Johanka (Milla Jovovich) byla malou holčičkou, když jí během přepadení její rodné vesnice vojáci anglické armády před očima znásilnili a zavraždili sestru. Od té doby se staly víra a modlitby její jedinou útěchou. Když Johanka dospěla, začala být přesvědčena, že k ní hovoří sám Bůh (Dustin Hoffman) a že jí vyzývá k tomu, aby se postavila do čela armády, která vyžene vetřelce a přinese její zemi mír. Johančino nezlomné odhodlání překonává původní nedůvěru jejích přátel i rodiny. (Magic Box)

Trailer

Terva

CITÁT - Francie prochází nejtemnějším obdobím svých dějin. Zachránit ji může jediná věc: Zázrak........... Tak co, bylo to UFO na začátku? Byl to mimozemský únos? Kde to ta Joana vlastně byla? Kdo ji schoval někde v čase a pak ji vyplivnul i z mečem v ruce? Zajímavý příběh, povedený hudební doprovod a skvěle herecky obsazené. Milla Jovovich jako Johanka z Arku je démonická. CITÁT - Mluvím s ním. Je krásný. Myslíte, že pochází z nebe?............. Od té doby, co věřím v Boha jako v Mimozemšťana, je lehké za tím vším vidět nějakou kosmickou sílu. Johance prostě pomáhají nějaké bytosti z jiné sféry nebo dimenze. CITÁT - Bůh? Tak na toho jsem málem zapomněl........... Je to smutné drama, ale má to i veselé chvilky. Například ty okolo 80 minuty. Fanatická Joana dokáže udělat peklo a kdo tvrdí, že zázraky neexistují, nemá pravdu. Musím pochválit i velmi povedený Český dabing. Táňa Vilhelmová krásně nadabovala Millu Jovovich. CITÁT - Toto je poselství od Boha: JDĚTE DOMŮ!!!! Johanka z Arku byla upálena roku 1431 a o pět set let později je prohlášena církví za Svatou. ()

Othello

Docela by mě zajímalo, jak ve své době rezonovala Bessonova křivda na Kathryn Bigelow, které tento projekt vyrval po desetileté práci z rukou, když odmítla obsadit do ústředí role jeho tehdejší ženu, Millu Jovovich. Protože zahraniční i tuzemská kritika ("UřvANá HySterkA hýk hýk hýk") je ohledně jejího hereckého výkonu vzácně shodná ve své povýšenosti a nepochopení. Postavou Johanky z Arku zde Besson tematicky navazuje na Nikitu, tedy příběh dívky s přidělenou rolí, která nedostala možnost dospět sama. Zde ovšem ona přidělená role je nejednoznačná, zpochybněná, veskrze traumatická a Milla Jovovich je v ní naprosto neskutečná. Vzdoruje male-gazingu a protože je příběh vyprávěn z jejího úhlu, stává se nespolehlivou vypravěčkou. Besson zde opět potvrdil svoji schopnost vytvořit dominantní ženskou postavu, která není, oproti současnému trendu, napsaná jako chlap, ale skutečně jako žena. A i kdyby toho všeho nebylo, tak za tu kameru pětihvězdí dáme, ne? Ta mimochodem stojí za tím, že zde nalezneme patrně nejlepší bitevní scény v pre-digitální éře. ()

