• FireTight

V podstatě by stačilo zkopírovat komentář k filmu "Princezna ze mlejna 2", ani tohle pokračování další Troškovy pohádky nemělo vzniknout. Stejně jako svá kolegyně proti jedničce nefunguje, příběh působí podivně a nesouvisle, postavy už vás ničím nezajmou a na konci jste vlastně rádi, že už je konec. A ani ten Gotťák to nezachránil! Pohádky zkrátka nemají mít pokračování s dvojkami (trojkami, čtyřkami,...) za názvem, u nich to potom zkrátka dopadá přesně takhle.(30.9.2010)

Už je to jen pouhopouhé natahování prvního dílu. Co se do něj nevešlo, to se zakombinovalo sem (sedmimílové boty, zlatou rybku štěstí a Lucifer). V podání Karla Gotta se mi Lucifer velice líbil, naopak v roli Boha u mě neobstál. Co se mi znovu nelíbilo, byla Laurinová v roli princezny. Takhle špatně zahranou princeznu jsem ve filmové pohádce ještě neviděl. Už se mi nelíbila v jedničce, ale teď už bylo vrcholem poslouchat pořád její ječení. [14830. hodnocení, 250. komentář, 21%, 137. nejhorší film](18.7.2016)

• woody

Nejvíce se mi pokaždé líbí, když Troška při x-té repríze nezapomene v TV relaci Novy říci, že "Tyhle mé pohádky zůstanou intelektuály nepochopeny a přitom, já když jsem si procházel ty staré recenze, například na Pyšnou princeznu, nebo na Byl jednou jeden král a také byly velmi špatné a jaké jsou to dnes klasiky, že?"V jeho vlastní zdraví doufám, že tím chtěl naznačit, že intelektuálové tu byli i za bolševika, kdy se mu určitě žilo jako praseti v žitě, ale teď aby měl na uspokojování svého "lidového" ega musí točit jednu kravovinu za druhou a dětinsky si to s nimi vypořádávat.Jó, Troška je kumštýř nevkusu.Lidi mu to žerou a my zavšivení inťouši, které jeho filmy uráží máme být ticho.Ale je zajímavé, že tady na něho nadává takový vzorek lidí a stejně má každoročně nejsledovanější film...(20.11.2005)

• tomtomtoma

Slabé a velmi nepovedené pokračování lidové pohádky s ještě naivnějším námětem, scénářem a podivným režisérským výsledkem. Své diváky si snad najde, protože se přeci jedná hlavně o pohádku pro děti, byť o její kvalitě můžeme dlouho a zaníceně diskutovat a ohrnovat nad tím nos. Zápletka a průběh filmu je ještě naivnější, hloupější a méně logičtější než jsme doufali a uvěří mu snad jedině bezelstné děti. Ale snad přeci není vše jen špatně a jsou tu krásné záběry z půvabné Telče, hradu Gutštejn, Adršpašsko-Teplických skal, skansenu v Přerově nad Labem a kostela sv. Jana Křtitele v Kočově. Lidoví a populární vládci země Honza (Miroslav Šimůnek s hlasem Filipa Blažka) a velmi naivní Markýtka (půvabná tvářička Michaela Kuklová) musí překonávat další překážky a nástrahy, které jim připraví Markýtina nevlastní sestra Dora (solidní Dana Morávková), závistivá a žárlivá osoba. Dora přichází na královský zámek a hned začíná rozkazovat a vládnout a překvapivě jí všichni poslouchají. Kumuluje ve svých rukách nebývalou moc a takřka na dosah má splnění všech svých snů a přání, osud byl ale proti. Z dalších postav: dvojrole a zlomyslná hříčka Lucifer/Pánbůh (Karel Gott), dobrák od kosti v jakékoliv podobě, loupeživý král Brambas (Daniel Hůlka), ve spolupráci s rozmarnou princeznou Eufrozínou (solidní Sabina Laurinová) a jejím otcem (Vladimír Brabec), kteří chtějí dosáhnout svých dřívějších statků a postavení, Honzovi neúnavní společníci Kujbaba (Lukáš Vaculík), Hnipírek (Ivo Theimer) a Valihrach (Karel Liebl s hlasem Vlastimilem Zavřela), s problémy tří přání zlaté rybky, dvojice čertů (Václav Vydra a Rudolf Kubík), nahánějící hříšníky do pekla, Markýtina kmotřička (Miriam Kantorková), snažící se poučovat, a čarodějnice (Helena Růžičková). Být dítětem, tak se snad bavím. Takhle nastává pouze otázka: proč, proboha, toto muselo vzniknout? A nestydí se, alespoň trochu, pan režisér?(20.9.2012)

• DearS

Každý režisér musí mít zatracene hodně 'z pekla štěstí', aby se 'dvojka' alespoň vyrovnala jedničce. V případě PRINCEZNY ZE MLEJNA se to Z.Troškovi povedlo, ale dvakrát po sobě by to byl zázrak. Největším kamenem úrazu je určitě katastrofální scénář. Příběh má daleko do ucelenosti, nabízí hodně víceméně samostatných dějových linií, mišmaš motivů a rozbředlý konec. Roztříštěnost celku podtrhuje nevyváženost scén - některé jsou úplně zbytečné, jiné téměř dechberoucí (hlavně ty s démonickou Dorou). Herecké výkony jsou taktéž rozmanité (buďme spravedliví, někteří jedinci nemají co hrát kvůli scénáři). Největší prostor a nejzajímavější příležitost dostala Dana Morávková a její intrikující Dora nemá chybu, je to padouch jak se patří. Hůlka s Gottem jsou sice prkenní, ale podle mě to není to nejhorší. Miriam Kantorková v roli chůvy je tak nesympaticky pitvorná a tak přehrává, že jsem jí vše špatné přála (bohužel nemohla skončit v pekle, protože patří k těm 'hodným'). Nostalgická vzpomínka na Jasněnku zůstává, lepší pohádku při vší snaze Troška (zatím) nenatočil. K tomuhle poslednímu počinu se (i přes jistá světlá místa) budu těžko vracet a návrat - to je znamení dobré pohádky, nebo ne?(14.6.2004)

• - Na natáčení jezdili za Karlem Gottem němečtí fanoušci i v několika autobusech. (M.B)

• - Film navštívilo v kinech 334 858 diváků a vydělal 19 980 437 Kč. (Pumiiix)

• - Dana Morávková (Dora) má ve skutečnosti z koní strach. Během natáčení dokonce z koně spadla. Dnes již s úsměvem vzpomíná, že když film viděla poprvé, byla naštvaná, jelikož záběr s koňmi se točil poměrně dlouho, avšak ve filmu z něj vidíme jen několik málo sekund. (fiLLthe3DD)