Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Titus

Luc Besson umí. A Tchéky Karyo jako strejda Bob mě fakt dostal. Navíc jsem to viděl v černobílé verzi, takže to bylo o to víc frajerský. Jinak, řekněte mi, proč má Jean Reno v ruce nějaký dělo. A když nemá dělo, tak má řemdich - to je frajer...! ()

Zahartof

Luc Besson kdysi točil skvělé filmy a tohle je jeden z nich. Přijde mi sice trošku slabší než Leon a Magická Hlubina, ale to neznamená, si nezaslouží plný počet! Film plyne pomalu, ale to vůbec není na škodu. Tchéky Karyo tu hraje pěkně chladnokrevného bastarda, Anne Parillaud je jako Nikita velmi ženská a velmi uvěřitelná, žádný stroj na zabíjení (přesně tak byste se cítili, kdyby vás někdo násilím vytrhl z vašeho, jakkoli mizerného, života), ale největší potlesk si zaslouží Jean Reno alias Viktor Čistič. Za deset minut zastřelí deset lidí a jednoho utopí v žíravině. Scéna se střelbou z auta je absolutně kulervoucí. Citlivý konec se k filmu krásně hodí. Povinnost do filmotéky. ()

Trixi

Nemůžu si pomoct, ale tenhle kultovní.....všemi milovaný film se mi, až na pár scén, moc nelíbí. Brutalita ve filmech je dnes už zcela běžnou věcí, ale když už mám chuť na něco tvrdšího, tak tohle není film, po kterém bych sáhla. ()

Dan

Krásná sonda do projevů jedné nekonformní dívky, která se zaplétá se zákonem nejprve z jedné strany, pak z druhé a pak...? Nevykresluje hrdinku, která by byla jednoduše charakterizovatelná, ba právě naopak, nechává jí prostor být lidskou bytostí a uniknout tak schematismu filmových příběhů. Scénář mi přišel občas tak trošku francouzsky ujetý, ale to je u Bessona poměrně normální ;-) ()

HonzaMag

Viktor čistič byl svého času pojem a nejednalo se při tom o žádného šikovného pomocného ukrajinského pracovníka na stavbě/zahradě/..... ()

kwaicheng

V roce 1990 to byla nejspíš pecka. Na mě to zrovna dojem neudělalo. Ze začátku se mi zdálo, že se dívám na Lamberta Highlandera, jak tam tak kráčela ta podivná parta, výcvik byl docela srandovní, i když bohužel v tom slova smyslu, že můj smích nebyl záměrem filmařů..Nicméně dobrej nápad na příběh, to se musí nechat. Taky Tchéky Karyo se mi líbil, jak zahrál roli Boba, i když možná, že o tak dobrý výkon nešlo, protože tenhle chlap musel vypadat jako gauner už jako miminko. No a samozřejmě můj oblíbený Jean Reno a jeho nenapodobitelný neverbální projev. "Jsem Viktor. Čistič." ()

Lorge

Tenhle film pro mě má jisté zvláštní a velice osobité kouzlo už od té doby, kdy jsem ho (ve svých jedenácti navzdory rodičům) viděl poprvé. Tehdy to možná bylo pro jeho syrovou brutálnost, ale od té doby uběhlo mnoho vody a dnes je v tom něco víc. Film neztratil nic ze svého kouzla, spíše získal. Postava Nikity, feťačky, která dostane druhou šanci, brilantně ztvárněna Anne Parillaud, si prochází utrpnými peripetiemi, které jí přemění nejejn z trosky v krásnou ženu, ale také ve stroj na zabíjení. Ovšem tenhle stroj má i city a proto nastanou komplikace... Za zmínku stojí také vedlejší postava Viktora Čističe, kterého ztvárnil Jean Reno a který posloužil jako vzor pro hlavní postavu Bessonova dalšího díla Leona (FYI Leon nosí naprosto stejné brýle jako Viktor Čistič ;) Jde o kvalitní dílo, které si zaslouží svých "pět na stole" :) ()

Dartdevil

Namlsaný Leonem a Magickou hlubinou jsem se těšil na další zážitek pod vedením Luca Bessona. Profláknutou Nikitu jsem viděl až jako poslední a to možná byla ta chyba. Mnoho těžko uvěřitelných situací a reálií u mne shodilo tohle dílko na "pouze" výborné. ()

Khamsin

Prvních 20 minut mi hrubě nesedlo - například úvodní přestřelka mi přišla dost amatérská. Představitelka hlavní hrdinky mi byla silně nesympatická prakticky po celou dobu (přiznávám, obrovský vliv na to měla právě první dvacetiminutovka), což považuju za veliký problém. Takže z mého pohledu - nezklamalo, ale také nenadchlo. ()

Acrobat

Luc vyjadruje a dáva poznať, aká bude jeho pečať navždy odtlačená v dejinách kinematografie. Srdciar, skvelý originalista, okázali maniak a akciový štváč. Skvelo vybraný štáb, ktorý si drží pri sebe než by sa dialo čokoľvek. Ľudský, prevratný, vždy svojský. Nikitou vstupuje, ešte ničím nevystúpil. Homme Besson, La. ()

E lan

Bessonova klasika neztrácí působivost ani po tolika letech, super příběh, výborné herecké výkony a celkově zdařilý počin. ()

boni

Výborný film, ale na plné hodnocení to není. Každopádně na úplně jiné úrovní než trapný americký remake. ()

neo93

Francouzsko-italský kriminální thriller z devadesátých let. Nejvíc se mi samozřejmě líbila ta proměna z drogované trosky až po v celku milou, ale zabijácky přesnou vražedkyni. Anne Parillaud ve své nejlepší roli snímku jasně kraluje. Zaujme také Jean Reno v roli Viktora-čističe. Není to úplně klasický akční film, ale i psychologické drama, které si hraje především s hlavní hrdinkou. ()

mira.l

Před necelými třemi měsíci jsem viděl Zabijáka - http://www.csfd.cz/film/384-zabijak/, tak jsem se podívali na originál. A světe div se, ono je to až na detaily vlastně úplně stejný. Něco se mi víc pasovalo tady, něco v Zabijákovi, je docela zajímavý ten procentuální rozdíl v hodnocení 82:58%. Tady 82, protože...protožže proč? Protože Luc Besson? Do značné míry asi jo. Mně třeba tady přišel divný ten konec, takový neuzavřený, skoro se až zdá, že nějak podivně "ustřižený". Hodnotím stejnými průměrnými třemi jako Zabijáka. Brutální Nikita je jedním z takových "legendárních" filmů. Uvážíme-li, že od jeho vzniku uplnulo už - je to neuvěřitelný a takhle napsaný to vypadá strašně - čtvrtstoletí, ledacos to vysvětluje. V roce 1990 to byla svým způsobem bomba, ale dneska už to působí poněkud vyčpěle. Ta scéna na ambasádě působí spíš jako fraška, a nejen ona. A čistič Viktor? Co je na něm vlastně tak fenomenálního?? Jedno bohatě stačilo. ()

Psycho.R

Těžko se mi hledala sympatie k hlavní hrdince poté, co tak bez emocí odpraskla na začátku kladnou postavu. Jinak bych šel, asi, i výš s hodnocením. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění