Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

applause

Dostala jsem přesně, co jsem čekala. Je to taková oddechovka po práci. Je zde zřetelně vidět, jak se člověk hned změní ve smrtící nástroj jen, aby zamaskoval své chyby. Jen mi chybělo vysvělení, jak se tam virus dostal. Doporučuji. ()

rakovnik

V dávné době, kdy jsem tento film viděl poprvé, jsem ani nedýchal napětím a kanuly mi slzy dojetí při závěrečných scénách. Sice už emoce polevily, nicméně připouštím, že se stále jedná o jeden z povedených téměř katastrofických filmů, ať již napínavým scénářem, či vynikajím obsazením hlavních rolí. ()

Wiikii

Pohodová průměrovka, která až na herecké obsazení nijak nevybočuje z normálu. .. Jinými slovy, rozhodně neurazí, ba naopak spíš potěší. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

cariada

Opět globální nákaza, která se rychle šíří, ale vakcína není. Co dělat? Buď místo izolovat a i za cenu ztrát zničit a nebo se snažit najít jiné řešení. Ono obě varianty mají něco do sebe a všude je spousta kladů, ale i záporů. Ono je to velice sporné, jak rozhodnout, jestli obětovat pár set lidí a zachránit miliony a nebo naopak ohrozit všechny pro pár set lidí? Lidské hledisko je jasné, ale je i správné? Podobných filmů už bylo několik, tenhle patří do těch řekněme slušných.. ()

bourec

V týhle době by to pro někoho mohl bejt docela deprimující film. Mě se ale líbí. A jediná moje výtka je na postavu Dustina Hoffmana.Ten chlap může hrát jenom Rain mana. Tak ho do ničeho jinýho už nenuťte. Pro mě Dustin herec = Allen režisér. Oba na hovno. 80% s odřenejma ušima. ()

starbrejkr

Když jsem poprvé uviděl název (opravdu hloupý český překlad) filmu v programu, dál jsem se o něj nezajímal. Filmům o epidemíím už se dýl rád vyhýbám, jsou to vesměs strašlivé břečky....Den před vysíláním filmu jsem však zjistil, kdo že v tom snímku učinkuje, a tak jsem se rozhodl, že se po dlouhé době zas podívá na film jen a jen kvůli obsazení. Takové se totiž vidí jen málokdy...Nicméně po shlédnutí jsem zatraceně rád, že jsem se koukal. Už od úvodní výstižné procházky po jednotlivých oddělení BL1 až BL4 sledujeme ne nějakou patetickou břečku, ale perfektně zmapovaný postup vznikání epidemie. Okořenění tradiční vojenskou strunou není na škodu, naopak taková vrtulníková honička evokující Ramba II je vyloženě lahůdková a Donald Sutherland je ve své roli tak krásně odporný, jak to umí jen on. Nemohl jsem si při pátrání po zdroji epidemie nevzpomenout na 12 opic...I když má Outbreak od nich hodně daleko, kvalitativně zas tolik nezaostává... ()

C0r0ner

Dost dobře udělaný přehled o tom, jak je to (možná) s ebolou, zikou, ptačí chřipkou... Kdoví, jestli si náhodou jen nějací Dr. Frankesteini nezkouší svoje nové objevy? No, nejspíš ne, ale každopádně to je velmi slušný thriller, kdy se tým lékařů potýká s téměř nemožným. 80% ()

Wormboy

Smrtiaca epidemia je dnes uz skutocnou klasikou. Film ma spad,vyborne obsadenie a nie je nijako vynimocne prisprostly a to je na katastroficky film dnesnej doby naozaj dost.3,5/5* ()

Flynn

Vyníkající drama, velice se mi líbilo vybudované napětí kolem nemoci, a honba za zjištěním původce viru... malá roztomilá opička, hvězdné obsazení, prostě kvalitní snímek... ()

Juto

Tento film je fantastická zábavnou a k tomu divokou vzrušujúcou jazdou. Film, ktorý sa dá pozerať znova a znova a nikdy neprestane byť taký intenzívny a zaujímavý, ako keď som ho pozeral prvýkrát. Za tento úspech si spisovatelia Laurence Dworet a Robert Roy Pool skutočne zaslúžia veľkú pochvalu. A tiež režisér Wolfgang Petersen odviedol s týmto filmom skvelú prácu. 10/10 ()

BoXBe

Kdepak jsou dnes v kině ty filmy, které jako Smrtící epidemie uměly spojit v uceleném, silném, napínavém a obrazově bohatém thrilleru dohromady výtečné herce a vymáčknout maximum ze scén, ve kterých se sice z akčního pohledu nic neděje, ale diváka zamáčknou do křesla? Kdepak jsou ty časy, kdy filmy uměly vyprávět a zapálit pro věc postavy na plátně i diváky před ním? Odpověď by asi nebyla příznivá. Vzpomínám s láskou na pětadevadesátý a na včerejšek, kdy jsem opět bez dabingu a na velkém plátně mohl s uspokojením konstatovat, že i přes pár prkenných dialogů a scénaristických slabůstek, se dobré dílo podařilo. Smrtící epidemie je dobrý film. ()

WolfR

Nic zvláštního, dobře odvedená práce Petersena na režisérské sesli, slušná herecké sestava a solidní katastrofický flák, tentokrát o virusu. Vlastně v katastrofickém žánru patří mezi nejlepší. Ale ten konec mě vůbec neuspokojil. Silné 3 hvězdy. ()

campix

Každou chvíli je populární něco jiného. Před časem to byly různé post-apo dramata. Ale ještě dříve katastrofické epidemie všemožných nákaz a virů. Zároveň říkám stále, že 90tková dramata jsou tím nejlepším, co v tomto žánru vzniklo. Smrtící epidemie je zrovna tak zdařilá jako velká řada jejích generačních souputníků. Bohužel skvělou atmosféru společně s hvězdným a skvěle hrajícím hereckým obsazením přebíjí tuna klišé vršených na sebe a přespřílišné soustředění se na boj zelených mozků ve vedení operace. Navíc dlouhá stopáž a takové nijaké (happyendové) vyústění. ()

sir-dave

Při shlédnutí Smrtící epidemie v době Koronaviru dodalo o to větší zážitek, hlavně při poznávání několika společných bodů. Tři čtvrtiny filmů napínavé drama, které trošku srazí na zem zbytečná letecká akční honička s opičkou a časem a částečně uspěchaný konec. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen