Absolvent

• Československo

Absolvent

Drama / Komedie

USA, 1967, 106 min

Máte poblíž 1200 Glenview Road nějakou hlídku? To je dobře, máme tu lupiče. Vteřinku, zeptám se ho. Jste ozbrojen? Ve své době musel být Absolvent monumentální bombou. Muži při pohledu na nohu Mrs. Robinson slintali blahem a ženy hromadně skákaly z oken, když uviděli první záběr na Dustina Hoffmana. Ne nemyslím si, že film zestárl. Ba naopak. I po těch 40 letech má snímek kouzlo, které mu nikdo nevezme a i v dnešní době nemá konkurenci. 95% And here's to you, Mrs. Robinson, Jesus loves you more than you will know.(23.12.2007)

Proč se stal Absolvent kultem? Protože je o tom, jak jeden mladej čistej kluk byl proti své vůli ozdobou rodičovských snobských večírků, jejichž znuděnou ovadlou účastnicí byl připraven o panický pel, a protože se následně fatálně zamiloval do její dcery a přes všechny výhrůžky stran společenského znemožnění a vydědění šel (běžel i jel) za svou láskou ..... a taky pro krásnou hudbu a bušení do skleněný stěny a řev v kostele a krásnou nevěstu ve žlutém autobusu a ... a .... a vůbec.(7.5.2005)

Film, který bych bez přípravy asi jen stěží vstřebávala. Rozhodně jsem ho nevnímala jako komedii. Podle mě je to mnohem víc sonda do americké společnosti, vykořeněné, zvrácené, zoufalé a vyprahlé. Ženská rafinovanost a žádostivst! Která z nás by někdy nezatoužila rozbalit to na studentíka, který se ještě umí rdít a kochat se jeho rozpaky? Tahle svádivá hra by mohla snad pouťouchle bavit, kdyby se nezvrhla v cosi jiného, obludného. Paní Robinsonová možná chtěla jen rozptýlení a zábavu, protože se odcizila manželovi. Zatoužila tato cynická žena snad po něze? Nebo jen chtěla ukojit svou touhu? Třeba si chtěla jen trochu posílit sebevědomí. A snad se jí to na chvíli i povedlo. Ale zřejmě trvale ztratila svou dceru. A mnohem víc ... Kdepak, to nemá s komedií nic společného, to je smutné. Moc smutné. A výstižné.(14.11.2016)

Dustin Hoffman opět předvadí geinální herectví.Při ztrátě jeho panictví jsem asi nebyl sám kdo byl víc nervozní než při ztrátě svého. Krásný příběh, a i když konec byl na mě trošku .....,ale to je jedno ta hudba je tak nádherná jo jo Mrs.Robinson. Ovšem nejen filmově dokonalé,ale i filmařsky odvedená skvělá práce od režie až po střih. Vím o čem mluvím neb jsem absoloval už tisíce hodin u filmů.(22.9.2006)

Klasika let šedesátých. Brilantní scénář, pohybující se mezi romantickou komedií a generačním snímkem o směřování do dospělého života, jemný humor, chytrá režie, skvostný Dustin Hoffman a Anne Bancroftová a když si k tomu přidáte nádherné melancholické písně Simona a Garfunkela, je to 5 hvězd jako když vyšije.(11.3.2005)

• - Po premiéře filmu byl zaznamenán enormní nárůst v oblasti zpracování plastů. Hodně lidí tento úspěch připisuje Walteru Brookovi, který ve filmu Benjaminovi radí, jakým směrem by se měl v budoucnosti vydat. (SHI-SHA)

• - Po Absolventovi končí v závěrečné scéně i v Půlnočním kovboji (1969) postava Dustina Hoffmana na zadním sedadle autobusu. (HanaM.)

• - Vedle jednoho Oscara za režii a šesti nominací získal snímek i řadu dalších ocenění:
    BAFTA - režie, film, střih, herecký nováček (D. Hoffman), scénář
    Zlatý glóbus - film (muzikál/komedie), herečka v muzikálu/komedii (A. Bancroft), režie, herecký nováček (K. Ross), herecký nováček (D. Hoffman)
    Grammy - filmová hudba Laurel - herečka (K. Ross)
    New York Film Critics Circle Awards - režie
    Writers Guild of America - americký komediální scénář (hippyman)