Jedna noc a jeden dokonale připravený zločin. Julien Tavernier, bývalý důstojník cizinecké legie, využívá své zkušenosti v práci pro firmu, jejíž činnost je úzce spjata s politickými zájmy a surovinami. Je milencem manželky šéfa společnosti, se kterou se dohodnou, že jejího muže zavraždí. Zločin je dokonale připraven a vše vychází podle plánu, ale stačí jediná maličkost aby...
Film Výtah na popraviště režiséra Louise Malla přináší divákům jedinečný filmový zážitek. Vypráví obrazem, atmosférou, hudbou a hereckou tváří tak, jak to dokáže jen málokterý film. V černobílém obraze klasika filmové kamery Henriho Decae prochází noční Paříží chladná Jeanne Moreauová za zvuků tesknivé hudby Milese Davise a připomíná nám, jakým čarovným způsobem dokáže film vyprávět. (Česká televize)

Anderton

Francúzski vrahovia robia jednu chybu za druhou, polícia je natoľko zbŕkla, že si ani poriadne neoverí totožnosť vraha, novinári sú natoľko neprofesionálni, že prvého podozrivého dajú hneď na prvú stránku novín. Ešte že je tu Columbovsky ladený komisár Lino Ventura, ktorý cíti, že tu niečo nesedí a vďaka scenáristovi prípad elegantne na konci vyrieši. Máme tu lano, ktoré opúšťa prekvapivo ihrisko napriek tomu, žeby sa mohlo jednať o usvedčujúci dôkaz, podtext ohľadom zarábania peňazí na vojnových zločinoch, čiže je potom otázne, nakoľko je spáchaná vražda amorálna. Pekne to odsýpa a ústredný nápad je na krimi originálny, takže celkovo vysoká spokojnosť. Ešte na margo toľko omielaného nelogického chovania postáv, keď strávim noc vo výťahu, tak si ráno neobjednám veľkú kávu a jedlo, ale najskôr pol litra vody. ()

swamp

Louis Malle natočil detektivní snímek, který jakoby si bral příklad z filmů Alfreda Hitchcocka. Celková potemnělá atmosféra, složitá zápletka, hra stínů..to vše se v režisérově debutu sklínilo do fungujícího celku, jehož děj by se dal vystihnout rčením "z louže pod okap". :) ()

meave

Väčšina postáv robila jednu hlúposť za druhou. To mi vadilo asi zo všetkého najviac. Očakávam, že zločinci budú takmer rovnako inteligentný ako kriminalisti, ale tu to bol somár na somára. Keby som sa na to dívala sama, nikdy to nedopozerám. ()

nascendi

Výťah na popravisko bol pre mňa v čase jeho premiéry vo filmovom klube veľkým zážitkom. Temná atmosféra, akoby z Hitchcocka, kvílivá trúbka Milesa Davisa, prekvapujúci začiatok. Vtedy som ešte nevnímal, že týmto filmom začal 26 ročný Louis Malle svoju režisérsku kariéru, Jeanne Moreau svoju hviezdnu desaťročnicu a Lino Ventura so Jeanom-Claudom Brialym dostávali prvé úlohy. Vtedy som však nevnímal ani chyby v scenári, nelogickosti a čudné správanie sa niektorých postáv, ktoré mi už dnes prekážalo. Nie je to prelomové dielo ani v rámci francúzskej novej vlny, ale určite film, na ktorý sa dá aj po rokoch pozrieť. ()

dopitak

Bez těch pískajících gum a klaksonů na dálnici by to byl asi nejtišší noirek v historii. Moc se mi líbil způsob střihu resp.. vyprávění - třeba vražda pana Caralu. Nechápu, proč Česká televize nenapíše minimálně KAPITÁLKAMA, že film pustila v původním, nikdy nevysílaném dabingu. To je počin hodný chvály, výjimečná práce. Excelují tu Bohdanová, Brousek st., Satoranský a Potměšil. ()

classic

Milenci Julien Tavernier(Maurice Ronet) a Florence Carala(Jeanne Moreau) si vyznávajú lásku ako hrom... Vymyslia dokonalý plán,ktorý obsahuje jeden kriminálny zločin. Tým mám na mysli odstránenie jej manžela,ktorý je Julienov šéf... Po čine sa majú stretnúť na dohodnutom mieste,kde Julien potom,čo dokončí „JOB”,t.j naaranžovať to tak,aby to vypadalo na samovraždu,Julien je takpovediac precízny,myslí na všetko do detailov,všetko je eňo-ňuňo,aj zamestnanci nemajú ani poňatia,čo tento ich kolega praktizuje v šéfovej miestnosti,tak čin je vykonaný,odtlačky nie sú,lebo má rukavice,zamkol tak,aby to presne vypadalo na „SUICIDE”... Vracia sa rýchlo na svoje miesto,lebo počuje zvoniť telefón,a tak ho zdvíha,aby nevzbudil nejaké podozrenie... Keď je „dokonáno”,s kľudom sa poberie von z firmy,kde ostatní dvaja idú taktiež,ktorí nemajú ani poňatia,že boss je dead. Rozlúčia sa,Julien ide k autu,a v tom zbadá visieť lano hore na budove,ktoré použil k spáchaniu tohoto odpudivého činu,ale zrejme láska nepozná žiadne medze... Čo teraz?Tak Julien sa musí pekne vrátiť výťahom hore,aby toto lano zmizlo,že by mohol mať sakramentský problém,že v tom lieta až po uši... Ako sa mi zatiaľ stratí z dohľadu sympaťák Julien,tak vidím dvoch ďalších „zamilovaných”,t.j Louis a Véronique ako sa pozerajú na Juliena,ale najmä na jeho auto,ktoré si chce chorobný kleptoman Louis„ vypožičať”,ktorý má zajačie úmysly...Tak sa z neho stáva pirát ciest za účasti Veroniky,ktorí s postupom času budú na chvíľu zastupovať Bonnieho a Clydea...Tak týchto dvoch „odvial vietor...” A aby som nezabudol na Juliena,ktorý sa necháva vyviesť hore výťahom,v tom ho stretáva smola,že sa vypol prúd,pričom nie z nezaplatenia faktúry,ale že sa prúd vypína,keď sa v budove už nikto nenachádza... Ale milý nemilý Julien ostáva visieť vo výťahu,kde sa snaží dostať von,ale ešte si tu nejaký čas pobudne,a tak fajčí jednu od druhej... Tak Julien ostáva „visieť” vo výťahu,dvaja zamilovaní počas zbesilej jazdy spoznávajú nemecký manželský pár,s ktorým budú mať čo dočinenia,kde Louis sa bude vydávať za Juliena,totiž v aute,ktoré čorkli sa nachádza zbraň,s ktorou si Simon Carala akože strelil do hlavy,kde títo dvaja zmetci urobia neobyčajný posun vpred,že pri pokuse o ukradnutie luxusného auta Nemcov,s ktorými mali menšiu žúrku na moteli,sa nechtiac podarí Louisovi zastreliť týchto dvoch manželov,tak zdrhajú odtiaľ v domnení,že sa u Veroniky otrávia liekami,lebo majú depku,čo by ich čakalo... Ešte,keď mali prvé auto Juliena,tak sa v ňom nachádzal mikro fotoaparát,s ktorým sa fotili obidva páry,t.j prvý pár sa fotil už dávnejšie,druhý sa fotil v moteli,t.j nemka sa zhostila fotenia,takže sú dôkazy o tom,kto ich v skutočnosti zabil? Jeanne Moreau je extrémne príťažlivá žena stojaca nad priepasťou medzi slobodou a basou,ktorá sa snaží zistiť,čo sa stalo s Julienom,ktorý sa nakoniec dostáva von tak,že už prichádzajú do firmy policajti,ktorí tam idú v tom,že Julien je obvinený z vraždy manželského páru,ale on tam nebol,on bol vo výťahu,ale aj tak ostáva vinným.. Pripočítam k dianiu komisára Lina Venturu,ktorý na malý čas,ktorý tu strávi je dôležitý charakter,ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Francúzska kinematografia sa môže pýšiť výbornými režisérmi,hercami,kde tu je jasné ako facka s prehľadom,kto tu čo robí,atmoška čoraz viac hustne,a ja som miloval,keď som videl pôvaby Jeanne a jej odhodlanie a snahu zamiesť stopy + charizmu elegána Lina Venturu,zásadný film. () (méně) (více)

