Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Najkrajší animovaný filmík pod slnokom! Nádherne zobrazenie lásky, otcovskej starostlivosti (Simba-Mustafa), oproti pokryteckosti, krutosti, drzosti a neznášanlivosti (Scar). Áno plakal som, ale pri tomto filme sa hádam ani nedá nerevať. Brutálna (Mustafom a Scar, útes, bizóny a mechápajúci Simba) a zároveň najdojemnejšia scénka animovaného filmu! Nemôžem z tohto filmu! Ozaj nádhera. K tomu ešte hudba (Elton sa zaskvel) a nádherná výprava a grafika na tú dobu. Hakuna Matata!!! 100%.(6.5.2006)

[6,5/10] (Walt Disney) (Technicolor /// Produkce: Don Hahn /// Scénář: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton /// Hudba: Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice, Lebo M., Joseph Williams /// Oscar: Hans Zimmer (hudba), Elton John, Tim Rice (píseň) /// Nominace na Oscara: Elton John, Tim Rice (píseň)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](15.12.2008)

V době vzniku asi špička, v roce 2012 (kdy ho vidím poprvé) je pro mě Lví král pouhým animákem se staršími animacemi, dobrou hudbou, ale otravnými muzikálovými pasáženi, a hodně průměrným příběhem vhodným akorát tak pro děti. SPOILER: Začátek mě nebral; střední pasáž, když utekl a našel si přátele, začala být zajímavá, dokázala mě chytnout, věřil jsem jí a chvíli mi připomínala putování z Doby ledové, ale závěr opět dost jednoduchý. # příběh 6 | hudba 7 | humor 1 | akce 5 | napětí 1 | pustil bych si znovu 4(1.4.2012)

"Simbo......" Možná nejvelkolepější disneyovka vůbec se skvělým soundtrackem a dojímavým slaďákem od Eltona Johna. Dramaticky pointovaný příběh, ve kterém ale najdeme klasické téma o oklamaném jedinci s traumatem v srdci, který získá zpátky to, co mu patří a asi nejzářnější příklad toho, že Disney umí myslet stejně tak na děti jako na rodiče.(18.2.2006)

Je příjemné si v dospělosti připomenout zapomenuté. Nádhernou animaci s neokoukaným dějem a s hrdiny, které si musí oblíbit i kus kamene. Utírám nostalgickou slzu (i rýmičkou, která se mi během filmu pořád spouštěla) a za pár let si to se svými dětmi (jestli nějaké budou) určitě velice ráda opět připomenu. Hakuna matata :o)(21.11.2010)

• - Téměř 20 minut filmu bylo zanimováno ve studiích Disney-MGM. Nakonec se k dlouhému seznamu produkčního týmu přidalo přes 600 umělců, animátorů a techniků a pro film bylo vytvořeno víc než milion kreseb včetně 1 197 ručně malovaných pozadí a 119 058 jednotlivě barvených políček filmu. (HappySmile)

• - George Scribner byl původní režisér filmu. (HappySmile)

• - První Disneyho animák, který byl nadabován v Zulu pro své vydání v Africe. (HappySmile)