Ghost in the Shell 2: Innocence

(festivalový název)
  • Japonsko Innocence (více)

Inteligentní cyber-policajti, zabijáčtí sexuální roboti, mnohovrstevnatá zápletka, filozofující dialogy a nekompromisní akce - to je druhý díl kultovního anime Mamoru Oshiiho GHOST IN THE SHELL. Tentokrát se detektiv Batou musí krom vlastních existenciálních problémů vypořádat s ilegální společností, která programuje sexboty vraždící své majitele. Ale nic není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. (Matty)

fallanga

Bato měl jednu pěknou hlášku. Hrubě přeloženo: "Konec filosofování, docházejí mi náboje." Tak bych popsal tento film. Filosofování je tu méně než v předchozím díle (pořád dost) a akce je tu více. Akce je navíc lepší a zábavnější. Celý film je vlastně lepší a zábavnější. Je to melancholičtější, Bato, tentokrát v hlavní roli, je nasranější, postavy jsou mnohem prokreslenější. Místo definice osobnosti se to zaobírá panenkami a loutkami (zní to divně, ale ve skutečnosti je to dost hlubokomyslné). Soundtrack je srovnatelný s prvním dílem, animace je kombinací kreslené a CG, která sice vypadá divně, ale koukatelně. Celkově naprostá spokojenost, jen mne spíše zajímal příběh Kusanagi a ne Bata a Sekce 9. Ale v konečném výsledku mi to vlastně nevadí. ()

Maniik88

Po skvelej jedničke prišla podobne skvelá dvojka. Tentokrát je hlavný hrdina drsný Batu a bavilo ma to teda kráľovsky. Zložitosť ešte stúpla a človek sa musel pekelne sústrediť, aby pochytil dej a hlboké myšlienky v dialógoch. Najmä keď som si to pozrel v originály v Japonštine s CZ titulkami. No za tie parádne Japonské hlasy a ten ich akcent to za to stálo. Výborné, proste skvelé, také svojské, aj graficky aj hudobne. ()

Godhaj

„Zajímalo by mě, proč lidé věnují tolik úsilí k vytvoření něčeho, co je jim podobné.“ O devět let mladší pokračování Ghost in the shell je sice z větší části animováno po staru jako jeho předchůdce, ale tu a tam se objevují i počítačová grafika, která kazí bezútěšnou atmosféru. Filosofování je tentokrát ještě více a dokonce i pomalé tempo jedničky je tu ještě pomalejší. Přemýšlení na téma roboti, loutky a lidé a co mají společného je mimořádně podnětné, a i když v polovině se děj stává nepřehledný a pomalu ubíhá, druhý díl se směle může řadit po bok svého předchůdce. ()

pajapal

Ještě více myšlenkově našlapané než jednička. Trošku odtažitějši, ale audiovizualně naprosto bezkonkurenční podívaná. No na pokračování jednoho z nejlepších anime si dali tvůrci hodně záležet, škoda že to tak není vždycky. ()

Tales

Hmm, tak timhle definitivne koncim s anime, protoze to zrejme neni zrovna muj salek kavy. Jediny anime, co sem videl, byl prvni a druhej dil GITS a musim rict, ze me to dost zklamalo. Ta animace uz je tady mozna lepsi nez v prvnim dile, ale ty kecy sou tak neuveritelne nepochopitelny, ze fakt nevim co na to rict. Vetsina dialogu totiz probiha tak, ze postavy se bavej pomoci nejakych citatu od ruznych filozofu, takze vetsinou mate docela problem pochopit o cem se bavej. Mozna nekdy priste...3* ()

Quendi

I když to bylo trochu lepší než u jedničky, tak opět zmatený děj a opět mě to v žádném okamžiku nijak nedostalo. ()

Borecz

Opět musím zmínit, že se nepovažuji za fanouška anime (to abych předešel ukamenování :) ) a asi právě proto mi neskutečné množství citací všemožných myslitelů lezlo ke konci krkem. Některé pasáže byly příliš vláčné až nudné. Ale jinak se mi to líbilo ;) ()

pekas

Rozhodně lepší, než první díl. Animace neskutečná, o tom není sporu. Příběh o něco čitelnější, ale i tak jsem nebyl úplně v obraze. Je to opět strašně filozofické. A ještě mě iritovalo neustálé opakování toho uřvaného hudebního motivu. 75% ()

