Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

Nataniel73

Ešte dodnes sa pamätám ako som bol pred 16-timi rokmi na tomto filme v kine a akým strhujúcim dojmom na mňa vtedy zapôsobil. Po niekoľkonásobnom zhliadnutí môžem konštatovať, že prakticky nemá slabé miesto. Fantastická hudba Danyho Elfmana, výborná kamera a pútavý príbeh robia z filmu skvelý snímok, ktorý má navyše aj poriadne fluidum. Hrajú tu dvaja moji obľúbení herci, ktorými sú Wiliem Dafoe a Kirsten Dunst. Obaja podali výborné herecké výkony a obaja majú charizmu, čo sa nedá povedať o Tobym Maguirem, ktorému toho Spidermana len ťažko uveríte. Je to aj jeden z dôvodov, pre ktorý nedávam plný počet. Tak zabrzdený chlapec by asi ťažko dokázal predvádzať kúsky, ktoré stvára Spiderman. Velmi sa mi páči aj postava šéfredaktora, ktorý svojim humorom film okorenil. Málokedy sa stane aby som fandil jak kladnému tak aj zápornému hrdinovi, ale tu som si ich vzájomné súboje plne užíval a "Zelený diabol" mi bol vyslovene sympatický. A rovnako sympatické mi bolo veľmi realistické spracovanie fantasy príbehu. Za mňa 85%. ()

KuceraJohny

Skvělý film o jednom z nejlepších superhrdinů vůbec. Ještě než přisel Marvel Cinematic Universe byli tu nepropojené superhrdinské filmy. A spiderman byl můj nejoblíbenější. Koukal jsem na něj už jako malej a byl to takový můj dětský film. Spidermana si zahráli už tři různí herci, a i když je Tom Holland skvělý Tobey Maguire je z nich prostě nejlepší. Vím že na středoškoláka vypadá staře, ale prostě mu věříte že je ňouma a ta přeměna je o to lepší. O Andrewovi ani nemluvím amazing spiderman je podle mě chyba. Žeru to furt stejně. Vždycky se na to rád podívám. Dobrý děj a jenom jeden dobrý záporák dělá z filmu skvělou podívanou je to už taková klasika. Vždycky to bude ten první a ten pravý spiderman. ()

Spolecenstvi odpad!

Sklamání, až ubohost. - Jak může hlavní hrdina při tom obleku něco vidět, nebo jen tak střílet pavučiny, není to logické. Až trapné. ()

Bogrant

Filmy inšpirované komiksami to často krát nemajú ľahké s prijatím ani dnes a nie to ešte na začiatku milénia, kedy ich bolo podstatne menej. Raimi to však so svojím Spider-Manom úspešne zlomil. Naservíroval takú filmovú podobu tomuto hrdinovi, ktorá sa predtým nikomu nepodarila. Film, ktorý má zlákal hneď od začiatku a bavil aj po ďalších reprízach. Super nápad, skvelá akcia, dobrý zlosyn, sympaťák Maguire. Áno, toto je pre mňa pravý Spider-Man. ()

Mistr119

Dneska už film zlidověl, že u mne balancuje mezi 3-4*... 4. hvězdu nechávám ještě za slova Peterova strýce, že "velká síla vyžaduje velkou zodpovědnost". To platí v životě ve všech směrech, ne jen ve fyzické síle, ale v každé věci, v níž jedinec převyšuje nad celkem - vyžaduje to zodpovědnost stát v čele a uplatňovat své "schopnosti" v zájmu celku a dobra. :) ()

AdelleR

Přiznám se, podívala jsem se na to jen proto, abych k No Way Home nešla jak slepá k houslím kvůli postavám. Kdybych patřila k těm, co s filmem vyrostli, rozhodně bych to brala podobně, bohužel jsem se k němu dostala až teď, kdy jsem u superhrdinských filmů zvyklá na trochu jiný postup. Toto je klasika starých superhrdinovek - postava nějak dostane nové schopnosti, hned je s tím smířená, následuje jedna akce postrádající větší logiku za druhou. Nějak mi vázla chemie mezi Peterem a Mary Jane, samu MJ jsem nemohla vystát. Dabing odporný, a to jsem si říkala, že u filmu z roku 2002 se ještě nemám čeho bát. Beru to, je to klasika, na které staví všichni ostatní Spider-mani, ale už to není nic pro mě. ()

Kritickej

6/10 Kdysi se mi to v kině moooc líbilo, ale když jsem po letech kouknul znovu, připadá mi to takové naivní, s nezajímavými charaktery a celkově hodně zaměřené hlavně na hodně mladé publikum. ()

Simex_

Dobrý "akční" film, s Tobey Maguirem v hlavní roli. Na to, že mě komiksy a komiksové filmy, nebo seriály nebaví, tak tohle byl náhodou dost dobrý film, který stojí za několikanásobné zkouknutí. Je vidět, že režisér Sam Raimi umí natočit pořádný komiksový film. Na to, že tento film trhal kina a vydělal miliony dollarů, tak s tím určitě souhlasím. ()

NikiVai

Doposud mne Marvelovky míjely, tak jsem si řekla, že je čas to napravit. Alespoň tomu dát šanci. A světe div se, výborně jsem se bavila. Bylo to svižný, zábavný a ani kapku trapný jak jsem se bála. Takže za mě super oddechová podívaná. ()

