Robinson Crusoe

TV spot

Robinson Crusoe, mladík, žijící ve Skotsku v 18. století, je už od svého dětství zamilovaný do krásné Mary. Jenže jeho láska je zasnoubena s jeho přítelem Patrikem, který chce o svou snoubenku bojovat. Robinson výzvu na souboj přijme a Patrika nakonec zabije a jeho sluha navíc zabije jednoho z Patrikových bratrů. Mary přemluví Robinsona, aby utekl ze země, než se situace uklidní. Robinson tak na rok odjíždí, cestuje na obchodní lodi a je pověřen vedením lodního deníku. Na moři se loď setkává s velkým množstvím bouří. Jedna z nich loď zanese na mělčinu a zničí ji. Robinson se ráno po bouři probouzí na skále a zjišťuje, že je jediný, kdo přežil.... Robinson všechny mrtvé pohřbí a další den se vydává na loď, kde kromě zásob jídla a střelného prachu nachází i kamaráda, kapitánova psa Skoka. Po několika dnech průzkumů Robinson zjišťuje, že je na ostrově. Postaví si přístřešek na pláži, aby okamžitě viděl projíždějící loď. Jednou opravdu loď kolem ostrova pluje, ale Robinsonovi se nepodaří upoutat její pozornost. Rozhodne se tu začít pořádně žít. Postaví si dům, založí zahrádku a ostrov již považuje za svůj domov, dokonce jej miluje. Již uběhl rok, co je Robinson na ostrově a společnost mu dělá pouze Skokan. Jednou při procházce ale narazí na lidskou stopu. Okamžitě běží zjistit, kdo je na ostrově a zda není jeho dům v ohrožení. V domě se ozbrojí a vydá se najít návštěvníky. Narazí na domorodce, kteří právě provádějí obětní obřad. Robinson zastřelí popravčího, a zachrání tak poslední oběť. Domorodci se dávají na útěk. Na ostrově zůstává pouze on a muž, kterého zachránil. Robinson se snaží o komunikaci, když jsou přepadeni uprchlými domorodci, ale společně je přemůžou. Robinson a zachráněný domorodec spolu zabijí nepřátele, ale vidí, že zachráněný muž chce sníst srdce jednoho z nepřátel, a uteče od něj... Nakonec na sebe ale znovu narazí a po dlouhém dohadování a předvádění sil si Robinson odvede domorodce k sobě domů a pojmenuje ho Pátek. Robinson Pátka učí angličtinu a všechny zvyky ze svého světa. Nakonec ale Pátek učí Robinsona, jak co pěstovat a další užitečné věci. Jednou večer chce Robinson naučit Pátka věci o Bohu. Ale Pátek má svého Boha – Pakiu a tak se pohádají a Pátek odchází... Oba se na ostrově potkávají, ale ignorují se. Robinson to už nemůže vydržet, a tak se Pátkovi omluví. Zase žijí spolu a vše jim vychází. Ale oba vědí, že se Mimasové, národ, který chtěl Pátka zabít, brzy vrátí. Nastraží tak na obětní místo střelný prach a chystají se Mimase pozabíjet... (TV Prima)

Carlossss

Co měly proboha znamenat ty výbuchy??? Brosnanovi asi zbyly výbušniny po natáčení filmu Exploze nebo já nevím... Každopádně nic moc... ()

Innuendo1987

Tak tohle opravdu nee. Hanksovu trosečníku tohle "veledílo" nesahá ani po kotníky. A křečovitý Brosnan spolu s dementními dialogy tomu navíc jen podráží nohy. ()

Martin741

Slusny film na motivy znamej knihy. Pribeh je notoricky znamy, k tomu slusne vizualne efekty ..... a moj oblubenec Brosnan. 68 % ()

Havaj8

Vždycky jsem si myslel, jak jsem pozadu, že jsem neviděl legendárního Robinsona Crusoe, ale očividně filmová adaptace není to samý jako knižní. Vidět to dneska zpětně, tak vizuálně je to tragický. I to vyprávění příběhu neukazuje to nejpodstatnější, co se tak dá dělat na ostrově. Člověk by si tipnul, že tam strávil tak rok, a to přeháním. Ale určitě ne 6 let. Ten Brosnan mě taky nezaujal herecky, jako že by živořil 6 let na pustým ostrově. To už mě víc bavila přítomnost Pátka. Vůbec jsem nečekal, že by to mohl bejt takovej propadák. ()

Vyhy

S knihou to má společné jen jméno hlavního protagonisty, ostrov a Pátka, jinak nic. Což není špatný nápad. Odvyprávět známý román jinak by mohlo být zajímavé, jen by se to muselo povést. Brosnan se snaží, ale sám to neutáhne, příběhově to je mdlé a nudné. Ze začátku moc uspěchané a po 20 úvodních minutách jsme už rok na ostrově a Robinson to má vše krásně a vychytaně zařízené. Místy dokonce i (určitě nechtěně) vtipné a je to vše, jen ne zajímavý dobrodružný film o ztroskotání na ostrově. Raději vzít do ruky knihu a začíst se. ()

DruidKarel

Poměrně zdařilý se mi zdál tenhle snímek, až nechápu, jak jej mohou ostatní takhle špatně ohodnotit. I když... Já sám mu dávám maximálně 3*, protože to opravdu není zase až tak nadprůměrný snímek. Na příběhu sice člověk moc kudrlinek nevykouzlí, ale ty technické vychytávky, které měly sloužit jako útočiště a které měly chránit Robinsonův a Pátkův život, tak to se mi fakt líbilo hodně. Škoda, že nebylo takových vychytávek více. 3* budou ale fakt maximem, protože se dalo více si vyhrát s prostředím a hudbou. 3* ()

lakikaki

Rozhodne to nebolo zlé, tých 105 minút ubehlo rýchlo a relatívne príjemne, vadila mi jedine určitá absencia emócií. V emotívnych, či vypätých chvíľach mi bol osud hlavného hrdinu či inej postavy viacmenej ľahostajný. Jedinou výnimkou bol až finálny súboj, ktorý emociálnu impotenciu snímku čiastočne vynahradil, nie však dostatočne. ()

Juto

Priemerné prevedenie. Nie je to nič hrozné, ale je to klišé, trochu sentimentálne, dosť staromódne aj pre deväťdesiate roky. 5/10 ()

KajusaK

Úplná zkomolenina tak skvělé knihy. 3* za Pierce Brosnana, který ztvárnil roli celkem přesvědčivě, a za nějaké hezké momenty. Scénky s pátkem mě fakt vůbec nezaujaly. ()

Benjamin-L

Docela jsem se divil že se to chytlo ve světě. Pro mě to byl průměr. Kdyby tam nebyl Pierce Brosnan tak bych dal jenom jednu hvězdičku. ()

Mylouch

Ani angažování Brosnana, vynaložené úsilí mnoha lidí a rozpočet nenabízí odpovědi na otázky, kdo je adresátem tak naivně formulovaného sdělení ()

Nivenx

Knihu jsem četl jako malý kluk a pamatuji si, že byla moc hezky napsána a bylo to trochu jinak než v tomto filmu. Naprosto zpackané a nezajímavě natočené. Brosnan by jako hlavní představitel nevadil, ale scénář je prasečina a jsem s tímto filmem velice nespokojený. Už nikdy více. 35% ()

HorrFi

Kdo by neznal příběh Robinsona Crusoa.. knížku jsem nečetl a jinou verzi Robinsona jsem neviděl, ale 54?%.. to je trochu silný kafe ikdyž to nebylo nic světobornýho.. při scéně kdy zemře Pátek jsem měl po celkem dlouhej době slzu na krajíčku.. ()

adams89

Jestli snad někdo čeká snímek, věrně kopírující slavnou knižní přelohu Daniela Defoa, bude asi zklamán. Hollywood si totiž vzal děj trochu do parády a film má s knihou společný možná tak název. Škoda, třeba takový Robinsonův útěk z otroctví nemusel na plátně vypadat špatně. Ale když tohle jako já tvůrcům odpustíte, stejně jako kniha vás čeká povedený dobrodružný příběh jako ze staré školy. Navíc Pierce Brosnan mi v roli Robinsona připadal stejně přesvědčivý jako v každé své roli agenta 007 a kdybych měl kromě Jamese Bonda určit jeden film, kde na mně udělal největší dojem, tak by to byl právě tento. Velkým přínosem jistě bylo, že natáčení proběhlo v nádherných lokacích skutečného tropického ostrova, protože to jenom posílilo už tak pěknou atmosféru. Příznivci knihy budou film hodně kritizovat, milovníkům dobrodružných filmů plných akce ho však ale můžu jen doporučit!60% ()

Jizni Tlapa

Robinson má tempo, charismatického sympaťáka Brosnana, nádherné exteriéry, poutavou kameru, nerušící střih a skvěle originálního Pátka...přesně tak akorát na poctivých 70%! ()

DivX

Vždy mě bavil tento typ filmu. Pierce Brosnan zahrál Robinsona velmi dobře i když je film samotný trochu upravený aby se prodal a nadchnul diváky. Záleží jen na tom jestli je to v tomto případě dobře nebo špatně. 65% ()

Ryuuhei

» Předmluva: Robinson Crusoe je jediná kniha, kterou jsem kdy četl a tuto adaptaci jsem samozřejmě před lety už taky viděl. Ale potřeboval jsem si ji nejen kvůli hodnocení na ČSFD oživit. » Pozitiva: Hmm... pokus o dobré zpracování? Lokace? Těžko říct. Nemůžu najít byť jedinou věc, kterou bych mohl vychvalovat do nebes. » Negativa: Prakticky vše. Film přeskakuje, co se dá. Robinsonův rok života na ostrově se tak absolutně nezdá. Příběh staví hlavně na přátelství s Pátkem, které ale spíš vypadá jako manželství s nesmyslnými hádkami (hlavně kvůli Robinsonovu nechutnému fanatismu). Letecké záběry na ostrov, který byl evidentně osídlen. A mohl bych pokračovat do alelůja. Velkolepost nijaká, emoce až ke konci, ale to prostě nestačí. » Subjektivně: Nudil jsem se a i když mi zakončení vždy zaútočí na city, nemám důvod jen kvůli jednomu (ne moc pozitivnímu) okamžiku s tímto snímkem ztrácet další úmorný čas. » Celkově: Defoe by se obracel v hrobě. Knihu znám, obsahově je úplně jiná a s tímto patvorem se nedá rovnat. » Mé hodnocení: 30% - Tady kvalitního Robinsona nehledejte. Moderní Trosečník je naopak ukázkou toho, jak by to mělo vypadat i zde (a že tam místo Pátka byl Wilson... pořád měl víc charismatu). » Viděno: Na Prima Cool. ()

elle

Přiznávám se, že si to až tak nepamatuji, ale mělo to zajímavé momenty. Bylo to dost zajímavé na to, podívat se na to do konce, ale ne zas tak, abych se k tomu vracela. Zejména nejde o adaptaci románu Robinsona Crusoe, ale má to (pokud si pamatuji je to v příběhu jasně řečeno) být příběh o muži jehož příběh inspiroval slavnou knihu. Tedy příběh podle skutečné události. Nakolik je to věrným zachycení příběhu onoho námořníka nevím, ale pochybovala bych o tom, protože příběh, který Defoa inspiroval, byů o Alexandru Selkirkovi, který byl na ostrově vysazen a strávil tam 4-5 let. Nicméně nápad s reáným příběhem, dal tvůrcům značnou tvůřčí svobodu. ()

lennyd

Mladý Robinson Crusoe (Pierce Brosnan) je po jednom nepodařeném (ačkoli vyhraném) souboji nucen utéct z rodné Británie, a zmizet bratrům svého soupeře, prahnoucím po pomstě. Stane se námořníkem, a několik dlouhých měsíců se plaví po všech možných i nemožných místech naší země. Jednoho dne se jeho loď zatoulá do tropické bouře a ztroskotá - pouze Robinson se zachrání na pustém ostrově.Po dlouhých letech samoty na ostrov zavítá "návštěva" kmene kanibalů, kteří zde chtějí jednoho z nich obětovat - Robinson jej zachrání a tím získá na další roky věrného Pátka. Společně mají daleko větší naději se zachránit ... Robinson Crusoe je snad jediná kniha z povinné školní četby, kterou všichni četli se zaujetím a nemuseli se do ní nikterak nutit. Daniel Defoe dokázal ideálně skloubit napětí a poučení, čehož využívají filmaři co dva roky, aby natočili film o životě tohoto hrdiny. Tentokráte si příběh vzali do parády George Miller a Rod Hardy a do hlavní role obsadili v té době vycházející hvězdu Pierce Brosnana. I když nemůžu říct, že bych se nudil, tak nelze čekat nějakou extra velkou zábavu (polovička filmu je spíš o filozofování o bohu než o životě na pustém ostrově), navíc s dost podivným zakončením (nechci se hádat, ale kniha končila kapku jinak?).. ()