Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Legas

Mistrovsky natočený road thriller. Zatímco já dělám párky v rohlíku a nalívám fernety, mistr Spielberg si ve stejném věku střihnul televizní celovečerák. A ani se nedivím, že jej dostal později do kin. Na Duelu je dobře vidět, kde Spielberg natrénoval na Čelisti. Nezatížen vizuálními efekty a jinými necnostmi "velkých" filmů předvádí čistokrevnou filmařinu. ()

Ajantis odpad!

Duel se možná vysmívá neschopnosti muže střední třídy obstát tváří v tvář problémům a nějak je řešit, je při tom ale stejně nezajímavý jako jeho hlavní hrdina. Zápletka spočívá v setkání dvou mužů na silnici, přičemž jeden toho druhého provokuje - předjíždí, když mu ujede, tak na něj počká, občas do něj šťouchne. V závěru jej pak popadne amok a snaží se svého "soka" zabít. Nápad je to absurdní jako z nějakého béčkového hororu a odpovídá tomu i jeho realizace, která je plná nelogičností a podivných mezer. Spielberg samozřejmě nevysvětlí, co k tomu onoho agresivního řidiče vedlo, soustředí se pouze na dramatičnost... ehm, záběrů na za sebou jedoucí automobily podbarvené hudbou jako z Hitchcockova hororu. Osobně mi tedy pohled na jako sulc se třesoucího Ala Bundu nebo rozpadající se cisternu z 50. let, která i při 140 sedí jako přibitá (že by to byla předělaná Škoda 120?), adrenalin do žil nevhání. Jediným pamětihodným momentem je tak scéna s plačící stařenkou, jejímž zvířátkům ten zlý pán ublížil - jo, už tady Steven ukázal, co v něm je. ()

HoneyBunny

Jeden starý tirák, jedno osobní auto a jeden profesionální (a velmi dobrý) herec. To je všechno, co velký Steve potřeboval k tomu, aby z minirozpočtu vyždímal maximum napětí. ()

dzej dzej

Na tomto filmu oceňuji především jeho jednoduchost (neplést s povrchností či triviálností). Dvě auta, "dobrý" a "zlý" řidič, arizonská poušť, několik kilometrů silnice. Dominujícím prvkem je všepřítomný archetypální strach z něčeho, co nás neustále pronásleduje a co nemůžeme nikdy zlikvidovat (něco podobného se objevuje o 20 let později ve druhém Terminátorovi). Celkovou atmosférou, herectvím hlavního hrdiny a také hudbou připomíná Duel velmi nápadně díla Alfreda Hitchcocka. ()

Anderton

Skvelý žánrový film za minimum peňazí. Typický príklad pre filmové školy na prednášku budovanie napätia vo filme. Vodič je tu podobne neviditeľnou hrozbou, ako neskôr legendárny žralok Bruce. Scenár nie je ale nič extra a vyvrcholenie filmu ničím neprekvapí. Prepracovanejší scenár by ale bol iba na škodu veci, Spielberg sa iba zaúčal v onom zmienenom budovaní napätia. Toľko na jeho obhajobu, ak by tu niekomu chýbal priestor na hlbšie premýšlanie. ()

Frajer42

Opravdu velmi netypické Spielbergovo road movie. Kdybych jeho jméno neviděl v kolonce režie, tak bych ho pravděpodobně vůbec jako autora nehádal. To aby si vzal člověk lupu, aby v tomto snímku zaznamenal některé jeho autorské rysy. Každopádně hodně povedená záležitost, kterou nejvíce ocení jistě řidiči, kteří pravidelně absolvují dlouhé tratě. Skutečně řidičova nejdivočejší noční můra. Zároveň snímek skvěle funguje i jako podařená reklama na pevnost karosérií amerických aut. Lepší 3 hvězdy. Super záležitost, kterou dal Steven Spielberg určitě široké veřejnosti jasný signál, že jako režisér rozhodně stojí za pozornost. ()

swamp

Jedná se o jeden z prvních režisérských počinů Stevena Spielberga..a nemyslím, že je nějak zvlášť dobrý. Myslím, že režisér utopil zajímavý námět pod snůškou klišé, nezajímavých a nelogických vnitřních "rozhovorů" hlavního hrdiny a závěr filmu obdařil nezajímavou "akční" sekvencí.. "Come on you miserable fat-head, get that fat-ass truck outta my way!" ()

StevenW.

