Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Môj prvý vôbec videný film v Kine a bol to pre mňa strašne pekný zážitok ktorý si pamätám až do dnes a to som mal asi 7 rokov. Veľmi pekný príbeh aj keď miestam veľmi smutný a určite aj zábavný, tiež nádherný soundtrack či v angličtine alebo češtine proste celí Leví Kráľ je Krásna rodinná rozprávka.(3.2.2011)

Jeden z nejlepších Disneyovských animáků všech dob. Když se kouknu na některé dnešní animované seriály, tak je proti nim Lví král, co se týče grafického zpracování, na vyšší úrovni, ačkoli je tento film starý už 18let! Příběh je klasický, pro děti, plný napětí a jednoduchých dějových zvratů, vše odsýpá jak má, je zde plno charismatických postaviček a tak to má být! Hakuna Matata...100%(29.6.2013)

V době vzniku asi špička, v roce 2012 (kdy ho vidím poprvé) je pro mě Lví král pouhým animákem se staršími animacemi, dobrou hudbou, ale otravnými muzikálovými pasáženi, a hodně průměrným příběhem vhodným akorát tak pro děti. SPOILER: Začátek mě nebral; střední pasáž, když utekl a našel si přátele, začala být zajímavá, dokázala mě chytnout, věřil jsem jí a chvíli mi připomínala putování z Doby ledové, ale závěr opět dost jednoduchý. # příběh 6 | hudba 7 | humor 1 | akce 5 | napětí 1 | pustil bych si znovu 4(1.4.2012)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $328,541,776Tržby Celosvetovo $786,200,000Tržby z VHS a DVD predaja a požičovní Celosvetovo $1,500,000,000 (z toho v USA predaných viac než 30miliónov VHS/ tržby s požičovní v USA $173,057,000 / Celosvetovo $531,722,000)║ Soundtrack počet predaných kusov 7,000,000║ __+obnovená premiéra celkové tržby__ ║Rozpočet $45miliónovTržby USA $422,783,777Tržby Celosvetovo $987,483,777Tržby za predaj Blu-ray vydanie z roku 2011 v USA $88,792,024 //počet predaných kusov 2,902,537Tržby za predaj DVD vydanie z roku 2011 v USA $75,088,961 //počet predaných kusov 3,604,779║ Úžasný zážitok z kina, neopakovateľné. /videl v kine: 100%/(7.8.2005)

Letošní pohádkové Vánoce mě úspěšně minuly, takže mezi poslední volbou byl tento v minulosti viděný animák. Nelituji a ráda zvedám hodnocení. Kromě skvělé animace oceňuji milý citlivý humor, pomalu plynoucí příběh, perfektního záporáka a věrnost knižní předloze. Až na zpívající árie, které fakt nemusím, hudebně bez výhrad. Tož pěkné to bylo.☺(27.12.2011)

• - Film sa mal pôvodne volať Kráľ džungle, ale bol zmenený, pretože dej sa odohrával v savane. (Methodix)

• - Slova úvodního chvalozpěvu "The Circle of Life" zní: "Nants ingonyama bagithi Baba / Sithi uhm ingonyama / Nants ingonyama bagithi baba / Sithi uhhmm ingonyama / Ingonyama Siyo Nqoba / Ingonyama Ingonyama nengw enamabala". V překladu: " Přichází lev, otec / Ó ano, je to lev / Přichází lev, otec / Ó ano, je to lev / Lev, chystáme se mu poklonit / Lev, lev a leopard přichází na toto místo." (HappySmile)

• - Nejlépe prodávaný Disneyho animák všech dob. Prodalo se ho více než 55 milionů kopií. (HappySmile)