A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Candid

Osment byl bez pochyby nadaným dítětem, Jude Law v tomto případě dobrým robotem a budoucnost vypadala zajímavě... přesto mi otázka "Proč?" vytanula na mysli až nesnesitelně mockrát. No a ten příšerný konec tomu teprve nasadil korunu! Mimochodem by mě opravdu zajímalo, jak byli roboti napájeni. ()

danny_21

Poctivá, dojemná Spielbergovská vypravěčská pohádková sonda do světa robotích emocí. Jako už tradičně u Steva výborná vizuální stránka, mimořádně zajímavý námět, který ve mě zanechal spoustou zajímavých otázek o dětské nevinnosti a lidské smrtelnosti ( věčnosti ? ) a neubránil jsem se porovnání se současnou chamtivou, emočně plochou dobou. Haley Joel je opět skvělý, už ho budu mít asi navždy spojeného s dětskými rolemi, které zvládná na jedničku. 90 %. ()

Brinkley

Taktéž jsem kouzlo A.I. Umělé inteligence objevila až po druhém shlédnutí. Zvláště pak prostřední časti, kdy se Osmenta ujme Law. Na samotný závěr už ve mně zbylo asi moc málo z dítěte, ale to není chyba filmu. Ovšem ten malej kluk je herec s velkým H. Pro mě je A.I. stále snesitelnější než E.T. ()

Pavel82

Nejvíc na mě zapůsobil rodinně laděný začátek, který ve mně vyvolal pocity hrozné tísně, pohoršení a soucitu... Jakmile mi ale Davida odvedou do lesa, stává se z A.I. jen velkolepě ztvárněné, zbytečně zdlouhavé, nedobrodružné dobrodružství... Nebojte, konec nás ale přeci jen znovu emočně trochu poladí. P.S.: Pokud měl tenhle film vyvolat pohoršení nad citovou a etickou pokřiveností naší společnosti, pak bezchybně splnil svůj účel...A málem bych zapomněl na to nejdůležitější: Haley a Teddy jsou boží! ()

IwoCZ

První půlhodina zavání úvodem k docela slušnému psychologickému thrilleru a vypadá to, že je našlápnuto k dobré zápletce... ale pak se z toho stane totální slátanina s ubrečeným děckem, bez hlavy a paty.. a konec ani nemluvím. Stracené dvě hodiny života ()

Armin82

Vůbec se nedivím kolísavému hodnocení. Někdo vysolí plnou, někdo dá sotva dvě hvězdičky. Dá se to pochopit. Film je opravdu zvláštní a buď zaujme nebo ne. Já mám taky smíšený pocity. Především musí člověk ocenit vynikající výkon hlavní postavy. Ve 13ti letech zahrát takhle? Opravdu smekám. Na druhou stranu příběh a zpracování už taková paráda nebyla. Půlku filmu se potácíme v životě dvou rodičů, kteří si místo nefunkčního syna pořídí prototyp robo chlapce. Když se konečně zabydlí, objeví se vlastní syn s vytuněnejma vychtávkama alá Forrest Gump a idylka je v trapu. Zoufalá matka ho zaparkuje v lese a nechá ho tam. Druhá půlka filmu zaměřená na hledání víly zvonilky s robo gigolem zakončená rádoby dojemnou desetiminutovkou, nad kterou mohly uronit slzu snad jen rozvedený matky na antidepresivech. Závěr? Na jméno Spielberg slabota, na jméno Osment neskutečnej výkon, kterej by zkousnul i Oscara, parádní medvídek Teddy a na rok 2001 takřka bezchybný speciální efekty vs zmatečnej, zdlouhavej a chvílema příšerně nudnej příběh, kterej byl jak na houpačce. Nicméně průměrných 70% je adekvátních a já nevybočim z řady ()

neo93

Zajímavý a hlavně působivý film od Stevena Spielberga. Dlouhou dobu mě tato sci-fi jak si míjela a jako fanoušek také sci-fi jsem rád, že jsem se k ní konečně dostal. Rozhodně stojí za to vidět. Příběh, který vypráví o novém druhu robota, jenž je prvním svého druhu a který chce být člověkem. Ta první dějová linie se sbližováním v rodině mě docela bavila a určitě bych se nezlobil, kdyby tak pokračovala. To, co potom následuje je slušná vizuální jízda i se dobrými efekty a jde poznat, že tady si autoři celkem vyhráli, ale obsahově mě to nic neříká. Konec snímku mě, ale zase nakonec vrátil tam, kde v podstatě začínal a to se mi už líbilo. Velkou zásluhu na tom všem má samozřejmě Haley Joel Osment, který po Šestém smyslu znovu exceloval a také hudba od Johna Williamse. ()

Demonic189

Veľmi zvláštny, ba až divny film, ktorý sa mi nepozerá príjemne. Avšak na tie 3* (hlavne vďaka famóznemu Osmentovi a Teddymu) to stačí, hoc s blížiacim sa koncom je to stále viac a viac nepozerateľné... ()

gemi

Lyrickoepická báseň o umělé inteligenci, která vyvolává spoustu etických otázek. Když vytvoříme umělou bytost schopnou lásky, nebude empatie k ní skutečná? A jestli ano, přestane být věcí a stane se... čím vlastně? Tyto hluboce filosofické otázky Špilberg umně balí do dojáku na hraně citového vydírání a patosu. Diváka po skončení nechá samotného s nezodpovězenými otázkami a silným pocitem pomíjivosti sebe sama a celé lidské existence. Člověk pohybující se na hraně melancholie by mohl velmi snadno upadnout do deprese. (Druhé zhlédnutí.) ()

GTS_PUNK

Na tom, že Steven Spielberg patrí k najväčším majstrom v histórii filmového umenia, sa pravdepodobne zhodne väčšina divákov a milovníkov kinematografie. Ako však hovorí príslovie, aj majster tesár sa niekedy utne. A jedným zo Spielbergových utnutí je aj jeho sci-fi počin z roku 2001, ktorého ústrednou postavou je detský robot David (Haley Joel Osment). Vo svojej podstate tento film predstavuje upravenú verziu klasického príbehu Pinocchia s pridanými sci-fi prvkami. Takmer dve a pol hodiny trvajúca snímka sa preto z veľkej časti snaží cieliť na divácke city. Robotického Davida Spielberg v príbehu poľudšťuje a ukazuje jeho lásku k "mame" Monice (Frances O'Connor), ktorá v žiadnom prípade nemizne, a to dokonca aj po mnohých, mnohých rokoch. Filmu nemožno uprieť jeho snahy ukázať rôzne podoby ľudských čŕt a vlastností, ktoré tu nie sú cudzie ani robotom, či viaceré filozoficky ladené úvahy o živote, smrti, pozemskom aj posmrtnom bytí. Problémom Spielbergovej snímky je však skutočnosť, že podstatná časť jej deja jednoducho nedokáže diváka adekvátnym spôsobom naplno zaujať. A ani tak preto, že by bola vyložene zlá, ale preto, že v jej príbehu chýba čosi výraznejšie. Samozrejme, film disponuje dobrým námetom, ktorý dokáže rozvíjať a pracovať s ním, ale to ešte automaticky neznamená, že je z diváckeho pohľadu dostatočne atraktívny. Napríklad veľká časť deja, v ktorej robot David putuje divočinou, pričom stretáva ďalších jemu podobných, vo svete so silným cyberpunkovým nádychom, nie je takmer ničím, čo ponúka, zaujímavá. Z príbehového hľadiska je pochopiteľné, prečo sa vo filme nachádza, ale divácky nenadchýna a prispieva k zníženiu celkového diváckeho dojmu. Čo sa hereckého obsadenia týka, nemožno naň písať oslavné ódy, ale takisto ani byť vyložene kritický. Prakticky nikto, dokonca ani hlavný protagonista Haley Joel Osment, ktorý do svojej postavy prenáša množstvo emócií, nijak zvlášť nedokáže zaujať, čo v podstate korešponduje s príbehom, respektíve filmom čoby celkom. A.I. Artificial Intelligence, vychádzajúci z predlohy Briana Aldissa, sa, ako sme už uviedli, v mnohom ponáša na príbeh Pinocchia. Z celkového hľadiska ide o film, ktorý dokáže na jednu stranu zaujať viacerými pozoruhodnými myšlienkami a cieliť na divácke emócie, ale na stranu druhú ich "pochovať" spracovaním. A keďže spracovanie vníma divák naprieč celou snímkou, práve to sa v konečnom dôsledku výrazne podpisuje na jej kvalite, respektíve dojmoch, aké zanecháva. ()

Wolf

film to neni spatny ale je zbytecne zdlouhavy, kdyby z nej vystrihli nejaky sceny a zkratili to tak na 100 minut, asi bych hvezdicku pridal, ale diky tomu, ze uz sem se po dvou hodinach dost nudil, si myslim, ze *** jsou optimalni ()

aik

I když to natočil Spielberg, který z něj skutečně udělal velmi dojemný a pěkný film, z některých okamžiků a situácí na mě doslova dýchal Kubrickův rukopis. Právě spojení těchto stylů na mě ale velmi zapůsobilo a po každém dalším zhlédnutí mám tenhle snímek raději. ()

Dexx

Přestože se zde často tluče Kubrickův pohled na svět a lidstvo se Spielbergovým, kupodivu to dává dohromady neobvyklý, pozoruhodný a jakýmsi zvláštním způsobem vlastně úžasný film. ()

Bukiet

Dal bych tři hvězdičky, ale malý Haley Joel Osment se zasloužil o jednu hvězdu navíc. Jinak Spielberg už není, co býval a tenhle film je toho typickým příkladem. Rozkouskovaný scénář, několik falešných konců. Pořád si myslím, že nejlepší konec by byl, kdyby malý David zůstal sedět na okenní římse a šly titulky. Možná mohl i skočit dolů a pak by šly titulky. Byl bych ušetřen Modrovlásky a mimozemšťanů. Doporučuji povídkovou sbírku "Superhračky vydrží celé léto" od Briana W. Aldise, kde se můžete dočíst jak to bylo s námětem pro tento film. ()

john.h

Jednim slovem dojemné. Dojemných momentů tam je hodně, někdy se mi zdaj až moc cílený na diváka. Skvěle zpracované. Zničení roboti, kteří se seběhnou na skládku hledat náhradní končetiny a podobně jsou fakt vizuálně hodně dobré a i po šesti letech to nemá co se vizuální stránky týče chybu. Chvíli jsem se ale rozhodoval mezi 4mi a 5ti hvězdičkami. Ale medvídek Teddy si sám o sobě zaslouží jednu hvězdičku. Takže ve finále to je pět hvězdiček. ()

Tiiso

Velmi diskutovaný snímek. Abych pravdu řekl, nechali mě spekulace na téma jestli Kubrick by byl lepší či nikoliv chladným. Prostě jsem film vzal a pustil. Je to velká vizuální show, která donutí diváka se i zamyslet. Role jsou zahrány s přehledem a mě osobně děj nepřipadal extrémě dlouhý a natahovaný. Na styl režiséra jsem si už zvykl a myslím, že v tomto případě nikde nevybočuje ve svém způsobu vyprávění příběhu. Dále si myslím, že produkce měnila z vytýčené představy velmi málo. Jako na každém snímku, by se i zde dali najít samozřejmě nějaké ty chyby. A i já je zde přeci vidím. Ale je jich natolik málo, že to nemá smysl je zde vypisovat. Výkon Osmenta je totiž tak dobrý, že mě vždy dokáže upoutat na těch sto čtyřicet šest minut, do křesla. Možná nejsem znalý koem letících informací, týkající se tohoto snímku, ale věřte, že je mě to asi jedno. Zkrátka Umělá inteligence velmi silné čtyři. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)