Původně povídku zkušeného scénáristy Richarda Mathesona převedl do filmové podoby právě Steven Spielberg a nutno říct,že již tehdy prokázal svůj smysl pro drama,napětí,akci i černý humor. ()

Campbell

tak překvapivě dobrý film. Čekal jsem přeci jenom něco jiného. Tedy horšího, nedávno jsem viděl Rest stop a tak nějak jsem upustil od těhlech thrillerů, a navíc jsem se poměrně bál když tohle byl jeden z prvních větších Spielbergových filmů, ale nakonec to dopadlo výborně. Jak tady každej říká Spielberg měl skvělej nápad neukazovat řidiče, tahle věc totálně dopomohla utvořit atmosféru. Herec Weaver byl dokonalej a scéna v restauraci mi díky němu utkvěla v hlavě. Dobrý film. ()

nascendi

Tento film som už kedysi dávno videl, a to, že mi z neho v pamäti neostalo veľa, vypovedá aj o dojme, ktorý som si obnovil pri dnešnom sledovaní. Film má všetky znaky debutu. Je zmiešaninou zaujímavého námetu, vynikajúcej atmosféry vytváranej kombináciou nápaditej kamery a zvukov, napätia, ale tiež uťahanosti druhej časti filmu, keď už došli nápady a Mann sa začal správať veľmi nepravdepodobne. Aj keď prenasledovanie a ohrozovanie niekým, ktorého tvár, ani motív konania nepoznáte, nie je jednoduchým orieškom ani pre niekoho, kto nie je podpapučovým typom, akým bol Mann. Chváliť musím utajenie tváre a motívu konania vodiča kamiónu, ktoré dodáva filmu tajomný charakter a je podmienkou toho, aby divák nevnímal film ako napínavú naháňačku po arizonských cestách. ()

nash.

Minimalismus, který dokonale funguje a současně jasné vítězství formy nad obsahem. Napětí "na každom kilometri" z filmu sálá urputněji než pouštní slunce, a koncert pro jednoho cesťáka a démonický kamión je natolik virtuózní, že člověka ani nenapadne sledovat po cestě všechny ty drobné lapsy, kterými je vykoupena neuvěřitelně hutná atmosféra a gradujcí napětí. Bez příběhu, bez vývoje, přesto parádní a fungovalo to i po letech. ()

Slarque

Napínavý film prostě nepotřebuje velké rozpočty a hvězdy. Když má někdo talent, vystačí i s málem. Stejně jako Altamir, jsem si vzpomněl na Jeepers Creepers. ()

Tomco

Kto by sa čudoval, že Spielberg dosiahol to, čo dosiahol po tom, ako dokázal v TV produkcii to, čo nedokáže drvivá väčšina tvorcov ani v kino sfére? Skvelé kamerové sekvencie, v ktorých je jasne citeľný režisérov celoživotný rukopis, výborný strih, hudba, primitívny a pritom tak účinný scenár, ktorý jasne poukazuje na to, že aj jednoduché veci v šikovnom spracovaní a následnom prevedení dokážu divy a sebaistá réžia, v tom čase ešte len, režisérskeho ucha. Nemôžem si pomôcť, osobne v tomto projekte vidím len samé pozitíva a nespornú genialitu jednej z vodcovských osobností súčasnej kinematografie. Za kvalitatívnu čiaru, ktorú Spielberg preťal už v začiatkoch, sa markantná časť tvorcov z fachu nedostane nikdy. A to treba oceniť. U mňa 100%. ()

Rocky62

Duel by dle mého názoru rozhodně neměl být opomínán. Spielberg vytěžil z minima maximum a stvořil fantastické strhující dílo, které je důkazem jeho režijního mistrovství. Napjatá atmosféra a "hororový" náklaďák jsou bezesporu nejsilnější zbraně tohoto filmu, který je zářným příkladem poctivé napínavé filmařiny. 80% ()

dopitak

Vezměme to sestupně. Vypiplané záběry kamery a střih, všimněte si pečlivého rámování, dokonale pasujícího nebe, oslava americké krajiny jak má být. Zvuk (v dabingu o polovinu ošizený) a hudba, která na konci vykrádala Psycho. No a námět, scénář a dialogy = vysíračka na ntou. Můžete mít pocit na zbláznění, bude vás to štvát, budete bezmocně zatínat pěsti. Věřím, že přesně o tohle Spielbergovi šlo. I tohle je důvod, proč bych chtěl z Ameriky vidět nejvíce středozápad. ()

Chrustyn

První velký vstup Stevena Spielberga se velmi povedl. A stačilo mu k tomu jedno auto a kamion. Opravdu velmi napínavá jízda. ()

classic

Štefanov filmovo-televízny, «objektívny» debut sa sústredí predovšetkým na štúdiu vzťahov na cestách, môže byť i na diaľniciach, a to najmä v takom význame, že si človek (šofér) nikdy nenavyberá, koho vari stretne počas dlhej jazdy, kto mu nebodaj skríži automobilovú púť, počas ktorej bude tak neuveriteľne zdeptaný, až to akosi ani nie je úplne v poriadku. Obchodný cestujúci-David Mann raz obišiel nákladiak s neznámym vodičom, že odvtedy sa ho nemohol len tak striasť, zbaviť sa, ba naopak, neustále ho mal v pätách, čoraz intenzívnejšie ho začal šikanovať a terorizovať, až mu čochvíľa pôjde aj o holý život, kedy sa porušujú všetky pravidlá cestnej premávky. Z inkognito jedinca za volantom nákladného auta sa vykľuje absolútne nebezpečný, zákerný psychopat, ktorému jednak ani raz nie je poriadne vidieť do ksichtu, a to je na tom vôbec to najzaujímavejšie, že vskutku ani netušíme, s kým máme vlastne čo dočinenia... ? Čiže z tohto poznatku srší voľajaký nenapodobiteľný strach spojený s úzkosťou, ktorá nemá konca kraja. Začína sa nekonečná hra mačky s myšou, alebo-kto z koho ? _ Sám pán Spielberg sa inšpiroval ‹u majstra napätia a hrôzy› , Alfreda Hitchocka, pričom hudobný motív z legendárneho Psycha som v Dueli započul viac-krát ! Je to spracované v typickom štýle „hitchcocoviek” len s tým nepatrným rozdielom, že takmer vždy NA KOLESÁCH, čím našťastie neubudol žiadny filmový adrenalín, ktorého má na rozdávanie, napríklad, sekvencia z reštiky, či s telefónnou búdkou obkolesenou jedovatými štrkáčmi, má perfektnú dynamiku a spád ! Inak je to taktiež i bezchybne nasnímané a veľmi špičkovo zostrihané, aj ozvučené, i zahrané fúzkatým Dennisom Weaverom ! V tomto prvom profesionálnom režisérskom vystúpení už režisér značí, kadiaľ sa treba nabudúce vydať, aby opäť v Čeľustiach zúžitkoval formu, ktorá ho tak baví, t. j. » STRES z NEZNÁMEHO « PS: Nebyť jednej drobnej chybičky krásy, spočívajúcej v tom, že obidvaja len tak, na margo, precválali okolo strážcu zákona, pričom psychoš ho priamo ohrozil na živote, a on sa za ním neunúval ani rozbehnúť, zapnúť húkačku, čiže tento menší preklep mu nemôžem absolútne odpustiť, tak isto ako i celému filmu, a preto som sa skrátka rozhodol jednu hviezdičku ubrať, čo je škoda, pretože by snímok obdržal číre maximum, aspoň, keby toho chlpatého prešiel, zmasakroval, to by bol ešte väčší Góóól !!! ()

Rimmer100

Jeden s filmů, které proslavily Stevena Spielberga. Tento film mě i po několika letech stále vtahuje do děje – záhadný řidič kamionu, který terorizuje ostatní řidiče tím že je ve vysoké rychlosti předjede a pak je záměrně brzdí. Tvář řidiče kamionu zůstává neodhalena až do konce. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii