Hrabě Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

Gróf Monte Christo

Dobrodružný / Drama / Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Irsko, 2002, 126 min

Ten film by bolo dobré v mnohom pozmeniť a hlavne sa nemal volať Monte Christo, pretože bohužiaľ knižnej predlohe i lepším filmom na túto tému, robí skôr hanbu. Ten, kto nikdy iného filmového Monte Christa nevidel, pravdepodobne až taký sklamaný nebude. Jim Cavizel je sympaťák, navyše má slovenské korene, ale na túto úlohu ešte nedozrel. R. Harris, G. Pearse, M. Wincotti L. Guzmán, to všetko je viac ako kvalitné obsadenie, ale film je hlavne kvôli nezáživnej réžii i nenápaditým scénam ledva priemerným dielom. Ukážka "profesionálneho" prístupu je scéna po štyroch rokoch väzenia, v ktorej má Jim Caviezel ako M. Christo nechty pekne ostrihané, čisté ako manekýn a tvár okrem toho , že je rovnako čistá, nenesie žiadne známky dlhoročných útrap. Sú to detaily, ale z tých sa ako vieme skladajú veľké veci. M. Wincott dokáže stvárniť nezabudnuteľných záporákov. Mať ho v obsadení a nevyužiť ho naplno ja tiež trestuhodné. Dúfam, že sa tejto témy raz chytí skvelý režisér a vráti jeden z najlepších príbehov všetkých čias naspäť na stupne najvyššej slávy. Kevinovi Reynoldsovi to vyšlo iba na 50%.(2.1.2012)

Pro mě velké překvapení. Předlohy k filmu jsem nečetla, ale vím, že to je nejoblíbenější knižní série mé babičky, která má doma jedno z nejstarších vydání příběhů o Monte Cristovi. Film se mi moc líbil. Už od začátku jsem byla velmi zaujatá dějem, Dantesovo dobrá povaha se mi hned od začátku zalíbila a po celou dobu filmu jsem byla spřízněná s hlavní postavou. Asi nejvíce se mi líbily scény v pevnosti a následně scény, když se z něj stal samotná Hrabě Monte Cristo. Konec je pěkný a dojemný a film mě přesvědčil, abych si jednou knihy přečetla.(24.11.2017)

• Radim

Typický příklad toho, když Hollywood dostane do rukou knižní předlohu. Ne že by předloha musela být svatou, ale u notoricky známého tématu - kterým Monte Christo bezesporu je - je třeba postupovat velice opatrně. V tomto případě vznikl paskvil, ve kterém se objevují všechny nectnosti americké produkce: snaha směstnat vše do televizní délky, byly zploštěny všechny motivace, základní podstata románu, totiž otázka OPODSTATĚNOSTI odplaty, byla redukována na mstu samu. Jednu hvězdičku dávám za slušnou filmařskou rutinu, druhou dávám jen kvůli tomu, že jsem jednu hvězdičku dal mnohem horším filmům.(11.5.2005)

• FireTight

Američané opět v akci při svém dalším znásilnění slavné románové, ale i filmové, předlohy... Nechápu, na co scénárista myslel, když sepisoval scénář a "vhodně" upravoval původní příběh, ale mám dost vtíravý pocit, že snad ani originál nečetl. To, co ze začátku vypadá jako alespoň mírná shoda s Dumasovým originálem se po Edmondově útěku stává totální fraškou, ve kterém spíše než pero francouzského spisovatele najdete klávesnici scénáristy, jehož tvůrčním vyvrcholením je závěrečný souboj Edmonda s Fernandem. AHA! Už nikdy víc...(15.9.2010)

Mně to přišlo jako povedené zpracování HMC. Sice jsem neviděl jiný film na tohle téma, ale líbilo se mi to. Úplně jednoduchý děj Vás sice z křesla nevytrhne, ale ty dvě hodinky jsem si užil a neprohloupil. Caviezel zahrál bravůrně, "memenťák" zvládnul záporáka nad moje očekávání a pak tam přijel(a) Mercedes všichni se o ní poprali a to už byl skoro konec filmu. Škoda Mercedes(a za chvíli tu budeme mít "Rychle a zběsile"), ta to měla asi nejtěžší. Jinak čekal jsem tu vyšší hodnocení. 80%(21.7.2011)

• - Červená kašmírová vesta, kterou má Luis Guzmán (Jacopo) na sobě v závěrečné scéně, je stejný kostým, který nosí Chris Gorell Barnes v seriálu The Regency House Party (2004), Dan Stevens (Edward Ferrars) ho má na sobě při Edvardově příjezdu do Norska v seriálu Rozum a cit (2008) a také JJ Feild (Fred Garland) má ten samý kostým ve filmu The Shadow in the North (2007). (HappySmile)

• - Spoiler: Scéna, kde se Villefort pokusí zabít a Monte Cristo se ho zeptá: "Myslel sis, že ti tak ulehčím?" byla natočena ve dvou verzích. Režisér Kevin Reynolds si myslel, že druhá verze, kde je zbraň doopravdy nabitá, vyzní lépe a dal ji do konečné verze filmu. Nicméně, když se potom film testoval na zkušebním publiku, diváci navrhli, že by bylo lepší, kdyby zbraň nebyla nabitá, aniž by věděli, že taková scéna je také natočena. Na jejich popud potom byla tato scéna v konečné verzi filmu změněna. (HappySmile)

• - Guyi Pearceovi byla původně nabídnuta role Edmonda Dantese. (HappySmile)