Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Slušná rodinná podívaná s opravdu výbornou hudbou Hanse Zimmera (velmi chytrý tah tvůrců, popravdě hudbu standardně "disneyovského"Alana Menkena si v tomhle filmu představuji stěží) a skvělými písněmi Eltona Johna. Nechybí zde nic, co by v rodinném mělo být - humor, napětí, láska a zábava (vše samozřejmě v přiměřeném poměru studia Walta Disneye ;-)).(15.3.2004)

Proc neni ten film delsi? Kdyby to melo aspon o pul hodiny vic, aby se mohly charaktery dokonale vykreslit, a vyhodily se ulitby detem, tak by Lvi kral mohl bez problemu konkurovat vrcholnym anime. Skoda, ze se Disney nezabyva i tvorbou pro dospele divaky. Presto je to netradicne hlubokomyslna disneyovka s nekolika vrcholnymi momenty, ktere stoji na nadprumernych zakladech. Za zminku stoji rovnez krasna oscarova hudba Hanse Zimmera (inspirace Morriconeho The Mission sice bije do usi, ale... :-)) a majestatni hlas Jamese Earla Jonese.(17.3.2003)

Lvího krále už jsem neviděl věčnost, měl jsem ho však uloženého jako animovaného premianta, uznávaný, dobře hodnocený film. Film, který veškeré současné animáky strčí hravě do kapsy. Nic z toho se nekoná. Nic. V prvé řadě Lví král vůbec není vtipný (rozesmála mne pouze ta jebnutá hyena), v řadě druhé prostě nebaví. Jednoduše mne nebavilo pořád poslouchat ty kecy. Celý film jen kecy, kecy, kecy. Simbo, uvědom si, kdo jsi. Simbo, nezapomeň na svého otce. Simbo, zachovej se správně.Simbo, zapomeň na minulost - Hakuna Matáta. Simbo tohle, Simbo tamto. Nuda. Nuda. Ne, díky. Stačilo... 60%(27.12.2011)

Hakuna Matata! Jeden z posledních opravdu vyvedených klasických Disneyovských animáků pro celou rodinu. Písničky jsou většinou stravitelné, "hamletovský" příběh je pro děcka poučný a animace dokonalá. K tomu nádherná hudební složka od Hanse Zimmera. Navíc skoro všechny postavy jsou nehorázní sympaťáci. Samozřejmě v čele se Timonem a Pumbou, kteří to dotáhli až k vlastnímu seriálu. ♫ Hodnocení písničkového OST: 3/5(6.2.2007)

Letošní pohádkové Vánoce mě úspěšně minuly, takže mezi poslední volbou byl tento v minulosti viděný animák. Nelituji a ráda zvedám hodnocení. Kromě skvělé animace oceňuji milý citlivý humor, pomalu plynoucí příběh, perfektního záporáka a věrnost knižní předloze. Až na zpívající árie, které fakt nemusím, hudebně bez výhrad. Tož pěkné to bylo.☺(27.12.2011)

• - Přestože je film založen na Hamletovi, nese také znaky rodinné legendy Osirise ze starověké egyptské mytologie. Král (Mufasa/Osiris) je zabit žárlivým bratrem (Scar/Seth) a právoplatný dědic (Simba/Horus) je poslán jako chlapec do exilu. Zavražděný král navštíví jako duch svého syna a předá mu své rady. Když dědic dospěje, vrátí se, aby pomstil otcovu smrt. (HappySmile)

• - Přestože jsou všechna zvířata ve filmu zobrazena tak, aby se co nejvíc podobala opravdovým, hyeny se jako hlavní záporáci více odchylují od reality. Ve skutečnosti je hyena skvrnitá ve své inteligenci a divokosti rovna lvům. Mají stejně složitou sociální strukturu a je u nich méně pravděpodobné, že zabijí někoho ze svého druhu, než u lvů. Ve skutečnosti se také lvi pouštějí do mršin hyen stejně často (ne-li častěji) jako hyeny do jejích mršin. (HappySmile)

• - Scéna, kde hyeny pochodují během hudebního čísla "Be Prepared", byla vytvořena přesně podle scény z dokumentárního filmu Triumf vůle (1935). (HappySmile)