Mistr_Moon

Je to hodně barevné, trochu mi vadily počítačové animace, které se bily s kreslenou grafikou. Co se týče příběhu, vynechal bych scény, které se zápletkou neměly nic společného, nijak nerozváděli děj a působily až příliš naroubovaně. Jako opakující se příchod do velkého domu, který nás měl asi zmást a pak najednou střih a všechno je vysvětleno hacknutím. Taky je tam příliš mnoho citátů, které z úst dvou cajtů zní dost podivně. Asi jako kdybyste seděli u koblih a filozofovali nad vlastní smrtelností. Výsledné "šokující" rozuzlení pak vyjde trochu do prázdna. Je tam však pár opravdu povedených scén, hlavně "domluva" s Jakuzou. Škoda, že to nebylo o 15 minut kratší. ()

darthvader77

O samotě může člověk žít beze zla, bez starostí, jako slon v lese. V mnoha ohledech to splňuje kritéria perfektního pokračování od mého oblíbeného youtubera Schafrillas Productions a já tak tomu přizpůsobím svůj komentář 1) Rozšiřte universum daného světa smysluplným způsobem: Není o čem diskutovat nápad s roboty uspokojující sexuální potřeby a důvod, proč rodiny se nesoudí se společnosti, která je vyrobila, prezentující nová dilemata. Neutrální korporátně-zločinecká zóna, kde zákon neplatí Etorofu Economic je zajímavá lokace ta neogotická tajemná atmosféra je k sežrání. Navíc zapojení mafie a chamtivé korporace Locus Solus je fantastické rozhodnutí. 2) Pokračujte s příběhem novým přesvědčivým způsobem ¨: Už původní rekapitulace událostí prvního filmu nám dávají základ pro perfektní smysl toho co se děje. Bató dostane nového parťáka Togusu a jsem rád, že GiS tuhle tropu zvládlo mnohem lépe a vynechalo debilní humor. Togusa není mladý arogantní floutek a Bató se k němu bezdůvodně nechová jako k odpadu. A celkově je Batóva postava je fascinující charakter, který se stále snaží držet nějakého svého lidství a pokračuje v práci. 3) Rozveď téma předchozího dílu, ale představ nová témata. To se tady povedlo na jedničku. Pořád tu zůstává otázka, co dělá člověk člověkem a ta je pořádně prohlédnuta speciálně, když dojde na dějový zvrat s dětmi. (to bylo hodně nechutné, když to naznačuje, že majitéle sexdroidů páchali pedofílii). Zároveň ovšem po tomhle filmu mnohem více chápu, proč si lidé myslí, že Matrix vykradl GiS. Je tady velká otázka, co je realita? Je těžké poznat, že je to sen, když sníte, že? Celá Golden Experience Requiem smyčka hackera Kima byla dokonalá, takže když pak Togusa se ptá, co bylo skutečné odpověď je nebezpečně znepokojivá. Miluji jakým způsobem to tenhle film pojal. 4. Zanechte nezpochybnitelný dopad na celou frančízu Tohle jediná část, kde by film mohl být trošičku slabší vzhledem k tomu, že se jedná "jen" o další vyšetřování. Nicméně fakt, že tenhle film odpověděl co se stalo s Majorem způsobem, který není úplně debilní a tak nepřipravil originál o nic ze svého kouzla je vítězství samo o sobě. A ujištění Batóa, že se vždy může spolehnout v síti na svého strážného anděla je taky nepochybně game changer. Snad bych ještě řekl, že vizuální upgrade je fantastický, navíc je to prošpikováno dokonalými akčními scénami (nájezd na Yakuzu), výbornými filozofickými citáty, které ale zároveň nepůsobí jako táhání za kočky za ocas, když je posloucháte. A v neposlední řadě soundtrack jako z jiné galaxie od Kenjiho Kawaie, který dokáže, že Japonština nezní jako lidský jazyk se zajímavou kreditovou písní. A navíc několik krásných pomrknutí na první film jako výroba robota. PERFEKTNÍ SEQUEL. P. S. Ten vedoucí kontroly se po své smrti stále lépe napsanou a třídimenzionální postavou než mnoho postav, když bylo naživu. Jack Walkerson ()

