Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Moje čtvrté setkání s Pakulou. Na zadek rozhodně nepadnu. Nečekal jsem nic jiného, a chyba asi nebude v režii, ale spíš faktu, že se jedná o film podle skutečných událostí, od nichž se tvůrci ani ve jménu vygradování zápletky neodhodlali oprostit. Film pro trpělivé lidi, nejvíc si ho určitě užijí diváci dobře seznámení s politickým pozadím případu. Když přijde konečně po dvou hodinách na zveřejnění, je hned konec, žádná gradace, šlus. Viděl jsem obrazovou dvd verzi s původním kinodabingem (1981), film byl ovšem do kin sestříhán (o opravdu nepodstatné části scén, začátky a konce rozhovorů), doplněné o vhs dabing (90´s). Všichni čtyři dabéři dvou hlavních rolí (Fišer, Štěpnička / Postránecký, Oliva) jsou fantastičtí, právě ve vedlejších rolí je nejmarkantněji vidět kvalitativní pád českého dabingu (nevěříte-li, film si sežeňte). ()

classic 

všechny recenze uživatele

Dve herecké superhviezdy Dustin Hoffman a Robert Redford v brilantnom snímku o afére Watergate + rezignácia amerického prezidenta Richarda Nixona, keď stelesnili novinárov Bernsteina a Woodwarda v sústredenej réžii Alana J. Pakulu, ktorý rozumie politickým záležitostiam. Je fascinujúce sledovať dvoch parádnych hercov svojej doby, keď je sympatické, že si ani jeden z nich nekradne film pre seba, tak by som to nazval, že sú rovnocenní s presne definovanou váhou, keď je vyváženosť presne na mieste. Film obsahuje množstvo informácii, ktoré LAIK, čo sa nevenuje politike, len ťažko vstrebá, ale je to podávané s nadhľadom, tak nie je šanca sa moc utopiť, i keď mierne topenie predsa môže byť... Mám rád politické thrillery, pričom tu sa zbesilo nestriela, práveže nezaznie ani jeden výstrel, nevráždí sa tu ako na bežiacom páse, a predsa to diváka dokáže fantasticky uspokojiť, zrejme pre vynikajúci scenár, dobre zahrané postavy a všade navôkol dýcha nepokojná atmosféra, ktorá veští niečo nepríjemné, báť sa o novinárov je na mieste, nebezpečenstvo môže skrátka prísť samo od seba, keď sa proste začne niekto niekde vŕtať, tak je pre určitú skupinu ľudí nepohodlný, neplatí to pre NOVINY WASHINGTON POST, kde existujú dvaja húževnatí novinári, ktorí sa síce vrhajú do napínavého dobrodružstva, volajú, zháňajú svedkov, dobŕdzajú, sú otravní, prudkí, cieľavedomí a našťastie sa môžu oprieť o pomoc od ich šefredaktora Bradleeho ( Jason Robards získal za túto rolu Oscara pre najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe ), ale celá ťarcha spočíva na pleciach Roberta Woodwarda a Carla Bernsteina !!! PS: Kiežby existovali na Slovensku novinári, ako Woodward a Bernstein, ktorí by KONEČNE poslali do chládku túto NAŠU skorumpovanú politickú, justičnú, ... HÁVEĎ !!!!!!! ()

Reklama

forsberg 

všechny recenze uživatele

Je to jako zabloudit v labyrintu s Timesy v rukou. Divákovi, který chce najít cestu nezbývá nic jiného, než spolu s hrdiny pobíhat sem tam a vstřebávat informace. Všichni prezidentovi muži jsou jistě užitečný film pro každého, kdo se chce něco dovědět o aféře Watergate, ale po více než dvou hodinách jsem byla všemi těmi fakty a výpověďmi vyčerpaná jako prezident Nixon. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

O Watergate jsem věděl zhruba tolik, co se dočtete v prvních dvou větách oficiálního textu distributora. Myslel jsem, že mi to bude pro sledování filmu stačit, ale nestačilo. Všichni prezidentovi muži na mě valili jedno jméno za druhým, po nějaké půlhodině jsem se v tom ještě vyznal, po hodině už vůbec ne a neměl jsem ponětí, kdo, s kým, pro koho nebo proti komu... Před koncem se sice leccos vyjasnilo, ale pořád jsem si připadal jako ztracené dítě v černém lese, no a samotný závěr jako by úplně chyběl. Nebo se mi to jen zdálo? Každopádně nemůžu filmu upřít působivou atmosféru a uvěřitelné herecké výkony (velmi se mi líbil šéfredaktor v podání Jasona Robardse). Až se někdy odněkud o Watergate dozvím více, rád se na film podívám znovu. Zatím dávám tři a půl hvězdičky. ()

Sofia 

všechny recenze uživatele

Z dnešního hlediska jsou zajímavé hlavně výkony mladého Hoffmana / Redforda (duo Woodstein) a to, jak se dělala investigativní žurnalistika před 35 lety. To si dnešní rádoby novináři ani neumí představit, jak by pracovali bez internetu a mobilních telefonů. Film i přes svojí délku odsýpá, musí se mu ale věnovat veškerá pozornost - každých 5 minut se objeví nové jméno / nový fakt a chvílemi jsem se v tom docela ztrácela. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (45)

  • V kanceláři Carla Bernsteina (Dustin Hoffman) je na stěně plakát Alfonse Muchy. Plakát je kopií slavného obrazu ze série Job – Bruneta (1898), který byl podkladem pro reklamu na cigaretový papír značky JOB. (Tonula)
  • V rámci prípravy obaja herci poctivo navštevovali redakciu dotyčného denníku a zúčastnili sa aj porád. Takisto sa naučili naspamäť text svojich predchodcov, aby ich dialógy pôsobili vierohodne. (classic)
  • Více než třicet let se vedly spekulace, kdo se za přezdívkou Deep Throat skrývá. Oba novináři tvrdili, že totožnost záhadného muže, bez kterého by se daleko ve svém vyšetřování nedostali, odhalí až po jeho smrti nebo ve chvíli, kdy si to sám bude přát. V roce 2005 prohlásil Mark Felt, v té době více než devadesátiletý bývalý zástupce ředitele FBI, že Deep Throat byl ve skutečnosti on. Woodward s Bernsteinem to potvrdili. (StarsFan)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama