Komentáře uživatelů k sérii (43)

Silná duchařina postavená podobně jako Walking Dead - ani v jednom případě se neklade důraz na nadpřirozeno, ale na to, jak se jeho dlouhodobé působení psychicky podepisuje na postavách. Na svoje si ale přijdou i ti, co se prostě chtějí bát duchů. Solidně napsané, natočené i zahrané, přesto to nebyl úplně můj šálek kávy a musel jsem se do dokoukání trochu dokopávat.(13.7.2019)

Co se týče Haunting House, tak jsem dlouho odolával, ale mega hodnocení na imdb (8,7/10) a skvělé ohlasy mě nakonec přesvědčily, abych se do hororového seriálu pustil. A výsledkem je přehypovaný opak guilty pleasure. Takové to, když víte, že je to prvotřídně natočené, ale vás to prostě nebaví. Do půlky sezóny jsem ztrácel v jednotlivých postavách, je totiž hrozně moderní mít ve všem několik časových linek. Mně zpravidla baví vždy jedna. V tomto případě spíše ta prequelová. Dále musím pohanit stopáž deseti dílů, jež některé mají i přes hodinu a jsou přímo nabobtnalé dějovou vatou. Což by ani tak nevadilo, kdybych se naladil na správnou strunu a celý děj si užíval, což se, jak opakuji, nestalo. Ale tu slabou sedmičku tomu dát musím. Ačkoliv u minimálně dvou dílů jsem se strašně nudil, finále bylo celkem povedené a uspokojilo mě jak uzavřením celé rodinné linky, tak nějakými těmi režijními postupy (ale zase, mělo 70 minut a to je prostě nevyhovující) a taky kvůli pátému dílu, kvůli kterému jsem se vlastně do seriálu pustil. Ten je skutečně prvotřídní a poprvé a naposled mě zamrazilo. O nějakém strachu z tíživé atmosféry nemůže být řeč, ale pocitově to rychle uteklo. A taky Michiel "Hank" Huisman byl super. Nově uznámená druhá série sice bude kompletně o něčem jiném, ale těžko říct jak budu mít za rok opět chuť se do tohoto světa vydat. Zklamání, bohužel.(29.3.2019)

Vzhledem k tomu, že "duch může být i vzpomínka", jak říká jedna postava, je tenhle seriál stoprocentně duchařský. Je to totiž také taková vzpomínka na dobré hororové časy, v nichž hrály prim postavy a které se sice vždycky nevyhýbaly klišé, ale uměly s ním pracovat natolik mazaně, že to nikomu nevadilo. Musím obdivovat Mika Flanagana za to, jak skvělou, poctivě staromódní atmosféru dokázal navodit, a zároveň za to, jak současně ji vypráví. Příběh je mazaně vystavěný, co díl a co scéna, to další tah pro celkový obraz, postavy jsou do jedné perfektně napsané a zahrané - nemohl jsem si nevzpomenout na Odpočívej v pokoji. No a pak jsou tady duchové... Ti duchové... Ti tedy jsou! Dlouhán s buřinkou se rychle zařadil mezi to nej, co jsem kdy viděl, o paní s ohnutým krkem (skvěle vypointované v páté epizodě) ani nemluvím. Způsob, jakým se zjevují, krásně kašle na vše, co nám servírují horory posledních let - žádné laciné baf a kravál, ale prostě mrazivé zjevení něčeho, co tam najednou je... A vypořádejte se s tím. Byl jsem vážně spokojený se vším a jelikož zejména v závěrečných epizodách dával Flanagan najevo, že má velmi rád Kubrickovo Osvícení, jsem přesvědčený, že Doktor Spánek je v dobrých rukách.(4.11.2019)

