Rawar

" není Vám teď líto že jste mě nechtěl nechat přejít přes hřiště ?" " MOJE golfové hřiště" " Jo. A teď asi umřete v tý přiblblý čepce, jak se cítíte ?" Aneb jak to může dopadnout, když se v chlapovi něco zlomí. Unikátní a bravůrně odehraný snímek o psychopatovi který se rozhodne odejít z dopravní zácpy a dojít si "domů" pěšky a stárnoucím poldovi, co mu je v patách. ()

vincchuppo

Chtěl bych dát 6*. Výborný thriller, výborný scénář, výborný Douglas, výborná kamera a soundtrack, prostě výborná Amerika. :D Zasekané dálnice, přičmoudlá geta, připlešlí buzerantští náckové, černí důdi, co nejsou ekonomicky zdatní. Zazobaní páprdové v růževých golfových košilích, stavaři, co perou prachy na věčných 'opravách' silnic, fast-foody co striktně rozlišují polední a ranní menu. A jenom jeden nasranej chlápek v bílí košili s kravatou! A jenom jeden správnej policajt, co se naučil klít! Vynechal jsem asiatské obchodníky, co mají vždycky super ceny. Chci dát 7*! ()

forkys

Nejzajímavějším z filmu byla barvitost vykreslení osobnosti hlavního aktéra, jelikož takhle přesně by se "měl" psychopat chovat. Už dokonalá úvodní scéna vám toho hodně prozradí o následujícím dění. ()

balcazar

Tu nejde o to, že by to bolo nejako odfláknuté, tu ide o to, že to bolo zbytočné a zvláštne, bohužiaľ, v negatívnom zmysle slova. Nepasovali mi charaktery hlavných postáv (šialenec + policajt, odchádzajúci do penzie = nič špeciálne pre mňa), akcia v mnohých prípadoch nemala logické opodstatnenie. Zdalo sa mi to celé až príliš nereálne, čo nemusí byť zárukou negatívneho hodnotenie, neuveriteľnosť v tomto prípade však ňou bola. Chápete to? Človek behá s taškou plnou zbraní po meste, na svojej "krížovej ceste" zabije minimálne na každom druhom zastavení človeka a na konci, keď nájde svoju ženu s dieťaťom, tak tam nie je dokopy žiadna polícia, tá to akoby vôbec nerieši, ale na mieste je policajt, ktorý podobné prípady ani nemá v náplni práce riešiť a, navyše, ide v ten deň do penzie? To ma až pobavilo. Tým pádom sa opravujem, bolo to z určitej časti aj odfláknuté. Nie úplná katastrofa, ale viac asi dať nemôžem. ()

pemap

Pamatuji se, když jsem film sledoval poprvé, úplně jsem jej hltal a čekal, co dalšího se stane. Několik scén mi utkvělo dodnes. Nedávno jsem film viděl znovu a těšil se, až uvidím, jak se William nasere a že to ani dlouho netrvalo. Po cestě domů sice rozfláká pár věcí a lidí, ale jinak je to mírumilovný občan, jako každý druhý – krásný příklad nervů na pochodu a to doslova… ()

Inozuka

Hlavní motiv člověka, kterému rupnou nervy, protože je toho na něj prostě moc, je samozřejmě fajn. Jednotlivé scénky odkrývající nešvary současné společnosti jsou tragikomicky vtipné - nejlepší je asi "veterán z Vietnamu" v parku a hamburgrárna - ale já mám film Volný pád hodně spojený s Robertem Duvallem. Jeho stárnoucí detektiv s psychopatickou ženou na krku, všeobecně opovrhovaný kolegy a s jedinou skutečnou kamarádkou je opravdu dobře zahraný. Slouží jako protipól hlavního hrdiny, protože ač toho má naloženo zhruba stejně, dokáže se s tím vyrovnat a zůstane "normální". Právě u Volného pádu jsem začal Roberta Duvalla obdivovat a mám rád většinu filmů, kde se objevil. A další věc, která mě na tomhle filmu bavila, byl mírně ulítnutý původní dabing, pár hlášek z něho máme s bratrem nacvičené jako oblíbené scénky ... :-) ()

