Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

herr_carter

Knížku jsem nečetl, ale film se mi fakt líbil. Člověk, pokud ví aspoň trošku, kdo je Patrik Hartl, jde asi do kina trošku na jistotu řekl bych. Ti 4 kamarádi padli do svých rolí dokonale, chemie mezi všemi byla přirozená, humor třeskutý a nenucený a je dobře, že film neskončil jako komedie. Palec nahoru.........................moje hodnocení = 8 z 10 ()

James87

České komedie to mají posledních pár let těžké, nejsou totiž vtipné. I tady bych dotáhl nějaké dialogy a scény ke vtipnějšímu konci, ale možná to byl záměr režiséra, aby to bylo umírněnější. Takže ve výsledku to zase není tak špatné. ()

Soweek

Čekal jsem dementní českou komedii pro pánské osazenstvo a dostal jsem mírnéjší verzi I Melt with You. Krize středního věku začíná být čím dál tím větší strašákem ()

kenkaku

Osobně mám s CZ kinematografií tohoto tisíciletí problém. Drtivá většina jsou kokotiny plné přehrávání nebo nudy. V tomto případě je to v několika případech přesně to co nesnáším. Nicméně je to jako když se omylem opřete o horká kamna. Je to otázka vteřin a víckrát už to neuděláte. Hodně překvapil Hynek Čermák. Jeho party jsou bezkonkurenčně nejlepší (“nečum mi na péro…”). Protipólem je Martin Pechlát. Jeho hraní je prostě tragédie. Prakticky kdykoliv NENÍ oblečený jako ženská působí nesnesitelně (a vrcholem byl výstup v reklamě) a chová se jako idiot. Scénář jako celek nefunguje. Funguje jen jako epizodní minipříběhy. Občas debilní, občas brilantní. Občas prostě postavy “neumí prodat” o co jim jde (proč se chovají jak se chovají) a díky tomu se “chovají nelogicky”. Nicméně. I když z filmu nejásám, patří mezi (řekněme) 10 CZ filmů za posledních 20 let na které bych se klidně podíval znovu. ()

netahlo

Vynikajici Pechlat jako porek :-)) Jo jo, sny a plany maji s realitou casto pramalo spolecnyho. Urcite o parnik lepsi jak ztresteny zensky komedie, nicmene nejaky ty otravny klise tady taky byly. Jako prijemny bonus neskutecne prcatelna Lucie Cerna! ()

Zemi11

Snůška depresivních debilit. Za diletanstský název knihy už Hartl dostal za uši, ještě by zasloužil 20 na holou za filmové zpracování. ()

Chmur

Po všech ženách v běhu, pokušení a přechodu konečně taky film pro chlapy ve středním věku. Navíc není ani zdaleka tak hloupý a předvídatelný jako výše uvedené rádoby komedie. Prvok je v podstatě spíše drama než komedie. S humornou patinou nastiňuje docela smutné věci. Představuje čtyři archetypy dnešních mužů, kteří mají různé problémy, ale všichni hledají  smysl života v době, kdy se jim život překlápí do druhé poloviny. Ukazuje, že vždy je naděje na nalezení radosti v běžných dnech, ale ne vždy to musíte stihnout a některé chyby už nenapravíte. Hlavní hrdinové jsou zahráni uvěřitelné a působí přirozeně. Člověku ani nemusí být sympatičtí, ale jejich činy a motivace se dají pochopit. Děj odsejpá a nenudí. Po dlouhé době dobrej českej film. ()

klukluka

Těšení je zrádný, jako bych to nevěděl. Ale že z toho budu až takhle zklamanej a otrávenej..? Fakt otrávenej, protože ve finále mi z toho bylo regulérně blbě. Jak to bylo vlezle podbízivý- dětičky, láska všude vůkol, vzorný publikum se zapalovačema, tanini, chchichichachachachochocho- a přitom to pořád bylo tak beznadějně sterilní… Knížku jsem nečetl a určitě se nechystám, film jsem viděl poprvé a naposledy. Být to vietnamský, nevydržím u toho ani pět minut. Německé verzi bych obětoval sedm. Nehrát tam tři a půl mužských filmových A hvězd, neštěkl by po tom pes. Obsazení je nejsilnější a pro mě osobně jediná deviza téhle ubohosti. Jsem fakt ten blbej já, když si myslím, že na svlíkačce padesátiletýho rosolovitýho chlápka v mateřské školce není nic vtipnýho? ()

Wally

Přijde mi, že tvůrci poslední dobou mají problém s tím, zda točí komedii, drama nebo thriller. Ve finále z toho vyjde něco mezi tím vším a vyloženě vtipnou situaci vám ve vteřině zkazí nějaká vážná vztahová záležitost a naopak vážnou chvilku shodí v okamžiku necitlivě nějaký fór... Tak sakra, když chci natočit komedii, tak ji točím a netahám tam drámo... Achjo... Kladně hodnotím pár podařených fórů a fakt, že i na vteřinové role se podařilo obsadit Mádla, Hádka apod. Zbyteční a odporní mi přišli ti hýkající transvestiti asi v prostřed filmu... Lehké zklamání... ()

velkyvezir

Uniklo mi něco, nebo ta Tečkova prostata zůstala nedořešena? Představuje zásadní problém celého filmu - nedotaženost. Člověk neví, jestli to má bych komedie uchylárna nebo vtipný generační film. ()

Zagros

Hartl je machr. Ne nadarmo už před několika lety opanoval žebříčky nejpůjčovanějšího autora v českých knihovnách. Jeho romány se čtou velmi dobře a všechny mi přišly jak svěží vítr v naší literatuře. Přiznávám, že nejsem žádný extra znalec, ale je vidět, že Hartl má jasný cíl - pobavit a to se mu daří skvěle. Občas k tomu přidá lehkou nadstavbu v podobě mezilidských vztahu kolem chlapů v krizi středního věku. No a o tom je jeho filmová prvotina (Takovou normální rodinku nepočítám). Tady měl svoji předlohu, upravil si scénář a vše si sám i zrežíroval. Povedlo se mu i obsazení a váhu přikládal i k těm nejmenším rolím. Je vidět, že už má jako tvůrce nějaký zvuk a dokázal tak ukecat mnoho známých tváří. Samotný film mě pobavit dokázal a rád mu odpustím i dějový odklon od knihy, zvlášť když jej udělá sám autor. Dávám čtyři hvězdy a budu se těšit na další filmové pokusy v budoucnu. ()

Devadesát Dva

Já nevím. Tak nějak to balancuje na tom tradičním českém křečovitém pomezí, kdy to na jednu stranu dává dohromady funkční charakterové schéma, na stranu druhou to ale člověk viděl už tolikrát, v obměnách a že bych z toho měl feel good pocit, to ne. Je to taková ta osvědčená, divácky vlezlá kostra. Alespoň jsem u toho zvládl udělat ilustraci. Průšovy 'Chyby" nebo sebeuvědomělá béčkovina jako 'Ubal a zmiz' mě z loňských záležitostí chytily daleko víc, a to jsem rád, že se třeba Hofmann úplně nezaškatulkoval do role fyzických raplů, nicméně ta pozice u něj zároveň tvoří ten "true comedy gold". Takový 50:50. ()

Vajonek

Knihu jsem nečetla, takže nemohu porovnávat. Film bych každopádně zařadila mezi ty zdařilejší české (tragi)komedie z posledních let. Sice to ve své podstatě na to, jakou to má stopáž, není až tak dějově bohaté, objevují se i některá známá klišé a stereotypy, které to trochu kazí (třeba už jen samotné příliš okatě jednorozměrně nalinkované rozvržení charakterů a osudů hlavní čtveřice) a hlavně v závěru bych si asi od hlavních představitelů přece jen představovala trochu více uvěřitelného smutku, empatie. Ale po většinu času se u toho člověk cítí příjemně, nenudí to, vyskytují se tu správně komické situace, dokáže to navodit správnou atmosféru, kterou si představím v souvislosti s chlapy po čtyřicítce, co jsou trochu v krizi. Také mě těší, že to nekončí vysloveným happy endem, který by se k tomu asi moc nehodil a zase film o něco přiblížil takovým těm banálním komediím, kterých je všude plno. Do hlavní čtverky byli vybráni čtyři dobří herci, kteří se svých rolí zhostili se ctí. Asi nejvíce mě bavily Tečkovy dialogy s matkou a to, jak se Prvok vžil do své nové hudební pracovní činnosti. A rozumím, Švehlík alias Šampón bude asi pro hodně divaček jako největší sexsymbol také největším tahákem, pro mě je to ale jednoznačně v tomto směru Martin Hofmann, který je prostě borec, ať už má na sobě mikinu, oblek nebo nic:) Nevím, jestli si budu tenhle snímek chtít pustit znovu, spíš mi to asi jednou stačilo (a ani Karel mě nenaláká), bylo to ale důstojné a fajn jednou. 75 %. ()

keoma26

Nejvíc mimoběžnej filmovej zážitek český provenience poslední doby, i kdy jsem podle všeho cílovka... to už jsem se popravdě dokázal víc naladit i na Matky například. ()

Ebon

Po knize mě potěšil i film, kde mě postavy bavili. Ale víc něž smích to bylo o lítosti nad intenzivní krizí středního věku. ()

Janega

Spočiatku to vyzeralo na tuctovú chlapskú komédiu, ktorá sa bude snažiť napodobniť Ameriku s tým, že toto bude len slabší odvar. No nečakaný osud z jednej postáv, ktorý u mňa vyvolal emócie, mi dal nádej, že predsa len nepôjde o klišé a autor sa bude aj pri ostatných postavách snažiť vymyslieť nečakaný zvrat, no nakoniec to skončilo, tak ako začalo, ako tuctový film. ()

eagle-eye

Nemusím Hartla a bál jsem se slátaniny, resp. něco ve stylu Vývega nebo jak se píše, ale díky ústřední čtveřici, ale i "známému" komparzu, jsem se výborně bavil. Takže, zásluhu na povedeném výsledku mají jednoznačně herci, všichni čtyři bez výjimky. ()

666Carnage

Vtipná Česká komedie. Byl jsem dost překvapený. Koukalo se na to dobře a některé scény byly opravdu vtipné. Nebylo to zbytečné křečovité, tak jak bývá často ve zvyku. 70% ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+