Pierret

Tento film jsem shlédl již asi čtyřikrát, pořád se mě líbí a stále v něm nacházím nové a nové podněty k zamyšlení. Člověk jako stroj, stroj připodobněním k lidem nebo lidé přibližující se ke stroji? Je našim snem stvořit nesmrtelné mechanické podoby sama sebe? Panenka v závěrečné scéně se mi okamžitě rozvířila hlavou. Nebudu se rozšiřovat o dokonalosti vizuálního zpracování spojujícího 2D a 3D animaci. Dál pouze zmíním naprosto fantastickou hudbu, která vás vtáhne do atmosféry. ()

Lighter

Špičkové anime překonávající jedničku s výjimečnou vizuální a grafickou stránkou. Poprvé jsem se na tento film podíval asi před rokem a nepobral jsem téměř nic. Bylo to částečně anglickými titulky, které se pohybovaly takovou rychlostí, že jsem je nestihal ani přečíst, natož meditovat nad filosofickou hloubkou velkého množství citátů. Nyní po zkušenosti se Stand Alone Complex už to bylo mnohem lepší, nicméně kadence hlubokých myšlenek je taková, že pochybuji, že člověk, který nečte Miltona a nemá v malíčku Konfucia, je vůbec schopen to pobrat na 100 %. Každopádně tento film nutí k dalším shlédnutím či dokonce četbě filosofické literatury. (Ztracený ráj se číst fakt nedá a pochybuji, že by ho četl Batou - drsný mariňák, který sice jeví obstojnou dávkou inteligence, v seriálu se však rozhodně jako intelektuál nepresentuje). ()

Might_X

Trochu moc, scény z přehlídky masek mezi mrakodrapy a zpěv podmanivého sboru mam vyrytej v paměti do konce svých dnů! ()

Weirdman

9/10... Úžasná kombinácia noiru a kyberpunku, ktorá funguje od začiatku do konca. A narozdiel od svojho predchodcu ubehne ako voda a nevlečie sa... ()

djPeťál

Takřka filozofická seance zasazená do úžasné vizuální formy. Ona poloha filmu společně s mnohými citáty sice nemusí svědčit každému, ale koho do sebe toto dílo, stejně jako mne, nasaje od prvních okamžiků, ten prožije příběh plný krásných obrazů a inspirativních myšlenek.. ()

jack_scott

Nejvíce se mi asi líbila celkově temná atmosféra a celkem drsný/ až smutný konec, kdy se Batou baví s děvčátkem, a obviní ji, za co vše mohou, a ona mu odvětí "že přece nehodlá být loutka"....to je prostě masakr, to se Oshiimu skvěle povedlo. Že jde hackovat cyberbrain jsme se dozvěděli už dríve, že jde klonovat duše až zde, a celkově to působí skutečně drsně-krásně....celkových vynikajících momentů je ve filmu více, třeba ten super masta hacker je famozní, stejně jako příchod Motoko, o které si Batou spíše přál její existenci, než by jí mohl nějak podložit.... celkově je to prostě vynikající kousek do skládačky světa GITS. Moje hodnocení je absolutní, o čemž jsem ale měl celkem jasnou představu ještě než jsem snímek viděl.... tak mně to nijak nepřekvapuje a ani z toho nejsem nějak nadšený. Mně Mamoru Oshii těžko kdy zklame.... ()

Bobofon

Japonské animované filmy jsou na csfd až nepochopitelně oblíbené a nadhodnocované. Tak tady je konečně jeden kousek, který opravdu stojí za to. Podle mého absolutní vrchol žánru, trochu vadila jen zmatená opakující se sekvence v hackerově paláci ke konci filmu - jak říká Huckleberry Finn: "Zajímavý obsah, ale dalo dost fušku porozumět tomu". Ale nechci hledat mouchy, moc se mi to líbilo. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu