Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 1
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

nithiel

Kdo by si pomyslel, že zkombinováním dvojčat a paradoxního cestování časem a hitlera vznikne snesitelný film. Kupodivu se to povedlo velmi dobře. ()

C0r0ner

Na rok 77 vlastně docela solidně pokročilé cestování v čase doplněné o velmi dobré efekty a dehonestování nácků, což je na tom celém samozřejmě to nejlepší. Mezi top české filmy bych to nezařadil, ale kvalitní snímek to rozhodně je. 80% ()

MarekT

Když jsem tento film viděl poprvé, cítil jsem se mírně zklamaný, dnes si myslím, že to bylo třeba zapříčiněno tím, že tento snímek není až tak bláznivou fantaskomedií jako například "Pane, vy jste vdova", spíše bych řekl, že se jedná o odlehčené povídání o cestování časem, nevyvolává poměrně hlasitý smích, ale je velmi vtipná. Oproti dřívějšku musím ocenit dokonalost scénáře, byť se zde ještě nepracuje s časovými paradoxy jako v Návratu do budoucnosti nebo některých epizodách Futuramy, zde se počítá s možností, že návrat na start dokáže vše změnit od základů. Tato - pro někoho - změna je ale důsledkem toho, že film byl oproti výše zmíněným natočen dříve, nehledě na to, že zdejší úhel pohledu je také vyhovující (moje prvotní představa o cestování časem byla přesně v tomto duchu, nepamatujíc na různé slepé uličky apod.). Obsazení jako vždy dobré, vedle Kostky nejvíce potěší asi nejzápornější role trojice Sovák - Brodský - Menšík, i díky nim původní hodnocení po úspěšné repríze pět let poté zvyšuji o jeden stupeň. ()

pakobylka

Cestování v čase po česku ... vyobrazené se zdravým sebevědomím a s typicky švejkovským náhledem na svět a jeho dějiny. P.S.: Musím přiznat, že v dávno ztracených dobách mého ranného mládí mě zrovna tahle komedie nijak zvlášť neoslovila - a to z jednoho prostého důvodu: Na filmovém plátně - či na televizní obrazovce bych daleko raději sledovala avizované dinosaury nežli Adolfa Hitlera ... a poměrně dlouho jsem tvůrcům nemohla odpustit, že na ta sympatická a po všech stránkách roztomilá zvířátka jakýmsi trapným nedopatřením nakonec nedošlo ... ;-) ()

filmharmony

...zítra a vstanu a jestli něco takového uvidím, opařím se čímkoli, co mi přijde pod ruku... jedna hvězda pouze za staré dobré herecké machry... ()

cinemag

Napsal jsem rozsáhlý komentář, ale bohužel jsem ho omylem smazal. Takže ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM je výborná česká sci-fi komedie o cestování v čase, výborné kostýmy, exteriéry, herci. Ztvárnění je dost slušné. I když se zub času občas projeví. Stylem je to velmi podobné americké trilogii BACK TO THE FUTURE. Petr Kostka zde září v dvojroli - patrně jeho nejslavnější role. ()

Mylouch

S lehkostí napsané scénáristické zákruty plus hlášky v kvalitě filmové trvalky. Velké hračičkovství velkých komiků ve víru dějinných událostí s retro-futuro výpravou, stylový návrat kameramana Kališe na místo činu Ikarie. ()

Radiq

No jo, cestování v čase, to vždykoli smrdí časovejma paradoxama a tady se to nima jenom hemží. První polovina filmu ještě ujde, ale čím víc se tam cestuje (a duplikují se postavy), tím víc zamotanější a nesmyslnější to je. Hitler mě docela zklamal - mohli si s ním víc pohrát. Ale vidět Sováka, Menšíka a Brodského jako nacisty, to stojí za to. Ale co se mi na celém filmu líbilo nejvíc, je začátek - ta hudba před a při úvodních titulcích, to je jedna z mála věcí, za které můžu Karlu Svobodovi poděkovat. A když zahajluje i papoušek, Sovák vyřkne "Vodíkovou bombu" a pak Hitler zacyklenej ve smyčkách gestikuluje při úvodních titulcích, to naznačovalo hodně kvalitní komedii. Bohužel zas tak kvalitní není a spíš než k zasmátí byla spíš sbírkou šílených nápadů. "Nemá smysl to nafukovat. Nic hrozného se nestalo. No, mohlo to být horší." ()

Decker

Petr Kostka exceluje ve vynikajici dvojroli v tehle scifi crazy komedii. Samozrejme nemohu opemenout i vyborneho Jiriho Sovaka a Vladimira Mensika, kteri predvadi skvely vykon diky povedenemu a vtipnemu scenari. ()

COF_666

Skvělý oddychový film s dobrým příběhem a Petrem Kostkou ale hlavně s vynikajícím triem smolařských nacistů Sovák-Menšík-Brodský. A dále jedinečná atmosféra, pro mne nesrovnatelná s žádným jiným filmem té doby. ()

fantoci

Krásná, zábavná, oddychová a fantastická komedie. Potěšitelné je, že jediné letiště umožňující cestování v čase se nacházelo právě v Praze. ()

Doudis19

V bonusech na dvd, v rozhovoru Petr Kostka povídal, že jediný kdo věděl a chápal celý příběh, byl on a režisér. To byla zřejmě chyba, jelikož kdyby zasvětili více osob, alespoň někdo by pak mohl upozornit na logické nesrovnalosti a další "timetraveler" chyby, které trošičku kazý dojmy, z této jinak dost originální CZ sci-fi klasiky. ()

A.L.E.S.

Jedno z nejlepších českých sci-fi, na které znovu spolupracoval můj oblíbený Josef Nesvadba a které jsem měl možnost vidět. Zvláště musím taky hodnotit perfektní postavu A. Hitlera v podání Františka Viceny. Je tam sice jen na pár chvil, ale zahrál ho neskutečně bravurním způsobem. A taky málokdy vidíme naše nejlepší herce v záporných rolích, nejlepší z nich je samozřejmě mistr Sovák. A navíc geniální smysl pro přesnost, když rozhlas Universa hlásí. "Let bude opožděn o 3 sekundy..." ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016