, že Phillips zapojil Gotham a komixový původ jenom proto, aby mu film plný brutální deprese a násilí vůbec někdo povolil natočit. Místy strhující, hlavně při scénách zabíjení, nebo obyčejného rozhovoru s policií, místy takové nijaké, úplně se do mě nevryla ta deprese Gothamu a místy sem Phoenixovi ten výkon nebaštil. Konec, jakkoliv byl předvídatelný, byl fajn. Hudba a kamera pro mě nejsilnější zážitek z filmu, Jokerův tanec nebo jeho útěk do metra naprosto skvostně natočené pasáže. Místy to pro mě bylo geniální, místy to bylo docela obyčejné drama. Vím, že Joaquin Phoenix předvedl strhující výkon, občas mě ale ten jeho výstup přišel až příliš, předpokládám, že to je jen můj subjektivní pocit a Phoenix si asi jasně jede pro Oscara. Joker se nedá absolutně zapojit, nebo srovnat s jiným filmem, kde jeho postava vystupuje, srovnávat Jareda Leta nebo Ledgera s Phoenixem je naprosto zcestné, protože to je úplně jiný styl filmu. Ano, nový Joker je skvělý film, odcházel sem z kina velice spokojený, ale tak výjimečné, jako z toho všichni šílí to není.80%. ()

Marze

Město plné odpadků a krys. Nájemný klaun, jehož proměnu z otloukánka přes mstitele v miláčka davů buduje Joaquin Phoenix dokonale od každého kroku vychrtlého těla až po chvění konečků prstů, jimiž užuž sahá po hereckém Oscarovi, totiž patří k nejhorší šmíře. Lidé se nesmějí jeho vtipům, nýbrž jeho trapnosti, neobratnosti, upachtěné snaživosti. Navíc také jeho nekontrolovatelnému vlastnímu smíchu, jenž je sice projevem duševní choroby, ovšem to divák neví.Antihrdina Joker má něco společného s postavou, kterou ve Volném pádu ztělesnil Michael Douglas. Tam také po poslední kapce kalichu hořkosti následuje náhlý zkrat a cesta, odkud není návratu. Todd Phillips, jenž dosud točil nezávazné komedie, vystavěl drama, které z intimních poloh přerůstá ve společenské a silnými závěrečnými obrazy rabujících mas oslavujících krvavého mstitele coby svůj vzor sahá ke znepokojivému podobenství. Přesto v Jokerovi zůstalo ještě dost z Batmana, a vcelku zbytečně. Počínaje tradičním dějištěm Gotham City Jokerové pátrání po tajemství vlastního původu se místy ocitá na hraně telenovely. Podobně doplňkově působí milostný motiv sousedky. Ale všude tam, kde se vyprávění soustředí na Jokerovu posedlou touhu po potlesku, je komiks zapomenut a Phoenix nenechá diváky vydechnout. Stačí, když se před zrcadlem líčí, a už se dá napětí krájet. Ubohý šašek z výprodeje, jemuž se stýská po bezpečí blázince, nemá zastání ani u jediné blízké bytosti, též zjevně pomatené matky, která se táže – jak můžeš být komikem, když nejsi zábavný? Jokerovy nezvladatelné vlny smíchu jsou děsivější, než kdyby řval, a když mu v roli zdravotního klauna při vystoupení pro děti v nemocnici vypadne zbraň, zatají se dech. Přitom mu Phoenix přikazuje až do bodu zlomu nadlidskou sebekontrolu, již kino pociťuje takřka fyzicky, a klíčová, výtečně nasnímaná situace v metru dýchá reálnou hrozbou každodennosti. Na dokonalosti snímku ubírají také Jokerovy bludy, až příliš rafinované a okázale osudové pátrání po pravdě a lži v rodinné historii a v neposlední řadě lehce proletářské přitakání vůkolní rebelii. Ovšem sledovat Phoenixův nácvik vysněného televizního hostování je zase vyložený požitek protknutý obavami, protože exhibicionista bez talentu představuje snad vůbec nejhorší možnou kombinaci. Když se protestní manifestace zvrtnou v lynč, tvrdí je nervní hudba, a vyvrcholení v přímém přenosu i následné obrazy mění portrét komiksového padoucha definitivně v politické drama. Nadto mistrovsky natočené a silně účinné – jako vždy, kdy se zneuznaný cvok stane symbolem revoluce. ()

classic

„Žolík” a Arthur Fleck je v podstate jeden a úplne ten istý človek, pričom najprv sa zoznamujem s (pouličným) klaunom, a tiež i začínajúcim stand-up komikom, ktorý to neskôr dotiahne až do populárnej talk show Murrayho Franklina, ale už nie s takým aplauzom, ako si možno myslíme, že taktiež súčasne ide aj o mentálne chorého introverta, žijúceho v spoločnej domácnosti s matkou Penny v Gotham City, či aj jeho povestné a absolútne nekontrolovateľné výbuchy smiechu, naberajú čoraz viac na obrátkach, čím sa už pomaličky presúvam k jeho alter egu "Vtipkára" , z ktorého sa neskôr stáva šialený nihilista a anarchista, a pritom k tomu nepotrebuje ani svojich odvekých, úhlavných nepriateľov... ! Prvotný impulz možno bádať už z úvodnej sekvencie pred Kennyho hudobninami, keď ho v uličke brutálne napadol gang delikventov, čo si ešte ani tak moc nechce pripustiť, pripisuje to skôr len k akejsi "nehode" , ale až s príchodom kolegu Randalla, ktorý mu ponúkol zbraň na obranu, sa udalosti začnú radikálne meniť k horšiemu, t. j. scéna z nemocnice je "predskokanom" scény z metra, kedy mám tu česť čochvíľa spoznať JOKERA, ale v počiatočnej fáze, ktorú onedlho (vy)brúsi do maximálnej dokonalosti. Ľudia začínajú umierať, Arthur/Šibal, navštevuje malého Brucea Waynea, ktorý ho ešte nemôže nijako ohroziť, ale jeho otec Thomas, už áno, keď mu povie bolestivú pravdu do očí, a vtedy už nebude mať žiadne zábrany, de-facto je mu všetko jedno ! Chaos v uliciach plných odpadkov a krýs, prepuká, samí šašovia sa zgrupujú, a Joker len prekvitá. / Phillips a Phoenix. Prvý pán bol predovšetkým komediálnym režisérom, nepríliš zaujímavých počinov, typu Vo štvorici po opici a druhý pán je vynikajúci herec, už z čias Gladiátora, priaznivec „Stanislavského metódy” , že Joaquina zároveň považujem za jedného z najlepších, súčasných hercov. A teraz ich následne skúste spojiť dohromady. Čo z tejto kombinácie napokon vzíde ? Film ako celok + réžia nakoniec (ne)obstoja proti hercovi v hlavnej úlohe, ktorý si doslova ukradol celý film iba sám pre seba, a to je asi jeho najväčší handicap ? Protagonista jednak nielenže nemá vôbec žiadneho antagonistu, ale ani nejestvuje žiadna, vedľajšia postava s trochu väčším zaujatím, a síce sa tu niektorí pravidelne vyskytujú, trebárs herci: Bobby De Niro, Zazie Beetz a Frances Conroy, čo je vskutku len nepatrné, a tak je vari nad slnko jasné, že je to najviac postavené IBA na Joaquinovi Phoenixovi, na ktorom je Sherova kamera neustále nalepená, že si nemá ani kedy čas vydýchnuť ! Jeho "reč tela" , čiže mimické prejavy a gestá, nemajú asi v dejinách kinematografie obdobu a nízka fyzická váha, to len podtrhuje, že divák bude veľmi prekvapený, čo bol herec ochotný podniknúť kvôli filmovej postave... , no i napriek tomu sa určite (ne)jedná o akýsi mimoriadny a majstrovský počin, vzoru Taxikára - Martyho Scorseseho, ku ktorému ho všetci prirovnávajú. Veľká spokojnosť stále panuje, ale zase nadšenosť - ani nie. ()

Scalpelexis

Joaquin Phoenix. Celý film je jedna, depresivně anarchistická one man show výtečně zahrané postavy. Ocenil jsem mírnou deviaci od komiksového žánru. Kombinace narušeného člověka, který v nesprávnou chvíli potkají setsakra nevhodné události ve světě, kde se neskrývaně hledí na sociálně nižší sortu lidí s patřičným despektem, není vůbec nereálné, aby z takhle složené rovnice vznikl konečný produkt podobný postavě Arthura Flecka. Nejvíce zarážející je na tom mrazivý pocit reality; nedělá mi problém představa si děj v Gothamu přenést do světa, ve kterém žiji. Zatímco Ledgerův Joker byl psychotický, Phoenixův je vyloženě rušivý, psychicky mrazivý, nepohodlný jak skřípot ostrého o plech, ale v tom nejlepším slova smyslu. Mimika, pohyby a obzvlášť jeho smích bude pro mě nezapomenutelný ve stylu Amadea; nenominovat Phoenixe na oscarovou sošku by mě znepokojilo. I přes precizní filmové řemeslo, solidně paralelně sladěný děj s Batmanem a excelentním závěrem ale z filmu nevyzařuje žádný druh výjimečnosti a epičnosti, který by ho postavil na pomyslný nejvyšší stupínek úrovně kinematografie. Unikátní výkon hlavního protagonisty mi ovšem nedá spát ještě pár nocí. Happy ()

