Absolvent

• Československo

Absolvent

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1967, 106 min

Film, který je naprosto poprávu umístěn jak v žebřičku ČSFD, tak i IMDB. Spolu s RainManem další vynikající Hoffmanův film. Jeho téměř první velká filmová role a hned takovýto unikátní filmařský kousek ve kterém se naprosto famózně zhostil role mladého studenta v romantické komedii. Velký dík samozřejmě patří i Miku Nicholsovi, který po právu získal Oscara za režii a tímto filmem nastartoval Hoffmanovu hvězdnou kariéru. K filmu nelze dodat nic jiného, než jen ho každému doporučit ke shlédnutí.(18.6.2008)

Absolvent Mikeu Nicholsovi předplatil čestné místo ve filmařském nebi, Dustinu Hoffmanovi dal životní roli a všem ostatním věnoval podvratně humorný snímek, v němž se prvky satirického dramatu mísí s duchem doby v bolestně lehkovážném rytmu Simona and Garfunkela. Mladické kouzlo ani po čtyřech desetiletích nevyprchalo.(4.8.2007)

Jsem jedináček a rodiče mne vždy považovali za loutku, jejímiž studijními výsledky ohromovali své známé. Tady sice má podobnost s Benjaminem Braddockem končí, ale přesto mu tak nějak rozumím. I tak se škodolibě bavím při jeho pokusech o intimní sbližování s paní Robinsonovou, držím mu palce při vytrvalém nahánění slečny Robinsonové a písniček Paula Simona s Artem Garfunkelem se moje uši již dlouho nemohou nabažit.(12.11.2011)

NFR 1996, Oscar 1 : Režie + 6 nominací: Nejlepší film, Kamera, Herec HR - Dustin Hoffman, Herečka HR - Anne Bancroft, Herečka VR - Katharine Ross, Scénář - A(24.2.2004)

Opravdu krásná klasická romantická komedie, jedna z nejlepších, z které by si mohli všichni tvůrci tohoto druhu filmů vzít příklad. Vše v tomto snímku na výbornou. Ve skutečnosti třicetiletý mnohostranný herec Dustin Hoffman, který zde hraje jednadvacetiletého naivního, nesmělého a svatouškovského mladíka (ale jinak vzorného studenta) s takovou vervou, nadšením a elánem, že se zde věkový rozdíl ani nepozná. Film, který z něj de facto přes noc udělal hvězdu celé jedné generace. Později mu byly podobné role takřka předurčené. Jeho protihráčka o něco starší Anne Bancroftová (ve svém věku stále krásná a sexy), která zde pod vedením mladého režiséra Nicholse předvádí dokonalou karikaturu bohaté neukojené američanky, znuděné egoistické paničky ze střední vrstvy, která se snaží za každou cenu udržet to, o co v mládí přišla...Mimořádně úspěšný film se skvělými humornými situacemi a především se skvěle napsanými dialogy, které jsou zde opravdu velmi vtipné. Snímek jako jeden z prvních zachycuje i generační konflikt 60. let a k jeho účinku značně přispívají i melancholické písně od Simona a Garfunkela (Mrs. Robinson, Scarborough Fair, Homeward Bound atd.), které jej nádherně podkreslují. Film se mi líbil nejen pro skvělou atmosféru šedesátých let, dobré herecké výkony, ale i proto, že jsem něco podobného zažil na vlastní kůži:-) Ale už je to, bohudík, za mnou:-)(11.2.2008)

• - V roce 2006 se film dočkal pokračování s názvem Co je šeptem... s Jennifer Aniston a Kevinem Costnerem v roli Benjamina. (Divočák)

• - Spoiler: Filmový koniec sa líši od toho románového – ak v snímke prichádza hlavný hrdina do kostola neskoro, v románe si ju z neho odvádza včas, teda pred vyslovením manželského „áno“. Autora románu Charlesa Webba táto zmena poriadne vytočila. (marlon)

• - I když měla být Mrs. Robinson o hodně starší, než Benjamin, byl rozdíl mezi dvěma herci pouhých 6 let. (don corleone)