Hon na uprchlíka z vězení, připomínající lov divoké zvěře... Z věznice malého texaského městečka uprchl vězeň Bubber Reeves. Jeho cesta ke svobodě není jednoduchá. V patách má místního tvrdého a rozhodného šerifa Caldera. Naftařský a dobytkářský baron Val Rogers by chtěl mít Bubbera z cesty, aby zakryl milostnou aféru, svého syna Jasona a Bubberovy manželky. Na uprchlíka, jenž příliš nevoní místním obyvatelům, se tak doslova rozpoutá drsný hon mající blízko k lynči… Akční příběh, podle scénáře Lillian Hellmanové, vyprávějící o jasných postojích ve vypjaté životní situaci, natočil uznávaný režisér Arthur Penn. Ten do hlavních rolí obsadil přední hollywoodské herce Marlona Branda, Roberta Redforda, Jane Fondovou, stejně jako využil fyzický zjev tehdejší atraktivní televizní hvězdy Angie Dickinsonové. Do děje působivě zapojil atmosféru horké letní noci a maloměsta, plného obyvatel s předsudky, nudou a skrytými frustracemi. Všemu vtisknul až drásavé napětí, které v závěru úmyslně zpomalí, aby o to více dosáhl zamýšleného dramatického vyznění. (Česká televize)

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,2/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 88%, Audience Score - 74% | FDb.cz - 82,8% | Skvěle zahrané silné drama, kde Brando dokazuje, že PATŘIL mezi hereckou špičku a navíc zde dostali jednu z prvních příležitostí hvězdy jako: Robert Redford, Jane Fonda či Robert Duvall! Děj určitě strhne a řeší závažné politické i rasistické otázky, ale je chvílemi tak těžkopádný, že divák zvládne neusnout jen s pořádnou dávkou Coly/kávy :) ..... Pořádně zaujme až posledních 30 minut - opravdu síla, no a v té době bychom potřebovali v kině asi další kafe :D 70% ()

ostravak30

Před nejslavnějšími díly Arthura Penna (Bonnie a Clyde a Malý velký muž) přišla právě Štvanice. Při jejím sledování mě mimochodem taky napadlo, že místo Roberta Redforda mohl být Steve McQueen. Film popisuje touhu po vlastní spravedlnosti za každou cenu ať je jakákoli dokonce i spravedlivá. A právě pro alespoň částečné pochopení motivů místních obyvatel sledujeme po dramatickém útěku nejprve sondu do jejich životů, vzájemně propojených vztahů a sociálních vazeb. Je podstatná část z více než dvou hodin, ale také ne zrovna záživná. Je to chystaná půda pro to, co má teprve přijít. Jenže lidé, když jsou součástí davu a jsou hnáni davovým šílenstvím, jsou schopni čehokoli. ()

Pete

Tak tohle mně tedy hrubě nesedlo. Nesnesitelně nesympatické postavy předvádí úpadek morálky na maloměstě, kde samozřejmě pouze Brando je ten jediný čistý a spravedlivý. Nad chováním všech tu zůstává rozum stát, a ke konci se pak navíc spustí tak bizarní apokalyptická lynč párty, že jsem nevěřil vlastním očím. ()

PlysovyMacko

Podľa názvu som čakala, že film bude o utečencovi a serifovi, ktorý po ňom pôjde, ale k tomu sa film naliehavo dostane až v poslednej tretine a bežní ľudia vezmú spravodlivosť do vlastných rúk odmietajuc sa spoľahnúť na šerifa. Škoda, že príbeh dáva veľa priestoru vedľajším postavám a z väčšej časti je neakčný a ukecaný. Marlon je hot a cool a scéna, kde ho zmlatia bola najlepšia na celom filme, lebo ma prekvapilo co si k nemu dovolili. ()

Kenneth

Stupidní postavy, stupidní řeči. Něco se tam dělo až v poslední půlhodině. Do té doby to vypadalo jak nějaký americký jižanský seriál. Nevěřím tomu, že by se takto chovali relativně inteligentní lidé bez zločineckých ambicí. ()

jitush.b

Po shlédnutí tohoto filmu jsem byla ještě dlouho tak nějak naštvaná. Byla jsem zhnusena maloměšťákám tohoto texaského městečka, kteří ač poměrně dobře situovaní se považují za ty chudé a nemají v sobotu nic lepšího na práci jen se opíjet a dělat výtržnosti, a jen tak pro zábavu střílet ze svých pistolí. Chudák Marlon Brando coby šerif, být na jeho místě tak od tamtuď prchám co nejdřív. Ale už dost mému vzteku, samotný film musím jen chválit, ač já nemám ráda filmy trvající víc jak 90 minut, tak tento se stal jednou z mála vyjímek, jelikož udržel mou pozornost po celou dobu, a to díky skvěle napsanému a natočenému ději, a hodně dobrým hereckým výkonům, kterým se dá opravdu uvěřit. Doporučuju vřele všem. ()

reno.d

Naprostej filmovej skvost,kterej jsem viděl poprvé v roce 88 a od tý doby se mi nesmazatelně vryl do paměti!Myslím,že věta"zabít někoho za to,že mu spí se ženou?To by museli pozabíjet půl vesnice",dokonale vystihuje povahy lidí v tomhle bijáku.V tomhle texaským maloměstě se nachází snad největší koncentrace těch nejpodlejších krys,co se týká chlapů a nejdebilnějších krav,co se týká ženskejch!Brando v roli šerifa je skvělej!Za mě určitě plnej počet!!! ()