marhoul

185 Joaquinových neskutečně nadupaných výrazů. Ten chlap mě baví jako císař, jako Kristus, jako Johnny i jako slavný Žolík. Pan herec! Jestli neurve Oscara za tohle, tak pak už netuším, co by měl předvést... Geniální výkon! Snímek pokládám za strhující psychologické drama, parádní biják, prostě špendlík. Kdyby ho v plném sále hodil někdo na tepich, bylo by to slyšet. Režie, kamera, výprava, Hildurova nádherná hudba, atmosféra Gothamu i pojetí tématu, vše se mi líbilo. Moc líbilo! ()

heyda

Jestli Joker nepromění všechny nominace na Oskara, tak už fakt nevím. Minimálně jako nejlepší film roku. Protože něco tak intenzivního a perfektně natočeného už dlouho nebylo k vidění. Dovedl bych si asi představit ještě monumentálnější finále, ale jinak to byla filmová bomba a Phoenix byl neskutečnej! 90% ()

mat.ilda

Rázem se mi zdá náš svět o něco krásnější, ale jen o chlup... A vážně v Gothamu stávkovali jen popeláři? Ledaže by opožděný Chaplin čelil #Me Too, to by leccos vysvětlovalo. Celkově se vařilo z vody, a to tak dlouho, až se na samém dně plácal už jen osamělý, ač skvělý Joaquin Phoenix. ()

Oktavianus

Upřímně takové nadšení nesdílím a ke čtyřem hvězdám se přikláním až po hodně dlouhém mučivém váhání, reálné hodnocení osciluje mezi třemi a čtyřmi. Totiž "filmařsky objektivně" je na Jokerovi všechno dobře - moc se mi líbilo retro ladění s hudbou, promyšlené prokreslení hlavního antihrdiny a hodně dirty vizuál. Na druhou stranu jsou někdy ty tragické události, co se Arthurovi dějou, až moc okaté, některé vysvětlující scény příliš doslovné a trochu mě uráží, že mi je tvůrci museli ukázat, aby mi to došlo, když to bylo zřejmý i tak (nejkřiklavěji třeba dějová linie se sousedkou Sophií, ale je toho víc), hodně otravné je poselství o zkaženosti světa ve stylu "ti bohatí můžou všechno a na chudý lidi serou". Tohle moralizování mě ubíjí víc než Joker s nůžkami v ruce. (Mimochodem, znalci Batmana, kolik má tady být Bruci Wayneovi? Deset let? Pokud je Arthuru Fleckovi nějakých pětačtyřicet, tak se coby Batman a Joker střetnou v době, kdy je Joker důchodce...?) Naštěstí má film Joaquina Phoenixe. Nevím, zda jde o jeho životní výkon, ale je fantastickej a moc si říká o Oscara. Jde z něj psychopatická hrůza od první chvíle a znepokojení každou scénou narůstá, jeho vychrtlý tanec bez košile, kdy mu všude lezou kosti, je směšný, fascinující i odpudivý zároveň... Pro něj slovo dokonalost rozhodně platí. Ale jinak jsem po tak obrovském hypu maličko zklamaný. Fascinující poslední půlhodině, kdy se Joker konečně stane Jokerem se vším všudy (a u které jsem se přistihl, že se nadšeně usmívám stejně jako titulní klaun, protože to jsou extrémně skvělý scény), totiž předchází hodina a půl, která je pomalá. Velmi pomalá. Jak tu čtu, ledaskomu to vyhovuje. Mně ne. Já se průběžně díval na hodinky, kolik času sakra ještě zbývá, a vlastně se chvílemi dost nudil. Takže teď mám nutkání změnit hodnocení jen na tři hvězdy. A asi to ještě párkrát změním. ()

