Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Další proslulý disneyovský megahit, jenž s nástupem studia Pixar trochu ztratil na síle a půvabu. Příběh by přeci jen zasluhoval sofistikovanější rozvržení a hlavně zbavit v 90. letech skoro nezbytných, dnes už však nadbytečně působících písní (až na Can you feel the love tonight, kterou považuji za nepostradatelnou pro děj). Krásná ruční animace a bombastická hudba Hanse Zimmera naštěstí nijak zásadně nezastaraly, takže minimálně jejich zásluhou je LVÍ KRÁL stále nadprůměrným zážitkem. A řekl bych, že nejen pro malé děti. 80 - 90 %(26.12.2011)

Kolikrát jsem hrál stejnojmennou hru? Snad stokrát (ovšem nikdy jsem ji nebyl schopen dohrát). Kolikrát jsem dočet tu velkou obrázkovou knížku? Taky hodněkrát. A co teprve složil ty supr malinký puzzlíky s Pumbou, Timonem a Simbou? A to mi tak dlouho trvalo, než jsem zkouknul tenhle nejlepší animáč od Disneyho? Všechny ty charaktery od Scary po Rafikiho, super. Jediné, co mi přišlo trochu nepatřičné, byly písničky Eltona Johna, i přesto, že samotná hudba Hanse Zimmera je (nikdy jsem nečekal, že to řeknu) fantastická, a to možná i proto, že jsem k ní přilnul už od děství ze hry ( vysvětlí mi nějaký znalec, jak je možné, že hudbu do filmu dělal Hans Zimmer s Eltonem Johnem a ve hře (dle IMDb) úplně jiní 4 skladatelé (včetně mého oblíbence Franka Klepackiho) a přesto tam jsou hudební témata takřka stejná?). Každopádně tenhle animáč mám fakt rád a prolejzá ke mně ze všech stran! :-)(26.6.2007)

U Disneyho zase jednou přišli s pořádným příběhem! Skvělá animace, nádherná hudba, dobré písničky, dynamický zvuk a zajímavé hlasové obsazení jsou také důležité, ale vynikající a netriviální story je podle mně hlavním důvodem úspěchu tohoto animáku – škoda, že se u Disneyho nepoučili, možná by teď nemuseli zavírat divizi klasické animace.(5.5.2004)

Lvího krále už jsem neviděl věčnost, měl jsem ho však uloženého jako animovaného premianta, uznávaný, dobře hodnocený film. Film, který veškeré současné animáky strčí hravě do kapsy. Nic z toho se nekoná. Nic. V prvé řadě Lví král vůbec není vtipný (rozesmála mne pouze ta jebnutá hyena), v řadě druhé prostě nebaví. Jednoduše mne nebavilo pořád poslouchat ty kecy. Celý film jen kecy, kecy, kecy. Simbo, uvědom si, kdo jsi. Simbo, nezapomeň na svého otce. Simbo, zachovej se správně.Simbo, zapomeň na minulost - Hakuna Matáta. Simbo tohle, Simbo tamto. Nuda. Nuda. Ne, díky. Stačilo... 60%(27.12.2011)

Snad nejkultovnější animák ze všech. Krásný pohled do rozmanitého zvířecího světa plného dobrodružství, přátelství a samozřejmě velké zábavy. Trvalo dlouho, než jsem si tento snímek pustil, protože animák-muzikál rovná se u mě velká nuda. Tady je ale všechno tak dokonale skloubené, všechny scény včetně těch s písněmi jsou skvěle a vtipně vymyšleny a všechny postavy jsou více než sympatické. Navíc oscarová hudba od Hanse Zimmera je opravdu nadpozemská. Vřele doporučuji..(30.9.2011)

• - James Earl Jones (král Mufasa) a Madge Sinclair (královna Sarabi) spolu hráli krále a královnu už ve filmu Cesta do Ameriky (1988). (HappySmile)

• - Několik jmen postav pochází ze svahilštiny - Shenzi: barbarský/neotesaný, Pumba: líný/neopatrný, Sarabi: přelud, Rafiki: přítel, Simba: lev/odvážný válečník, Mufasa: údajně jméno posledního krále bagadského lidu, který byl rozptýlen během anglické kolonizace Keni. (HappySmile)

• - Disneyho animátorskému oddělení trvalo asi 3 roky zanimovat zběsilý útěk stáda pakoňů. (HappySmile)