Ajantis

Ať už byla Jana skutečně nunciem Božím nebo pouze duševně chorou, nehraje to z pohledu Stoleté války roli, vliv její osobnosti na okolí byl stejný. Vojáci (obrazně) vstávali z mrtvých, vojáci bojovali, vojáci vítězili. S kým to vlastně Johanka rozpráví při čekání na svou hranici? Je to svědomí, s nímž se musí ještě před koncem vyrovnat, nebo je to další zkouška její víry? V jistotě Božího poslání dokázala vítězit na bitevním poli, těžší boj však musela podstoupit až později, když ji Bůh zdánlivě opustil a čelí otázkám zpochybňujícím jeho samotnou existenci. Tady už zklamala. Besson se o historii příliš neopírá, ostatně v tvorbě psychologického Johančina profilu by mu stejně mnoho nepomohla; je to zkrátka jeho trochu svérázný pohled na tuhle dějinnou postavu. A rozhodně jde o pohled zajímavý. V jeho středu tedy pochopitělně stojí ona, resp. Milla Jovovich, na niž čekal ohromně obtížný úkol, ztvárnit postavu, jež dokázala hýbat lidmi i dějinami svým obrovským nadšením a odhodláním - nebo šílenstvím. Těžko její výkon hodnotit z hlediska realističnosti, ale na mě povětšinou působila přesvědčivě. Dobře zvládá přechody mezi chvílemi racionálního uvažování, projevy nezdolné víry a výbuchy zapálení pro své poslání. Nezapomenutelným momentem je, když při jednom takovém pronese větu „Já jsem klidná, to Bůh se hněvá!“. Dalšími jsou její vidiny, z nichž není dobře patrná jejich podstata a posilují tak žádoucí nejednoznačnost výkladu, jsou ale parádně zpracované a mrazí z nich v zádech. Výborný dojem trochu kazí průměrné (ale naštěstí nečetné) bitvy, obzvláště nešťastné (ale opět nečetné) zpomalené záběry a poněkud podivné vyšetřování inkvizičního tribunálu. ()

Visáč

Ďalší Bessonov triumf. Ak nie komerčne, tak umelecky určite. Obzvlášť, keď išlo v podstate o job na zakázku: režírovať mala pôvodne Kathryn Bigelow, Besson mal dohliadať na projekt z pozície producenta. Dejovo film začína strácať dych až v poslednom dejstve (po uväznení Johanky) a toľko očakávaná katarzia sa nedostaví v takej intenzite ako by si divák zaslúžil, čo považujem za jediný výrazný zápor. Dovtedy je to ale dynamická, slušne odsýpajúca historická jazda s výborne obsadenou hlavnou hrdinkou. Milla Jovovich predvádza jeden zo svojich top hereckých výkonov a jej kreácia je čisto v súlade s "fucked-up" charakterom Johanky, tak ako ju Besson chcel vykresliť. Kritizovať Millu je podobne irelevantné ako vyčítať Elizabeth Berkley, že je príšerne over the top v Showgirls, lebo plnila režisérove pokyny. ()

honajz

Kdysi jsem na tenhle film psal dlouhou recenzi, která se ztratila v hlubinách internetu i časopisu DiViDi, ale moje dojmy dnes jsou takové, že to bylo zmatené, uřvané, nelogické, a Millu by jeden nejradši nakopal do rozkroku, nakolik to není slušné a holky to asi nebolí tolik, jako chlapa koule - ale při některých scénách člověk měl pocit, že Mille ty koule fakt narostly. Některé scény zbytečně brutální, jiné přebarvičkované, a celé se to táhne jako falešný turecký med. ()

• Historická Joan (Milla Jovovich) bola negramotná, ale naučila sa ručne podpisovať listy, ktoré diktovala. Nápisy použité na filmových plagátoch a záverečných titulkoch sú založené na jej rukopise. Napriek tomu sa v jednej z filmových scén Joan podpíše len znakom „X“. (Arsenal83)
  • Dalším místem, kde se film u nás natáčel, byla jihočeská ves Dobronice, kde je narozdíl od Slezké Harty opevnění stále k vidění. (Czernozub)
  • Film sa stal svojím rozpočtom 54,9 milióna eur vo svojej dobe druhým najdrahším filmom francúzskej kinematografie. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřela herečka Olympia Dukakis

Zemřela herečka Olympia Dukakis

02.05.2021

Ve věku 89 let zemřela oscarová herečka řeckého původu Olympia Dukakis. Svůj filmový debut prožila v roce 1964 ve filmu Lilith a objevila se i jako matka Dustina Hoffmana ve filmu John a Mary z roku… (více)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (více)