Lví král

Leví kráľ

The Lion King

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. ***(27.1.2009)

[6,5/10] (Walt Disney) (Technicolor /// Produkce: Don Hahn /// Scénář: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton /// Hudba: Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice, Lebo M., Joseph Williams /// Oscar: Hans Zimmer (hudba), Elton John, Tim Rice (píseň) /// Nominace na Oscara: Elton John, Tim Rice (píseň)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](15.12.2008)

Rozprávka môjho detstva pamätám si ako som musela mať všetko Lion king, tričká, tepláky asi 4 knihy som mala, plyšákov, figúrky, proste všetko... a dnes tomu by tiež nebolo inak len už som bohužiaľ dospelejšia a do roboty ísť v teplákoch leví kráľ neni moc normálne... Tá rozprávka ma zakaždým rozplače aj keď som ju už videla zatiaľ 6x.(21.4.2012)

Lvího krále už jsem neviděl věčnost, měl jsem ho však uloženého jako animovaného premianta, uznávaný, dobře hodnocený film. Film, který veškeré současné animáky strčí hravě do kapsy. Nic z toho se nekoná. Nic. V prvé řadě Lví král vůbec není vtipný (rozesmála mne pouze ta jebnutá hyena), v řadě druhé prostě nebaví. Jednoduše mne nebavilo pořád poslouchat ty kecy. Celý film jen kecy, kecy, kecy. Simbo, uvědom si, kdo jsi. Simbo, nezapomeň na svého otce. Simbo, zachovej se správně.Simbo, zapomeň na minulost - Hakuna Matáta. Simbo tohle, Simbo tamto. Nuda. Nuda. Ne, díky. Stačilo... 60%(27.12.2011)

Další ještě z klasické řady animáků se povedl. Písničky, hudba a i krásné zpracování jistě potěší celou rodinu. Jen ta smrt Simbova otce měla na mého synka dost devastující účinky a Pumba s Timonem měli co děl, aby se zase rozveselil a chtěl vůbec koukat dál. Trocha dojetí neuškodí, ale tady to možná bylo zbytečně moc drsné. * * * *(16.4.2012)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. února 1994 v New Yorku. (Varan)

• - Když se konala v New Yorku v IMAXu premiéra filmu, na pozvánkách stála zvláštní žádost: "Žádné chůvy." (Jinými slovy: "Jste víc než zváni, abyste přivedli své děti na tento film, ale pozvánku posíláme z nějakého důvodu vám a ne jim.") (HappySmile)

• - Nejlépe prodávaný Disneyho animák všech dob. Prodalo se ho více než 55 milionů kopií. (HappySmile)