Stanislaus

Joker je solidně natočený kousek z DC vesmíru, který ohromí hlavně díky dechberoucímu hereckému výkonu Joaquina Phoenixe (#andtheoscargoesto) a svým temně nelítostným vizuálem, jenž jde ruku v ruce s ponurým soundtrackem, který dělá z Gothamu ještě více špinavé a zkažené místo. Velkým plusem pro snímek o zrodu batmanovy největší nemesis bylo právě upozadění "netopýřího muže" na minimum. Film nabízí syrový pohled na duševně nemocného člověka, kterého už unavilo být boxovacím pytlem pro ostatní, a tak se rozhodl povstat, čímž rozpoutal kriminální revoluci. Velice mě potěšilo obsazení Roberta De Nira a Frances Conroy ve vedlejších rolích. Už teď je jasné, že Joker bude příští rok jistě atakovat na Ceny akademie a já osobně mu přeji sošku minimálně v kategorii za Nejlepšího herce a Nejlepší hudbu. ()

Flakotaso

V kině jsem si každých 5-7 minut říkal, proč zrovna tento čirý mainstream, vysoustružený přesně pro masy, dostal Zlatého Lva a co vůbec dělal v Benátkách. Nakonec jsem usoudil, že oním úhelným kamenem, který přináší kritikům a divákům vědomý či podvědomý šok bude asi onen závěrečný náznak čehosi jako počátku revoluce nebo spíše vzpoury proti panujícím pořádkům a asi to má od Hollywoodu vypadat jako odvaha, protože přece jak by tohle mohlo být v kulisách pouze lehce stylizovaného světa reálné, že? S časovým odstupem ale dojem z filmu ještě slábl a připadalo mi to čím dál plošší, včetně ohraného triku s dočasně nespolehlivým vypravěčem (opravdu tyhle filmy někdo prožívá tak, že ho takové...ehm překvapení, které se navíc týká v podstatě nevýznamné, nudné a plakátově napsané vedlejší postavy, může opravdu zasáhnout? dle hodnocení asi jo). Jak nejpolopatičtěji znázornit "šílenství"? No přece šíleným smíchem, to dá rozum, že ano...meh, Zulawski se směje z hrobu. Ale potměšile, nikoli tak nechutně exaltovaně. Vůbec jsem také nepochopil, proč by měl někdo obdivovat filmového Murraye Franklina a dokonce být pro budoucího komika nedostižným vzorem, z postavy i celé jeho show trčela jenom prkennost, nebál bych se říct až zatuchlá rigidní dřevnatost. Ale nesleduju současné americké talk-show (a ani neznám talk-show amerických televizí 70.let), možná to tak bylo a možná je to pořád podobné a lidem se to líbí a pořád vděčně čekají na stále stejnou úvodní a závěrečnou větu (ke mě se z těchto věcí dostala pouze tato ojedinělá situace, kterou jsem si docela oblíbil, protože Nicole Kidman https://www.youtube.com/watch?v=-nH0JTvt0Nw ). O filmových tanečcích by bylo lépe pomlčet, ale zmínit je musím. Když Joker tančí na schodech, křivil se mi z toho ksicht už při sledování traileru a ve filmu jsou bohužel ještě více cringe. V podstatě bych je označil za nejtrapnější scény roku obecně. Co při nich má divák cítit? Říkat si: "ó, ten Džoukr ale krásně tančí, sice to neumí, ale užívá si to" a ženy/... si mají doplnit "a navíc je u toho docela sexy". Nebo se ztotožňovat se smíchem zmrda a upřímně, radostně se smát s ním (nebo se dokonce roztančit v sále?). Nebo to má být zcizovací muzikálový prvek, který má masy varovat, že tohle nakonec přece není realita, tak se takhle nechovejte a frustrace si vybíjejte pozitivně, třeba tancem? Nebo to má být cool? Co prosazení těchto scén do konečné podoby snímku a navíc s takovým důrazem exponovaných, Sinatrou podbarvených, prozrazuje o tvůrcích prý temného, drsného filmu, který má otevírat oči? Nic pěkného. ()

VášaVF

Joker od Phillipse je tak temný, jak má celý svět DC podle předlohy být a za to si zaslouží opravdový potlesk. Dějově se však dostáváme před komiks Joker od Briana Azzarello a Leeho Bermejo, což mi však vůbec nevadilo. Film pomalu a nenásilně vtahuje diváka do života Arthura Flecka a do jeho rodného Gothamu. Příběh popisuje, jak Joker před tím, než v komiksu stahoval lidi z kůže a rozřezával lidi, poprvé vezme někomu život. Je otázkou, zdali další novinka Podivuhodná proměna Harley Quinn (první trailer vyšel pár dní před premiérou Jokera) bude nějakým způsoben s Jokerem propojena. Stejně tak i naděje zatím ve formě „zprávy“ na internetu, že Matt Reeves (režisér nově připravovaného Batmana s Robertem Pattisonem a Jonahem Hillem) bude vytvářet netopýří univerzum na několik let dopředu, čímž by konečně mohla vzniknout plnohodnotná konkurence Marvelu. Přece jen samostatných filmů od DC jsme v poslední době viděli dost. Na závěr jen dodám, že Joaquin Phoenix, přestože podal úžasný výkon, však legendu Heatha Ledgera nepřekonal. Uvidíme, jak to bude dál, protože v DC a v Gothamu se zdaleka nekončí. ()

rikitiki

Nesleze z plátna a utáhne celý film, protože do hraní vložil duši. A taky zkušenosti, talent a úsilí, což je neméně podstatné. ____ Depresivní cesta do pekel, ztráty sebe sama coby věčného outsidera a získání sebevědomí za cenu přerodu v jinou, odpudivou, ale zároveň i zajímavou bytost. Je to film o smrti Arthura Flecka a zrození Jokera. A důvodem téhle metamorfózy je i to, že smrti Arthura Flecka nikdo neželí (proto ten polštář, aby přeměna mohla být dokonalá – to už bylo plně v režii Jokera, který nechtěl Fleckovi ponechat ani malou škvírku ve dveřích k možnému návratu zpátky). _____ Před konečnou třetinou se mohlo více stříhat, některé scény mi připadaly zbytečné (milá sousedka), ale finále opět nabralo na síle. SHRNUTÍ: Když se maska stane tváří. ()

Flego

Film roka. Nekontrolovateľný smiech podobný hrdelnému úškľabku, teatrálne pohybové nadanie, vtipy za hranou vkusu a bezprecedentné šialenstvo. Joaquin Phoenix predvádza one-man-show a s istotou si kráča pre Oscara. Jeho komediant Arthur je odpoveď malého bezvýznamného človeka na dianie v spoločnosti, s ktorým nesúhlasí. Joker nie je o komiksovom antihrdinovi, napriek tomu, že túto postavu už poznáme z minulosti, film Todda Phillipsa skúma príčiny a dôsledky straty identity a človečenstva. Rozklad osobnosti a násilie je príznačné, znásobuje sa pribúdajúcimi minútami a vo svojej surovosti a nekompromisnosti nastavuje povestné zrkadlo celej spoločnosti. Je to geniálne natočený film. ()

sharky

Tohle je scénáristácká šmíra na úrovni slohového cvičení žáků 2. B. Nic neřešísí film úplně o ničem. Dvouhodinový náhled do života depresemi zmítaného sadistického pošuka je asi tak příjemný jako sledovat stejně dlouhé sadomasochiscké porno. Dlouhá nuda na jendo brdo, kterou člověk ocení více či méně v závislosti na tom, co ho vzrušuje a kde má nastavený práh stravitelnosti. Samozřejmě aboslutní výhrou pro režiséra je perfektní výkon J. Phoenixe i celkově po všech stránkách dobře zvládnuté řemeslo těch technických profesí jako kamera nebo zvuk. Velkou cenu z Benátek beru jako Jokerův nejlepší žert. ()

BMW12

Musím říci, že jsem byl trochu skeptický, DC se filmy v poslední době tolik nedařily a filmu o Jokerovi jsem moc nevěřil. Musím však říci, že Todd Phillips to natočil dokonale. Opravdu skvělé syrové, depresivní drama, příběh o tom, jak se zrodil Joker. Scénář naprosto dokonalý, film doplnila skvělá depresivní hudba a výkon Joaquina Phoenixa byl famózní, už rozumím tomu, proč získal Oscara, je opravdu zasloužený. ()

Ivoshek

Je to podivnej trend, to přetáčení komiksových blbin do seriózního hávu. Už minule mi přišlo trochu divný, když věci kolem pravomoci státu a bezpečnosti dat řešil chlápek, co se po nocích prevlíká do latexu jako netopýr. Teď zase jiná komiksová figurka řeší sociální tenze v USA. Jsem v tomhle takovej rozpolcenej. Sám o sobě totiž Joker je docela dobře natočenej film. Má skvělou kameru a hudbu, hlavního herce a určité napětí. Taky asi dva náznaky humoru (trpaslík!!!!). Nad čím hodně dunám, je jestli to zjednodušené poselství filmu (jako utlačovaný a přehlížený máš právo na silnou/násilnou reakci) je něco, s čím souzním nebo ne. Spíš ne. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Seriálový The Penguin nabírá obsazení