Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Rozprávka môjho detstva pamätám si ako som musela mať všetko Lion king, tričká, tepláky asi 4 knihy som mala, plyšákov, figúrky, proste všetko... a dnes tomu by tiež nebolo inak len už som bohužiaľ dospelejšia a do roboty ísť v teplákoch leví kráľ neni moc normálne... Tá rozprávka ma zakaždým rozplače aj keď som ju už videla zatiaľ 6x.(21.4.2012)

8 / 10 Snáď u žiadneho iného filmu snímku ma nemrzelo viac, že to do rúk nedostal niekto iný - iný ako Disney. Bez pesničiek, trápneho moralizovania a niektorých zbytočných scén by išlo o bezkonkurenčne najlepší kreslený ne-anime film, aký som za celý-svoj-zatiaľ-ešte-pomerne-krátky-život videl. Prečo, Disney, PREČO!?(23.8.2005)

Proc neni ten film delsi? Kdyby to melo aspon o pul hodiny vic, aby se mohly charaktery dokonale vykreslit, a vyhodily se ulitby detem, tak by Lvi kral mohl bez problemu konkurovat vrcholnym anime. Skoda, ze se Disney nezabyva i tvorbou pro dospele divaky. Presto je to netradicne hlubokomyslna disneyovka s nekolika vrcholnymi momenty, ktere stoji na nadprumernych zakladech. Za zminku stoji rovnez krasna oscarova hudba Hanse Zimmera (inspirace Morriconeho The Mission sice bije do usi, ale... :-)) a majestatni hlas Jamese Earla Jonese.(17.3.2003)

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. ***(27.1.2009)

Keď som to prvý krát videl bol som ešte decko a Lion King bol pre mňa neskutočne fajn animák.A teraz keď sa na to po rokoch pozriem, tak zistím, že to skoro nič nestratilo.Dokonalý strih, humor, animácia, nápady, dialógy, akcie a slovenský dabing :-) , to všetko je zabalené do skvelej hudby a pôsobí to skvelo aj naďalej. Obľúbený soundtrack : This Land. 90% - 5*(1.11.2010)

• - Hlavní záporná postava Scar má přes oko jizvu. Anglické slovo "scar" lze přeložit jako "jizva". (TwoFace)

• - Broadwayská verze muzikálu se začala hrát 5. října 1997 v divadle New Amsterdam, odehrálo se 4 755 představení a v současnosti (duben 2009) je 9. nejdéle běžící broadwayskou show. Roku 1998 si muzikál odnesl 6 divadelních cen Tony včetně ceny za Nejlepší muzikál. (HappySmile)

• - Hudba ke krátké písničce, kterou zpívá Timon hyenám ("LUAU!") je rychlá parodie na "Aloha Chant", která je ke slyšení v Disneylandu. (HappySmile)