Ghoulman

„Trochu zábavy na cizí účet neuškodí.“ To si nejspíš řekli scénáristé, svorně se objali a poté se, opojeni vlastní imaginární mocí, vyřádili na nebohých postavách, které jsou stíhány jedním krutým žertíkem prozřetelnosti za druhým. Opravdu škodolibý film. Ovšem ani škodolibost nemusí být nutně na škodu. Vždyť každý ví, že i v reálném životě má osud často hodně drsný smysl pro humor... ()

Flego

Poctivo vystavaný noir príbeh je ozdobou snímku. Dobrá kamera a strih sú zárukou kvality. Zaujimavosťou filmu je, že sa obaja hlavní predstavitelia nestretli v žiadnej scéne. ()

borsalino

Vynikající námět i přesvědčivé herecké výkony, bohužel trošku tomu chybělo temnější rozvinutí zápletky. Prostě to dopadlo podle očekávání a myslím, že je to škoda, mohl z toho být pěkně napínavý film noir. Nicméně výkon Jeanne Moreau byl výborný a film celkově řadím k těm zajímavějším z francouzské kinematografie. ()

ScarPoul

Existujú filmy a potom existujú filmy. Čo tým chcem povedať, že pri niektorých snímkoch dokážete vycítiť schopnosť všetkých tvorcov vytvoriť plnohodnotný, ničím nerušený umelecký zážitok, ktorý vás dokáže nadchnúť a prejaviť vo vás to správne nadšenie. Nie všetky filmy podobnú schopnosť majú, aj keď predpokladám že je to hlavne vec vkusu. Výťah na popravisko je pre mňa naozaj výborným filmom, ktorému ani nemám veľmi čo uprieť, pretože celá stavba príbehu - od úvodu, cez prevedenie vraždy a následné komplikácie u hlavných predstaviteľov až po koniec, predstavuje pre mňa neuveriteľné filmárske potešenie. Výborná práca z napätím aj vedľajšími postavami. Jeden z mnohých dôvodov, že francúzska kinematografie dokáže prekvapiť aj starými snímkami. Štek Lina Venturu bol len akousi čerešničkou na torte, ktorá rozpráva o vášni a zároveň o najtemnejších stránkach ľudskej osobnosti. Malle výborne vrstvuje príbeh aj jeho celkové vyznenie práve vďaka tomu, že nám prezrádza súvislosti postupne a to v troch rôznych dejových líniách. Pre mňa je Výťah pre popravisko jeden z vrcholných diel, ku ktorému sa rozhodne ešte vrátim. ()

5150

Důležitým prvkem pro budování atmosféry je zde hudba. Tu zkomponoval a sólovou trumpetu zahrál Miles Davis (nar. 1926). Byl to slavný černošský jazzový trumpetista a skladatel. I díky němu je VÝTAH NA POPRAVIŠTĚ zajímavé drama s krimi zápletkou a slušivou pointou v podobě ironie osudu. Herecké výkony byly dobré - mj. Lino Ventura v roli policejního inspektora. ()

argenson

Zajímavý filmový zážitek náhodou odchycený na STV2 (s českými titulky). Jedním dechem ovšem dodávám, že jsem od režiséra a jeho kousku na hranici nové vlny a noir filmu čekal víc. Výborně vystavěná zápletka, která by si s přehledem vystačila na dva solidní příběhy, v závěru se to ale nakonec sjednotí a celé to drží pohromadě i jako jeden film. Nějak se ale nemůžu porovnat s herci. Priority v obsazení hlavních rolí trochu nesouzní se skutečným příběhem. Maurice Ronet je půlku filmu zavřenej ve výtahu, Jeanne Moreau se stejnou dobu jen příležitostně melodramaticky plouží po ulicích a hospodách. Takže první půlku táhne mladá dvojice, v níž bývalý dětský herec Georges Poujouly je tím silnějším článkem, i tak se ale oba chovají divně. Vycházející německá hvězda Elga Andersen se tu jenom mihne jako později zastřelená Němka. Připočítejme k tomu pár nelogičností, jimž dominuje fakt, že po dramatické a probdělé noci všichni hlavní protagonisté poránu nenesou známky únavy a stresu (což okázale předvádí Maurice Ronet vystupující z výtahu nažehlenej a oholenej jak do plesu). Ale nakonec uznávám, že kdybych koncem padesátých let chodil do kina na ruský a český agitky, tohle by mě asi dostalo na kolena. V roce 2011 ovšem jen průměr. ()

Dale

Námet je zaujímavý, no ten štýl, akým to bolo natočené, pôsobil dosť zúfalo. Herecké výkony mdlé, či už ide o mladý párik, ktorí sú po spáchaní vraždy kľudní, ako keby mali za sebou nedeľný obed, ale aj o bezcieľne bloumajúcu Jeanne Moreau s hroznými vnútornými monológmi. Dialógy nie sú o nič lepšie a často filmu chýba spád a tak viac nudí, než drží v napätí. ()

liquido26

Asi nejlepší film, co jsem během letošních vánoc zatím viděl. Fascinovala mě ta lehkost s jakou byl vyprávěn poměrně složitý a originální příběh plný blbých náhod, jaké jsou ve francouzských filmech (a noirech obecně) tak zásadní a fatální. ()

ledzepfan

Příběh je dobrý, režie kvalitní, hudba perfektní, ale to herectví mi přišlo neskutečně naivní (snad jen Ventura zahrál svou miniroli parádně) a až překvapivě rušivě. ()

Historik

Mně se to líbilo, dokonce místy i hodně, byly chvíle, kdy jsem si říkal, že to je na pět hvězdiček. Nádherná atmosféra, příjemně ležérní styl. Ale pak přišel závěr. To byla studená sprcha. Konec se nepovedl, byl uspěchaný, nevěrohodný, možná až nepochopitelný, podivný. Úplně mi to zkazilo celý dojem a já teď musím rychle dát aspoň ty čtyři hvězdičky, než si to rozmyslím a půjdu ještě níž. ()

kobejn

Brilantní snímek...tady nemůže být o "nedotaženosti" řeč ani náhodou....většina uživatelů (2 a 3 stars) nepochopila film, chyba neni ve filmu, ale ve vás přátelé. ()

MikO_NR_1909

Odvážna psychologicko-kriminálna dráma, kvalitne zahraná s temným prostredím. Možno tomu chýbal rýchlejší (noir) spád či odvážnejší ťah mladého režiséra. Ale s odstupom času prevažujú pozitíva, tento snímok si 4 hviezdičky zaslúži. ()

Pierre

Některé věci zde malinko divné jsou. Mladá dívka nadšeně obdivuje Taverniera, ale vzápětí jí nedělá problém mu ukrást auto. Její kluk se poněkud nevěrohodně promění z frajírka na úplného slabocha. Ale tyto věci se dají tolerovat. Scénář totiž má hlavu a patu. Je docela dobře promýšlený a v závěru všechny tři dějové linie zapadnou do jednoho celku. Užíval jsem si hlavně žánr Film-Noir, který mě začíná fascinovat. Atmosféra ,,černého filmu´´ z Paříže se slavným improvizovaným trumpetovým sólem a do roku 2017 nikdy nevysílaným úžasným dabingem od ČST je skvělá. Třešničkou na tomto ,,černém dortu´´ je určitě Lino Ventura v menší roli komisaře. Pokud jste milovníci starého francouzského Noiru, vřele vám Výtah na popraviště doporučuji. ()