Epizody(6)

Šestidílné drama Roky a roky sleduje zaneprázdněnou manchesterskou rodinu Lyonových. Daniel si bere Ralpha. Stephen a Celeste se bojí o své děti. Rosie uhání nový objev. Edith už nebyla celé roky doma. A všem jim vévodí panovačná babička Muriel. Když se všichni jedné zásadní noci v roce 2019 neodvratně spojí, příběh se přehoupne do budoucnosti a sleduje životy a lásky Lyonových v průběhu následujících patnácti let. A že je na co se dívat! Tato úzce semknutá rodina prožívá všechny naše obavy i naděje. Společnost je vášnivější, rychlejší a šílenější. Bouřlivé zvraty v politice, technologiích a vzdálených válkách mají přímý vliv na Lyonovi a realitu jejich všedních dní. Ti se na pozadí toho všeho musí zorientovat ve svých nadějích a obavách v domnění, že obyčejná rodina nedokáže změnit celý svět. Nebo snad ano? (HBO Europe)

Jan.Cada1

Na tento seriál jsem se začal koukat z toho důvodu, že mi byl doporučen týpkem co říkal, že je podobný seriálu Black Mirror. Po shlédnutí musím teda silně nesouhlasit, BM je o třídu lepší. Years and Years si ale taky najde svoje silné stránky: úžasná hudba, sympatické postavy, nastínění možných problémů lidstva. Škoda, že právě tato část seriálu není více rozvinuta a místo toho spíš sleduje love story homo páru. U seriálu jsem se ale vyloženě nenudil, ale ani nebavil, tak tři hvězdy budou OK. ()

Micoldee

Tohle je převedení (nejen) mých nočních můr na filmové plátno. Politická situace u nás se tomu nějak až moc podobá... ()

Hank

...a nakonec zvítězí díky starým dobrým mobilům a raketometu. A hnedka za rohem čekají ultra moderní výstřelky roku 2030. A tak je to v tomhle seriálu se vším, plno dobrých motivů a naproti tomu snaha postihnout vše a zamíchat do toho sci-fi se všemi možnými i nemožnými problémy současného světa. Mnoho nápadů a myšlenek by stačilo na samostatný seriál, ovšem to by nemohlo být vše v pouhých šesti dílech, a to je třeba započítat ještě značný čas věnovaný rodině a jejím starostem všedního dne. Výsledkem je solidně zahraná dystopie s dobrou atmosférou a značně přeplácaným scénářem. ()

ostravak30

Upřímně řečeno si myslím, že tvůrci určitě nebyli mnohokrát až tak daleko od pravdy. Budoucnost různých zemí, Evropy či světa očima filmařů a jejich představivosti rozhodně fascinovala a lákala. Pak se seriál sice vydával směrem, který mi až tak sympatický nebyl, ale i osudy jednotlivých členů v moderním světě zaujaly. Plno technických vynálezů a nápadů. Už dlouho se mi nestalo, že jsem se na nějaký seriál těšil tak moc, co nového zase přinese. K tomu skvělé herecké výkony. Jen mi trochu vadilo, že homosexuální linka byla vyobrazená až místy skoro k pornu, kdy herci se po sobě opravdu váleli a olizovali se. Je to sice moderní, ale to protěžování homosexuality, proti které nic nemám, i v obrazovém podání, je místy opravdu trochu moc. Každopádně některé drobné náznaky, že v lecčems se tvůrci trefili, jsou už nyní. Stačí mrknout na nedávné události ve Francii. ()

Saesulkun

Tohle měl bejt film. Prvních pět dílů zkrátit na pětinu, poslední na polovinu. Ale to by se zase do toho nepovedlo narvat tolik woke kombinací, že by to bohatě stačilo na první místo v pomyslném mistrovství světa. Posuďte sami: bílá vozíčkářka s Asiatem, běloch s černoškou, běloška s černoškou, Brit se Slovanem (asi nejodvážnější kombinace), běloch s robotem (ale to bylo fuj fuj, jak nám vysvětlila bílá vozíčkářka), šestiletý/á/é asijský/á/é transgender a nakonec teenage transčlověk (jak se dozvíme, něco úplně jiného než transsexuál). No nic, možná se měli tvůrci soustředit i na jiné věci. To by si třeba i všimli, že nestihli vystříhat pár momentů, kdy jim vozíčkářka zázračně vstala a chodila. ()

Parabot

Moc nerozumím tomu, proč má tato minisérie všude tak vysoké hodnocení. Samotný námět je zajímavý - život jedné rodiny v blízké budoucnosti. Strasti a slasti obyčených středostavovských lidí v popředí komplexní fresky technologického, společenského, politického, ekonomického, sociálního vývoje. Jenže, dle mého názoru, autoři ve futurologické stránce díla absolutně selhávají. Čistá povrchní až naivní fabulace bez jakýchkoli opravdu podložených vizí, či černých labutí. Zatímco stav v otázkách politického populismu, deep fakes atd., v porovnání s dneškem, zůstává defakto rigidní, transhumanismus zažívá totální žně. Jojo, biočipy, neuroimplantáty a kyborgové jsou sexy. To, že třeba neuronové sítě a strojové učení mohou mít v blízké budoucnosti daleko větší dopad na životy, se zde jaksi neřeší. Migrace stále probíhá a klimatické změny se tak nějak dějí. Ekonomická krize je zobrazena runem na banku. Témat je moc a ani nepůsobí konsenzuálně. Black Mirror, ktery si bere vždy pouze jeden, či několik málo fenoménů dnešní doby, jež rozpracovává, má daleko větší sílu ve svém sdělení. Na letech a letech je ovšem nejhorší to, že pokud si odmyslíme onu futurologickou vizi, ať už podařenou či nikoli, to se ostatně uvidí, zůstane nám prachsprostá soap opera. Navíc velmi korektní, tak jak si to standardy 21. století vyžadují. ()

Víteček

Samotného mě mrzí vlastní hodnocení a chtěl bych dát víc, ale musím přiznat, že tohle je asi z mého pohledu prostě objektivnější. Začátek mě extrémně navnadil a z děje mi bylo přímo nepříjemně, ale v dobrém. Postupně jsem však pochopil, že se jedná hlavně o rodinné drama. Na pozadí fiktivních historických událostí, ale pořád v první řadě hlavně rodinný drama, což není přesně to, v co jsem doufal. Strašně moc věcí byla navíc nastíněna, aby byla pak spíš opuštěna nebo nebyla nikdy rozvinuta a působilo to, jako by autoři ani nechtěli nebo nevěděli, co s nimi dělat. Hodně věcí zároveň působila nejen nedotaženě, ale hlavně nelogicky, neopodstatněně a ne vždy zrovna uvěřitelně. Chvílemi to pak působí, jako by autoři nevěděli, jestli preferují drama o dystopické budoucnosti nebo raději rodinné drama a často měli velký problém to skloubit a dost se to ukazuje. Extrémně zvláštní pak byl poslední díl, hlavně jeho druhá část, kdy se najednou rodina stane "velkými" účastníky velkých dějin a celé to nabere velmi sci-fi/Black Mirror tón, což ke zbytku úplně nesedělo. TL;DR Zajímavý seriál, který ale zdaleka nenaplnil očekávání. 65 % ()

garry

Velice dobře natočený seriál. Bohužel tvrdá politická agitka jak z 50. let jejímž mottem je heslo:"Nezahrávejme si s populismem!" Trump fuj, Putin fuj, uprchlíci, multikultura, LGBT, Grétiny tající ledovce." Osudy průměrné britské rodiny. Polovina rodiny je homosexuální, paraplegická, mírově aktivistická nebo transhumanistická. Užijeme si spoustu vášnivého homosexuálního milování v přímém přenosu. Krásné multikulturní a multigenderové soužití narušuje pouze tradiční heterosexuální, promiskuitní bílý tatínek, který vlastní hloupostí ožebračí rodinu, zklame barevnou pracovitou maminku, zvrhle se peleší s bílou heterosexuální odbarvenou nemorální blondýnou, je plešatý, slabošský a staví pro populistickou premiérku Borisu Johnsonovou z hnutí Čtyř hvězd koncentrační tábory ve kterých vláda trápí a vyhlazuje hodné uprchlíky. Tatínek je takový britský Adolf Eichmann dnešních dnů. V seriálu to není řečeno naplno, ale je jemně naznačeno, že populistický rozvrat v Británii financoval Putin. Je to silné memento. Abych jen neparodoval. Prodloužení společenských a technologických trendů do budoucnosti, i se všemi zjednodušeními, je skvělý nápad a zvláštní zážitek. ()

muti

Aj napriek námietkam voči jednotlivým postavám sa mi páči koncept sledovania svetových udalostí v zrýchlenom slede a predstavenie pár technológii budúcnosti. Celé je to social justice melting pot tím, ktorý ľuďom pchaju do gagora už všade, škoda, seriál tým dávajú na vedľajšiu koľaj, viď výhrady všade naokolo ()

Sinner.

Jedním slovem „mrazivé“. Scenárista Russell T. Davies vybírá palčivá sociální témata a sestavuje nepříjemně realistický obraz společnosti i celého světa v příštích několika letech. Donald Trump, jaderná bomba, moderní technologie, umělá inteligence, nelegální imigranti, nezaměstnanost, politika, radikalismus a extremismus... závažná témata, bodavě podaná skrze životní osudy tří generací jedné rodiny, vytváří fascinující, děsivý a strhující pohled do blízké budoucnosti, kam se (možná) nezadržitelně řítíme. A když už si myslíte, že jste na vše připravení, uštědří vám autoři v gay lince příběhu mimořádně silnou ránu, která vám bolestivě připomene, jak dokáží být lidé i život krutí... Série Roky a roky je nekompromisní televizní událostí, která nemilosrdně tne do živého. Dejte jí šanci, nebudete litovat. ()

alexwill

Pozvolný nápaditý rozjezd, ve kterém všechno fungovalo, postupně ničí zbytečná překombinovanost a ke konci už se seriál topí ve své sci-fi rovině. Jako celek ale sympatická minisérie. ()

Emperor1

Za první a poslední epizodu dávám plný počet ... poněkud znepokojivé politické a sociální drama s prvky sci-fi a satiry (?) (transhuman trend překonávající trasgender, požadavek, aby se voleb účastnili jen ti, co oplývají určitou inteligencí) ... seriál bohužel naznačuje, co se celkem reálně může přihodit - vychází z aktuální geopolitické a společenské situace - a lehce z toho mrazí ... množství gayů, lesbiček a transčehokoli beru jako nadsázku, ne jako splnění LGBT agendy, natolik Britům ještě věřím ... ()

bonovox

Ďalšie milé prekvapenie. Briti si vedia robiť srandu aj v ťažkých momentoch...Trefný seriál o tom, čo nás pravdepodobne čaká v ďalšej dekáde a bolo by zaujímavé si seriál pozrieť znova o cca 15 rokov a porovnať si skutočnosť s touto fikciou. ()

v.indruchova

Začátek ten mě moc nebral, ale potom se to jistě rozjelo. Jsem ráda že jsem seriálu dala šanci a dokoukala dokonce. Donutí vás k zamyělení nejen nad životem ale nad celým světem. Seriál si vás omotá kolem prstu ukáže vám lidské cnosti ale také chyby a strasti. Ubezpečíte se že život je volba a stojí za něj bojovat. Možná vám taky vnukne myšlenku kdy jsou ty chvíle být hrdinou a kdy jen pěšákem? ()

Syndrom

Problém toho všeho je, že když jsem byl malej, tak mi mainstream tak nevadil, protože sem byl malej. Ale teď když jsem velkej, je to jak chodit do práce, abych udržel kulturně krok s dobou, když si chci přitom jen číst Burroughse a programovat hry. Dyť já to ani vidět nechtěl, ale při jídle se dívám na zprávy a byl tam zrovna ČT árt do piče. Viděl jsem jen 3 a půl dílu. PROČ TO FURT NEUMÍ ODSTAVCE POMOTHY DO PRDELE PRÁCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Miluju roztřesenou ruční kameru, brblání postav bez expozice a stereotypní tempo. Miluju jak mě z toho bolí hlava a ženský chorály sou už 20 let projevem maximální hudební kreativity, takže srdce ožije láskou (ne fakty!). Hvězdička za nasranost. Jojo, tož rychlopokladny, levný šunty a OLED televize (ve skutečnosti všichni přejdou na tuhle jednu technologii - jako na SSD) sou fujky, ale nahrát si lásku do kvantovýho kompa - to je epeťuťu. Cti ptáka svého i koule své, abys dlouho šukat moh a dobře ti bylo na zemi. ()

m.arta

Wow! Tak tohle je přesně to, nad čím přemýšlím, když se podívám okolo sebe - proto se to učím nedělat. Témat bylo spoustu. Černé zrcadlo na HBO ... je to krátké a svižné a děsivě aktuální! ()

vitapavlik

Koncepce seriálu odpovídá jeho názvu, avšak bohužel, zdá se mi, že shrnutí budoucích světových událostí je tak stručné, že lze těžko uvěřit tomu, že by to mohlo být něco reálného. Děj ale kombinuje všechny obávané vize budoucnosti dohromady, do jednoho příběhu, na rozdíl od Black Mirror, kterému se ale, mimochodem, tenhle seriál vůbec nevyrovná. Viděl jsem zatím dva díly, ale asi mi to stačilo. Některé komentující kolegy ten seriál vzal, někteří říkají, že se jedná o něco, co by měl každý vidět, ale já si to nemyslím. Moc se mi ale líbí vizuální zpracování jednotlivých scén, hudba (i když se mírně opakuje) a tak podobně, ale jako vize budoucnosti? Celkem slabá. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů