Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

AdaMM

Dal bych 4*, ale s postupujícím časem šla logika do kopru. Honičky s vrtulníky, kouzelné a okamžitě uzdravující sérum a atomovka... Škoda, rozehrané to bylo slibně. ()

fantoci

Podle mého soudu je tento film jedním z nejlepších, které se natočily na téma smrtelné epidemie ohrožující lidskou společnost. Film vyniká hereckým obsazením, výpravou i efekty znázorňující příznaky nemoci. Samozřejmě nezapomínám na jiný vynikající film dle divadelní hry Karla Čapka Bílá nemoc. ()

chelseaman22

Nutno říci, že první 2/3 filmu je bezchybné. Všeobecně se dá říci, že katastrofální filmy mají své neskonalé kouzlo, což je nejspíše způsobeno tím, že lidstvo je jako celek "nepřejícný jak sviň". Komu by se pak tedy nelíbilo drama plné smrtelných virů a bakterií?! Věčná škoda, že scénárista je přespřílišný snílek. Kdyby nebyl, tak konec samotný mohl být zpracován MNOHEM lépe. V závěru jsem už jen čekal na to, až si hlavní hrdinové vrtulníkem sletí i do zóny McDrive pro smaženou placku a bramborovou kaši o tonáži 80 g. 74% ()

Magneto

Napinavy a zaujimavy thriller.Skoro ziadne hluche miesta a atraktivna zapletka,ktora posobi az hrozivo realisticky a pri pozerani mi behal mraz po chrbte...Dufajme ze ked prepukne celosvetova epidemia vtacej chripky,tak budeme pripraveny... ()

Mrkvič

Je to napínavý, je to akční, zajímavý a s hodně silnými momenty. Třeba že je to kdovíjak přitažení za vlasy, tak hlavně ten konec jsem viděl hodněkrát a pořád to byla síla. ()

Sfinkter

Dobrá vzpomínka na devadesátá léta, kdy se uměla točit akční dramata s nádechem staré školy, Smrtící epidemie je prototypem těchto filmů. Opička je nezapomenutelná. ()

lennyd

Kapitán Sam Daniels (Dustin Hoffman) je odborníkem na epidemiologii a zákeřné viry, specializuje se na ty nejnebezpečnější z nich. Proto když v malém městečku uprostřed Ameriky začínají záhadně umírat lidé, vydá se se svým týmem (napříč rozkazům svých nadřízených) tento nový vir prozkoumat. Kromě zákeřného viru (téměř pod rukama jim zmutoval do mnohem nebezpečnější podoby přenášející se vzduchem) musí ale také bojovat s armádním šimlem, který v tomto viru vidí vynikající biologickou zbraň .... Děsivý thriler Wolfganga Petersena ukazuje, že i když si člověk myslí, že je pánem planety - miliardkrát menší tvor mu dokáže pěkně zatopit. A když mu v šíření pomáhá americká armáda ... hmm. Petersen měl kromě zdařilého scénaře k ruce i kupu hereckých hvězd, od Dustina Hoffmana a jeho ženy Rene Russo, jeho pomocníků Kevina Spaceyho a Cuby Goodinga Jr, až po Morgana Freemana a vynikajícího Donalda Sutherlanda v rolích Samových nadřízených. Právě Donald je ve své roli chladného generála naprosto nepřekonatelný ... ()

Pavlínka9

Dobře - nemám ráda happyendy..prostě ne... :D Mě to nebaví. Vím, že jsem film viděla kdysi krátce po uvedení, ale vůbec jsem si ho teď nemohla vybavit a v současné chvíli, kdy máme karanténu v ČR a Covid 19, tak jsem si řekla - juknu na to. A je to zajímavé, jak to opravdu krásně letí přes celý svět a jak jednoduše se to dokáže rozšířit a člověk ani neví jak. Když to řeknu narovinu -zde byla výhoda, že se to rychle objevilo a rychle projevilo - náš Covid 19 dlouho nevíte, že máte :) No, zpět k filmu..HOffman je můj miláček, Russo je moc krásná - hezký pár :) Celkově zvučná jména, do toho armáda, touha to rychle zastavit, využít možnosti světa k tomu vytvořit lék -hmmmm...vyděsí to, zamyslíte se nad životem, jak byste postupovali vy a opět - samozřejmě se to odehrává v USA...Průměr. ()

noriaki

Dřív nebo poději bych se k tomu stejně dostal, tak proč ne teď. Outbreak je zvláštní kombinace poměrně realistického popisu boje s děsivě rychle se rozvíjející epidemií a schématického akčního filmu devadesátých let. Wolfgang Petersen nějakým kouzlem způsobil, že se obě roviny neruší, ale kupodivu se doplňují. Občas akční složku přešvihl a medicínskou zjednodušil, ale bez toho by to snad ani nešlo. Možná pasáž s helikoptérami už byla zbytečná. Vynikající Dustin Hoffman a ještě lepší Donald Sutherland. ()

tnp101

Z velmi slušného katastrofického dramatu se v druhé polovině stává akční fraška, nad kterou hlavně ke konci zůstává rozum stát. Nezachrání to bohužel ani skvělý Dustin Hoffman. 50% ()

dANo

Klišé za klišé v katastrofickom filme o tom, ako by mohol nejaký vírus zničiť ľudstvo, keby neboli takí hrdinovia ako Dustin Hoffman, ktorí prekazia nekalé zámery zlých amerických vojenských dôstojníkov. ()

shantim

Snímek trpí několika logickými nedostatky, jako například že nákaza se má podle počítačového modelu a laboratorních zkoušek šířit tak rychle, že zasáhne celé Spojené státy za 48 hodin, a přesto se armáda po mnoha hodinách rozhodne zlikvidovat jen jednu nakaženou vesnici. Jakoby se najednou zničehonic nákaza zastavila jen u této vesnice a nám o tom režisér nic neřekl. Nebo ukradení vrtulníku: nejdříve s ním voják neumí téměř ani vzlétnout a pak, po několika minutách letu, s ním provádí akrobatické kousky, že "natře prdel" i nejlepšímu pilotovi armády. Dalo by se toho asi najít i více, ale je to zbytečné. Film je plný klišé a filmových zkratek. Přesto všechno je od začátku do konce skvělou akcí a drží napětí. 72% hvězdiček ()

ella

Těch pět hvězdiček nezdůvodním a ani neospravedlním. Tohle je srdcovka, skvělí herci, doživotně bych se nepřiblížila na pět metrů k opičkám. Takhle má film působit, a přes to se udžet v žánru oddechovek. ()

VanTom

Podprahové nebezpečí při nálezu viru, stopování jeho výskytu a při panice v městečku Cedar Creek ve vojenské karanténě působí skoro hmatatelně; seskakování na loď, pronásledování vrtulníky militantního generála a patetické promlouvání do (čestné americké) duše však už poměrně skřípe (i dějově). Stále však jde o jedno z nejsugestivnějších zachycení hrozby smrtící epidemie (tedy ve fikčním hollywoodském popcornu). ()

JohnSmith

Slušný katastrofický thriller. Na to jaké to bylo obsazení mě to trochu zklamalo. Ale nebylo to tak zlý a dokoukal jsem to. ()

Castrator

Díky/kvůli covidu získala široká veřejnost povědomí o tom, jak se viry (případně bakterie) šíří, jak se nešíří, jaká asi tak je inkubační doba, zkrátka věci, které se objeví i v tomto filmu a díky/kvůli tomu je Smrtící epidemie chvílema trošku k pousmání. Je to bohužel typický americký filmeček z 90. let, takže předvídatelný děj, předvídatelné chování postav zážitek trošku snižuje. Průměr. Nic víc, nic míň. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen