Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

pesbara

velké zklamání strašná, strašná, strašná, nefilmová kamera!!!detail na detail a rozklepání v momentech akcí, úplně jak Jan Svěrák popisuje rozdíl mezi naším natáčením a Hollywoodem-scénka s medvědem: v USA přijede chlápek s klimatizovaným oblekem reálného medvěda, u nás vezmeme vycpaného z nějakého zámku a uděláme pár strhů a záběrů kde se kamera tak klepe, že není nic vidět… nulový příběh, nulové drama, nulová atmosféra. Pan Mašín byl na pana režiséra moc hodný, když mu řekl že se mu to líbí… prázdnota a zahozená příležitost ()

Millovis

Film s velkým potenciálem... A takhle to dopadlo. Film zaznamenává cestu oněch slavných bratrů. Kdo by čekal nějakou moralní otázku, bude vedle. Prostě se věci dějou a to je vše. Kostýmy a hudba dost fajn, herci hrajou taky fajn. Záběry byly hezké ALE! to není možné, ta kamera se furt musela někam otáčet, až mi z toho bylo zle. No a ten střih... úplně random. Scéna neskončí a začíná další. Která je úplně z jiné doby a místa, samozřejmě, takže jsem byl většinu času zmatený. No a konec je v podobném duchu jako celý film, prostě najednou se čte dopis - poslední scéna a konec.  4/10 - Čekal jsem aspoň lehce nadprůměr, když to chceme posílat na Oscary. To tam mohli radši poslat Úsvit. Žadný vývoj postav, žadné zamýšlení se nad věcmi, film je sestříhán fakt divně. Odcházím více méně zmatený. Ale film měl hezkou atmosféru, dobrý koncept a dobré herce. Kéž by s tím udělali něco víc! ()

ElleMcDee

V první řadě musím vyzdvihnout neuvěřitelný herecký výkon všech představitelů rodiny Mašínů. Troufám si tvrdit, že Hes i Nedbal podali svůj životní výkon. Dyková byla famózní a nijak za nimi nezaostávala ani Karolína Lea Nováková. Čistě z filmařského hlediska je to opravdu povedený kousek. Je ovšem jasné, že je větší diskuzi vyvolá samotný příběh, kterému se děj věnuje a na to jsem ostatně nejvíc zvědavá byla i já. Jestlipak se tvůrcům skutečně podařilo podat příběh bratrů tak, aby si na ně divák dokázal utvorit názor sám? Přinejme si to, něco takového není snadný úkol. Osobně si myslím, že to zvládli, ale zároveň mi připadá, že druhá půlka filmu na to trochu "doplatila". Chyběla mi například nějaká sebereflexe bratrů po zabití SNB příslušníků nebo toho účetního (jeho zabití je tam zmíněno vlastně jen skrz výslech svědkyně), větší hloubka, vývoj postav, prostě něco, co by diváka do filmu vtáhlo i emočně. Nic takového tam bohužel nebylo a tak mě nejvíc dojal dopis Josefa Mašína staršího pro jeho manželku a děti. Na film však určitě stojí za to jít do kina! 70% ()

petra8619

Povedený český film. Skvělé herecké výkony. Příběh mě dojal a zuřila jsem při myšlence, že ještě dnes existuje v čechách komunistická stana. Jak je to možné? Je mi jasné, že dnešní KSČM nebude nikdy své odpůrce vraždit, (tedy doufám), ale já prostě nerozumím, kdo v takové straně dnes může být a hrdě říkat, že je komunista. Zpět k příběhu. Pokud jen 60 % je opravdu pravda, nechápu, kdo kdy chtěl bratrům Mašínovým udělit vyznamenání. Za co? Vyznamenání si spíše zasloužila jejich matka či sestra. Dle filmu to vypadá, že kluci byli pěkní sobci a nedomysleli, co svým činem způsobí. Už tak náročnou a nespravedlivou situaci pro svou rodinu zmnohonásobili. Nehledně na to, že umřelo tolik neviných lidí. ()

JB001

Emočně silný zážitek. Výborný film na téma svobody aneb 'Bez svobody se žít nedá, bez svobody je to jen přežívání' Osobně bych ho zařadil jako povinný do školních osnov... ()

vito_s

Tohle bude za velkou louží rezonovat. Američani by Mašíny popsali jedním slovem: trigger-happy. Skvěle rozmáchlá dramatická podívána, která ohromuje realističností celé anabáze Mašínů. ()

barbarossa

Podle prvních ohlasů jsem to čekal horší. Předloha je ovšem na české poměry tak unikátní, že se ji měl ujmout zahraniční režisér a scénář napsat Jan Novák. ()

Annaroz

Hnusí se mi násilí a terorismus, ač jsou pohnutky jakkoliv "morální". I když právě v tomto případě lze o morálce hodně polemizovat. Dvě hvězdy za formu, nikoliv obsah. ()

snikrs

Byli to jasní vrazi a zločinci a nemluvím o pohnutkách kvůli kterým to udělali . Komunisti dělat zlo ale to je šmejdy Mašiny neopravňovalo vraždit. Kdo dnes může zvažovat jejich oceňování zasloužil by provaz jako oni . Nicméně film na jedno podávání dobrý. Byl o nich i díl v Majoru Zemanovi úchylného Mašina představoval Josef Vinklář. ()

FiVe

Kurevsky dobrý film. Obzvlášť, když uvážíte, že to je Československá produkce. Taťána vynikající. PECKA ()

Radous04

Po shlédnutí bych doporučoval adminům zavést půlčíky. Čekal jsem víc, byť o nudě to úplně není. Bude fajn si o Mašínech trochu víc načíst. 3 hvězdy mi připadají trochu nefér, ale 4 tomu zas dát prostě nemůžu. Je to hodně silný a pro spoustu lidí asi i hodně kontroverzní příběh. Bohužel v tom filmu mi chybí nějaká zásadní motivace (a nebo jsem jí přehlédl) a finále spíš humorně heroický. Ale možná to je opravdu v tom, že autoři spoléhali na nějaký aspoň základní seznámení s Mašíny před shlédnutím filmu. Kdo o Mašínech ví jen jejich příjmení, tomu tam asi spousta věcí unikne... Admini, co takhle půlčíci v hodnocení? :-) ()

kodwin

Příjemné překvapení, pokud to berete jako vymyšlený film. Skutečný příběh byl ale mnohem více rozporuplný a dalo se to přenést na plátno. I tak nadprůměrný český počin. ()

sniperx70

Rychlé šípy na úprku. Bratři Dušíni mě nenadchli, ani vyloženě nezklamali, případný zahraniční divák bude zmatený, pokud to zvládne dokoukat. ()

chrisler

Film na 3 hviezdy, čo do kvality. Dobre spracovanie a podľa mňa výborne herecké výkony. Príbeh ma však vytočil. Je pekné ako poukazuje na to aké krásne "oslobodenie" prišlo s červenou armádou. Ale príbeh o zmrdoch, ktorí pre svoje blaho obetovali matku a mladšiu sestru mi príde hanebný. Sloboda je krásna vec. Ale sloboda jednotlivca nie je viac ako rodina. Toľko môj názor. A pre mňa táto partia nie je nič iné len banda gaunerov. Dúfam že do smrti nemohli spávať,vediac o utrpení ktoré spôsobili svojim najbližším. ()

varg odpad!

povrchné, skratkovité a hlavne totálne odfláknuté ... to už radšej Případy 1. oddelení to je aspoň snaha o filmárinu. Toto by som natočil s kamošmi po pár pivách a borovičkách na ájfón a bolo by to lepšie ... bratia strelili ste vedľa zlatej Svěrák ()

TurboTryhard

Film Bratři je odvážné a v mnoha způsobech kreativní dílo, už jenom rozhodnutí natočit film o až neuvěřitelném příběhu dodnes velice kontroverzních postavách českých dějin musím ocenit. Film je v několika ohledech na české poměry stejně odvážný, jako tehdy Mašínové. Třeba v hodně přirozené, možná až lidské kameře Friedeho Clausze, která si hraje s barvami, rozostřováním a především je hybná, hlavně díky kameře i přestřelky vypadají zajímavě (do světové úrovně to stále má daleko, ale jsme na dobré cestě), surovost a drsnost některých záběrů musím taky pochválit. Klasických českých statických záběrů se tu nedočkáte. Dál bych pochválil výkony hlavních představitelů Oskara Hese a Jana Nedbala skrz celý film jsou stabilní a důvěryhodní. Ovšem herci, kteří mě zaujali nejvíc jsou Lea Nováková Karel Dobrý i přes jejich omezený čas před kamerou si dokázali scénu "ukrást" pro sebe. Na druhou stranu mě trochu zamrzela slabší odvaha v samotné atmosféře. Motiv našich představitelů není pořádně vystíněn a komunistické Československo nepůsobí jako místo kde je život těžký nebo snad nepříjemný (to se změní teprv až když bratři utečou). Když už nám film ukáže takhle kreativní kameru v přestřelkách, tak by nám jich tam mohl dát víc, nebo aspoň delší. Slovo kterým bych definoval moje pocity po shlédnutí filmu je "VÍCE", víc/delší přestřelky, drsnější prostředí atd. Ovšem i tak jsem s tím co Tomáš Mašín poslal do kin spokojený a myslím si, že se konečně svítá na lepší časy české filmografie. 7,5/10 ()

Miroslav.Zac

Komunisti, obzvlášť ti kovaní stalinisti z padesátých let byly opravdové kurvy, které měly viset vedle svých obětí. Místo toho pobírají větší důchod než ti, kterým kdysi ubližovali... no a o tom je tento film. Ukazuje beznaděj a frustraci té doby, která nevytváří hrdiny, ale jen lidi, kteří chtějí přežít... nebo žít - a to za každou cenu. Nenabízí vlastní pohled, ale nechává na nás, abysme se sami rozhodli, jestli je zavrhneme, nebo jim postavíme pomník. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)