Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

milicjant

Tvorbu Luca Bessona mám rád, všechna jeho díla si ode mě oprávněně vysloužila vysoká hodnocení a Nikita rozhodně patří mezi to nejlepší, byť nepracuje s takovými emocemi jako třeba slavnější Leon nebo obrazovou stylizací, kterou jsme mohli obdivovat v Pátém elementu či Magické hlubině . Ze snímku na mě především dýchá kovově chladná melancholie, což je pocit bezesporu vzácný. Postava Nikity je pod Bessonovou režijní taktovkou pojata opravdu blízce a přístupně, sám jsem s ní prožíval první vzestupy, neúspěchy nebo také lásku, jež se nakonec stala tím osudným okamžikem v celkové proměně Nikitina charakteru. Snad proto takový stesk v nečekaném zakončení. Závěr, který zde Besson dotáhnul do extrému nechává divákovi zcela volnou ruku v možnosti si individuálně domyslet pokračování příběhu i jeho hlavních aktérů a zároveň nenásilně nutí člověka „pracovat“ s filmem dávno po skončení titulků. Bylo by dost nefér nezmínit celkovou atmosféru díla. Režisér jako obrovsky vyzrála osobnost dokáže každému svému počinu vdechnout osobitý styl, aniž by se někdy opakoval či dokonce vykrádal. U Nikity vsadil na temný, kovový nádech a působivě tím dotváří celkové syrové vzezření snímku. (dost mu s tím pomáhají filtry na kamerách neustále mi evokující prvního Robocopa). Hudbu Erika Serry si rád poslechnu i na soundtracku, což o Leonovi zas tak moc neplatí, v obou vlastních filmech však funguje stoprocentně. ()

gogos

Besson mnoho filmů nenatočil, ale pokud nějaký ano, tak to stojí za to! Jelikož doposavad jsem znal pouze serial Brutalni Nikita, tak jsem toho od filmu mnoho neocekaval. Jenze na serialu je videt, jak amici dokazu kvalitni predlohu zmrvit. Tento film je uplne jina liga, je to uplne jinej sport.... Libil se mi zpusob kamer, dialogy, ztvarneni postav, scenar, proste cele je to temer bez chyb. Opravdu uzasny film o tom, jak se lidska duse a telo muze zmenit.... ()

blackrain

Vždycky máme možnost volby. Snažíme si vybrat tu jednodušší cestu. Někdy nás na naší cestě mohou potkat různé náhody, říkáme jim osud. Nešťastná náhoda změnila Nikitě život. No, ale, když jdete přepadnout lékárnu, tak musíte s náhodami počítat. Také byla postavena před možnost volby, i když v jejím případě asi volba není správné slovo. V následující době se z mladé ženy stala vraždící mašina, která zabijela na rozkaz. Řekněme, že seriál je filmu hodně vzdálen a takových kvalit nedosahuje. Já dám přednost vždycky raději filmu. ()

slunicko2

Psychologický portrét v ohrádce akčního thrilleru. 1) Lidská tvář Nikity není moc přesvědčivá._____ 2) 35letý charismatický Jean-Hugues Anglade (snoubenec Marco) se mi zamlouval více._____ 3) Film na mě příliš nezapůsobil. Nebudím se v noci hrůzou, že zazvoní zvonek a za dveřmi bude: Viktor. Čistič. ()

topi

Absolutní klasika a s Leonem zároveň nejlepší film Luca Bessona. Jean Reno v roli Viktora "čističe" je famózní. Anne Parillaud jako Nikita a její přeměna ze zavšivený punkerky v překrásnou ženu je parádní. Třetí nezapomenutelná postava je "strýček" Bob (Tchéky Karyo). To byly takový bijáky, že je v tom vidět ten krásnej a poctivej zápal pro věc, ať je to scénář, režie, kamera, hudba, nebo herecké výkony. Všechno to šlape na plný plyn! V dnešní době už téměř nemožné. Vzpomínám si, když film v 92. dávali v televizi, tak jsme všichni čučeli jak vyoraní, do té doby Československá televize nic podobnýho nevysílala. A samozřejmě pochvala českému dabingu, to je taky klasa. Nemůžu nic vytknout a po každém dalším shlédnutí mám dokonalej filmovej zážitek a luxusní pocit z poctivé filmařiny, dělané od srdíčka. ()

Gianni_B

Film se rozjede ve chvíli, kdy se Nikita seznámí s Marcem - do té doby je to spíš průměr. Moc se mi líbila hudba. Ale tomu příběhu stejně něco chybí - že by trochu víc nadsázky? ()

L_O_U_S

Brilantní film po všech stránkách s velice poutavým příběhem a dýchající "francouzskou" atmosférou. Navíc plný naturalistických a velmi silných scén (Nikita se zbraní v lékárně). Do poslední chvíle nevíte, co bude muset hrdinka ještě podstoupit a jak dlouho vydrží žít dvojí život. Od zdánlivě rutinních akcí (odposlechy v hotelu) až po hromady mrtvol (kultovní scény s Viktorem-čističem) nám dává (z hlediska reálií možná přeci jen přehnaným způsobem) nahlédnout do světa tajných služeb, do hry, kterou rozehráli jiní a jíž je Nikita nástrojem a zároveň obětí. Neoblíbenější scény: přestřelka v lékárně, vyšetřování a soud, nabídka ke spolupráci, akce v hotelu, v Benátkách a v bytě s velvyslancem. Po Nikitě jsem docela zvědavý na jiné Bessonovy filmy, zejména LEONA, který je podle některých uživatelů ještě lepší než Nikita. "Josephine?" (70.) ()

Skip

Výborný film se skvělými hereckými výkony. Ještě že Besson nedělá ze svých zabijáků pouhé stroje na zabíjení, ale ukazuje, že i oni mají něco jako duši. Nakonec z toho vycházejí ti, kdo zabíjejí, jako hrdinové, kterým drží diváci palce. Jistě, je to poněkud na hlavu, ale je to jen film. A když je dobře natočený, tak proč se nebavit a nenechat polechtat to temnější z našeho já, které naštěstí zůstane u většiny skryto. ()

Dont

Scénář občas váznul, ale jinak to byl solidní akční thriller s humornými prvky (dominuje Viktor Čistič) a velkou (trochu pohádkovou) proměnou vzpurné Nikity z feťačky ve vládní agentku. Anne Parillaud svoji roli zvládla na jedničku, zdařile jí sekundoval Tchéky Karyo. První mise Nikity v restauraci a výstup Jeana Rena v závěru příkladně uspokojovaly nároky kladené na tento žánr. Pro mne rozhodně jeden z těch lepších snímků Luca Bessona. ()

major.warren

Ikonický akčňák Luca Bessona s vynikající Anne Parillaud v roli "Brutální Nikity." Není to dokonalé a občas příběh sklouzává k přílišné banálnosti. Ale on si to Besson později bohatě vynahradil v Leonovi. Nicméně každý rok si Nikitu s radostí připomínám na ČT2. "Viktor Čistič" Jeana Rena a "školitelka půvabu" Jeanne Moreau fungují za každých okolností. Besson je zkrátka špička, která umí. ()

Fanucci

Je to dobrý snímek, ale nevidím na něm nic legendárního nebo kultovního. Vím, že člověk by neměl filmy brát vážně, ale když dva lidé placení francouzskou vládou začnou střílet a vraždit na území velvyslanectví cizí země...No tak to je na mě trochu moc velká hovadina. Film na druhou stranu má velice silné momenty. Nejvíc se mi líbila scénka v Benátkách. Je perfektně vypjatá - jak z akčního hlediska (zavraždění ženy na lodi) tak emocionálního, kdy na Nikitu mluví přes dveře její snoubenec a snaží se podivné chování své nastávající nějak pochopit. Konec mne přijde velice slabý. Místo toho, aby šel Besson a scénárista do rizika a ukončili příběh pořádně, tak ho nechají vyznít do ztracena. Nikita prostě zabíjela, už to přestala zvládat a tak...no ti kteří viděli vědí co:-). A pak následují jenom titulky... Konec, hotovo, schluss. Film byl pro mne velkým zklamáním. ()

Frenegonda

Přeměna hlavní hrdinky z totálně bláznivé ženské, která vraždí ani neví proč v disciplinovanou agentku je dechberoucí. Je otázka jestli to tak doopravdy nefunguje? ()

Petfruf

Nikita je na mém Bessonžebříčku až za Pátým elementem, takže na pěkném bramborovém místě. Po celou dobu sledování filmu, jsem se nemohla dostat do stavu, kdy bych se dokázala ztotožnit s hrdinkou či alespoň pochopit její jednání. Je mi líto, ale když na mě hlavní postava nezapůsobí, nemůžu si jí oblíbit (stejný problém jsem měla nedávno u Wrestlera). Každopádně se pořád jedná o nadprůměrný filmový kus, který je opět podtrhnut skvěle energickou hudbou Erica Serry. A nesmím opomenout krásně napsané vedlejší postavy pro Karya, Rena a Anglada. ()

Carlossss

Luc Besson a jeho rozcvička na Leona. Besson umí dělat dobré filmy a Nikita to jenom dokazuje. A jestliže mu zahrají herci, tak je kasovní trhák na obzoru. V tomto případě jde o Anne Parillaud a Jeana Reno, který měl sice malý prostor, ale jeho Viktor je nezapomenutelný. Vlastně ta čtvrtá hvězdička je čistě a jenom za něj:) ()

easaque

Když opomenu to, že jsem nevěřil možnosti, že se dá taková mladá násilnická feťačka zkrotit v poslušnou špiónici, tak to bylo velmi dobrý. Bessonův styl se mi líbil a v kombinaci s hudbou, hereckými výkony nemůžu jít pod čtyři hvězdičky a na 5* u mě chybí ta uvěřitelnost. Rozhodně však lepší než jeho pozdější Leon - tohle není jen o zabíjení... [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

SallyZen

Nikita nebyla tak brutální celej film, ale jen na začátku. Popravdě první minuty, kdy Niki byla drogově závislý blázen mě bavili asi nejvíce. Její změna tam je velice dobře zaznamenána. Ale bohužel od půlky filmu už mě to moc nebavilo. S hereckým obsazením nemám problém, hudbou také ne, ale ten děj a celkově atmosféra už nebyla tak silná. Přesto Bessonovo nadprůměrné dílo. 65% ()

Martin741

Jeden z filmov, na ktore sa proste neda zabudnut hned po zhliadnuti. Drsna akcia, krasna Parillaud a vyborny Zaporak Reno zaistuju tomuto kultu 94 % ()

Figu

Musím teda krapet vyvrátit názory o nejlepším Bessonově filmu. Po Nikitě přišly daleko lepší, kvalitnější a promakanější bijáky (Leon, Pátý element), nicméně i tenhle o drsné nekompromisní agentce, stvořené pro zabíjení, stojí za to! Rukopis Luca je zřejmej a skvělý béčko se vykrášlilo i bomba miniroličkou, tenkrát ještě budoucího Leona, "čističe" Rena! Akce v Nikitě byly parádní, škoda, že to kouskovaly pasáže plný citů, provinění a lásky... Jinak nemám co vytknout! Navíc Anne byla docela kusanec k sežrání. 75% ()

honajz2

Škoda, že to nemá silnější konec, jinak bych ten plný počet klidně dal. Já ho možná jednou dám i tak, ale zatím to na něj bohužel nevidím. I tak je to ale skvělý film, obzvlášť na svůj žánr. Má to skvěle napsaný scénář, s promyšlenými a zajímavými postavami (obzvlášť Patillaud v hlavní roli Nikity vynikla, ale nezapomenutelný je samozřejmě i Jean Reno v roli čističe Victora), solidním vývinem děje a podmanivou atmosférou, díky které si to drželo moji plnou pozornost od začátku až do samého konce. A slušné akční scény samozřejmě nechybí. Když tak nad tím popravdě přemýšlím, asi ten plný počet dám už teď, protože když pominu ty drobné chyby, tak to mělo vše, co mělo mít a co jsem od toho očekával, takže bych vlastně měl být plně spokojený. A vlastně i jsem, líbilo se mi to snad i úplně stejně, jako Leon. Na svůj žánr jsou oba tyhle filmy naprosto perfektní podívaná a tak i Nikitě ten plný počet nakonec opravdu dám :-) Možná jsem fakt Bessona podcenil, na základě několika jeho slaběji hodnocených filmů jsem asi neměl mít ucelený názor na jeho filmografii... Tak snad mě bude takhle mile překvapovat i dál. Slabých 5* ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění