Newyorští detektivové na stopě zabijáka. Kriminální snímek Madigan (1968) vznikl v době, kdy hollywoodský studiový systém vyčerpal své možnosti a stará garda tvůrců i hereckých představitelů pomalu uvolňovala místo nastupující generaci. Veteráni jako režisér Donald Siegel a herci Richard Widmark a Henry Fonda se snažili přizpůsobit nové době a je to svým způsobem vidět i na Madiganovi. Titulní hrdina se svým kolegou nezvládnou zatčení nebezpečného zabijáka a pak stráví celý víkend jeho stíháním. V paralelním příběhu sledujeme práci jejich nadřízeného, komisaře Russella, který musí lavírovat mezi požadavky běžné policejní práce a nejrůznějšími politickými tlaky. Nezanedbatelnou úlohu hraje i rodinné zázemí obou hlavních hrdinů. Režisér Siegel se snažil ozvláštnit rutinní povahu policejního pátrání pří zachování potřebné míry realističnosti, která tehdy přicházela do módy. Snímek svým způsobem předznamenal sérii populárních policejních filmů z počátku sedmdesátých let (Francouzská spojka, Noví centurioni apod.), jejichž realistické pojetí ovlivnilo tento žánr na celou dekádu a poznamenalo i stále populárnější televizní produkci (seriál Kojak). Ostatně i policista Madigan v podání Richarda Widmarka se dostal o pár let později na obrazovku ve stejnojmenném seriálu (1972–73), jehož šest epizod se střídalo ve vysílání s dalšími dvěma detektivkami v rámci pravidelného pořadu NBC Mystery Movie. (Česká televize)

Martin741

Reziser Don Siegel /Big Steal/ natocil dost nudnu hollywoodsku kriminalku, ktorej krajule sice Henry Fonda /12 angry men/, ale je to inac dost nudna kriminalka s otrepanym scenarom, nudnou dejovou liniou a mizernymi hereckymi vykonmi. Rezia je na urovni, ale nudneho miesta je vo filme tolko, ze som obcas pri tom zaspaval. Dialogy nudne, dlhe a casto zbytocne. Ne, ne tymto by si ma Don Siegel rozhodne neziskal ako filmoveho fundu. 50 % ()

mortak

Asi nejvíc se to podobá románům Arthura Haileyho. Jenže po hodině jsem se v tom zástupu manželek a milenek začínal ztrácet. Chybí tu pořádná akce - Steve McQueen řešil v Bullitovi taky svůj vztah, ale pak sedl do auta a začal honit zločince, to samé Hackman ve Francouzské spojce. Widmark je charismatický hrdina, ale bohužel mu toho scénář moc nenabízí. ()

Mol

THAT KID NEEDS A HAIRCUT!!! Don Siegel byl třída. Dával do svých filmů násilí a nádherné exteriéry. Policejní práce ve špinavém Novém Yorku v šedesátejch, plného feťáků a pasáků. Práce jen pro tvrdé hochy a tím rozhodně Dan Madigan a jeho parťák Rocky jsou. Nejvíc mě dostal závěr filmu, kde kluci odmítnou neprůstřelné vesty TO HELL WITH THESE VESTS! LET'S GO! a vletí do hotelu East River. Takový heroic bloodshed, kde v malé kuchyňce stojí asi metr od sebe, v každé ruce bouchačku a mačkají kohoutky. Ale jestli jsem si z tohohle filmu něco odnesl, tak je to ne jen ten konec, ale taky postava Hughie, protože toho bych chtěl za kámoše. Ne jen, že chodí na filmy s Rock Hudsonem, on je navíc sympoš. ()

andrii

Miláčku, práší se a dál bude, na tvé místo u jídelní tabule, na tvou stranu lože, na domácí papuče. Žena pláče, schne a chřadne. Zatímco ty si hraješ, od rána do večera, od večera do rána, na hrdinu v terénu. Ale zrádné, zhoubné jsou ulice newyorské. Chybovals při zadržování zločince. Kulku slízneš, a ne sladkou smetánku. ()

JohnSmith

Začalo to rutinou, která se zvrhla v průšvih, který skončil fiaskem. Widmark je správný drsný polda, který nepracuje přesně podle zavedených metod. A možná právě tohle mu bylo osudným. ()

Autogram

Dosť nudná kriminálka, a nielen dnes, ale asi aj na svoju dobu. Celé to nevytrhol ani Henry Fonda s kamennou tvárou, ktorá patrí skôr drsnému chlapovi vo westerne. Kriminálny prípad je úplne nezaujímavý, o niečo viac ma zaujalo, ako sa rieši policajtská a manželská česť, a to bol, predpokladám, hlavný zámer filmu. ()

Han22

Koukám že v roce 1968 začaly konečně vznikat klasické městské policejní filmy, tak jak je znám z následujících dekád. Tenhle je přímo typický - dvojice detektivů pátrá v ulicích po vrahovi, sledují různé stopy, občas někoho skřípnou a vše vrcholí konfrontací se záporákem. Pátrání má spád o to se režisér Siegel postaral, do jedné z rolí si vypůjčil z westernů Richarda Widmarka a finální přestřelka je tak trošku westernová. Spád bohužel narušuje jednak vedlejší linie s policejním komisařem (Fonda), který řeší různé problémy, jednak problémy s manželkami. Chybělo mě na žánr aspoň trošku akce, ta je až na konci naštvalo mě SPOILER že hlavní hrdina na konci zařve. Celkově slušné 3*. ()

ddf76

Klasicke kriminalni drama, kteremu vevodi Richard Widmark v roli policisty a Henry Fonda v roli cestneho komisare. V tomhle snimku se neresi jen hon na zlocince, ale i osobni zivoty zucastnenych policistu, takze takove psychologicke drama. ()

Gastovski

První film od Dona Siegela, který překročil 3* hranici. Lví podíl na tom má ultracharismatický Richard Widmark, který tahá tuto kriminálku z vod průměrnosti. Henry Fonda zde působí vyloženě jako stafáž. Slabší 4*. ()

JimiH

Perfektní scénář zdobí ani ne tak již poměrně omšelá zápletka, jako dobře navržené postavy a skvělá atmosféra. Snaha o nečernobílé vidění je sympatická, byť samozřejmě v rámci žánru se najdou i realističtější kusy. ()

boni

Proč jen 3 hvězdy? Já ti vám nevím, ale když si o filmu, jenž má 100 minut a hlavní náplní je během krátkého časového úseku chytit nebezpečného vraha v ruchu pulzujícího velkoměsta řeknete, že mu chyběla přímočarost, tak je něco špatně. Madigan je na jednu stranu poctivá filmařina staré školy, kterou mám tolik rád, ale na stranu druhou mu strašně škodí přílišná inklinace k rozličným romantickým linkám a shnilému jablku v policejním sboru, takže vlastně na samotné pátrání v časovém presu, kdy se detektivové propracovávají sítí vrásek pohnutých lidských osudů na tváři New Yorku až do nitra skutečné špíny ulice, vlastně ani moc nedojde, což je fakt škoda. Ale jedním dechem se sluší dodat, že film jako je tenhle nikdy neurazí. ()

brasek

"Newyorští detektivové na stopě zabijáka." Nuž priatelia, pod takýmto titulom som si predstavoval oveľa viac a žiaľ film nie je ani čistokrvná kriminálka. Don Siegel nám ponúka prakticky dva príbehy, ktoré tak nejako majú svoje spoločné body, ale tie nie sú nijako zvláštne. Melodramatické situácie prevládajú nad akciou, príbeh policajného komisára v podaní Henryho Fondu podľa mňa zbytočný a na úkor príbehu detektíva Madigana v podaná Richarda Widmarka. ()

nanamarak1

Víceméně soouhlasím s Lacikem. Mírně nadprůměrná pomalá kriminálka s dobrými herci a standardně kvalitní Siegelovou režií. Ale akci nečekajte. Jedna krátká honička a 2 přestřelky, přičemž ta první trvá 2 sekundy a ta finální sekund deset. Za jedno zkouknutí to stojí. 60% ()