Kalifornie

Vzrušující dobrodružství i nepředstavitelné hrůzy čekají na dva hlavní hrdiny během jejich cesty do Kalifornie. V tomto mrazivém psychologickém thrilleru si zahráli vynikající Brad Pitt a Juliette Lewis, která podala neuvěřitelně přesvědčivý výkon. V dalších rolích uvidíte neméně přesvědčivého Davida Duchovnyho a Michelle Forbes. Intelektuální městský pár Brian a Carrie se vydají na cestu napříč zemí, aby načerpali informace pro svou knihu věnovanou tématu sériových vrahů. Společníky jim jsou jejich noví známí Early a jeho přítelkyně Adele. Jeden vůz, jeden cíl a jedna velká snaha o společné téma k hovoru je provází prvními kilometry. Když se ale začnou konečně všichni sbližovat, projeví se náhle Earlyho prudká povaha a vyděšení Brian a Carrie zjišťují, že za poznatky o nemilosrdných vrazích nebudou muset cestovat tak daleko, jak si původně mysleli. (oficiální text distributora)

Tommassi3

"To, že lidi potřebují snídat, je jen výmysl.. Přišli s tím výrobci vloček.." ;) Mýty a hloupé obzvlášť se jen těžko vraždí, na rozdíl od lidí.. Patrně jediný Senův biják se skutečně dobrým scénářem, s až ranětarantinovskými dialogy - Tim Metcalfe sem tam dokáže překvapit.. - zároveň platí za jeho tvůrčí vrchol, když neskutečně inspirativní Kalifornie velmi citlivě zkoumá motivy násilí, aniž by jakkoli opustila žánr či se snížila k nějaké samoúčelnosti.. Bravurně napsané charaktery umožňují hlavní čtyřce rozehrát jeden velký koncert, a tak když David Duchovny je samozřejmě jedna velká jistota, dodnes silně podceňovaný Brad Pitt a zejména famózní Juliette Lewis, v té době ještě překvapivě, až vyráží dech.. Kalifornie dává vzpomenout na jiné velké malé snímky se Scorseseho Špinavými ulicemi či Malickovým Badlands na čele.. Nicméně přiznám, že mě dost fascinuje představa, jak by snímek vypadal, kdyby si Pitt s Duchovnym prohodili své role.. ()

Pink.Panther

Pokud existuje něco, co si vůbec lze vzít z tohoto road movie, je to toto: nikdy nenabírejte cizí lidi a vždy zlikvidujte padoucha hned jak dostanete první šanci. Trochu to kazí ordinérní konec. Produkce: PolyGram Filmed Entertainment ()

Zeebonk

Pohodové road-movie a thriller v jednom. Pitt psychopata zahrál výborně, Juliette Lewis jako jeho holka ujde a David Duchovny je klaďas až k zblití. Film v hlavě neutkví, ale zabaví spolehlivě. ()

curunir

,,RAZ SOM POČULA, ŽE ŽIADEN MESIAC VLASTNE NEEXISTUJE. ŽE TAM SÚ IBA TAKÉ MALÉ GOLFOVÉ LOPTIČKY, KTORÉ TAM NECHALI ASTRONAUTI." ,,NIE, TO NIE JE PRAVDA. VLÁDA TAM STÁLE POSIELA ĽUDÍ, LEN NECHCE, ABY SME O TOM VEDELI." __ Osobne ma viac než svojím thrillerovým road-movie rozprávaním, ,,Kalifornia" zaujal skôr výbornou hereckou dvojicou v podaní Juliette Lewis a Brada Pitta. Kým ona hrá - pre ňu v tej dobe trocha typickú - citovo nevyrovnanú naivku, Pitt tu v začiatkoch svojej kariéry takého neskutočného burana par excellence, na hony vzdialeného od jeho ďalších úloh romantických hrdinov, že sa mu v našich končinách vyrovná len Bohuš v podaní Bolka Polievku. Duo Duchovny-Forbes podáva oproti nim len veľmi vlažný herecký výkon. Film ubieha svižným tempom a väčšinu minutáže sa naň veľmi dobre pozerá až dokým Pitt verejne neodhalí svoju skrytú identitu. Celý zostatok, vrátane záverečnej konfrontácie mi oproti dovtedajším realisticky vykresleným situáciám veľmi premrštený a okorenený hlúpym klišé. Každopádne táto skutočnosť nepochováva celý film a možno pripustiť, že v amerických thrilleroch je takáto dramatizácia povinným štandardom. Napokon svojskú atmosféru filmu napokon znovu podtrhne Lewisin hlas nahraný na páske. (5149. hodnotenie, 255. komentár k filmu) ()

EastWicka

Že je Kalifornie tak trochu Tarantino pro konzervy, bylo jasné už tenkrát v 90... Má ovšem spád, báječné obsazení a - bohužel - i výchovné ponaučení. Až budete psát monografii o masových vrazích, na Route 66 stopaře NEBRAT! ()

decouble

Skvěle nasnímaný film s lehce zvláštní (jak to vysvětlit, když mi prostě připadá zvláštní) atmosférou. S přibývající stopáží je film čím dál více prosáklý černým humorem a ubývá pochybností nad tím, jestli Brad Pitt příliš nepřehrává. Nicméně ve mě ty pochybnosti zůstaly až do poslední minuty Kalifornie. ()

FilmFan24

Hodně temný thriller, který je psychologickou studií vraha, kterého ztvárnil Brad Pitt tak, že jde z něj opravdu strach. Dusná atmosféra prosycená napětím, které se doslova zaryje pod kůži. ()

Chrysopras

Velmi průměrná podívaná, kde zaujmou snad jen výkony Pitta - výbornej buran a Lewis - vynikající naivka... Chybí pořádná atmosféra, děj je takovej nemastnej/neslanej. Tyhle filmy, kde někdo zabije pár lidí a nenabízí v podstatě nic moc navíc a dělá se z toho hned umělecký počin nebo hrůzyplný thriller, mě už poměrně dost iritujou. Takže jsem v hodnocení ještě mírnej! ()

rastlinka

Prvá polovica filmu bola fajn a pútavá, avšak potom to šlo dolu kopocom a film sa stával čoraz hlúpejším. A neskutočne ma vytáčalo, ako debilne sa dva hlavné "charaktery", Adele a Early, správali! Jednoznačne vyhrali v mojej súťaži o "Najhlúpejšie správanie sa filmovej postavy" :) ()

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1993 - Najväčší umelecký prínos (režisér Dominic Sena), Cena FIPRESCI ()

sofiapetra

Zrovna na tomto bijáku je dobře vidět, jak jsou devadesátky už téměř prehistorie. A kolik lepších žánrových věcí bylo od té doby natočeno. Vlastně jediné, co mě na tom bavilo, byla výborná, až neuvěřitelná přeměna Brada Pitta - hlavně vzhledem k jeho jiným rolím slaďoušů. ()

dyfur

........podpriemer...čo je to niekto za sráča, že chce písať knihu a potrebuje sa skladať na benzín-tak zoberie spolucestujúceho....už úvodná premisa je divná...Brad Pitt-ani som ho s tým porastom na ksichte nepoznal...výkony herecké štandart nič extra celkovo - žiadny zázrak.... ()

kagemush

Asi mě někdo proklel.Tohle je po třetí (Válka světů,Kill Bill ll.) za sebou ,kdy mi debilní konec pokazí dojem z jinak velmi dobrého filmu. Už beztak dost nevýrazný Duchovny když se rozčílí je fakt DRSOŇ!! ()

BitlDjus

Naprosto famozní thriller a road movie. Vynikající Brad Pitt a David Duchovny... Opravdu vynikající práce na kterou se nezapomíná, jeden z mých oblíbených thrillerů. "Early! Už se těšíme až se vrátíš domů!" "Zastrč tu kozičku!" ()

Lischai

Nějak mě to zklamalo. Kalifornia je běžný thriller typu "manželé v průšvihu, snad se z toho dostanou", nic víc. Pár spisovatel--fotografka v černých hadrech je samozřejmě cool, fandil jsem jim a bál jsem se o ně a tak, ale slibovaná psychologická studie mysli vraha se nekonala. Z Brada Pitta vidíme jenom špinavého otrapu co bije lidi tágem. Nerozuměl jsem mu ani na začátku, ani na konci, ani nikdy. ()

Martin741

Scenar sluboval dost slusny namet, ale rezia Dominica Senu je matna a nevyrazna. Od hercov ako Pitt a Juliette Lewis som cakal viac nez len matny priemer. 62 % ()