Tarantule (TV film)

Tarantulas: The Deadly Cargo

Horor / Thriller

USA, 1977, 100 min

• ARI50

Moc se nepovedlo a to u pavouku je vždycky největší škoda příště.(21.12.2018)

Tento nepříliš známý pavoučí film se mi dostal do rukou úplnou náhodou a jelikož mám rád zvířecí horory, nemohl jsem jím pohrdnout a hned si ho pustil. Většina filmů s pavouky až na pár výjimek nebývá moc dobře hodnocených a tak jsem do toho nešel s příliš velkým očekáváním, abych nebyl později zklamán. Pro Stuarta Hagmanna to byla první a zároveň i poslední zkušenost s hororovým žánrem, přesto se mu začátek velice vyvedl. Bohužel ani on se nevyvaroval jistým nelogičnostem, kterých tu sice není moc, ale nelze si jich nevšimnout. Naštěstí to dokázal ukočírovat v mezích přijatelnosti a tak se z toho nestala fraška. Chlupaté miláčky máme šanci vidět již od prvních záběrů a tak si diváci můžou udělat rychle představu o tom, kdože tu bude hrát hlavní úlohu. Jakmile se totiž zavřou dveře letadla, není cesty zpět. Pasáž z letadla se pánům povedla, především při průletu bouřkou, ale jinak mohli klidně ještě přitvrdit, protože napětí se rozjíždělo velmi pozvolně. Bohužel zřejmě menší rozpočet nedovolil tvůrcům příliš experimentovat a tak divák pavoučí útoky neuvidí moc zblízka. Po celou dobu jde spíše o náznaky a zbytek si musí divák domyslet sám. Asi nejvíc se mi nelíbil přehnaný počet pavouků ve finále, kdy jich tam bylo několik desítek, přestože po celou dobu jich bylo ukázano tak 5-6 a pochybuju, že se dokázali za jeden den tak rychle rozmnožit... PS: (letadlo startovalo z Guatemaly a tak jak vím není v Africe..)(30.4.2012)

Z Jižní Ameriky směřuje do Kalifornie letadlo, na jehož palubě jsou kromě pilotů, pasažérů a pytlů s kávovými boby také černí pasažéři - pavouci sklípkani. Cesta letadlem nepostrádá patřičné napětí, když se stroj dostane do prudké bouře plné blesků. Bohužel na druhý den si jeden z pilotů všimne, že vrtule levého motoru nepracuje, jak má, což navíc potvrdí i rozsvícená kontrolka. Sice se podaří navázat kontakt s nejbližším malým letištěm, ale na scénu vstoupí sklípkan a pilota napadne. Letadlo následně havaruje. Během záchranných akcí dojde k požáru letadla, ten je však uhašen, a tak pavouci se mohou bez obav rozlézt po okolí. Jejich hlavním cílem se stane továrna na zpracování pomerančů. Mezitím si smrt začne vybírat svoji daň. Na TV film obstojný počin s tempem odpovídajícím skutečnosti - tedy postupné invazi pavouků. Snad jen jsem měl pocit, že z letadla jich vylezlo asi tisíckrát víc, než se jich tam dostalo. Způsob vypořádání se s nimi v továrně mi přišel poněkud obskurní a diskutabilní, ale budiž. Spratek Matthew byl tak nesympatický, že si o kousnutí přímo koledoval. A krást se nemá, i kdyby šlo jen o kávu, což brzy poznal jeden z obyvatel. Pavouci byli pro natáčení zřejmě zapůjčeni chovateli, jelikož rozlícení obyvatelé je nazadupali na místě, nýbrž je opatrně obcházeli a pak sbírali. Na druhou stranu místo dnešních laciných pixelů dostal divák pravé exempláře. A samozřejmě jedno kousnutí sklípkana by zabilo maximálně silného alergika, jenže jde o film, takže lze přimhouřit oko. Dnes spíše pro fanoušky žánru a zejména starších ekohororů.(5.2.2020)

• Martin741

Pavuky v horore, ktory reziroval Stuart Hangman nedopadli prilis slavne ..... Guatemala je v Strednej Amerike a nie v Afrike, aspon na toto si mohli dat filmari pozor : 31 %(2.3.2013)