GTS_PUNK

Začína sa to potením v rozpálenom, nehýbajúcom sa dopravnom prostriedku. V momente, keď máte chuť so všetkým seknúť, vystúpiť a vydať sa napred svojmu cieľu radšej peši. Presne tak to urobil aj hlavný protagonista tohto snímku D-Fens (Michael Douglas). Iritujúci a na nevydržanie statický pohľad na dopravnú zápchu, ho v centre Los Angeles prinútil vystúpiť zo svojho vozidla a kráčať smerom k Venice Beach, miestu oslavy narodenín jeho malej dcéry. Jeho cesta však nie je pokojnou vychádzkou. Je to prechod peklom skrz-naskrz. Prechod Los Angeles na začiatku 90. rokov - mestom plným zúfalých ľudí konajúcich zúfalé činy. Všetci sú k sebe viac než odmeraní, kričia a aj keď to nemusia dávať najavo, vnútri nenávidia jeden druhého. D-Fens v sebe svoju nenávisť voči tomuto prostrediu už neunesie a musí zobrať veci do svojich rúk - musí so všetkými a všetkým spraviť poriadok raz a navždy. Musí odstrániť pomyselný špinavý fľak ľudskej tupoty, agresie a úpadku v meste pod nápisom Hollywood. Radikálne, inej cesty niet. Michael Douglas v tomto snímku predstavuje dokonalého antihrdinu. Postavu, ktorá sa rozhodla, že už v sebe nebude dusiť všetok ten potláčaný hnev, ale nechá mu voľný priebeh. Urobí niečo, o čom snívame možno viacerí, ale vieme, že tu nie sme na filmovom plátne. Jediné, čo nám tak ostáva, je sa duševne stotožniť s postavou D-Fensa. Podobne ako je tomu aj vo filme God Bless America, aj tu sú prezentované niektoré spoločenské problémy USA počas doby vzniku filmu, ktoré vytáčajú ľudí do nepríčetnosti. Mnohokrát drobné malichernosti, ktoré však dokážu človeku dokonale znepríjemniť deň. Možno až natoľko, že túto ťarchu neunesie a rozhodne sa radikálne konať. Falling Down je odrazom každého z nás. Niekoho menej, niekoho viac. Je odrazom toho, kam až dokážu človeka dohnať maličkosti, keď je pod veľkým stresom. Ponúka sociálnu kritiku pomerov v L.A., skvelú hlavnú postavu, občasný vtip. Nejedná sa o žiadnu ťažkú žánrovú záležitosť, práve naopak. Je to oddychová jazda, pri ktorej možno dokonale vypnúť a uvoľniť zo seba všetok hnev na spoločnosť. D-Fens ho za vás vyrieši. ()

Nocturno culto

Parádní psycho drama s mým oblíbeným M.Douglasem, který ztvárnil roli s přehledem sobě vlastním.Někdy se to prostě tak semele, všechno ve vás bublá ale jakž takž to zvládnete, jenže potom se celkem nevinně pohár trpělivosti naplní a už se to veze, vymkne se to kontrole a blbě se z toho utíká, protože už jste moc daleko..Douglas tyhle typy umí perfektně a tady mu to sedlo..Duvall tak vidět nebyl ale své si odbyl důstojně, na sklonku kariéry policajta přes loupeže, kterou dobrovolně zkrátil aby se mohl věnovat své milované ženě. D-fens mu poslední den v práci pořádně osladil .. nakonec to dopadlo tak jak asi mělo..Schumacher zaválel a na tenhle jeho kus si budu pamatovat dlouho a doufám že jednou taky potkám malého černocha, který mi poradí jak zacházet s bazukou, neboť chvílemi to ve mně vře úplně stejně jako ve Willu Fosterovi .. ()

BigBang

Výborní herci, krásné ženy. Některé prvky jsou trochu dětinské, ale film zaujme i po letech. Téma životního neúspěchu je silné a dotklo se určitě mnoha diváků, nejen mě. Možná je paradoxní, jak silné ideologické výklady jsou do filmu vkládány, když přitom film sám je poměrně politicky korektní. ()

Psycho.R

Ještě předtím, než pohřbil Burtonova Batmana natočil Schumacher Volný pád. Film se silným charakterem antihrdiny, který je rozpolcený?! Douglas je charismatický herec, a mimo tváře propůjčil postavě uvěřitelnost a skutečné emoce, to co se může odehrávat v psychopatově/ sociopatově hlavě. Duvall zde také není nejhorší, škoda jen toho, že na konec nepřišla nějaká překvapivá pointa či důvod k zamyšlení se nad tím, co je správné. Jinak výborný film, snad bych pouze vymínusoval to, že každý, kdo se ve filmu objeví je afektovaný jako feťák při absťáku. ()

Kingjiri

Kdyby Volný pád víc sledoval počínání i myšlenkový pochody skvělýho Douglasovýho psychopata a neřešil Duvallovýho detektiva chystajícího se do výslužby, byl bych hodně spokojenej. Takhle je každá slušná psycho scéna následovaná zbytečnou a nudnou pasáží ze života pana detektiva (telefonáty s manželkou nebo pohovor s šéfem bylo až útrpný sledovat). Za Douglase, jeho krutý černohumorný hlášky a správně nekorektní scénu s malym černouškem radícim jak střílet s bazukou třetí silná hvězda. ()

Matyas

Opět. Jako u South Parku. Rasista si to vyloží po svém, Liberál si to vyloží po svém. Výborná parodie na život | 10/10 ()

Zikus

No, ani bych se nedivil, kdybych taky takhle jednou skončil. Přemíra všech stresorů způsobí, že hrnec jednoho dne prostě přeteče. ()

mirra66

Příběh jednoho z nás, kterému se život vyvrátil z kloubů. Jednoho dne, někde pod mostem v L.A., do poháru života pana Fostera ukápla poslední kapka, pohár přetekl a zrodil se další "blázen". Od okamžiku, kdy jeho pohár přetekl sledujeme jeho příběh a jeho očistnou pouť světem (zde je světem prostředí L.A. a hlavní "hrdina" již jako "D-Fens" očišťuje sebe i společnost). Film je protkán mnoha náměty, možná by se dal žánr filmu označit jako civilizační drama (otázky demokracie, ekonomie, sociologie, psychologie osobnosti i sociální psychologie, život jedince a skupin ve městech, stres všeho druhu, marketing, přistěhovalectví atd, atd.) zabývající se nejen lidskou společností obecně, ale i konkrétními otázkami spojenými s existencí tzv. ekonomicky vyspělé demokracie, kde se často může celý život člověka scvrknout jen do škatulky ekonomicky stabilního či ekonomicky nestabilního jedince. Tento film mi vždy přináší nové prožitky a nová zjištění. Jako (prozatím) ekonomicky stabilní jedinec hodnotím vysoko: 96%. ()

Amonasr

Poněkud neobvyklé kriminální drama, v němž sledujeme duševní vyšinutí zdánlivě normálního chlapa, který neunese tlak nepříznivých okolností a stává se z něj vraždící monstrum, které likviduje jak ty, kterým to možná i přejeme, tak je nebezpečné i všem okolo. Kolik takových možná potkáváme v běžném životě a máme štěstí, že jejich tětiva je sice napjatá, ale zatím ještě nepraskla. Téma je tedy zajímavě netradiční, ale zpracování naopak hollywoodsky tradiční, plné obvyklých klišé a americké přepjatosti. ()

Nix

Vyhýbal jsem se tomu jako čert kříži, až jsem sebral odvahu a zkusil si to pustit a bohužel jsem překvapen nebyl. Výkon Douglase byl skvělej, to ano, ale celej příběh na mne působil jako nudná vata. Je pravda, že člověku opravdu můžou rupnout nervy a to, co se stalo hlavnímu protagonistovi stalo, je reálný, ale celej příběh byl hodně divnej a posazený do situací, který zas tak reálný nebyly, nic převratného na tom filmu neshledávám. 3/5 kvůli Douglesovi. ()

Likan7

2/3 je Volný pád skvělý psychologický film o obyčejným chlápkovi, kterýmu prostě hrábne. Celou dobu Douglasovi, který je vynikající, tak trochu přejete a chápete ho. Proto je škoda, že se na konci z něj stal vyloženej šílenec, který někoho zavraždí bez mrknutí oka. Těch posledních 20, 30 minut ten film dost degraduje. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher