Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

Martin741

Vyborna ceskoslovenska detektivka .. 60. roky v plnej krase, film ma tempo, vyborne dialogy, Hrusinsky exceluje, ba dokonca sa tu ukazal aj Vaclav Lohnisky /Kladivo na Carodejnice/. Zaciatok vybornej pentalogie, presne to je Strach z roku 1963. 89 % ()

rakovnik

Tak jsem po 55ti letech od vzniku Strach dokoukal. Tolik utahaná kriminálka je přes poměrně vysoký počet mrtvol k vidění málokdy. Sice do sebe nakonec vše uspokojivě zapadne, ale těch řečí okolo... ()

honajz2

Já si nemůžu pomoct, od Schulhoffa jsem viděl dva filmy - Vrah skrývá tvář a Diagnóza smrti .- a oba dva se mi líbily, byť Vrah skrývá tvář o dost víc, ale Strach mě bůhvíjak nenadchnul. Jako jo, úvodní scéna je výborná, Hrušínský opět hraje skvěle, ale atmosféru to pro mě moc silnou nemělo (i přes velmi dobrou kameru a zvláštní hudbu, chápejte v dobré, slova smyslu) a tak jsem se místy nudil a vyšetřování podle mě probíhalo poněkud pomalu. A to finále mě poněkud zklamalo, jak samotným vysvětlením, které mi přišlo trochu přehnané, tak i tím, že ten konec je strašně divně utnutý, že jsem měl chvíli dojem, že mám staženou verzi, kde chybí konec. A Helga Čočková tady vypadá a působí, jako nějaký dost nepovedený klon Giulietty Masiny s blond vlasy a otravným hlasem. Vím, že Schulhoff umí, ale Strach na mě prostě tolik nezapůsobil. 3* ()

MrPierc

Opět kamenný výraz Hrušinského a černobílý film, mrazivá hudba. Jen mě docela štvou ty dvě netypická česká jména : Varga a Kalaš :-). Taky mě udivilo, proč byla Helga Čočková dabována Bohdalovou. Jinak strach z toho filmu šel. ()

zette

Posledni celovecerni film Petra Schulhoffa, ktery mi chybel ke zkompletovani jeho rezijni filmografie. A musim konstatovat, ze jeho kriminalky miluji (predevsim Po stopach krve a Vrah skryva tvar). Strach take velmi dobre buduje atmosferu a postupne rozpleta zamotany kriminalni cin. Hrusinsky jako vzdy vyborny, v tomto filmu ale jeste nema tolik prostoru, bohuzel. ()

pakobylka

Zápletka vychází na půl cesty vstříc ideologickým potřebám své doby, což ovšem není úplně neobvyklé ani u těch filmařských počinů, které tehdy vznikaly na opačné straně železné opony, takže kvůli tomu není třeba mravokárně pozdvihovat hlas. Nicméně pointa jakoby byla do děje dostrkaná spíše hrubou silou nežli racionálními argumenty, což celkovému vyznění zrovna dvakrát nepomáhá. Na druhou stranu ústřední dvojice kriminalistů Rudolf Hrušínský + Radoslav Brzobohatý funguje na jedničku s hvězdičkou a atmosféra se taky nikde zbůhdarma nepoflakuje a má se čile k dílu, takže nakonec za 3,5* ()

Bush13

Zprvu pornografická zápletka konvenčně vyhlížejícího kriminálního příběhu s dvěma nebetyčně flegmatickými detektivy, ve kterém je největším "pornem" samozřejmě ta krásná Tatra 603 se třemi světlomety, na konci vyzní poměrně hloupě politicky, což je vlastně škoda. ()

majo25

Priemerné krimi, ktoré zaujme iba úvodom s trilerovou atmosférou, štandartne dobrým Hrušovským a dobrým spracovaním. Samotné vyšetrovanie je nezaujímavé, divák sa mierne stráca v menách (osôb, ktoré nie sú v obraze) a stopáž je na takýto príbeh jednoducho pridlhá. Nad vodou to drží spomínané kvalitnejšie spracovanie. ()

otík

První díl majora Kalaše s Hrušínským. Stará dobrá česká krimi, ve které se poprvé setkáme s inspektorem Kalašem (výtečný R. Hrušínský), je plná napětí a podrobného vyšetřování vražd dvou mladíků zapletených s bývalými sympatizanty fašismu. Hudba: Václav Lídl ()

dr.fish

Dobře natočená pomalá detektivka, která se zamotává a zamotává, až ji skoro nikdo už nemůže rozmotat a tak se kostrbatě a složitě dostáváme k vrahům a motivům, a celé my to přijde vykonstruované jako politické procesy padesátých let. Jestli to tak mělo vypadat, pak se to povedlo. Jinak ovšem napětí tam je, herci skvělí. 70% ()

hans500

Kvalitní detektivka, Rudolf Hrušínský tradičně skvělý. První film s postavou majora Kalaše, následující pokračování jsou ještě lepší. ()

chelseaman22

V komparaci s počinem Vrah skrývá tvář se jedná o značně méně poctivý vývar, který těch mastných ok skutečně příliš neobsahuje. I přes hvězdné obsazení se nepodařilo vymyslet zápletku, která by diváka chytla za pravou hemisféru, takže výsledek je rozpačitý, nicméně koukatelný. 69% ()

Mirokukii

Aneb série vražd mající za počátek lechtivé snímky a žárlivost. Vedoucí skvělé detektivy až ke špionáži a nacistům. S tempem a atmosférou to není bůhví jaké, ale s každou další obětí se odkrývá zcela nečekané pozadí násilných činů. ()

noriaki

Major Kalaš, to je panečku kanón, tomu může jeho slavnější kolega major Zeman akorát tak leštit lakýrky. Ne že by Honzovi podrážela nohy jenom ideologie, té se koneckonců nevyhnul ani flegmatický a výkonný Kalaš. Ten hlavní rozdíl je v atmosféře a v zápletce. Na rozdíl od 30 dílné kriminalistické telenovely má Strach hlavu a patu, a neslouží jen k lacinému tepání do vnějších a vnitřních nepřátel. A herecky je taky někde úplně jinde, i přes plejádu hvězd které Jiří Sequens do svého monstrprojektu natahal. Takže i když se protekční hrdina vyhřívá v záři reflektorů a vede si úřady posvěcenou válku proti agentům a imperialistům, a outsider se spokojil s běžnou kriminalistickou rutinou, tak mu stejně dal na prdel prakticky ve všem. ()

Svata

Kromperk a dost jiných vymyšlených věcí...aby asi divák nevěděl kde je Vimperk, nebo kudy se utíkalo na západ....je to agitka, ale herecké výkony jsou parádní, klasická krimi z šedesátých let.Režie: Petr Schulhoff - za mě jednička. ()

Master19

Hůře zapamatovatelná konverzační detektivka ponuré atmosféry, leč jaksi bez charismatického protihráče to není ono. ()

ghatos

Dobrá příprava pro další dvě vynikající kriminálky. Když přihlédnu v jaké době se to točilo..., politika nějakým způsobem do toho musela zasahovat. Je to však snesitelné. 70%. ()

Autogram

Krimi svojej doby, dnes už so slabým spádom vyšetrovania, kriminalisti vlastne ani nič nevyšetrili a riešenie prišlo za nimi aj s vysvetlením celého prípadu. Politické pozadie a súdny proces na záver to všetko ešte viac pokazil. Hrušínský má určite na viac ako na rolu súdruha majora, kde sa v takejto "obyčajnej" roli nemohol naplno prejaviť. Viac ako krimi zápletka ma na filme zaujalo prezentovanie progresívnych postupov a hlavne vtedajších moderných technických prostriedkov. ()