Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

8 / 10 Snáď u žiadneho iného filmu snímku ma nemrzelo viac, že to do rúk nedostal niekto iný - iný ako Disney. Bez pesničiek, trápneho moralizovania a niektorých zbytočných scén by išlo o bezkonkurenčne najlepší kreslený ne-anime film, aký som za celý-svoj-zatiaľ-ešte-pomerne-krátky-život videl. Prečo, Disney, PREČO!?(23.8.2005)

Moje nejoblíbenější "nová" disneyovka. Má prostě všechno. Skvělý příběh, spoustu výborných vtípků a úžasnou hudbu Hanse Zimmera. V době kdy jsem LVÍHO KRALE viděl poprvé mi mohlo být maximálně tak deset let a jeho svět mě úplně pohltil. Dokonce jsem si koupil takové to album, kam se dali nalepovat obrázky. Prostě je to nářez a já se na Simbu a jeho kamarády kdykoliv znovu rád podívám. 100%(15.4.2008)

Jeden z nejlepších Disneyovských animáků všech dob. Když se kouknu na některé dnešní animované seriály, tak je proti nim Lví král, co se týče grafického zpracování, na vyšší úrovni, ačkoli je tento film starý už 18let! Příběh je klasický, pro děti, plný napětí a jednoduchých dějových zvratů, vše odsýpá jak má, je zde plno charismatických postaviček a tak to má být! Hakuna Matata...100%(29.6.2013)

rozpočet : $45 million tržby celosvetovo : $783,841,776(20.12.2006)

Viděl jsem to dáávno, ale rozhodně je to jeden z nejpovedenějších animáků všech dob.(11.3.2009)

• - Přestože je film založen na Hamletovi, nese také znaky rodinné legendy Osirise ze starověké egyptské mytologie. Král (Mufasa/Osiris) je zabit žárlivým bratrem (Scar/Seth) a právoplatný dědic (Simba/Horus) je poslán jako chlapec do exilu. Zavražděný král navštíví jako duch svého syna a předá mu své rady. Když dědic dospěje, vrátí se, aby pomstil otcovu smrt. (HappySmile)

• - Elton John a Tim Rice byli mírně v šoku, když zjistili, že jejich oskarovou písničku "Can You Feel the Love Tonight" chtěli producenti původně použít jako duet mezi Timonem a Pumbou. (HappySmile)

• - Svišť, který vyskočí po Simbově lekci lovení (písnička "Morning Report" v rozšířené verzi), měl být původně nahý vakojezevec, ale animátorům se pořád nevedlo jej správně vytvarovat. Jeden z režisérů nakonec prohlásil: "Vždyť to takhle bude dětem nepřístupné!" (HappySmile)