andrii

Zvol si vlastní dekadenci. Dimenzi sebe. Podoby zvrácené balady. V atmosféře konfet novému, kondolencí starému. Amputuj bábel, chumel špatných, šatních tyranů, satyrů krve. Faunu drátěných helem. Temno za temenem, v pohádkách pro dospělé. ()

pakobylka

"Zvláštní“ … to je výraz, který nemůže plně vystihnout povahu těch dní - a nepřipraví vás na nebezpečnou jízdu v drsných nepřátelských končinách, kterou budete muset společně s hrdiny příběhu absolvovat. Rozuzlení je podstatně jiné než jaké jsem čekala, ale vůbec nejsem zklamaná - to bych byla sama proti sobě. ()

Juto

Výborný akčný krimi thriller. Temná atmosféra filmu je vynikajúca. Myslím, že keby tento film neprodukoval James Cameron nebol by tak dobrý. Neviem, kde James čerpá nápady, ale scenár je nadpriemerný. Kathryn Bigelow je nadaná režisérka, ktorá to výborné zvládla. 8/10 ()

Martrix

Zvláštní dny vcelku přesně naplňují význam slova pozoruhodný. Ve všech ohledech to není film průměrný a plochý, ale stejně tak to není mozektrápící thriller. Ta horší stravitelnost vychází ze snahy tvůrců vměstnat do jednoho filmu několik nosných linek. A samozřejmě je to na úkor stopáže, ale často také dynamiky. Zvláštní dny jsou tak trochu sci-fi, detektivka, vztahové drama a to vše je ještě okořeněné vyhraněním se proti rasové diskriminaci černochů. Místy je z filmu velmi silně cítit, že se tvůrci upírají k roku 2000 jako ke startu nové éry, kde bude svět lepší a pro černochy spravedlivější, ale současně jsou si vědomi, jak moc třaskavá tato změna bude. Stvořili velmi věrohodný svět (tehdy) blízké budoucnosti, zabydleli ho docela dobře vykreslenými postavami a ano, i řemeslně je to bezva, ale raději bych jen ten sci-fi/detektivní příběh. A bez toho přepáleně béčkového konce. Mám rád vícevrstevnaté filmy...to není totéž, jako řetězení. Za sebe tedy dávám tomuto jistě ne průměrnému filmu, spíše průměrné hodnocení. 65% ()

c.tucker

Výborné sci-fi. Nejvíce co mě na tomhle filmečku zaujalo, bylo to, jak zobrazoval pohled osoby, kterou jakoby sledujete v tom programu, natočené jeho očima. A taky se celkem povedl Ralph Fiennes. ()

Plangi

Skvělý sci-fi kousek, který se rozbíhal sice zlehka, ale nakonec se konala hodně slušná jízda vizí (tehdejší) blízké budoucnosti s velice zajímavým hereckým ansámblem, v čele s perfektním Ralphem Fiennesem. Semtam se našlo hlušší místo, ale prakticky jsem se v průběhu nenudil, ba naopak - námět byl využit na stopro a Bigelow Cameronův scénář zvládla víc než obstojně. Třešnička na dortě pro mé ucho - Deep Forest:) 85 procent. ()

dr.fish

Tenhle film je už dnes sice překonaný scénáristicky i technologicky, ale jedno mu nikdo nevezme. Tu podivnou atmosféru, konce milénia, úpadku západní civilizace, beznaděje a touhy žít normálně aspoň ještě pár dní navíc, než se to všechno podělá úplně. Ve filmu tohoto ražení by Ralph Fiennes dnes už asi roli nevzal. Tak ho máme na památku v tomhle starém sci-fi a je to paráda...80% ()

majo25

Škoda, že budúcnosti alebo scifi-prvkov sa dotýka tento film iba zľahka. Pokojne by sa s malými zmenami mohol odohrávať aj v súčasnosti. Pretože sa jedná o čistokrvný akčňák s prvkami mysteriózneho trileru. Pravdupovediac, na Fiennesa v hl. úlohe som si musel trochu dlšie zvykať, ale potom som to prekusol. Atmosféra aj zápletka boli celkom fajn, a aj keď som čakal istú nadstavbu, spokojnosť prevláda, hlavne vďaka podarenému záveru. ()

bartias

Jakoby dickovský sci-fi thriller o změnách, které přináší přelom století, připomíná Blade Runnera i proto, že jeho základ tvoří detektivní zápletka. Přes slušný rozjezd ale děj brzy ztrácí drajv a začne zakopávat o vlastní zvraty. Několikrát šroubovaný konec s rádoby šokujícím odhalením už působí vyloženě směšně. Jedině nahé scény Juliette Lewis vypadají stále dobře. ()

tomeek

Proklatě temné scífko s podobným tématem jako o trochu mladší eXistenZ, skvělý Ralph Fiennes ve scénáři Jamese Camerona a hodně neobvyklý detektivní příběh. Bavil jsem se, neztrácí to dech a finální rozuzlení je dost slušné. Ralph mi celou dobu strašně připomínal Bradleyho Coopera - to asi ty vlasy. Je to bohužel ale jeden z těch filmů, které už nemusíte vidět podruhé, protože budete vědět, kdo je ten hlavní hajzl. Úvodní scéna je skvělá a ty dvě a půl hodiny utekly jak voda. "Není důležité, jestli jsi paranoidní. Důležité je, jestli jsi paranoidní dostatečně." ()

Cedr

Nepříliš známý temný thriller se skvělou atmosférou, vynikajícími a nepříliš okoukanými herci. Solidní scénář a noirový feeling. Neviděli jste? Chyba..., na co čekáte? ()

Swansea

Slabota tohoto futuristického thrilleru je už v samotném spoluscénáři Jamese Camerona a Jaye Cockse. Režisérka Kathryn Bigelow a kameraman Matthew Leonetti dělali co mohli (a skvěle), aby zachránili alespoň něco. ()

LeoH

Formálně předběhlo svoji dobu, vůbec to nepůsobí jako přes dvacet let starý biják, temnota i energie na jedničku, výborný kyberpunkový motiv se záznamem a reprodukcí prožitků, jenom škoda, že naražený na kopyto tak neinvenčního příběhu s tak slabým myšlenkovým nábojem, spějícího k tak šablonovitým koncům, až se mi u toho vynořila věta z přibližně stejně starého manifestu sdružení přátel surrealismu Surrotek: Sci-fi (čti zky-fi) znamená zkyslý finty. 70 %, půl hvězdičky navrch za PJ Harvey a za „memories are meant to fade“. ()

sugythesugar

Áno, Zvláštne dni (1995) sa odohrávajú v Ďalekej budúcnosti roku 1999, tesne na prelome tisícročí. Práve prelom tisícročí je pre dej tohto filmu dôležitým aspektom. Strach z konca sveta, ktorý mal (podobne ako v roku 2012) nastať s úderom polnoci na 1. januára roku 2000 a s ním súvisiace nepokoje v uliciach. Takto si predstavoval v roku 1995 James Cameron – režisér Priepasti (1989), Titanicu (1997) a Avatara (2009) cyberpunkové vyhliadky na budúcnosť. James Cameron alias „Železný Jim“ síce tentokrát nerežíroval, ale napísal scenár pre dnes už oscarovú režisérku – Kathryn Bigelow (bývalá žena samotného Camerona). Tá nám priniesla adrenalínový heist film Bod zlomu (1991) aj vojnovú drámu Smrť čaká všade (2008). „Železný Jim“ vtedy reagoval na rasové nepokoje v Los Angeles v roku 1992. Tie sa diali v súvislosti so zbavením obvinených policajtov, ktorí sa dopustili násilia na zatýkanom Rodneym Kingovi (veľmi podobná situácia tej spred roka). Ale poďme už k zápletke Zvláštnych dní. Na konci tisícročia je na čiernom trhu dostupná nová technológia, ktorá vie nahrávať a reprodukovať zážitky z prvej ruky. Túto technológiu si dáte jednoducho na hlavu a ona nahrá nielen to, čo vidíte, ale aj všetko, čo cítia vaše zmysly. Táto technológia sa často zneužíva v pornografii. Náš protagonista – bývalý policajt – Lenny Nero s tvárou skvelého Ralpha Fiennesa (Voldemort) trávi posledné dni starého tisícročia prekupníctvom už zmienenej technológie. A to často prominentným členom smotánky. Ale jedného dňa sa dostane k nahrávke, ktorá zaznamenáva zážitok vraždy prostitútky, ktorá bola Nerovou starou známou. Lenny ako bývalý policajt sa púšťa do pátrania po úchylnom vrahovi, čo ho zavádza hlbšie do tiesnivej situácia, ktorá v L.A. panuje. Korupcia, depresia, závislosť na novej technológii a násilie. To je cesta, ktorou si Lenny Nero prejde. Tento výborný film bol svojho času podobne, ako kedysi legendárny Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta, kasovým prepadákom a kvôli svojej (dá sa povedať) náročnosti bol nepochopený. Preto som rád, že vám ho môžem predstaviť a odporučiť. Ak máte radi atmosféru 90. rokov, tak sa vydajte do Ďalekej budúcnosti roku 1999 a prežite Zvláštne dni. ()

plechulka

Ponuré, temné sci-fi odehrávající se na pozadí "Silvestra století". Atmosféra (možná že) blížícího soudného dne v temných ulicích dekadentní civilizace... takhle nějak si přestavuju konec římské říše..... V tomhle filmu mne nezajímala ani tak story, jako perfektně vybudovaná atmosféra města natlakovaného očekáváním i hrozbou před něčím, co nikdo netuší, jestli přijde.... Mimochodem. mladý Fienns mi připadal sexy jak nikdy předtím a píseň, co zpívala J.Lewis (?) byla úžasná - vůbec celá hudba. ()