Hellraiser II: Svázaný s peklem

• Česko Svázaný s peklem: Pekelník druhá část (více)

Volné pokračování úspěšného hororu se odehrává jenom pár hodin po událostech prvního dílu. Kirsty (Ashley Laurence), která jediná přežila řádění Franka (Sean Chapman) a cenobitů v domě svého otce, tráví noc v nemocnici vedené uznávaným psychiatrem, doktorem Channardem (Kenneth Cranham). Ten je však ve skutečnosti šíleným sadistou posedlým okultismem, který oživením a přeměnou mrtvol způsobí mnoho hrůzy... (ScreamJay)

Nivenx

Myslím, že pokračování Pinheada se vydařilo velice dobře, i když je film drobet o něčem jiném, než u dílu prvního. Nesrovnávám s prvním dílem vůbec, protože díla jsou tak odlišná, že se to ani srovnávat podle mého nedá. Atmosféra dobrá, herci nevadili a režijně dobře zvládnuté. 75% ()

okkac

Druhý díl navazuje jen chvíli na první a vrací se několik postav z prvního. V poslední třetine se pak podíváme patrně do pekla odkud pochází Cenobiti. Zde film uhýbá a vytváří odlišné prostředí. Nápad ztvárnění pekla je zajímavý, ale triky na to nestačily. Přesto opět velmi šťavnaté gore, které je v uncut verzi a atmosféra je tu taky. 7/10 ()

SeanLSD

Don´t trick us again, or your suffering will be legendary even in hell. ___ Ohurujúca výtvarná stránka a krásna kučeravá Kirsty zakrývajú, že sa vytratila všetka vnútorná logika, ktorú vybudoval knižný aj filmový HELLRAISER. V scenári je všetko náhodné a nezmyselné, čo je oproti dramaturgicky zovretému komornému predchodcovi podstatná strata. Bez vysvetlenia miznú policajti, dom, ktorý zhorel, stojí, nevieme, ako sa doktor dostal ku kocke a prečo sa Julie môže vrátiť z pekla, nič sa nedozvieme o otcovi, nositelia moci, ikonickí Cenobiti, sú porazení. V úplnom - a hlúpom - rozbití stanovených pravidiel to pripomína druhú NOČNÚ MORU. A to je škoda, vzhľadom k tomu množstvu nápaditej výtvarnej práce na efektoch, obyvateľoch podsvetia aj pekelnému labyrintu, ktorí spolu s gejzírmi krvavých nechutností vydržia po celý čas baviť aj úspešne zastierať prázdnotu obsahu. ()

filmmovier

Slabší a na mnoha místech i komičtější než první díl, ale pořád slušná zábava a i když nadprůměrná, neúčast Cliva Barkera je na tom dost znát. Každopádně myslím, že na další díly se už nepodívám, dva skvělé díly mi výjimečně budou stačit... Dvojka Hellraisera, Svázaný s peklem, se odehrává bezprostředně po dílu prvním, takže návaznost je perfketní a děj to tak mnohem víc umocňuje, tohle chválím. Chválím i Cenobity, kteří jsou stejně děsiví jako v díle prvním, zato jejich akce jsou možná i brutálnější. Och, Cenobiti. Co nechválím, to je slabší scénář, zejména pak ke konci, kde to působilo už opravdu směšně. Nechválím také postavu sadistického doktora, který se mění v netopýra. Možná to působí kapánek kriticky, ale ve výsledku je pro mě i dvojka tohoto skvělého hororu celkem příjemnou atmosférickou zábavou, která rozhodně neurazí, ale ani neohromí tolik, jako jednička. Napětí ovšem udržuje skvěle a to je také důležité. Ať žijí Cenobiti! ****/73%. ()

Honzek

Druhému dílu rozjeté pekelnické série pomohla změna režiséra i prostředí, pořád to sice není ono, ale už ani víc nečekám. Děj se odehrává chvilku po skončení prvního dílu, kdy se hlavní protagonistka ocitá v kůži pomatené ženy v jedné instituci, které vládne ne úplně normální šéf, který později otevře bránu do pekel. Hudba je velmi příjemná, atmosféra se místy dá krájet, ale pořád mi k lepšímu hodnocení něco chybí, naleznu to ve třetím díle? Uvidíme. ()

BROKEN_

Pro mě rozhodně slabší než jednička. V první polovině to má dobrou atmosféru a je to fajn, ale ve druhé půlce od chvíle, kdy se postavy dostanou do pekla tempo se zpomalí, začne přibývat na efektech, které dneska nejsou zrovna dobré na koukání. Celý děj mi přišel celkem urychlený a jde hodně vidět, že jde o béčkovou podívanou. Je to fajn, ale na mě osobně nevýrazný. Cenobité tady jsou asi na cca 5 minut a je to škoda. Protože jejich zajímavý vývoj ke konci mě překvapil a v tu chvíli mě to začalo bavit, ale rázem se to utnulo a bylo po všem. Je to béčkový horor z 80. let, který dnes už tolik nezaujme. Na jedno zkouknutí je to ale v pohodě. 4-5/10 ()

rudeboy

Úchylné, bizarné, prepnuté... asi až moc. Peklo je stvárnené naozaj bravúrne. Šialený surrealizmus, ktorý má fakt šťavu. No celý čas som mal pocit, že dejová línia akosi citeľne pokrivkáva za vyšperkovaným vizuálom. ()

gjjm

Oproti spíše konvenčně suburbově laděné jedničce se ve dvojce rozehrává koncert psychosy a bizarrních pekelných visí. Oproti spíše psychologickému Barkerovi, který si ve filmech i knihách libuje v převracení konvencí, bizarních souvislostech a netušených úhlech pohledu je Randel poněkud méně komplikovaný, výrazně morbidnější a také jaksi filmovější - Barker zfilmovává svou visi, kterou už presentoval v knihe, Randel prostě točí film; horror proto působí o trošku přirozeněji (v tom smyslu, že to není vyždímaná kniha, ale prostý film - Randel si také výrazně více a výrazně lépe hraje s kamerou a grafikou). Barker bere "dějové" scény za základ atmosféry, z které může vytvořit svou zajímavou hrůzu, Randel jako nepříjemnou nezbytnost, která mu brání v tom, aby svou nechutnou fantasii rozvinul bez omezení - nutno říci, že Randelovo pojetí je mi trochu bližší. Asi jsem magor, ale cenobité se mi tu líbili o něco víc než v jedničce (a Cenobitka, kterou tu mimochodem hraje talentovaná horrorová povídkářka Barbie Wilde, je v tomto díle mnohem hezčí) a měli tu mnohem víc prostoru. Taktéž líbací scény nemají chybu :-)) Nevýhodou je hudba jak z Harryho Pottera, zírání do kamery, stavba, která navazuje na jedničku a samostatně příliš nefunguje a příšerné dialogy. Pathos některých scén je strašný, ale přeci jen jde o součást stylu snímku. Atmosféra horroru je sice hůře vybudovaná, ale podstatně zajímavější než v jedničce. Zajímalo by mne, jak by byl býval vypadal Laugierův remake. ()

Jazzzz

První polovina filmu je skvělá. Říkal jsem si, že snad i lepší než první díl. Psychiatrická léčebna, blázni, šílenej doktor. Dokonce musím uznat, že mě potěšilo i rozvedení děje s kostkou, která v prvním dílu neměla moc výnam. Efektů je více a zdá se mi, že nebyly tak šíleně kýčovité jako finále prvního dílu. Respektive jich v tomto dílu bylo více a tak možná si začínám na ty retro efekty zvykat. Záminka hledání vlastního otce je absurdní, když sama ví co z pekla zatím vylezlo, tak by tatínek, který píše vzkazy krví asi nebyl o moc lepší si myslím. Bohužel ve filmu se vyskytlo něco co mě velice zklamalo a to bylo grand finále celého filmu. Bylo to veliké sklamání, tak rychle zpochybnit zlo tej sympatickej partičky, udělat rádoby rychlokvašeného nového superzáporňáka, no a zbytek opravdu už bez komentáře. Za tři by však bylo malo v porovnání s množstvím opravdu průměrných hororů, které při mem hodnocení třemi skončili. ()

lennyd

Po krvavé smrti svých rodičů je Kirsty (Ashley Laurence) umístěna do psychiatrické léčebny, neb jejímu vyprávění nikdo nevěří. Jediný doktor Channard (Kenneth Cranham), který se pokusí pomocí matrace z domu hrůzy znovu oživit Julii, čímž znovu otevře cestu cenobitům ... Je to už nějaký pátek, co jsem viděl hodně nezábavnou jedničku, takže jsem stihl zapomenout to jak moc mne nebavila. A průšvih je, že dvojka není o moc lepší - ba právě naopak. Začátek filmu je ještě docela ucházející, ale jakmile se příběh přenese do pekla, začal jsem se ukrutně nudit. Jediné pozitivum vidím jedině v tom, že autoři nešetří krví - leč to je tak všechno. Na umolousané dvě hvězdičky to vytáhlo jen docela hezké (rozumněj hodně odpudivé) masky cenobitů, a to, že bych rád měl alespoň nějakou rezervu do dalších dílů, které patrně nebudou žádným velkým filmovým zážitkem. Ale jako správný filmový masochista je nemůžu vynechat :) ()

Bobik9

Tak bohužel se potvrdila klasika druhého dílu. Vyměnil se rěžisér, uvařil se jakýsi příběh navazující na jedničku, ale celkový dojem je o dost slabší. Prvních 40 minut vás drží v naději, že se jedná o kvalitní pokračování, protože atmosféra je dobrá a příběhově se to tváří zajímavě a že to má potenciál na slušné vyvrcholení. Nicméně potom, co se příběh přesune do pekla, tak jde vše do kytek. Jakoby tvůrcům došly nápady a šťáva, nebo jakoby hlavní scénárista odstoupil. Postavy pobíhají po "pekle" a ani nevědí proč, tím méně to ví divák. Na posledních 10 minut se to zase trošku zvedne, ale dokáže to jen lehce zmírnit špatný dojem z druhé poloviny. Nicméně i po tomto díle jsem velice zvědavý na další pokračování a na slibovaný remake. ()

Yoshimitsu

Návrat Pinheada a jeho pekelné party je o dost krvavější, nechutnější a bez toho fantasy bych se tam obešel. Dávám 80% ()

Danny F.

Scénář podle Barkerova námětu. Tak jako předchozí díl je i tento perfektní a nechutně napínavý. Za anatomii lidského těla 85% ()

Brain-D

Pinhead je pro mě absolutně nejlepší hororová postava, takže to beru z menší nadsázkou. Ale né moc velkou :) Tentokrát si to Clive nerežíroval (což mě mrzí), ale na kvalitě tomu ubírá jen malinko, pořád je tu ta chladivá atmosféra z prvního dílu. V tomhle díle uvidíme Pekelný labirint a to co se v něm odehrává. Pro Oblíbence prvního dílu povinost a kult. ()

VanTom

V neskutečně bizarním sequelu se podíváme do pekla, jež připomene nepovedenou noční můru z Elm Street, jelikož se v něm může dít prakticky cokoliv. A to je rozhodně ta horší část, po jakž takž jedničce věrné první polovině se tady jen chaoticky pobíhá po papundeklovém labyrintu, s jalovými strašícími efekty, trapně směšným doktorem chapadlákem a nevyužitými, v podstatě statujícími Cenobity. 3/10 ()

lykan9

Je to prakticky všechno, co bylo úžasné na jedničce a místy dokonce i více, přesto Hellraiser na mě nepůsobil, tak jako předchozí film. Nejspíš je to tím, že scénář trochu pokulhává a místy sem měl pocit, že z důvodu, aby toho do filmu dali co nejvíce, tak je samotný příběh až moc uspěchaný. Přesto se stále jedná o velmi povedený horor. P.S.: Clare Higgins je úchvatná. ()

pursulus

Mé hodnocení celé řady "Hellraisera" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()