Habanera

Za jednoho horkého letního večera vře v žilách kolektivní nenávist a stoupá promile. Hon na nevinného se začíná, boří se zábrany a fanatický dav vyzývá k odplatě, nevinu nepřijímá. ()

bernward

Brando exceluje ve vrcholné formě (a co víc si lze v celém filmovém herectví vůbec přát) a dobře sekundují ostatní (např. Fondová) a to vše pod vedením výborného A. Penna. Celkově strhující film, po jehož skončení jsem byl dlouho jako opařený a zároveň jakoby očištěný a ten stav ve mně dozníval řadu dní. To, čemu v antice říkali katarze dramatem, je pro mne právě tohle. Když se řekne skvělý americký film, vybaví se mi často Pennova a Brandova Štvanice. ()

heminstein

Štvanice mi ani po dvou týdnech nevyšuměla z hlavy. Tento snímek sugestivně ukazuje temné i nejlepší stránky člověka. Obyvatelé městečka, kde slouží charakterní šerif v podání skvělého Marlona Branda, se chovají tak odporně, až se zvedá žaludek a dostaví se pochyby, zdali to, co se nám předkládá, je vůbec možné. Ačkoli mám výhrady, režiséru Pennovi nedalo velkou práci, aby mě přesvědčil. Některé filmy jsou zkrátka nadčasové, bohužel zároveň polozapomenuté. ()

jopal

V dobe vzniku to bol spickovy film, ale pre objektivitu dnesnych snimkov je to za lepsie 3*. Na moj vkus dost ukecane a plno zbytocnych postav. ()

ALchemik

Líbilo se mi, jak film ze začátku detailně vykresloval všechny důležié postavy. Pak už nebylo obtížné odhadnout, jak asi vše dopadne. Výborně zahrané a napjatou atmosféru uvolňovaly pouze šerifovy suché hlášky. Skvělé! ()

brasek

Dnes už filmová klasika s hereckými legendami, lenže... minutáž je pridlhá na tempo príbehu, veľa postáv a s tým súvisiac až priveľa balastu. Osobne ma snímok mierne nudil a neobľúbil som si žiadnu z postáv, viacmenej mi liezli na nervy skoro všetci a opilecké víkendové párty s davovou psychózou boli doslova zvrátené. Na druhú stranu režisér Arthur Penn to asi zvládol, snímok rozhodne nie je nesúrodý. ()

PTuranyi

Názov napovedá, že tu bude hon na niekoho/niečo. Prvé zábery to potvrdzujú útekom Bubber z väzenia. To čo sa však strhne v nasledujúcich minútach nie je akčná naháňačka, ale prvotriedna psychologická dráma prezentujúca deštruktívne správanie davu hnaného alkoholom, túžbou po senzácii, útržkovitými informáciami premenenými na fámy a nenávisťou. Hlavným hrdinom tu nie je ani tak Bubber, ale šerif Calder snažiaci sa celú situáciu zvládnuť bez prelievania krvi. Žiaľ stojí proti obrovskej presile a keď sa po dvoch tretinách budovania napätia a zamotávania psychologických vzťahov plných zmaru, pohnú masy, už nie je cesty späť. Príbeh tak končí tragickou smrťou nevinných ľudí. Produkcia je výborná a neúnavne buduje atmosféru neistoty a strachu celých 80 minút v čom ju perfektne podporujú herci. Či už je to Marlon Brando, mladý Robert Duvall či Robert Redford, ktorý tu v jednej zo svojich prvých úloh má na účte len pár scén alebo Joel Fluellen v roli chudáka Lestera, všetci odvádzajú výbornú prácu. 90% ()

Kozlowski8

Hvězdně obsazené drama, odehrávající se v nevelkém texaském městě, kde útěk jednoho místního vězně odstartuje obrovskou vlnu násilí a nenávisti, když na povrch vyplouvají všechny nešvary obyvatel městečka, typické pro americkou společnost 60. let, jako pokrytectví, rasizmus, násilí, ignorování práva a autorit. Jednání postav je chvílemi iracionální a asi i trochu nadvyhrocené, což je ale myslím záměr tvůrců - jít na dřeň a vygradovat příběh na maximum. A to se fakt podařilo. Skvělý zážitek. 75 %. ()

Agnostik

Nezvyklé krimi drama o honbě utečeného mladíka z vězení a jedním ujetým městečkem v Texasu plným tupých a přiblblých maloměštáckých hlupáků.Marlon Brando s Robertem Redfordem rozjíždějí na pozadí těchto kulis skvělou jízdu v které jim skvěle sekunduje nádherná Jane Fondová,která jak vidět byla ve své době moc hezká kost. ()