Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Poznáte tú, ako Leví kráľ Kráľa popu porazil? Tu nikto neriešil, keď starý opičiak ukázal svetu levíča zdvihnutím nad skalu. Prečo potom vzniklo také haló z vystrčenia Jacksonovho decka z balkóna? Možno to bude tým, že zvieratá neriešia malichernosti. Vlastne nemusia. Neboja sa, že im niečo vypadne z rúk, pretože nefičia na tabletkách a sú si istí svojou rasou, aj keď majú farebný ksicht ako Rafiki. Ale o mŕtvych len dobre. Pekná rozprávka, s piesňami, ktoré som pokladal za nutné zlo, až kým mi ústredná balada pripomenula detstvo. A všeobecne sa mi druhá polovica páčila o niečo viac. Hakuna Matata!(14.9.2016)

Môj prvý vôbec videný film v Kine a bol to pre mňa strašne pekný zážitok ktorý si pamätám až do dnes a to som mal asi 7 rokov. Veľmi pekný príbeh aj keď miestam veľmi smutný a určite aj zábavný, tiež nádherný soundtrack či v angličtine alebo češtine proste celí Leví Kráľ je Krásna rodinná rozprávka.(3.2.2011)

Tohle je snad ta nejkrásnější animovaná pohádka, co jsem kdy viděla. Nádherný příběh. Mám na ni strašně krásné vzpomínky z dětství, snad první film co si pamatuji, že jsem byla v kině. Takové pohádky už se dnes netočí. Upřímné, zábavné i dojemné. Vzpomínám si, že jsem si v kině tenkrát hodně pobrečela. Nádherná hudba Hanse Zimmera a písničky Eltona Johna. Teď už je to spíše taková nostalgie, ale věřím, že film by se mi líbil i teď, má totiž nepopsatelné kouzlo.(4.3.2011)

Snad nejkultovnější animák ze všech. Krásný pohled do rozmanitého zvířecího světa plného dobrodružství, přátelství a samozřejmě velké zábavy. Trvalo dlouho, než jsem si tento snímek pustil, protože animák-muzikál rovná se u mě velká nuda. Tady je ale všechno tak dokonale skloubené, všechny scény včetně těch s písněmi jsou skvěle a vtipně vymyšleny a všechny postavy jsou více než sympatické. Navíc oscarová hudba od Hanse Zimmera je opravdu nadpozemská. Vřele doporučuji..(30.9.2011)

8 / 10 Snáď u žiadneho iného filmu snímku ma nemrzelo viac, že to do rúk nedostal niekto iný - iný ako Disney. Bez pesničiek, trápneho moralizovania a niektorých zbytočných scén by išlo o bezkonkurenčne najlepší kreslený ne-anime film, aký som za celý-svoj-zatiaľ-ešte-pomerne-krátky-život videl. Prečo, Disney, PREČO!?(23.8.2005)

• - Příběh je založen na Shakespearově Hamletovi: Příběh o mladém princi, jehož strýc se zmocní království a ožení se s královnou poté, co zabil krále - princova otce. Po delším čase, co je princ z domova, zosnuje plán na pomstu a dostane k ní rady od ducha svého otce. Také ve scéně, kde Zazu zpívá "I've got a lovely bunch of Coconut", má Scar v tlapách lebku. (HappySmile)

• - Scenérie ve filmu jsou inspirované národním parkem Hell's Gate v Keni. (HappySmile)

• - Slova úvodního chvalozpěvu "The Circle of Life" zní: "Nants ingonyama bagithi Baba / Sithi uhm ingonyama / Nants ingonyama bagithi baba / Sithi uhhmm ingonyama / Ingonyama Siyo Nqoba / Ingonyama Ingonyama nengw enamabala". V překladu: " Přichází lev, otec / Ó ano, je to lev / Přichází lev, otec / Ó ano, je to lev / Lev, chystáme se mu poklonit / Lev, lev a leopard přichází na toto místo." (HappySmile)