Sopholojong

Svojho casu najpeckoidnejsi komiksovy "spektakl" a jeden z najrychlejsie zarobkovych filmov (monstrozny 115 milionov "opening"  je uz ale v dnesnych casoch 200 mil.+ hitov k pousmiatiu). Tobey Maguire v roli, ktora z neho "udelala" blockbusterovu ikonu, Willem ako ten najsialenejsi zaporak spidermanovskeho univerza, Raimiho fantasticka rezia (dokonale stupnovane sceny, premysleny strih), Elfmanom velkoepicky ohudobnene intro, mnozstvo legendarnych scen (Spidermanovo solo po zastreleni stryka Bena milujem, Goblinovu horiacu pascu so spomalenymi, uhybacimi zabermi takisto), no a Kirsten (nech je akokolvek najotravnejsim clankom) s presvitajucimi "kozami" v dazdi je na uplne nezaplatenie. V tej dobe moj vobec najoblubenejsi komiks, az pokym neprisli Nolan s jeho temnym rytierom a neskor Snyder s farebnou audiovizualnou "zranicou". ()

DanGreyman06

Pamatuji si ty doby když jsem ještě jako malé pískle nepotřeboval v dětství nic jiného než vidět Spider-Mana. Trilogie od Sama Raimiho a animované seriály byli společně se Spongebobem moje dětství. Proto jsem byl rád když jsem si po letech pustil první díl této úžasné trilogie. Od té doby jsem už o dost vyrostl, takže jsem i mohl víc chápat ten dojemný příběh co tento film nabízí. Efekty na tu dobu jsou taky skvělé. Herci, zejména Tobey Maguire jako Peter Parker, Kirsten Dust jako MJ, nebo Willem Dafoe jako Norman Osborn kteří své postavy hrajou na výbornou. Jak jsem psal příběh je taky úžasný, protože se film moc nesoustředí na akci, ale na postavy a jejich jakési pocity. Peter se cítí provinile a dává si za vinu smrt svého strýce a proto se stane Spider-Manem. Norman Osborn pro blaho své firmy nechtěně udělá záporáka. Mary Jane se chce prosadit jako herečka, ale nemá moc štěstí. Ale když už akce ve filmu je tak je skvělá. Hudba taky dnes už legendární. Stopáž 2 hodiny je taky ideální. Sice ze mě dost mluví nostalgie, ale na tomhle filmu není nic špatně. Dobře nějaké chybičky, nebo nesrovnalosti s komiksy by se našli, ale i tak je ten film skvělý. A pro mě bude Tobey jediný přijatelný Spider-Man!!! Ačkoli Holland taky hodně ujde. Díky úžasné vzpomínce na dětství nemůžu dát jiné hodnocení než prostě *****!! Filmový masterpiece a Epos Komiksový! Doporučuji všem co neviděli, nebo co moc filmy o superhrdinech nemusí. Tento film vás hodně chytne. ()

Nick321

Na to, že mytologii super-hrdinů absolutně nemusím, tak Spider-Man mezi nimi vyčnívá. Už tento první díl byl natočen velice dobře, musíme zohlednit to, že je to téměř 21 let staré, pokud od toho čekáte lepší počítačové efekty a tak podobně. ()

Mikey_Silver

Úžasný film. Tohle bylo moje první seznámení s natočeným filmem podle komiksu. Ikdyž Sam Raimi točí převážně horory, tak tento film se mu povedl skvěle (i přesto že tam něco hororového dal).  Tobey Maguire ztvárnil hlavní postavu fantasticky (jak Spider-Mana, tak i Petera Parkera), Kirsten Dunst a James Franco jako MJ a Harry byli skvělí a Willem Dafoe byl jako Green Goblin boží.  Na to že tenhle film je už starej a viděl jsem ho víc než 20x, tak pořád mě velmi baví a vyvolává mi úsměv na tváři. ()

malyLibor

Tak dlouho jsem se s tímto filmem a celou sérií Spider-Manů míjel, až jsem nakonec neodolal a pustil si ho. A jak jsem tušil, zalíbilo se mi to na první shlédnutí. A už mám půjčené další 4 filmy... Žít v USA, od mládí bych hltal komiksy Stana Leeho a Steva Ditka. Takto se aspoň kochám filmy natočenými podle nich a vždy v těchto filmech vyhlížím Stanovo kameo. Škoda, že už další nepřibydou. I tak ale po něm zůstalo na světě krásné dílo. ()

ZelenyPaul

Jsem zklamaný (spíše kvůli jménu režiséra, než kvůli postavě Spider-mana). Ač film obsahuje celou řadu pozitivních věcí, je zabíjen velkou částí klišé, neuvěřitelně knižních (v comicsu!) dialogů, trapně zahraných postav. Green goblin, ech..co k tomu říct - jeho maniakální smích ve mě vyvolával stejnou odezvu, k hrůznosti nebo důstojnému protivníkovi má hodně daleko. Asi nejlepší věcí proto zůstává postava Petera Parkera, jehož civilní scény jsou tím nejlepším ve filmu. Ale o to více mi kontrastuje "supermanská" část filmu, která často vypadá až směšně. Je to přesně typ filmu, který mě odrazuje od shlédnutí nějakého dalšího comicsového filmu (a to mám comicsy rád!). A na závěr milé děti: "Kdo ubližuje jednomu z nás, jako by ubližoval nám všem!" ()

oregon.fox

Slušná akční komedie - na druhou stranu, pokud se vám líbili "Skvělí chlapi", tak se vám Tobey Maguire naprosto zhnusí.. ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů