Lví král

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

• Adam Bernau

Hollywood musical show o legitimitě moci, USA 1994. Všechna zvířata se radostně koří nositeli koruny. Reprodukčně úspěšný světlý samec vykládá dítěti svou verzi o koloběhu přírody, aniž by se na okmažik prohřešíl proti přikázání keep smiling. Rozdíly ve fyziognomii obou lvích bratrů hovoří jasně. Podlý zmetek, sžíraný závistí a bažící po moci, je ten, který sám o sobě říká, že rozum by mohl rozdávat, ale v síle je zaostalý. Vždy připraven zburcovat proti šťastné domovině síly Říše zla (takto velmi příznačně se nepřátelská oblast za hranicí našeho revíru nazývá v českém dabingu; možná zajímavější je ovšem původní obecné označení Outlands, v němž sžijí "outsideři"). Běda naivnímu mládí, které Scarovi uvěří. Po úspěšném převzetí moci splní sliby své fašistické verbovačky a ošklivé hyeny pak představují ty, na něž musejí silní dravci makat. Všechno je tady tak výmluvné, že jsem se při Mufasově záhubě neubránil pocitu jistého uspokojení. Trapné je, že pohádka se ani nesnaží naznačit, že by jeho kralování zahrnovalo něco jiného než revírní monopol a exkluzivní vládu na rodinném skalisku s harémem samic. S tím snad souvisí detailní analýza oidipovského komplexu (totiž té jeho cudné půlky - odstranění otce): Simba prchá obtížen vinou, že způsobil smrt svého otce (viz i jeho dřívější píseň "Já toužím být brzy král") . Skutečná vina je zde ovšem naložena na Simbův vytěsněný jungovský stín jménem Scar ("Jizva" - oba jsou vlastně konkurenti v nástupnictví). Prdící držitelé pohodářské životní filosofie bezstarostnosti a bezprostřední úživy se ujímají uprchlého dědice, vychovají z něj správného floutka, aby se po jeho obrácení zpět prokázali jako ti správní spojenci legitimní moci. V bitvě o kořistnický revír porážejí krásní ošklivé pomocí ultratrapného provedení oblíbeného klišé, kdy prakticky už zvítězilý hrdina daruje padouchovi život, aby ho ten vzápětí zákeřně sejmul, čímž si ovšem sám způsobí záhubu, aniž by si hrdina musel špinit ruce. Uzurpátor je sežrán svými klienty, řád je obnoven. Jediná vkusná postava je zde starý opičák (Zindulka!), výtvarně hezké pozadí, strašný postavičky (obzvlášť lvi s úsměvy z volebních plakátů). Hvězdička je pro lvici Johanku.(12.3.2015)

Dojetí... právě jsem po 17 letech viděl Lvího krále, svůj úplně první film v kině. Co k tomu říct víc... SIlný film a výtečný dabing tria Miroslav Moravec - Jan Kalous - Pavel Soukup (v titulcích bůhvíproč uvedeni Karel Heřmánek /mluvené slovo/ a Jiří Schmitzer /zpěv/). A ona klíčová scéna - však víte která - byla i po letech zdrcující. HAKUNA MATATA!(26.12.2011)

Lví král má v sobě obrovskou sílu a já pro něj mám jen slova chvály. Tvůrci proti sobě postaví Dartha Vadera a Jeremyho Ironse. V čele je neuvěřitelný záporák, který prostě vraždí a neremcá kolem toho a u Disneyho se hlavně rozhodli pro radikální krok - nebát se smrti postav. Klobouk dolů před jejich odvahou. Myslím, že následný úspěch filmu, kdy Lví král přerostl v obří kult, se jim přinesl dostatečné uznání. Ale nechápu, proč jsem jako malej nesnášel tu opici.(30.4.2012)

Snad nejkultovnější animák ze všech. Krásný pohled do rozmanitého zvířecího světa plného dobrodružství, přátelství a samozřejmě velké zábavy. Trvalo dlouho, než jsem si tento snímek pustil, protože animák-muzikál rovná se u mě velká nuda. Tady je ale všechno tak dokonale skloubené, všechny scény včetně těch s písněmi jsou skvěle a vtipně vymyšleny a všechny postavy jsou více než sympatické. Navíc oscarová hudba od Hanse Zimmera je opravdu nadpozemská. Vřele doporučuji..(30.9.2011)

Rozprávka môjho detstva pamätám si ako som musela mať všetko Lion king, tričká, tepláky asi 4 knihy som mala, plyšákov, figúrky, proste všetko... a dnes tomu by tiež nebolo inak len už som bohužiaľ dospelejšia a do roboty ísť v teplákoch leví kráľ neni moc normálne... Tá rozprávka ma zakaždým rozplače aj keď som ju už videla zatiaľ 6x.(21.4.2012)

• - Keď bol Hans Zimmer oslovený s ponukou zložiť hudbu pre tento film, reagoval prekvapene: „Prečo to ponúkate mne? Ja predsa o animácii neviem nič!" Odpoveď producentov bola jednoduchá: „Presne to je ten dôvod." (Macejko)

• - První Disneyho animovaný film, který má evropský portugalský dabing. Do té doby měly všechny Disneyho animované filmy v Portugalsku dabing z Brazílie. (HappySmile)

• - Pumba je první Disneyho postavička, která ve filmu zažila plynatost. (HappySmile)