Hlava 22

• slovenský

Hlava 22

Drama / Komedie / Válečný

USA, 1970, 122 min

Uživatel hippyman to řekl přesně. Alan Arkin není Klingr. Pokud chci vidět blázna ve válce, podívám se radši na M.A.S.H. a pobavím se u toho, protože tenhle film je totiž krom toho, že by měl být zábavný, taky dost filozofický a to mě nebaví. Ale také obsahuje pár neskutečně náročných scén a když jsem sledoval scénu, kde kolem herců lítají letadla..uvědomil jsem si, že to počítače skutečně v žádným případě nejsou a ta preciznost v tom filmu je znát.(12.2.2010)

To, co na začátku vypadá jako komedie, kde jeden absurdní dialog střídá ještě absurdnější, se brzy mění ve velmi silné protiválečné drama, kde vysocí důstojníci získávají slávu tím, že posílají vojáky stále častěji do sebevražedných misí. Ti samí důstojníci berou válku jako výnosný obchod a zneužívají svého postavení k vlastnímu obohacení. Z vojáků se mezitím stávají šílenci, násilníci, vrazi a sebevrazi. I když film končí alespoň s malou optimistickou nadějí, vůbec mi nebylo dobře z toho, co jsem hlavně v poslední půlhodině viděl. Po tomhle filmu si musí opravdu každý říct, že válka je kurva.(3.2.2006)

Kdysi jsem četl, teda spíš jsem se pokoušel číst knihu - a nebylo to ani tak kdysi a po doporučení, že je ta knížka úžasně vtipná takovým tím skvěle ironickým a sarkastickým způsobem. Mno nevím, asi jsme si navzájem spletli pojmy, protože ani po zhlédnutí filmu bych neřekl, že cokoli dostálo očekávání. Četl jsem tady srovnávání s MASHEM, ale podle mě se srovnávaly věci nesrovnatelné. Problémem totiž je, když se do filmů s vážnou tématikou plete moc humor, pak když se to neumí, se celý snímek zvrhne v nepovedenou parodii. I parodie se totiž musí umět! Nechci ale zavrhnout celý film, byly tam okamžiky, které mě pobavily, určité absurdno také stálo za pobavenou pozornost, dokonce i za trochu toho přemýšlení, ale všechno dobré zdatně končí asi tak za polovinou a pak se jen pronudíme ke konci...(1.6.2009)

Tehdy na mě film udělal hluboký dojem, protože byl nafilmován velmi realisticky s drobky naturalismu. Ve filmu hraje 9 absolutních světových hvězd, kvalita vychází z předlohy románu Josepha Hellera "Hlava XXII". Kdo četl knihu ví, jak težké bylo strefit se do popsaných válečných hrůz. Ale přesto to režisér Mike NICHOLS zvládl výborně a hlavní představitel Alan ARKIN se mi zapsal hluboko do vědomí. Škoda jen, že dostal tak málo příležitosti v jiných válečných filmech.(22.9.2007)

Jako kluk jsem četl knížku několikrát. Beru toto dílo jako jedno z nejlepších literárních výtvorů minulého století. Zhlédnout film mi ovšem trvalo převelice dlouho. V dobách, kdy jsem denně sledoval MASH jsem se několikrát o tento film pokoušel, bohužel nikdy nedokoukal, jelikož halucinace, ztvárnění šílenství a podstatně větší drsnost příběhu se s MASHEM úplně neshodovala, ani filmovým. V tomto ohledu kniha byla podstatně vtipnější a přeci jen fantazie je fantazie. Nicméně na celý film jsem se podíval až letos po letech. A musím říct, že se jedná o opravdu velkolepé dílko. Je to tedy pravda časově krapánek delší, s místy zbytečně hluchými, ale nic to nemění na tom, že je film velice zdařilý, nabitý slavnými jmény a zpracovaný vynikajícím uměleckým ztvárněním některých knižních pasáží.(11.3.2017)

• - Film se může pyšnit jednou z nejdelších nepřerušených a zároveň technicky nejnáročnějších scén. Jde o záběr, kdy spolu dva herci mluví a kolem nich prolétá celkem 17 letadel. Čtyři skupiny po čtyřech letadlech a ještě jedno navíc startuje z různých míst a v jeden moment prolétnou kolem herců. Zatímco přišli oba herci do budovy, tak ty samé letadla jsou vidět skrz okno jak se rovnají do formace, což nebyl žádný trik. Celkem se tato scéna natáčela 4krát. (don corleone)

• - Během scény s Majorem Majorem se na obrázku na stěně nevysvětlitelně vystřídají portréty Roosevelta, Churchilla a Stalina. (Untouchabl)

• - Bruce Kirby v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)