Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

kreyson13

Tenhle film jsem miloval jako kluk a rád se na něj kouknu jako dospělej chlap. A naše děti si ho taky rádi pouští. Je to nadčasový film s úžasnou atmosférou a skvělým obsazením. ()

honzahucin

Krásná vzpomínka na prázdniny, kdy jsem tenhle film viděl ve venkovském kině ve věku 10 let, nádhera, kterou hltají i mé dvě dcery. A také nostalgická vzpomínka na zrušenou trať a levínské nádraží. Snad si jen pan scénárista mohl vymyslet něco jiného než samé úniky po žebřících :) ()

mufy001

Jako malej kluk jsem měl hodně rád, ku podivu i dnes je to koukatelné! Štrůdl, ale jó, ale né, nůžky nožee! 8/10 ()

CrazyAn

Úplně nejvíc film z mého dětství! Prostě legendárně dobrej film a pokaždý se na něj ráda podívám. Vždycky mě to bavilo, baví a určitě bavit bude. Rošťárny, dobrodružství to mě nehorázně baví! ()

frantisekly

Doba secesie, keď ešte nikto netušil, aké jatky spôsobí prvá svetová. Malomesto, betónové múry a rebríky na ktoré vylieza partia šarvancov. A príbehy. Príbehy chlapčenského detstva, tých neškodných lotrovín, ktoré vlastne učia viac ako škola. Tomáš, Jožka a Hubert. Ono je to jedno, ako sa volajú. Môžeš to byť ty sám a tvoji dvaja kamoši. Oči priťahuje k obrazovke množstvo zelene a uši hudba Petra Hapku. Tento film by mali premietať na psychiatrickej klinike všetkým, čo majú depresie, toľko je v ňom radosti zo života. ()

Udet

Tak tohle nemá prostě ani nejmenší chybičku. Vyprávění o třech nerozlučných kamarádech z malého městečka a jejich klukovských taškařicích v poklidné, idylické atmosféře za starého Rakouska.. ..tři kamarádi, i když se spolu občas poperou tak na sebe nedají nikdy dopustit.. ..noo, nedovedu si již představit že by jakákoliv postava či postavička byla z filmu nějak vyretušována.. ..výborný Karel Augusta coby flegmatický strýček Václav, fantastická Iva Janžurová- ta scénka kdy při pronásledování Tomáše balancuje s plácačkou na mouchy v ruce na hromadě pražců a následně poskakuje v kolejišti se snad ani nedá zahrát.. ..i jak tohle píšu tak se musím otřásat smíchy.. ..dohromady s parádní a maximálně vhodnou hudbou Petra Hapky je tohle snad nejvtipnější scénkou filmu. ..z tria hlavních hrdinů je asi nejvýraznější nikoliv Michal Dymek, ale Petr Voříšek, jeho tuláček Hubert je prostě bez chyby.. Josef Somr coby pan učitel i Petr Nárožný- pan řídící taktéž excelují v rolích pedagogů již poněkud postižených svým povoláním, výborný Jirka Lábus coby Blikavej Petr, nadmíru energická Jožkova maminka Zdena Hadrbolcová.. ..prostě jeden herecký výkon lepší než druhý, včetně těch dětských.. Prostě, paní Plívové- Šimkové maximální dík za tenhle majstrštyk a všem co se na tomhle parádním filmečku jakkoliv podíleli..!! ()

Teapac

Film, který jednoznačně ukazuje jaké má v podstatě být dětství plné dobrodružství, fantazie, radosti, ale i zákeřností ( ty tak nějak k tomu prostě musí patřit ). Na tento film by se měla podívat dnešní mládež. Počítám, že točit to dnes někdo tak aby se na to dalo koukat a bylo to moderní, tak to vypadá následovně - bohužel. Facebook, tablet, PC hry apod ... Toto by se mělo pouštět povinně na prvním stupni na základních školách. Všichni by viděli jak vypadá dětství bez moderních hračiček. Ano dneska to jsou pro ně hračky. Kam se podělo hraní na indiány apod. Tím jsem odbočil od hodnocení filmů. Herci byli určitě vybráni na míru. Zajímavý scénář i když se nedrží přesného obsahu od M. Twaina. Ale zpracování je více než dobré. Za mě 5 hvězdiček ! ()

andreas_tool

Film nejen pro pány, kteří jsou v srdci stále kluky. Velmi pěkné zpracování nesmrtelné předlohy Marka Twaina. A hlavně, zase bych chtěl být tím bezstarostným klukem. ()

Janek14

Film, který mě v dětství napoprvé fascinoval, a pak už prováděl napořád. A já začal mít rád i jiný filmy než jenom krtečka... ()

lineker

Letní pohodička, klučičí parta, velké dobrodružství a somozřejmě první dětská láska. Skvělí dětští herci, které zdárně sekundují starším kolegům. A Hapkova hudba, která se stala filmovým evergreenem. ()

Martina_K

V dětství se mně děsně líbil film i hlavní představitel a záviděla jsem Blance jeho pozornost:) Po letech jsem se ráda podívala znovu i s dětmi a oceňuji pohodovou atmosféru filmu, skvělé herce a super hudbu:) ()

JanHavelka

Ačkoli se celý film točí okolo prosté dětské zápletky inspirované dobrodružstvími Toma Sawyera, upoutá jistě nejen dětské ale i starší diváky. Snímek, který neobsahuje jedinou akční scénu je plný klukovského dobrodružství a humoru. Vše je ztvárněno naprosto přirozeně. Navíc z celého filmu sálá letní atmosféra, která zahřeje u srdce. Nejsilnější stránkou je bezpochyby nádherně snová hudba Petra Hapky, která obstojí i bez obrazového doprovodu ()

ricardo2803

"Ale ne. Ale jo. Ale ne. Ale jo." Tak tedy rozhodně JO. Ať jako malý kluk nebo teď už více než dospělý člověk, tenhle film zkrátka miluju a pořád budu. ()

Sejkorka

Velmi zdařilé dílo nejen pro děti. Když jsme loni dorazili na kole do Levína, kde se film točil, dýchnul na nás místní genius loci. Slyšel jsem, jak někdo za rohem vykřikuje "Nůžky, nože, brousím .." ()

P3rcy

Tento film mi nikdy moc nepřirostl k srdci. Proč? Sám nevím, nejspíš proto, že ve filmu není jediná postava, se kterou bych aspoň trochu sympatizoval ... ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy