Johanka (Milla Jovovich) byla malou holčičkou, když jí během přepadení její rodné vesnice vojáci anglické armády před očima znásilnili a zavraždili sestru. Od té doby se staly víra a modlitby její jedinou útěchou. Když Johanka dospěla, začala být přesvědčena, že k ní hovoří sám Bůh (Dustin Hoffman) a že jí vyzývá k tomu, aby se postavila do čela armády, která vyžene vetřelce a přinese její zemi mír. Johančino nezlomné odhodlání překonává původní nedůvěru jejích přátel i rodiny. (Magic Box)

Trailer

Ajantis

Ať už byla Jana skutečně nunciem Božím nebo pouze duševně chorou, nehraje to z pohledu Stoleté války roli, vliv její osobnosti na okolí byl stejný. Vojáci (obrazně) vstávali z mrtvých, vojáci bojovali, vojáci vítězili. S kým to vlastně Johanka rozpráví při čekání na svou hranici? Je to svědomí, s nímž se musí ještě před koncem vyrovnat, nebo je to další zkouška její víry? V jistotě Božího poslání dokázala vítězit na bitevním poli, těžší boj však musela podstoupit až později, když ji Bůh zdánlivě opustil a čelí otázkám zpochybňujícím jeho samotnou existenci. Tady už zklamala. Besson se o historii příliš neopírá, ostatně v tvorbě psychologického Johančina profilu by mu stejně mnoho nepomohla; je to zkrátka jeho trochu svérázný pohled na tuhle dějinnou postavu. A rozhodně jde o pohled zajímavý. V jeho středu tedy pochopitělně stojí ona, resp. Milla Jovovich, na niž čekal ohromně obtížný úkol, ztvárnit postavu, jež dokázala hýbat lidmi i dějinami svým obrovským nadšením a odhodláním - nebo šílenstvím. Těžko její výkon hodnotit z hlediska realističnosti, ale na mě povětšinou působila přesvědčivě. Dobře zvládá přechody mezi chvílemi racionálního uvažování, projevy nezdolné víry a výbuchy zapálení pro své poslání. Nezapomenutelným momentem je, když při jednom takovém pronese větu „Já jsem klidná, to Bůh se hněvá!“. Dalšími jsou její vidiny, z nichž není dobře patrná jejich podstata a posilují tak žádoucí nejednoznačnost výkladu, jsou ale parádně zpracované a mrazí z nich v zádech. Výborný dojem trochu kazí průměrné (ale naštěstí nečetné) bitvy, obzvláště nešťastné (ale opět nečetné) zpomalené záběry a poněkud podivné vyšetřování inkvizičního tribunálu. ()

Arsenal83

Nudné, slabé, rozvláčne, nič diváka nechytí. Tej Mille tu ani nikto nefandí. Toto je veľkolepá drahá verzia založená na halucináciách, chýbal ten moment, kedy si hlavná postava získa vaše srdce. Na konci sa niečo objavilo, ale inak celé to vyzerá ako film o pomätenej. TV verzia s Leelee Sobieski je o dva triedy vyššie. Pretože má presne opačné parametre. ()

corpsy

No technickej stránke a celkovému reálnemu pohľadu sa naozaj nedá nič vytknúť, ale filmu chýba život. Hlavne v postave Johanky z Arku. Milla Jovovich nieje zlá herečka, ale predsa je to stále skôr tá sexy modelka z reklám a módnych časopisov. Ultimatívna Johanka - viď UTRPENIE PANNY ORLEÁNSKEJ z roku 1928. ()

Shit

No teda nevim, ale mě se to líbilo a určitě to neni propadák jak tady většina píše. Bojový scény jsou podle mě hodně dobře natočený a halavně většinou strhující, hudba dobrá a Milla Jovovich je prostě úžasná, já proti tomu moc výhrad nemam, snad jen to mohlo být kratší, ale když on je na tom konci Dustin Hoffman, tak se na to ani nedá stěžovat ()

WANDRWALL

Nezbývá mi, než dát tomuhle filmu 3 hvězdičky. Ne za jeho kvlitu, ale že zaměstnal hodně nezaměstnaných - aspoň na čas - na Bruntálsku. Takže bylo pomoženo, hmatatelně lidem na Bruntálsku, kde jim peníze chybí víc, než jinde v zemi. Za ty peníze si mohou jít pak do kina, na nějaké pohádky pro dospělé. Kvalita filmu, to se nedá dodívat. Je to jen zpracování známé legendy a tvůrce do toho nevložil nic reálného, nechal nás při legendě. ()

• Vo filme Joan zažíva vízie ako malé dieťa, ale historická Joan tvrdila, že tieto vízie sa začali okolo 13. roku života. (Arsenal83)
  • Naturálny boj občas prerástol do skutočných bitiek medzi komparzistami a stávalo sa, že kaskadéri museli pred rozzúrenými komparzistami chrániť aj hercov. Nezaobišlo sa to bez zranení. Sanitky a vrtuľníky boli priamo na pľaci, zašívalo sa rovno na mieste. (gogo76)
  • Scéna, v ktorej je Joan (Jane Valentine) svedkom vraždy svojej sestry a posmrtného znásilnenia anglickými vojakmi v ich dedine, je čisto fiktívna konštrukcia a nikdy sa historicky nestala. Joan a jej rodina utiekli zo svojej dediny skôr, ako bola napadnutá, a v skutočnosti ju napadli Burgundi, nie Angličania. (Arsenal83)

Související novinky

Zemřela herečka Olympia Dukakis

Zemřela herečka Olympia Dukakis

02.05.2021

Ve věku 89 let zemřela oscarová herečka řeckého původu Olympia Dukakis. Svůj filmový debut prožila v roce 1964 ve filmu Lilith a objevila se i jako matka Dustina Hoffmana ve filmu John a Mary z roku… (více)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (více)