Robinson Crusoe

TV spot

Robinson Crusoe, mladík, žijící ve Skotsku v 18. století, je už od svého dětství zamilovaný do krásné Mary. Jenže jeho láska je zasnoubena s jeho přítelem Patrikem, který chce o svou snoubenku bojovat. Robinson výzvu na souboj přijme a Patrika nakonec zabije a jeho sluha navíc zabije jednoho z Patrikových bratrů. Mary přemluví Robinsona, aby utekl ze země, než se situace uklidní. Robinson tak na rok odjíždí, cestuje na obchodní lodi a je pověřen vedením lodního deníku. Na moři se loď setkává s velkým množstvím bouří. Jedna z nich loď zanese na mělčinu a zničí ji. Robinson se ráno po bouři probouzí na skále a zjišťuje, že je jediný, kdo přežil.... Robinson všechny mrtvé pohřbí a další den se vydává na loď, kde kromě zásob jídla a střelného prachu nachází i kamaráda, kapitánova psa Skoka. Po několika dnech průzkumů Robinson zjišťuje, že je na ostrově. Postaví si přístřešek na pláži, aby okamžitě viděl projíždějící loď. Jednou opravdu loď kolem ostrova pluje, ale Robinsonovi se nepodaří upoutat její pozornost. Rozhodne se tu začít pořádně žít. Postaví si dům, založí zahrádku a ostrov již považuje za svůj domov, dokonce jej miluje. Již uběhl rok, co je Robinson na ostrově a společnost mu dělá pouze Skokan. Jednou při procházce ale narazí na lidskou stopu. Okamžitě běží zjistit, kdo je na ostrově a zda není jeho dům v ohrožení. V domě se ozbrojí a vydá se najít návštěvníky. Narazí na domorodce, kteří právě provádějí obětní obřad. Robinson zastřelí popravčího, a zachrání tak poslední oběť. Domorodci se dávají na útěk. Na ostrově zůstává pouze on a muž, kterého zachránil. Robinson se snaží o komunikaci, když jsou přepadeni uprchlými domorodci, ale společně je přemůžou. Robinson a zachráněný domorodec spolu zabijí nepřátele, ale vidí, že zachráněný muž chce sníst srdce jednoho z nepřátel, a uteče od něj... Nakonec na sebe ale znovu narazí a po dlouhém dohadování a předvádění sil si Robinson odvede domorodce k sobě domů a pojmenuje ho Pátek. Robinson Pátka učí angličtinu a všechny zvyky ze svého světa. Nakonec ale Pátek učí Robinsona, jak co pěstovat a další užitečné věci. Jednou večer chce Robinson naučit Pátka věci o Bohu. Ale Pátek má svého Boha – Pakiu a tak se pohádají a Pátek odchází... Oba se na ostrově potkávají, ale ignorují se. Robinson to už nemůže vydržet, a tak se Pátkovi omluví. Zase žijí spolu a vše jim vychází. Ale oba vědí, že se Mimasové, národ, který chtěl Pátka zabít, brzy vrátí. Nastraží tak na obětní místo střelný prach a chystají se Mimase pozabíjet... (TV Prima)

Merkin

Tak tenhle snímek mě provázel celým dětstvím. Scénář znám nazpaměť, Pátka zbožňuji a Skoka mi bylo vždycky líto. Samozřejmě, že původní verze Daniela Defoea se liší, především závěr mohli Miller s Hardym nechat originální(málokdy se stává, že by u světoznámého dobrodružného románu filmaři změnili konec jen kvůli didaktickému záměru), nicméně mně přišla tahle verze mnohem pravděpodobnější(nic proti knize, tu mám ještě radši). Jakkoliv nepatřím mezi fanoušky Pierce Brosnana, jako trosečník mně nevadí a vůbec, srdcovky se jinak hodnotit nedají:) ()

Paity

Pierce Brosnan nebyl špatný Robinson Crusoe, ale dvakrát prostě nevstoupíš do téže řeky. Nebylo tam nic nového, nic překvapivého, co by zaujalo natolik, že by si film člověk pustil podruhé a to je podle mě hodně stěžejní. ()

TheDude

Mám předlohu rád, jako malej klučina jsem ji četl často...tím víc mne zklame, když z toho vyjde toto...(ten konec!!!)...i když hezká výprava se štábu upřít nedá, ale...prostě ale...3/10 ()

Greny

přirovnal bych to k jedné hlášce - prde rána do prázdna..nezaujalo mě to. 2* jsou tak akorát, páč jako malý jsem knižní předlohu baštil aji s obalem. ()

seth82 odpad!

Takto zhovadiť Defoa istotne nebolo ľahké, dvojici Hardy a Miller sa to však podarilo na skvelej úrovni. Táto adaptácia nestojí ani za fajku dymu. ()

Prochy38

Mně se tato verze docela líbila. Co tady blbnete? P. Brosnan je ideální Robinson. Ten pátek mohl mít 20kg dole, ale to tak někdy asi někdo nepochopí... Prostředí krásné a příběh zpracován po svém, ale zdařile. ()

ArthasKarfa

Poprvé jsem film viděl jako dítě, tolik scén si zase nevybavím, ale už tehdy mi přišla velká část věnována bojůvkám s divochy. Jako starší jsem ocenil hezký vztah mezi Robinsonem a Pátkem. Pěkný film. ()

goniss

Brosnan je dobrý herec. O tom nie je pochyb. Ale - přečetla jsme knížku a říkm, knížka je lepší!!!!! pokud mm srovnávat podorobněji, ve filmu je všechno úplně jinak a spoustu věcí tam není. Úžasně popsaných přes 120 stran, kdy je Robinson na ostrově sám a vyrábí si své vlastní věci z ostrova, a né donesené z troskotané lodi - přičemž v knížce neztroskotal s velkou lodí, nýbrž s malou loďkou a už tenkrát nejlepším přítelem Xurym.. já nevím, je to o ničem film, žádné pořádné dobrodružství, jenom si Robinson našel nejlepšího přítele,který ho zlomil i přesto jak byl paličatý, jinak, film je o ničem ()

Illuminare odpad!

Po tomhle filmu jsem byl tak nas*anej, že to snad ani nebylo možný. Zničit tak pěknej knižní příběh, muselo stát asi hodně odvahy. Na skládku stimhle filmem............ ()

zdeny99

Film se Defoeově knize nemůže vyrovnat, to snad nejde natočit. Defoe Robinsona psal tak, že si každý představí svůj ostrov, život Robinsona na ostrově, Pátka a jakékoliv zfilmování je jen představa jednoho čtenáře dosazená do možného ostrova a tak, aby to šlo natočit. Chybí tu pocity, myšlenky a strasti Robinsona, které v knize jsou hodně podrobné. Ve filmu jsou jen okrajové. Jakékoliv zfilmování nejslavnějšího trosečníka bude jen průměrným filmem a tato adaptace z roku 1997 tím průměrným skutečně je. Pierce Brosnan se role Robinsona zhostil obstojně, hrál ho tak, jak se dalo, ale žádný hvězdný výkon to také nebyl. Jako James Bond v 90. letech byl rozhodně lepší. A všimli jste si také, že má na ruce zásnubní prsten? Vždyť Robinson nebyl ženatý a ani zasnoubený... [5945. hodnocení, 138. komentář, 55%] ()

sandis

Jako "odpočinkový žánr" se to dalo... Ačkoliv se můžu ptát "proč???". Nejspíše film vzniknul, aby z osvedceneho tematu byly vyzdimany jeste nejaky ty Dolary... Legrační bylo, jak Robinson vedl s divochem, který minuty předtím vydával jen podivné skřeky, filosofickou debatu na téma smysl života a náboženství... skutečně humorné a důvěryhodné intermezzo :) ()

Bohnice05

Film o lásce, přátelství... no zkrátka hraje dost na city. Vše je dobře a napínavě zpracováno a rozhodně si zaslouží vidět. ()

Romeo5

Mám pocit že režie dobře věděla co natáčí a že to co vznikne nebude přesně podle předlohy.Také nemám rád když se hercům přisuzuje zrovna žánr ve kterém ho nejčastěji vídáme.Spíš by mi vadilo kdyby tuto roli převzal jeden z protagonistů ordinace v růžové zahradě :) Určitě jsem se dobře bavil a celkově film splnil všechna má očekávání.Texty zněly místy jako omšelé fráze ale prostředí a děj s pointou v pořádku.Odpočinkový film-paráda.. ()

MickeyStuma

Tak pohodový film, že pohodovější už snad ani být nemohl. S původním románem nemá společného, kromě námětu, vůbec nic, takže se Daniel Defoe musí v hrobě obracet, jak mu zprznili skvělé dílo. Pierce Brosnan sice svoji roli zahrál jak se sluší a patří, ale přesto z toho nějak číší pocit, že ta jeho postava tam byla spíše na dovolené, než že by ztroskotala. A poněkud otylý Pátek? Inu, není divu, že ho soukmenovci chtěli dějově zbaštit. A ten samotný konec už snad ani k smíchu není. Robinson bojuje s Pátkem na život a na smrt a když jde do tuhého, jaká náhoda, náhle, kde se vzali tu se vzali, najednou se objevují nějací námořníci. Následující dění již musí každého napadnout. Proč se s každým novým zpracováním jakéhokoliv románu vymýšlí zcela jiný děj, budiž záhadou. Snad aby se tvůrci pořád neopakovali? Tak to raději ať potom netočí nic. Kdyby se neodkazovalo na literárního Robinsona a byl vymyšlen zcela odlišný originální příběh majíc nějakou logiku, mohlo to dopadnout jinak. Výprava totiž stojí za uznání. To platí i pro nádherné scenérie ostrova, dosvědčující o nezpochybnitelné zručnosti kameramana. Inu, těžko bycha honiti. Tento snímek je zkrátka zbytečný a kdyby upadl v zapomnění, ani by se nic vážného nestalo. ()

cure

Mám rád príbeh Robinsona Crusoa a toto poňatie, ktoré bolo viac zamerané na priateľstvo medzi Robinsonom a Piatkom prinieslo znova niečo nové do tohoto už klasického príbehu. ()