Opravdu krásná klasická romantická komedie, jedna z nejlepších, z které by si mohli všichni tvůrci tohoto druhu filmů vzít příklad. Vše v tomto snímku na výbornou. Ve skutečnosti třicetiletý mnohostranný herec Dustin Hoffman, který zde hraje jednadvacetiletého naivního, nesmělého a svatouškovského mladíka (ale jinak vzorného studenta) s takovou vervou, nadšením a elánem, že se zde věkový rozdíl ani nepozná. Film, který z něj de facto přes noc udělal hvězdu celé jedné generace. Později mu byly podobné role takřka předurčené. Jeho protihráčka o něco starší Anne Bancroftová (ve svém věku stále krásná a sexy), která zde pod vedením mladého režiséra Nicholse předvádí dokonalou karikaturu bohaté neukojené američanky, znuděné egoistické paničky ze střední vrstvy, která se snaží za každou cenu udržet to, o co v mládí přišla...Mimořádně úspěšný film se skvělými humornými situacemi a především se skvěle napsanými dialogy, které jsou zde opravdu velmi vtipné. Snímek jako jeden z prvních zachycuje i generační konflikt 60. let a k jeho účinku značně přispívají i melancholické písně od Simona a Garfunkela (Mrs. Robinson, Scarborough Fair, Homeward Bound atd.), které jej nádherně podkreslují. Film se mi líbil nejen pro skvělou atmosféru šedesátých let, dobré herecké výkony, ale i proto, že jsem něco podobného zažil na vlastní kůži:-) Ale už je to, bohudík, za mnou:-)(11.2.2008)

Opět se mi stalo, že jsem hudbu slyšel dříve než viděl samotný film. Stalo se mi to např. při filmu Mission. Absolvent má sice jednodušší děj, ale je velice kvalitně zvládnutý. Je výborný jak po režijní stránce, tak i hereckých výkonů a já se ani na chvilku nenudil. [7,5/10] (Embassy, Lawrence Turman) (Technicolor /// Produkce: Joseph E. Levine, Lawrence Turman /// Scénář: Buck Henry, Calder Willingham podle románu Charlese Webba /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Dave Grusin, Paul Simon /// Oscar: Mike Nichols (režie) /// Nominace na Oscara: Lawrence Turman (nejlepší film), Calder Willingham, Buck Henry (scénář), Dustin Hoffman (herec), Anne Bancroft (herečka), Katharine Ross (herečka ve vedlejší roli), Robert Surtees (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](23.12.2008)

Legendární filmový debut "Malého Velkého muže." Rozmýšlela jsem nad úplným hodnocením, ale stále mi k němu něco chybí. Často mám pocit, že názvy, ohlasy či jen existence a kultovní status spousty legendárních filmů, jakoby mnohdy převyšovaly jejich skutečné kvality. Nemám pocit, že toto je případ i Absolventa, ale přiznávám, že mě to ovlivňovalo při hodnocení. Váhala jsem právě proto, jestli mám hodnotit nejvýše kvůli tomu, že se jedná o kult, nebo ne, protože to tak prostě necítím. Dusty je jako roztržitý a nezkušený Benjamin Braddock fenomenální. Děj, jednotlivé scény i dialogy jsou nabity osobitým, nesmělým kouzlem pramenícího z Dustinova herectví, stejně jako vtipem i lehkostí. A Simon & Garfunkel to všechno jistí:) Hlavně The Sound of Silence, nádherná skladba. Byla jsem překvapena, jak rychle mi film uběhl. Najednou jsem se podívala, kolik je hodin a zjistila, že snímek za pět minut končí. Přitom jsem měla pocit, že uběhl hrozně rychle a že by mohl být ještě více obsáhlejší, klidně i přes dvě hodiny:)(22.3.2012)

Scénář: Calder Willingham, Buck Henry .. Jó, tenkrát poprvé… Trochu banální úvod/vstup do zápletky, ale jinak luxusní podívaná. Režie je na mistrovské úrovni - bezchybné dlouhé záběry v niž herecky excelují tři hlavní postavy v zajímavém trojúhelníku lásky a chtíče. Kontrast první poloviny s polovinou druhou, která chtě nechtě sklouzává k drobnému romantickému klišé není až tak velký. Přesto je ta první polovina mnohem, mnohem zábavnější, nabitá konverzačním vtipem a lehkostí. Calder Willingham jako hlavní scénárista odvedl opět dokonalou práci a zadaptoval na jedničku knižní předlohu. Ty brilantní dialogy, lahůdka. Vše umocněno (už se budu opakovat) mistrovskou režii. Mike Nichols byl od začátku své kariéry prostě machr! Stejně jako Dustin Hoffman! 90%.(6.10.2006)

Konec šedesátých let, konec různých ideálů a mýtů. Konec jedné a začátek nové (nejen) filmové éry. I tak by se dal nazvat vpád Absolventa do lidských myslí. Dustin Hoffman, jako mladý, nesmělý muž, který si užívá sexu se starší zkušenou ženou a pak se bezhlavě zamiluje do její dcery, už dnes nebudí takový zájem a nadšení, ale na konci šesté dekády minulého století, to byl snímek novátorský a porušující do té doby platná filmová pravidla a zajeté koleje. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni, zajímavá režie pana Nicholse a pestrý hudební doprovod, vás určitě zaujme i v dnešní době a hlavně skladba Mrs. Robinson, se zapsala do srdcí několika generací. Film, který je dodnes svěží a originální a Dustina Hoffmana, až do roku 1988, uzamkl do absolventské škatulky.(20.2.2010)

• - Jméno na hotelovém pultu zní "Mr. Kranze". Don Kranze byl asistent režiséra. (don corleone)

• - Spoiler: Filmový koniec sa líši od toho románového – ak v snímke prichádza hlavný hrdina do kostola neskoro, v románe si ju z neho odvádza včas, teda pred vyslovením manželského „áno“. Autora románu Charlesa Webba táto zmena poriadne vytočila. (marlon)

• - V castingu na roli Benjamina se vedle již zmiňovaného Roberta Redforda vystřídali třeba i Jack Nicholson nebo Warren Beatty, který téhož roku zazářil jako gangster ve filmu Bonnie a Clyde. (Divočák)