I přes trošku kýčovité finále mě Hill House poměrně silně zasáhl. Mike Flanagan se totiž přesně trefil do věcí, které mám upřímně rád. // (a) Velice chytře vypráví! Systematicky pracuje se spoustou elips, které později zaplňuje využitím perspektivy jiné postavy. Každá z prvních čtyř epizod tak zvládá vyprávět chytrý příběh, ale zároveň vypouštět klíčové informace a neustále divákům odepírat všechny souvislosti. Pátý díl potom vyplní mezery týkající se současnosti a ten šestý definitivně – ve fenomenálně inscenovaných dlouhých záběrech – dovysvětlí minulost. Na těchto základech se pak vystaví zbylé čtyři epizody. Brilantní narativní mozaika! // (b) Soudržnost stylu! Flanigan nekompromisně lpí na spoustě promyšlených návazností – kompozice, pohledu, akce, zvukových můstků –, jejichž zapojením plynule přechází mezi několika časovými rovinami. Do toho patří i zmiňované dlouhé záběry, v nichž se také přechází časem (ačkoliv zde už rafinovaně skrytými střihy). I strašení pak probíhá především v delších záběrech s promyšlenou inscenací v několika plánech. Nejde tak o tradiční jump scare, ale o zdůraznění přítomnosti nepřátelských prvků uvnitř prostoru, do kterého nepatří. Podobně jako ty nejlepší duchařiny: Oculus, Annabelle nebo Insidious. // (c) Přístup k žánru! Obrací totiž tradiční dynamiku mezi dramatem a hororem, v tom se spojují oba předešlé body. Značná část současných duchařin si na rodinném dramatu sice zakládá, ale využívá jej pouze jako základní motivaci ke strašení. To není nutně špatně, první Insidious s tím pracuje výborně! Ale desetidílný seriál by takový přístup asi neunesl, případně by se brzo omrzel. Zde totiž hororové zápletky slouží pouze k rozvíjení rodinných traumat z dětství a neschopnosti se s nimi později konfrontovat. // Spolu s nemotivovanými absurdními násilnostmi je tohle přístup, který mám u hororu nejraději. Mike Flanagan pro mě představuje asi nejzajímavějšího žánrového režiséra současnosti – ať už s limitovanými prostředky natáčí home invasion (Hush) nebo variuje podobná duchařská schémata v různém rozsahu (Oculus x Hill House).(23.6.2019)

Něco takového bych nečekal, výborně zpracovaná duchařina s mixem rodinného dramatu. Skutečně skvělé, všechny postavy perfektně zvládnuté a konec dokonce i emotivní, on to ten dům vlastně myslel dobře....(3.3.2019)

Posledné dni som sa filmom venoval trošku menej, no potreboval som toto dokončiť. Na jednu stranu som bol zvedavý, na druhú stranu keď niečo rozpozerám, tak to chcem uzavrieť, aby som to mal všetko ucelené. Takže možno to bude trošku dlhý koment (aj na moje štandardy dlhý), no je treba si niečo o tomto povedať vo väčších detailoch. Takže poďme na to. "The Haunting of Hill House je najnovším a najväčším projektom Mika Flanagana, ktorý sa rozhodol otvoriť dvere obrovského strašidelného domu po skoro 20-tich rokoch znovu. A myslím si, že je to len dobré. Myslím si, že všetci si zasluhujú niečo lepšie, než bolo "The Haunting" z roku 1999. A hoci sa nepovažujem za vysloveného odporcu toho filmu, tak mám pocit, že rokmi akosi nemá nejaké vysoké kvality. Ale o tom filme sa tu baviť teraz nebudeme. Začal by som tým, že od prvej epizódy sa podarilo Flanaganovi ma zaujať. Spoznávame sa s našimi hrdinami, spoznávame ich životy, ich tajomstvá, ich vnútorne bolesti, radosti a podobne. Je pre mňa veľmi zaujímavé, že prvá polka seriálu sa venuje každej postave zvlášť. Považujem to za vynikajúci nápad a rozhodne to dalo seriálu silnú atmosféru. A každý má v jadre svoje vlastné problémy a spôsoby, akými sa s nimi vyrovnáva. Herecké výkony sú tu podľa mňa vynikajúce. Nechcem ich tu rozoberať všetkých, no povedzme si to aspoň takto. Málokedy som veril detským predstaviteľom tak ako v tomto seriáli. Funguje to skvele. Takže obdiv ide tam. Potom by som menovite chcel aspoň pochváliť Victoriu Pedretti, ktorá dáva Nell absolútne maximum a rovnako musím pochváliť aj Carlu Gugino, ktorá vie byť aj príjemná a milá, no súčasne aj desivá so svojim úsmevom. Najmä keď vieme, čo sa bude diať. No súčasne si uvedomujeme, že na nej pracuje silný parazit a nie je dostatočne silná na to, aby sa tomu dokázala brániť. Nakoniec je treba si povedať, že zbrane, ktoré proti nej dom nasadí sú skutočne silné. Je skvelé takisto vidieť v sérii ako sa postupne jednotlivé kúsky puzzle dávajú na svoje miesto. A pochopíme to najviac asi v posledných dvoch epizódach. Tie vysvetľujú podľa mňa všetko dokonale. A takisto je dobré vidieť, že niektorí duchovia sú nebezpečnejší, než iní. Nie všetci chcú našim hrdinom ublížiť. Lenže žijú z niečoho, čo im bráni odísť. Bolesť, vina, žiaľ alebo hnev. Emócie, ktoré ich držia v dome. Funguje to skvele. Hudba vo filme je skvelá, atmosféra tohto baráku funguje fantasticky. Človek verí, že tie steny držia nebezpečné tajomstvo. A niekedy sa to doťukne a veci sa dajú do pohybu. Takže tam hovorím, že je to super. Čo viac by som mal povedať? K poslednej epizóde by som sa ešte vrátil a povedal, že mi ukázala na to všetko čo som videl úplne nový pohľad. A rozhodne dobrý. Najmä vysvetlenie červenej miestnosti zrazu dáva oveľa väčší zmysel. A tiež musím povedať, že vysvetlenie pôvodu "Bent-Neck Lady" je pre mňa rovnako fantastické. To som nečakal a všetkému to dalo nový zmysel. Aby som to nejako uzavrel, tak poviem, že Mike Flanagan je pre mňa majster atmosféry. Nepotrebuje dávať do svojich filmov, alebo v tomto prípade seriálu zbytočné zvukové efekty, nepotrebuje duchov, ktorí robia na nás zubaté pohľady ani nič podobné. Necháva nás variť sa v seriáli, postupne nám odhaľuje tamostvá a pritom sa nebráni tomu pridať nejaké ľakačky, alebo pohľady na ducha, ktoré ale vyzerajú skvele a dokonca aj vedia desiť. Pre mňa jeden z najepších seriálov roka, som zvedavý či to bude niekam pokračovať, alebo nie... no ak by to takto zostalo, tak by mi to úplne stačilo. Menej je niekedy viac. Ak ste hororoví fanúšikovia, tak je to povinnosť. Ak ste fanúšikom Flanagana, tak je to povinnosť. Rozhodne tlieskam a som vďačný za tento zážitok. Hodnotenie: A+(3.4.2019)

Líbilo by se mi, kdyby byl americký seriál „The Haunting of Hill House“ o něco kratší, kdyby byl děj hutnější. Takových šest dílů by mu skvěle stačilo. Deset je trochu moc, odehrává se toho pak tolik, že se najednou tempo rozplizne a začátek vás nemusí chytnout, střed vás může nudit. Ale pak přijde finále a skvělá gradace, kde se ukáže, jak jsou postavy vlastně velmi dobře napsané.(10.8.2019)

"A ghost can be a lot of things. A memory, a daydream, a secret. Grief, anger, guilt. But, in my experience, most times they're just what we want to see. Most times, a ghost is a wish." ... Konečně po delší době solidní plnohodnotný hororový seriál (konkrétně od uvedení 2. řady Stranger Things), u něhož jsem byl doslova šokován hrůzou. Nekompromisní závěry jednotlivých epizod vás vtáhnou do vzrušujícího děje jako nic žánrově podobného, natožpak samotná hlavní pointa vám způsobí nehorázně megalomanský mindblow, jež vás nenechá jen tak ledabyle v klidu a míru spát, a dílčí dějové zvraty zredukují vaše pozitivní myšlení vůči tomuto skvostu k bodu mrazu anebo způsobí téměř každému efektivní léčivou kúru v podobě líbivého infarktu. Prolínání přítomného a minulého dění obstojí jak z narativního tak gradačního hlediska. Vedlejší dějové linky jsou neméně interesantní a obsahově pozoruhodné oproti těm hlavním. Emocionálně strhující příběhy prokreslují již tak charakterově zajímavé a povahově velmi sympatické postavy, jež jsou skvěle napsané a srší nemalým charismatem a jež vás svojí nevídanou jedinečností chytnou za srdíčko a jen tak bezprecedentně nepustí až do úplného konce... Tento seriál má také jeden výjimečný aspekt, který současným žánrově podobným projektům zhola chybí - hrůzu nahánějící napětí a atmosféra, z níž by se v celé své šíři posadil na zadek i Franta Nebojsa - obojí by se nakonec dalo ždímat i po hektolitrech... Jsem doopravdy neskutečně nadšen - přestože uzavření hlavní dějové linky není zcela celistvé (problém tkví v tom, že daná tajemství se chronologicky nederou na povrch - což prostě ujme škodu, přestože se jedná o jeden z faktorů budujících napětí), nicméně tento počin se může pyšnit titulem Největší seriálové překvapení a Nejlepší seriál za rok 2018... Unikum! Masterpiece! ... duchařina rules!(1.3.2019)

1. série Tomuhle já říkám konečně čistokrevný seriálový hororový počin. Flanagan se občas vytáhnout umí, i když jeho styl není zrovna můj cup of tea, protože má tendenci své horory převádět do rodinných dramat a často vybírá až krajně nesympatické protagonisty. V The Haunting ale funguje všechno na jedničku. Scénář, tempo, herecké výkony, dramatická linie, časové prolínání ale co hlavně, hororová stránka a mrazivé scény. Tenhle seriál je sice trochu komplikovaný a chce si to pořádně ujasnit v postavách, ale pokud nebudete sledovat epizody s velkým odstupem, zaručuju, že dostanete atmosferický, hutný zážitek, který budete mít ještě dlouho v paměti. Snad bude druhá série kvalitativně stejná. Těším se.(5.9.2019)

• PKD

Tady si někdo šeredně popletl horor s dokumentem o psychologii,psychiatrii a rodinným poradenstvím,páč...o nic jiného tu opravdu nejde. Sledovati scény s dospělými dětmi byly nefalšovaným utrpením a pokud by zde nebyly obsaženy části z dětství v Hill House,je to max.na 1*. Boha jeho! Tak užvaněný scénář,jsem nezažil od Smallville. Ale ten z tohoto klání vychází mnohem lépe. Vždyť se tam nic neděje! Viděli jsme všichni tu samou sérii? Nejvíc mě štve to,že já mám moc rád dialogové seriály či filmy,ale musí to býti o něčem a ne,aby vás 5 postav v záběru nudilo k smrti. A to,že se nakonec ´´všichni´´ do něj dobrovolně(!) vrátí,to je něco tak debilního,že to dále odmítám komentovati. Totálně promrhaný potenciál,který by ve formě 2h filmu,byl o 100% lepší a hl.koukatelnější. Takže má jediná pochvala směřuje k úvodní znělce,která je tím pádem,na tomto průseru,to nejlepší. To je ovšem sakra málo. Uf. Nevím,zda se vůbec těšiti na 2.s.,kterážto má býti dle snad ještě lepší předlohy Utažení Šroubu od H.Jamese,než je kniha od Jacksonové. Ale,zkusím to. Naděje umírá poslední. P.s.jistěže se můžeme bavit o tom,že i předloha je psychologický horor,což částečně je,ale zde se horor vypustil (až na pár scén,které v konečném balastu a vatě,zcela zaniknou) a zbylo jen psychologický. A to je špatně. Vlastně je to taková intruktážní série pro budoucí studenty psychologie,a klinické psychiatrie,kam bych poslal scénáristy tohoto pseudoblábolu. No nic,jdu si pustiti orig.z 63,kde autoři zcela pochopili,co adaptují. Zdejší naprosto nepochopitelné vys.hodnocení (které je o 13% menší,což mě nepřekvapuje),mě v tomto snad po1.zklamalo. Ale,aspoň jsem to zkusil a celé. Zkušenost to byla zajímavá,leč nikdy více.(4.4.2019)

Moc povedený hororový seriál. Mělo to i hloubku, což u hororu moc nečekám. Hezky vykreslená rodina, kdy byli herci povedeně vybráni jak pro dětské role, tak pak pro budoucí dospělost. Jako děti však vedou.:) Určitě tomu nechybí magická strašidelnost, tajemnost,ale netlačí to na pilu a tak je to strašení na hranici příjemného. Kolem třetího dílu jsem byla trošku na pochybách,ale nakonec velká spokojenost.(9.5.2019)

Tak tohle se Netflixu hodně povedlo! Skvělej seriál se skvělými herci a ještě k tomu dokonale natočený. Má to sílu, má to hloubku a bál jsem se u toho. Těch pár chybek, které tam byly jsem ani nevnímal. Opravdu síla!(8.3.2019)

Skvele rozprávaný duchársko-hororový príbeh v ktorom sa prelína niekoľko časových a dejových línií. 9 skvelých častí z trochu uplakaným filozofickým koncom, ktorý neuspokojil hororového fanúšika, čo neznamená, že som tam potreboval vidieť tony krvi a vyvraždenie všetkých prítomných. Jednoducho ma to úplne nenaplnilo. Zato príbeh úžasný a aj preto bez váhania odporúčam a dávam 95%(16.8.2019)

Až na ten trápny koniec ma to v jednu nedeľnú noc vedelo udržať prilepeného k obrazovke.(1.4.2019)

Po pár dílech mě to nevzalo ... táhlé ... sice sem tam nějaké to překvápko, leknutí, ... ale pro mě pomalé a "málo akční" - málo strašící ... usínal jsem při tom ... takže v jednom ohledu účel splněn(28.10.2019)

Skvělý příběh, herecké obsazení, a hlavně režie Mika Flanagana je úžasná. Seriál umí parádním způsobem navodit atmosféru, v čem je ale nejlepší, je práce s postavami. Všem pěti sourozencům je věnována jedna samostatná epizoda, jež nabízí jejich pohled na strašlivé události, jimž společně čelili. Psychologické vykreslení postav je zkrátka na mistrovské úrovni, a já se během sledování bavil o to víc, když byly na scéně všichni pohromadě ( mám na mysli dospělou část ). Seriál výborně stříhá situace, kdy v jednu chvíli sledujeme minulost, kde děti dostávají prostor, pak tady máme současnost, a ve druhé polovině seriálu, mně dospělá verze začala čím dál tím víc bavit/zajímat. Seriál má dva neskutečně zajímavý a hlavně úžasný zvraty, které stoprocentně dostanou každého, nebo aspoň mě to dostalo. Herecké výkony jsou jak mladší tak i starší verze zahrané na výbornou. Po technické stránce není co vytknout. Flanagan si zrežíroval všechny epizody, a de to cítit na každém záběru. Zároveň mu musím dát OBROVSKÝ PALEC NAHORU, protože jeho práce s kamerou je bravurní. Hudebně nemám co vytknout, taky paráda. Má to skvělou atmosféru, a pak to má výbornou dramatickou část. Zkrátka jde o blesk z čistého nebe, protože tak unikátní hororový příběh, a hlavně to zpracování jsem ještě neviděl. Po tomhle se ještě víc těším na film Doktor spánek, věřím že Flanagan nezklame. Kdo ještě neviděl Hill house, můžu doporučit všemi deseti. KLOBOUK DOLŮ.(28.10.2019)

• AngelG

Tak potom výblitku na konci musím dát opravdu 2 hvězdy. Tohle by se dalo popsat asi takto - 10. dílná/hodinová série, jejíž obsah by se v pohodě vešel do dvou hodinového filmu. Nevadilo mi to přeskakování z minulosti do budoucnosti, ani vyprávění očima každé postavy zvlášť. Někdy si i člověk říkal, že to mají celkem chytře poskládané, kdy se něco odehraje v druhém díle a vysvětlení se nám dostane třeba až v šestém. Stejně takovým způsobem jsou prozrazovány hlavní postavy, kdy se nám jen po malých dávkách odhaluje, proč se chovají tak, jak se chovají. Tohle všechno je v pořádku. Ovšem co už není v pořádku, je to, jak strašné prostý to má děj. Neděje se tam absolutně nic, co by člověka drželo v pozoru, kdyby si škubal vlasy napětím a nemohl se dočkat, co z toho bude. Je to stokrát ohrané téma, které nemá téměř nic co nabídnout. Vyloženě jsem se musela nutit pouštět si další díl a jediné co mě drželo k dokoukání, bylo "tak když už jsem to rozkoukala, tak to holt musím dokoukat". Co se postav týče, tak ani ty nic nezachraňují (až na dokonalou Carlu Gugino, které se vždy ve všem alespoň snaží). Jejich neustále dokola omílané problémy, začnou velice rychle lézt na nervy a ne protože je mají a stále se řeší, ale protože se to nikam neposouvá, posloucháme pořád stále to stejné a vše je dořešeno až v úplném kýčovitém závěru. Takže za mě, ne díky a příště prosím něco originálního. A ještě něco k Netflixu. Vypadá to totiž, že po pár úspěšných začátcích, kdy Netflix představoval nějakou kvalitu, se teď rozhodli, že budou roztahovat nohy a dávat každému blbovi, co jen projde kolem. Čím dál častěji narážím na kraviny, co nesou značku Netflix a to mě začíná znepokojovat.. :/(30.11.2019)

Nejedna sa o takú pecku, ako som čakal. Bohužiaľ netflix sa nevytiahol a je to celé len priemerná dráma s prvkami hororu. Niektoré časti ale boli parádne, či už lakačky alebo celkovo atmosféra. Nezachranilo to ani finále. Očakával som rozhodne viac. Prvá séria to má za tri. Uvidíme čo prinesie ďalšia, každopádne si pekne počkáme, až v roku 2020... 3*(13.3.2019)

Zpočátku nesourodá splácanina, po 5. dílu OK(20.4.2019)

Vyborna atmosfera pocas celeho trvania serialu. S postavami som sa velmi rychlo zzil ako by som bol jednym z nich a hltal som diel za dielom. Co by som ale vytkol je obcasne natahovanie rozhovorov, ktore trochu nudili a dost ma sklamalo aj finale. To ale nic nemeni na tom, ze je to prudko pozeratelna ducharina...(21.11.2019)

<< předchozí 1 2 3