Létající Čestmír

• Československo Lietajúci Čestmír (více)
Fantasy / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 4 h 32 min (Minutáž: 44–46 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Hudba:

Karel Svoboda

Lukáš Bech, Žaneta Fuchsová, Antonín Kala, Jan Kreidl, Vladimír Menšík, Zdena Hadrbolcová, Petr Nárožný, Iva Janžurová, Ivana Andrlová, Ivan Vyskočil (více)

Epizody(6)

Originální sci-fi seriál z pera Miloše Macourka o létání, kouzelném modrém kameni a úžasných vynálezech: Jednoho rána cestou do školy zakopl Čestmír Trnka o Modrý kámen a ocitl se náhle na Planetě květin. Zažil tu neuvěřitelné věci a přinesl si odtud semínka, z nichž vypěstoval květiny, jejichž vůně mu dala schopnost stárnout a létat. Takové možnosti, jak jistě uznáte, musel Čestmír využít. Ale už první večerní let do školy pro důležité naslouchátko, které učitelka Klepáčová zabavila spolužáku Davidovi, signalizuje, že kouzelné květiny přinesou Čestmírovi i celé jeho rodině nemalé problémy. (Česká televize)

Phobia

Zřejmě zábavný seriál pro děti, možná i dospělý by si v tom něco našel, ale mně byl ten fracek bohužel odjakživa hrozně nesympatický:-/. Písnička Michala Davida mi okamžitě naskočila v hlavě a doufám, že se v ní nebude točit moc dlouho, z toho bych mohla definitivně zblbnout. Solidní vorlíčkovský nadprůměr. 65% ()

sepp

Tak tenhle serial me nikdy nebavil a je mi jasne, ze jsem s timto nazorem v tomto pripade sam jako kul v plote. ()

Divočák

Kultovní dětský seriál s jednou z nejkultovnějších českých písniček vůbec. Kam se hrabe Arabela a další. Seriál nepostrádá sympatické hrdiny, charismatické záporáky i tu správnou dávku kouzel a zajímavých vedlejších postav. ()

Big Bear

Další parádní seroš z osmdesátek. Tohle už dneska nikdo nenatočí a ani takový scénář už dneska nikdo nenapíše... Za mně je to určitě za 4 květiny!!! ()

playboxguest

Nejvíc mě teda bavili první dva díly, ale i zbytek je poměrně slušně koukatelný, na to, že jsou hlavními protagonisty seriálu děcka v čele s nesympatickým cvaldou... ()

Ruut

UPDATE 2019: Hele ono to časem zraje - Čestmír je pecka. ----- Ne tak dobré jako jiný Vorlíčkův seriál Křeček v noční košili. V Čestmírovi je příliš ústupků poplatných komunistickému režimu. I tak výborná zábava i po letech. ()

mchnk

Pro mě jeden z nejlepších počinů našich mistrů dětské a následně dospělácké fantasie. Úžasné, na koleně vyráběné, filmové triky, klasicky zamotaný čs. fantasy příběh ústící do geniálně absurdních situací a scénář, který je plný myšlenky čistého kamarádství a morálního poselství konat správnou věc. Také silná nostalgie, no jo, ta vzpomínka na mladí, to vše dokáže velké divy. Také Menšík a jeho proměny, dvojice Nárožný - Janžurová, je to naprosto skvělá komedie. Na Čestmíra se určitě podívám rád v důchodovém i postdůchodovém věku...těším se :) ()

Adam Bernau

type_B: Není. O zázračné květiny nepřipravil lidstvo holič Blecha, nýbrž tři malí idioti, kteří spolu s učitelem Jandou během šesti dílů překonali rekord v počtu nejdebilnějších řešení čehokoli, ale chytří jsou všichni jak rádio. To může být fajn ve formátu, který koresponduje s Macourkovým autorským stylem vyprávění, ale v tomto formátu ne. A když se na závěr zpívá, že Čestmír zná "svět zázračných možností dětských řas", jdu normálně blejt. První díl vypadal docela slibně, Andrlové bradavky, Menšík a jeho halucinace, Nárožný i s Velkým Vezírem nebo nepřekonatelná učitelka Klepáčová Jiřiny Bohdalové, Effova trafika s Mladým světem, Zeitungem a Le Monde etc. etc., to vše zachraňovalo kult z dětství, takže bych snesl i ten falešný kult dětství a celkovou infantilnost (proč by se ostatně univerzální světové etické problémy nemohly řešit hlasováním ve sborovně ZŠ v Motýlkovicích?), ale bohužel prostě Macourek s Vorlíčkem. Po vydařené Arabele velký propad, Návštěvníkům ani po kotníky. ()

mzss1

Seriál, který jsem téměř pravidelně sledoval v dětství. Film nabízí dost prvků, které zaujmou. Jednak příběh, herci, nápady a i vtipny, nostalgie atd ... Velký hit to rozhodně není, ale lehce nadprůměrná záležitost ano. 60% = *** ()

kingik

Ze spolupráce dua Vorlíček/Macourek většinou vzešly kousky s bezbřehou fantazií. I tady se dá pobavit, ačkoliv nápady s kouzelnými květinami, se daly využít ještě líp. Jen když si představím, jakou kouzelnou moc všechny květiny měly, a ono se to nějak moc točilo v uzavřeném kruhu jednoho městečka. Rodina Blechovic byla povedená a vůbec všichni herci do svých rolí dali maximum, ale ten nevyužitý potenciál tam prostě lze cítit. Naštěstí to bylo vyvážené po stránce gagů a velmi obstojné po stránce trikové, i když to všechno mělo nakročeno k groteskní naivitě. Panovaly menší nejasnosti ohledně účinků kouzelných květin. Některé měly trvalý účinek zdokonalení člověka, některé jen krátkodobý. Pro seriál platí naštěstí ten první případ. 80% ()

johnys

Poslední seriál starého dobrého klasického koukatelného stylu s prvky sci-fi a humoru pro celou rodinu. V tédo době vzniklo i dalších pár vynikajících filmů. Pak se v roce 1985 jakoby něco zlomilo, nový tvůrci nebyli, legendy začaly stárnout. Nic lepšího dlouho nepřicházelo a v řadě stylů - jako je tento tzn. seriál - už nikdy nepřišlo... ()

PetrPan

Z tohoto dílka na mne vane nostalgická a vlmi příjemná atmosféra již téměř zapomenutého dětství, nesmírně se těším, až budu moci Čestmíra sledovat se svým potomkem....Vůbec mi nevadí titulní píseň M. Davida, protože on k té době patřil (něco jiného je jeho současné vystupování). Létající Čestmír je rozhodně jeden z nejlepších dětských seriálů české provenience... ()

marhoul

A na tohle mám náladu! To musím pustit některý večer, až naše děcka zalezou. Hezky k flašce vínka... a nějaké té kytce... :) To se smíchy potrháme. ()

triatlet

Opět Macourkova a Vorlíčkova obrovská nápaditost. Velkého vezíra (Tondu Kalu) jsem zažil v roce 1990 na táboře u Staré Říše jako instruktora. Jak myslíte, že dopadli odvážlivci, kteří na něj volali Oskare? Stejně jako ti, co na něj volali Velký vezíre. Skákali za trest žabáky. ()